vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

221 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Jorge, Mimhsdr

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1605 στις: Απριλίου 22, 2017, 18:21 »
Το ss ανάλογα την μάρκα έχει άλλο TCR. Εσένα το VT75 σε λειτουργία TC στο προφίλ ss316 έχει περασμένο ένα TCR πχ 92. Αν το σύρμα που έχεις , έχει TCR = 92 , τότε είσαι τυχερός και ο έλεγχος θερμοκρασίας θα δουλέψει σωστά. Αν δεν έχει ίδιο TCR με το σύρμα σου , τότε δεν θα δουλέψει σωστά και θα πρέπει να ρυθμίσεις το προφίλ για το SS σε σωστό TCR.

Πάμε λοιπόν απο την αρχή. (όπως το κάνω εγώ , αλλά πολύ συνοπτικά)

Με κρύο ατμοποιητή , ρυθμίζεις το μοντάκι σε λειτουργία TC με προφίλ ss316. 
Πατάς στιγμιαία το fire και θα σε ρωτήσει αν είναι καινούργια αντίσταση και πατάς ναι.
Συνδέεις το μοντάκι στον υπολογιστή και ανοίγεις το escribe.
Πατάς connect and download settings.
Διαλέγεις το προφιλ με το ss316.
Στο power βάζεις στα πόσα watt το μέγιστο θα προσπαθεί να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Βάλε πχ 35 watt
Θερμοκρασία βάλε για αρχή 220 C
Τσεκάρησε τα κουτάκια ohms locked για να κλειδώσει την αντίσταση και temperature dominant
Βάλε
coil matirial ss316 ή ss316 elite
Preheat βάλε πχ 50
preheat punch 5
preheat time limit 1 sec
Πάτα save profile και upload settings to device

Πάτα το fire και δοκίμασε τζούρα. Αν είναι πολύ ζεστή , ξανασυνδέεις και ρυθμίζεις πιο χαμηλά την θερμοκρασία. Upload ξανά και νέα δοκιμή. Μπορείς να ρυθμίζεις την θερμοκρασία απο το μοντάκι χωρίς σύνδεση.
Ξανά μέχρι να βρεις που σου αρέσει.
Αν τώρα βρεις που σου αρέσει , κανονικά αν το TCR είναι σωστό , θα σου παίζει σταθερά σε αυτήν την θερμοκρασία και αν τελειώσει το υγρό δεν θα σου κάψει το βαμβάκι.

Αν δεις ότι με την χρήση , η θερμοκρασία που αισθάνεσαι να αλλάζει συνέχεια ή σου βγάζει καμένο ή υποτονικό , τότε έχεις λάθος TCR.
Σε αυτήν την περίπτωση πάμε στα παρακάτω βήματα ( πολύ συνοπτικά)

Καταρχάς , να καταλάβεις τι είναι το TCR. Το TCR είναι ένας συντελεστής που συνδέει την ωμική αντίσταση με την θερμοκρασία. Όσο αλλάζει η θερμοκρασία , αλλάζει η ωμική αντίσταση της αντίστασης σου. Στα απλά μοντάκια , θεωρείται ότι αυτός ο συντελεστής είναι σταθερός ανεξάρτητα από την θερμοκρασία στην οποία βρίσκεται το σύρμα. Η μεταβολή δηλαδή της αντίστασης είναι γραμμική. Στην πραγματικότητα όμως η μεταβολή δεν είναι γραμμική αλλά μία καμπύλη. Άρα το TCR δεν είναι σταθερό , αλλά αλλάζει ανάλογα την θερμοκρασία. Στα απλά μοντάκια λοιπόν , εισάγεις ένα TCR το οποίο λαμβάνεται το ίδιο για όλες τις θερμοκρασίας. Στις DNA πλακέτες αντί για ένα σταθερό TCR , εισάγεις μία καμπύλη που δίνει το σωστό TCR για κάθε θερμοκρασία. Συγκεκριμένα εισάγεις διαφορετικά TCR για 8 διαφορετικές θερμοκρασίες και το μοντάκι σε ενδιάμεσες τιμές θερμοκρασίας , λαμβάνει μια ενδιάμεση τιμή. Αυτή η καμπύλη αντί για TCR , ονομάζεται TFR.

Για το σύρμα σου λοιπόν , ανάλογα την μάρκα , πρέπει να βρεις ένα σωστό TFR και όχι TCR , αφού έχεις το VT75 που έχει DNA πλακέτα.
Αν μου πεις τι μάρκα σύρμα έχεις , μπορώ να σε βοηθήσω από το ιντερνετ να βρούμε ένα σωστό TFR. 
Εναλλακτικά , αντί να βρεις απο το ιντερνετ ένα σωστό TFR , μπορείς απο το steam engine , να πειράξεις ένα υπάρχον TFR , να του βάλεις τις τιμές που θέλεις και να το σώσεις σαν ένα δικό σου TFR.

Πας λοιπόν στην σελίδα http://www.steam-engine.org/wirewiz.html# και φτιάχνεις ένα σωστό σύρμα , με το σωστό TFR. Αφού κάνεις όλες τις κατάλληλες ρυθμίσεις , κατεβάζεις το αρχείο απο το κουμπί DNA200 , σε μορφή .csv
Μετά ξανασυνδέεις το mod στο escribe και κάνεις upload το csv που έφτιαξες , απο το materials / inmport material.
Μετά φτιάχνεις ένα νέο profil και επιλέγεις σε αυτό το profil το νέο σου σύρμα απο το csv που έφτιαξες.
Ξανακάνεις , αυτά που είπαμε στην αρχή και βλέπεις αν δουλεύει σωστά , αλλιώς ξαναδοκιμάζεις με νέο TFR και νέο csv.

1. Όλα τα είπα πολύ συνοπτικά , πρέπει να διαβάσεις τα αντίστοιχα νήματα , να δεις τα αντίστοιχα βίντεο και να κάνεις κάποιες δοκιμές για να το μάθεις.
2. Δεν ξέρω αν η DNA75 , δουλεύει σαν την DNA200 , αυτά που έγραψα είναι για το DNA200 kai DNA250.
3. Αν το ss που έχεις είναι UD , πάρε άλλη μάρκα , γιατί δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο TFR ή TCR , αλλάζει από παρτίδα σε παρτίδα.
4. Τα πιο σταθερά σύρματα ss είναι από εδώ 
https://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=Categories
και εδώ
http://www.stealthvape.co.uk/wire
5. Κανονικά θέλει και σωστή ρύθμιση και το μοντάκι σου για να παίζει σωστά , διάβασε πάλι το αντίστοιχο νήμα.

Ελπίζω να βοήθησα.



Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1606 στις: Απριλίου 25, 2017, 20:50 »
για δώσε λινκ με 2-3 σύρματα με σωστό TFR όμως  ... 






Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1607 στις: Απριλίου 25, 2017, 21:06 »
εγώ βρήκα τοίχο με τα ss. Παίρνω απο 1 μαγαζί και παίζει σε tc στο setting ss316l ή tcr88. Παίρνω απο άλλο μαγαζί και παίζει σωστά μόνο σε tcr94. Απο άλλο μαγαζί σε tcr100. Και της UD στα 110. Α στα δια....

Κάθε φορά που αγοράζω το βάζω πάνω σε ένα τεστ deck και το μετράω με αισθητήρα θερμοκρασίας και αγώγιμη αλοιφή στους 220 και Βρίσκω το tcr.

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1608 στις: Απριλίου 25, 2017, 23:18 »
και γιατί δεν παίρνεις από ένα μαγαζί που έχεις βρει το καλύτερο και όλο αλλάζεις ;  :))

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1609 στις: Απριλίου 25, 2017, 23:46 »
είναι κάτω κέντρο και χρόνος γιοκ. πήρα την τελευταία φορά απο εκεί 5 μέτρα αλλά με τις δοκιμές σε νέους ατμοποιητές και προσπαθόντας να βρώ στήσιμο στον καθένα ξέμεινα. 

μια χαρά δουλεύει και με το τεστάκι με τον αισθητήρα, αρκεί ο αισθητήρας να μετράει σωστά. Απλά τρώει χρόνο και πετάς και αντιστάσεις αφού τις βάζω θερμοαγώγιμη. 

έχω τώρα περίπου 6 μετρα 28.5awg που παίζει στα 100 και καμιά 10αριά απο το ud που δεν το χρησημοποιώ γιατί κάποια μέρη του σύρματος κάτι δεν....... μπορεί στις 2 ίδιες αντιστάσεις απο το ίδιο σύρμα η μία να είναι διαφορετική. κουλό και δεν μπορώ να το καταλάβω

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1610 στις: Απριλίου 26, 2017, 00:39 »
να πάρεις ένα και να κάνεις το ίδιο...μην παίρνεις χύμα  :D

....πρόσφατα δοκίμασα αυτές τις έτοιμες....παίζουν εξαιρετικά καλά σε tc 





Αποσυνδεδεμένος giogiouvas

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1611 στις: Απριλίου 27, 2017, 02:42 »
Καλησπερα...αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...φτιαχνω αντισταση με ss316 8-9 σπειρες την βαζω στον κλωνο του τηλεμαχου...χωρις dry burn ριχνω υγρο στο βαμβακι ...και μου σκαει μια μυρωδια αηδιας ενα χαλι και μισο....λεω θα φταιει το συρμα πουντο πηρα απο το ebay...κανω καινουρια αντισταση με ss 316 που εχω παρει απο zerobacco....ιδια διαδικασια και παλι το ιδιο σιχαμερο αποτελεσμα....πειτε μου τι κανω λαθος χρειαζεται να καθαρισω καπως το συρμα πριν το στριψω.;;;
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1612 στις: Απριλίου 27, 2017, 04:14 »
Δεν είναι απαραίτητο αλλά μπορείς να το περάσεις με οινόπνευμα πριν από τη χρήση. Δεν θα δείς κάποια διαφορά. Η μυρωδιά μπορεί να προέρχεται από το υγρό και το βαμβάκι που χρησιμοποιείς. Μόνο με σύρμα ss316 αντιμετωπίζεις το συγκεκριμένο θέμα?

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1613 στις: Απριλίου 27, 2017, 07:52 »
Δεν ξέρω αν στέκει κατασκευαστικά, αλλά η dicodes (no 6) ζητάει TCR και ρύθμιση με θερμοκρασία αναφοράς τους 20 βαθμούς. Προρυθμισμένο TCR για SS έχει το 102. Από τότε που χρησιμοποιώ είτε Resitherm (NiFe30) της dicodes (TCR 320), είτε Zirconium (TCR 120) δεν έχω κάποιο πρόβλημα θερμού, άτονου ή κάτι άλλου. Λόγω επώνυμου σύρματος ή καθαρότητας δεν (θέλω να) πιστεύω ότι βγάζει τίποτα περίεργα οξίδια...

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1614 στις: Απριλίου 27, 2017, 10:31 »
Καλησπερα...αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...φτιαχνω αντισταση με ss316 8-9 σπειρες την βαζω στον κλωνο του τηλεμαχου...χωρις dry burn ριχνω υγρο στο βαμβακι ...και μου σκαει μια μυρωδια αηδιας ενα χαλι και μισο....λεω θα φταιει το συρμα πουντο πηρα απο το ebay...κανω καινουρια αντισταση με ss 316 που εχω παρει απο zerobacco....ιδια διαδικασια και παλι το ιδιο σιχαμερο αποτελεσμα....πειτε μου τι κανω λαθος χρειαζεται να καθαρισω καπως το συρμα πριν το στριψω.;;;
ευχαριστω!
Μήπως είναι θέμα στησίματος; εγώ στήνω διπλή αντίσταση με 8 σπείρες με κενό στον GRIFFIN 25 plus σε TC mode. Όταν δοκίμασα υγρό 80/20 είχα θέμα τροφοδοσίας με αποτέλεσμα πολύ κακή γεύση. Μέχρι 70/30 είμαι μια χαρά από θέμα τροφοδοσίας - γεύσης.

Δες να είναι ομοιόμορφα τα κενά ανάμεσα στις σπείρες και αν έχεις καλή τροφοδοσία στο βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος giogiouvas

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1615 στις: Απριλίου 27, 2017, 12:53 »
Αρχικα σκεφτηκα μηπως ηταν τιποτα εργοστασιακα καταλοιπα στο συρμα...θα δοκιμασω να το κανω με οινοπνευμα και με γαντια μηπως και φταιει κι αυτο.Παντως οταν το ξεστησα δεν ειδα ιχνος καμμενου στο βαμβακι οποτε δεν νομιζω οτι ηταν κακη τροφοδοσια...αλλωστε με ενα συρμα απο κεφαλη του ΑΙΟ που ειχα φτιαξει αντισταση δεν ειχα τετοιο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Silisav

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν κοιτας εκει που πας, πας εκει που κοιτας.
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1616 στις: Απριλίου 27, 2017, 13:04 »
Παιδιά με τι πάχος σύρματα ss μπορώ να κάνω 5-6 σπείρες και να βγάζω 1.1 - 1.3 ohm αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1617 στις: Απριλίου 27, 2017, 13:14 »
http://www.steam-engine.org/coil.html?mat=ss316l&r=1.2&awg=32&id=2.5
 Περίπου 0.2mm για να έχεις 1.2Ω με 6 σπείρες σε 3,5 mm διάμετρο coil.

Αποσυνδεδεμένος Silisav

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν κοιτας εκει που πας, πας εκει που κοιτας.
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1618 στις: Απριλίου 27, 2017, 13:17 »
Αν σου πω ότι δεν σκέφτηκα να το δω στο steam engine θα με πιστέψεις; σε ευχαριστώ πολύ

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1619 στις: Μαΐου 17, 2017, 00:16 »
Παιδια θελω να δοκιμασω ss αλλα δεν ξερω ποιο θεωρειται καλυτερο...

Ειχα σκοπο να παρω απτο zipvif αλλα δεν διαβασα και τα καλυτερα σχολια οσο αφορα τη χρηση τους σε ελεγχο θερμοκρασιας.

Τι προτεινετε?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084089 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos