vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, madtracker, thanos1071, tibolaso, Alexander20, Buliwyf, petr@n

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« στις: Αυγούστου 21, 2015, 02:20 »
Σχετικά πρόσφατα παρατήρησα πως ήρθε στην Ελλάδα η αμερικάνικη σειρά αναπλήρωσης Ripe Vapes. Είχα την τύχη να δοκιμάσω την συγκεκριμένη σειρά καιρό πριν και μου άφησε σχετικά καλές εντυπώσεις οπότε είπα να προχωρήσω και να κάνω μια παρουσίαση

Εισαγωγή: Η συγκεκριμένη εταιρία εδρεύει στην Καλιφόρνια των Η.Π.Α. και παρουσιάζει την σειρά των υγρών αναπλήρωσης που παράγει ως μία προσπάθεια να αποδώσουν στο ατμιστικό κοινό ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα που βασίζεται στα καλύτερα αρώματα. Επίσης, τα υγρά παρουσιάζονται ως χειροποίητα. Επί του παρόντος διατίθενται 6 υγρά αναπλήρωσης και ένα ακόμη το οποίο πρόσφατα ανακοινώθηκε, το VCT Reserve. Στην κατοχή μου έχω ολόκληρη τη σειρά των υγρών αναπλήρωσης εκτός από το VCT Reserve, σε συκευασίες των 30 ml και σε μηδενική νικοτίνη. Οι δοκιμές πραγματοποιήθηκαν σε Kayfun v4 με μονή αντίσταση Kanthal A1 0,28mm, 2,5 mm διάμετρο στα 1,4 ohm και 12 watt και σε Aqua SE με διπλή αντίσταση Kanthal A1 0,32 mm, 2,5 mm διάμετρο στα 0,7 ohm και στα 22 watt. Στο τέλος θα προσθέσω και μία βαθμολογία η οποία θα βασίζεται στην ατμιστική εμπειρία που αποκόμμισα από το κάθε υγρό.
Συσκευασία: Τα υγρά έρχονται σε γυάλινες συσκευασίες των 30 ml που περιέχουν child proof καπάκι και σταγονομετρητή. Στην συσκευασία βρίσκει κανείς αναγραφόμενα την περιεκτικότητα σε νικοτίνη του υγρού, την ημερομηνία παραγωγής, την ημερομηνία λήξης, τον αριθμό του batch και τέλος κάποιες επισημάνσεις σχετικά με την ορθή χρήση ενός νικοτινούχου διαλύματος αλλά και το ότι πρέπει να διατηρούνται μακριά από παιδιά. Επίσης αναγράφεται με κεφαλαία γράμματα ότι πρέπει να ανακινείται πριν τη χρήση (Shake well).

Ακολουθεί φωτογραφία με συνοπτική παρουσίαση των γεύσεων.
Περιεκτικότητα σε νικοτίνη: Είναι διαθέσιμα σε 0, 3, 6, 12 και 18 mg νικοτίνης.
Σύσταση: Είναι διαθέσιμα σε αναλογία 70%/ 30% VG/PG εκτός από το Coconut Thai το οποίο είναι διαθέσιμο σε αναλογία 100% VG.
Τιμή: Η τιμή τους είναι 26 ευρώ για τη συσκευασία των 30 ml.
Διάθεση στην Ελλάδα: www.atmistique.gr
Site: www.ripevapes.com
Ας δούμε τα υγρά ένα ένα:
 
Pear almond
Σύμφωνα με την παρασκευάστρια εταιρία, η περιγραφή του υγρού έχει ως εξής: "Envoking [sic] the polished pastries of Europe. This joose has the bold, rich flavor of marzipan with notes of ripe/aromatic summer pear. If you closed your eyes and imagined, one might easily find themselves strolling the old cobblestone streets of Paris….. Happy Travels." Γεμίζω λοιπόν τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω. Το πρώτο ερέθισμα από το συγκεκριμένο υγρό είναι το άρωμα του αχλαδιού το οποίο συνδυάζεται με κάτι απροσδιόριστο ακόμα. Συνεχίζω να ατμίζω και το υγρό φανερώνει τον πραγματικό του χαρακτήρα. Στην εισπνοή αντιλαμβάνεται κανείς πλούσιο άρωμα γλυκού αχλαδιού, παρόμοιο άρωμα του οποίου δεν έχω συναντήσει σε κανένα υγρό αναπλήρωσης μέχρι στιγμής. Περισσότερο προσομοιάζει σε ώριμο αχλάδι αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο. Κατά τη διάρκεια του ατμίσματος, το άρωμα του αχλαδιού αναμιγνύεται  με ευχάριστες νότες ξηρών καρπών για να υποχωρήσουν όλα μαζί στην εκπνοή και την θέση τους να καταλάβει το μεστό άρωμα του αμυγδάλου. Το αμύγδαλο πέρα από το υπέροχο άρωμα που χαρίζει στο υγρό, δίνει μια πινελία γλυκάδας που πιθανώς λείπει από το αχλάδι και βοηθά ώστε να αποκτήσει "σώμα" το υγρό. Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο υγρό, το οποίο δεν μπορώ να χαρακτηρίσω γλυκό ή φρουτώδες αλλά πιθανόν κάτι ανάμεσα στα δύο.
Βαθμολογία: 88/100
 
Key Lime Cookie
Στο παρών υγρό η περιγραφή έχει ως εξής: "This inspired Joose has wonderful sweet/tart notes of key lime, commingled with the flavor of warm baked cookies. Delicious and uniquely crafted for everyone to enjoy." Αφού αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται για γλυκό υγρό, στήνω στα γρήγορα τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω. Παίρνω μερικές γρήγορες τζούρες και γρήγορα ο ενθουσιασμός αντικαθίσταται από απογοήτευση μιας και η πρώτη αίσθηση που αφήνει το υγρό ένα πολύ αχνό άρωμα από λάιμ, που και αυτό ίσα ίσα γίνεται αντιληπτό. Συνεχίζω να ατμίζω, περιμένοντας να αναδειχθούν τα αρώματα και να απολαύσω το αναμενόμενο αποτέλεσμα αλλά κάτι τέτοιο δεν καθίσταται δυνατόν. Ακόμη και στον άκουα τα αρώματα εξακολουθούν να είναι υποτονικά και καθόλου διακριτά μεταξύ τους. Καθόλυ τη διάρκεια του ατμίσματος αντιλαμβάνεται κανείς τη γεύση του λάιμ και κατά αρκετά διάσπαρτα διαστήματα και τη γεύση του μπισκότου. Ο συνδυασμός μερικές φορές είναι καλός αλλά τα αρώματα υστερούν σε ένταση και δεν καταφέρνουν να προσδώσουν κάποιο χαρακτήρα στο υγρό. Πιθανόν να γίνει αρεστό σε κάποιους που λατρεύουν τα πολύ "αχνά" και όχι έντονα αρώματα αλλά προσωπικά με άφησε αδιάφορο.
Βαθμολογία: 68/100
 
Vanilla custard tobacco (VCT)
Ο σεφ περιγράφει το υγρό ως εξής: "This sophisticated joose is sure to leave you desiring more. Sweet and sexy vanilla custard up front, with a rich finish tasting of fine tobacco and a hint of toasted almond. Aimed to please the novice, or the distinguished smoker". Το παρών υγρό είναι το μοναδικό καπνικό υγρό της σειράς και αποτελεί υψηλών προσδοκιών υγρό. Ετοιμάζω λοιπόν τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω, ελπίζοντας να ανατραπεί η απογοήτευση από το προηγούμενο υγρό. Η πρώτη αίσθηση είναι αυτή του καπνικού στοιχείου που σπάει με τη βανίλια. Συνεχίζοντας να ατμίζω και το υγρό αποκαλύπτεται με έναν εξαιρετικό τρόπο. Στην εισπνοή το στόμα γεμίζει με πλούσιες καπνικές νότες, το καπνικό στοιχείο των οποίων ούτε βαρύ θα το χαρακτήριζε κάποιος άλλα ούτε και ελαφρύ. Κατά τη διάρκεια του ατμίσματος το πολύ ωραίο καπνικό άρωμα αποκτά νότες βανίλιας που το κάνουν ακόμη πιο απολαυστικό για άτμισμα. Ενώ κατά την εκπνοή γίνεται η έκπληξη αφού το άρωμα του καπνού υποχωρεί σχεδόν τελείως και τη θέση του παίρνει ένα απολαυστικό άρωμα κρεμώδους βανίλιας. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό καπνικό υγρό που σίγουρα θα αποτελέσει καθημερινό υγρό για πολλούς. Κάθε λάτρης των καπνικών επιβάλλεται να το δοκιμάσει.
Βαθμολογία: 91/100
 
Monkey Snap
Εδώ η περιγραφή έχει ως εξής: "A delicious pairing of rich, creamy peanut butter and sweet, velvety banana. This Joose is sure to invoke wonderful memories and dance on your taste buds" και απ' ότι φαίνεται έχουμε να κάνουμε με ένα υγρό που έχει ως βάση τον κλασσικό συνδυασμό φυστικοβούτυρου- μπανάνας. Η πρώτη εντύπωση που σου χαρίζει το συγκεκριμένο υγρό είναι το πλούσιο άρωμα του φυστικοβούτυρου. Συνεχίζοντας το άτμισμα, το υγρό ξεδιπλώνεται με έναν πολύ όμορφο τρόπο. Στην εισπνοή, ένα γεμάτο και κρεμώδες άρωμα φυστικοβούτυρου χαιδεύει τον ουρανίσκο και προσφέρει εξαιρετική απόλαυση στον ατμιστή. Κατά τη διάρκεια του ατμίσματος, το άρωμα του φυστικοβούτυρου παραμένει επικρατές, μόνο που τώρα συνδυάζεται με γλυκές πινελιές μπανάνας, οι οποίες ισχυροποιούνται κατά την εκπνοή, παρόλλο που το φυστικόβούτυρο δεν υποχωρεί. Στο συγκεκριμένο υγρό η μπανάνα είναι εξαιρετικά βελούδινη και χαρίζει έναν εξαιρετικό τόνο στο υγρό, ενώ το άρωμα του  φυστικοβούτυρου προσομοιάζει εκπληκτικά το πραγματικό φυστικοβούτυρο, κάτι το οποίο το κάνει ιδιαίτερα απολαυστικό. Πρόκειται  για ένα από τα καλύτερα υγρά φυστικοβούτυρου που έχω δοκιμάσει και το προτείνω ανεπιφύλακτα στους γλυκατζήδες.
Βαθμολογία: 94/100
 
Honeysuckle Apple Crisp
Το υγρό περιγράφεται ως εξής: "Honeysuckle Apple Crisp is Ripe Vapes’ first seasonal flavor. Launched in the spring of 2015, we are excited to offer our customers this handcrafted blend of light, sweet, bright and full flavoring. It may make one nostalgic for the changing weather, yet it is flavor you will crave all year round". Ετοιμάζω τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω και η πρώτη εντύπωση που αποκομμίζω είναι αυτή του κυρίαρχου αρώματοςοτυ μελιού. Στην πορεία του ατμίσματος, το τοπίο ξεκαθαρίζει κάπως. Στην εισπνοή, εμφανίζεται ως προβάλλων άρωμα αυτό του μελιού, το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα έντονο, ούτε ιδιαίτερα γλυκό. Κατά τη διάρκεια της τζούρας αλλά και κατά την εκπνοή μέλι αναμιγνύεται με νότες μήλου και δημιουργούν έναν ιδιαίτερο συνδυασμό. Το μήλο ενώ από την περιγραφή αναμένεται σαν γλυκό ή καραμελώδες, έχει περισσότερο φρουτένια υπόσταση παρά γλυκή. Και στο παρών υγρό, όπως και στο Key Lime cookie τα αρώματα εμφανίζονται πιο υποτονικά και πιθανόν να απαιτείται ένα κλικ παραπάνω στην ένταση του αρώματος για να αποκτήσει πιο ουσιαστικό χαρακτήρα το υγρό. Παρά ταύτα θεωρώ το παρών υγρό μια πιο επιτυχημένη προσπάθεια, μιας και είναι αρκετά ευκολοάτμιστο και ευχάριστο.
Βαθμολογία: 78/100
 
Coconut Thai
Η περιγραφή του τελευταίου υγρού έχει ως εξής: "This juice was inspired by the exotic flavors from the distant shores of Thailand. The first flavor is that of the smooth coconut, rich and slightly sweet followed by after notes of fresh thai basil and bright lemongrass". Προετοιμάζω για τελευταία φορά λοιπόν τον εξοπλισμό μου και ξεκινάω να ατμίζω. Η πρώτη αίσθηση που αφήνει το συγκεκριμένο υγρό αλλά και η γενικότερη εντύπωση που μένει στον ατμιστή και μετά το τέλος του ατμίσματος είναι αυτή του πλούσιο αρώματος της καρύδας. Η καρύδα είναι περισσότερο κρεμώδης και βελούδινη παρά φρουτώδης και έχει έναν πολύ ωραίο γλυκό χαρακτήρα. Μοιάζει σε κάποιο, έστω μικρό, βαθμό με το γάλα καρύδας που νομίζω θα ταίριαζς περισσότερο στην περιγραφή του υγρού. Και κατά τη διάρκεια της τζούρας αλλά και πολλές φορές και στην εισπνοή και την εκπνοή, το γλυκό αυτό άρωμα "σπάει" με νότες λεμονιού και βασιλικού, τα οποία σαν αρώματα δεν είναι ιδιαίτερα διακριτά αλλά βοηθούν στο να βγάζουν το υγρό από τη μονοτονία του γλυκού. Θεωρώ αρκετά πετυχημένη την προσπάθεια προσομοίωσης του παραπάνω τροπικού φρούτου και καλή την επιλογή των υποβοηθητικών αρώματων, έτσι που το αποτέλεσμα να είναι αρκετά ικανοποιητικό.
Βαθμολογία: 84/100
 
Επίλογος: Η παραγωγή του ατμού είναι εξαιρετική (βέβαια υπάρχει και αρκετή φυτική γλυκερίνη αναλογικά) και ο ατμός είναι ιδιαίτερα πλούσιος. Τα υγρά ήταν με μηδενική περιεκτικότητα σε νικοτίνη οπότε δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω το χτύπημα. Γενικά, πρόκειται για μια ιδιαίτερη ποικιλλία υγρών τα οποία χαρακτηρίζονται από ξεχωριστά αρώματα τα οποία έχουν διαφορετική ένταση από τα συνηθισμένα αμερικάνικα υγρά, πράγμα το οποίο επηρεάζει τη χροιά του ατμού και το γενικότερο ατμιστικό αποτέλεσμα, άλλοτε με εξαιρετικό και άλλοτε με όχι και τόσο καλό αποτέλεσμα. Αποτελούν ακόμη μία εναλλακτική επιλογή για τον ατμιστή και σίγουρα αξίζουν μια δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 21, 2015, 12:23 »
Διαβάζοντας το review σου, ωραιότατο βέβαια, στην αρχή είχα υψηλές προσδοκίες για το Key Lime, καθώς είναι μια γεύση που αν την δοκιμάσεις στην πραγματικότητα, παθαίνεις πλάκα. Με χάλασε το αποτέλεσμα που περιγράφεις όμως καθώς το πρώτο υγρό που θα έπαιρνα για δοκιμή θα επέλεγα να ήταν αυτό!

Oh Well, έχει ψωμί εξέλιξης ακόμα το lime!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 21, 2015, 12:37 »
Ωραιότατο review, όντως! Και θέλω να δοκιμάσω κάποιο απο τα υγρά, για ένα και μόνο λόγο, να δω πόσο ταυτιζόμαστε. Είναι πολλά τα υγρά και ο cruiser δεν τα φτάνει. Οι μετρήσεις του μάλλον βρίσκουν τους περισσότερους μας μέσα στα βαθμολογημένα γούστα. Θα είναι πολύ ωραίο για το φόρουμ, να έχουμε κι εσένα για οδηγό επίσης.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 21, 2015, 13:08 »
Μπράβο dallas, πολύ καλό ρεβιού.


Ως τώρα έχω απογοητευτεί απ' τα περισσότερα καπνικά που έχω δοκιμάσει, αν και ομολογουμένως έχω δοκιμάσει πολύ λιγα. Το VCT το δοκίμασα από ένα φίλο και ήταν αρκετά ευχάριστο. Αν τύχει να αγοράσω κάποιο βέβαια θα προτιμήσω το Monkey Snap, λόγω της περιγραφής σου :D

Αποσυνδεδεμένος dimitris76

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:39 »
Το  Monkey snap παίζει να είναι και ο καλύτερος κλώνος που παίζει για Grandmaster.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 22:02 »
Πήρα το key lime με μεγάλες προσδοκίες, χωρίς να έχω διαβάσει το ριβιού του Κώστα, και εγώ απογοητεύτηκα λίγο. Σχετικά άτονο το άρωμα, παίρνεις λίγο τις νότες μπισκότου/ζύμης και λάιμ αλλά σε σχέση πχ με το pound cake της τέλεος το θεωρώ αρκετά πιο κάτω.

Βέβαια, μόνο με ένα στήσιμο στον Ερλ το έχω δοκιμάσει προς το παρόν οπότε ίσως αλλάξω γνώμη αργότερα.

Βέβαια επειδή οι γεύσεις μπισκότο λεμόνι ειναι από τις αγαπημένες μου θα το ατμισω πολύ ευχάριστα αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ κάτω των περιστάσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2015, 22:14 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 23:42 »
Coconut Thai:
Δεν προτιμώ τα φρουτένια και τα γλυκά υγρά. Είμαι κυρίως των καπνικών, με μικρά διαλείματα κάποιες μέρες για αλλαγή. Επίσης, συνήθως δεν μπορώ τα υγρά με σκέτη VG, μου λείπει το χτύπημα. Οπότε πού κολλάει η καρύδα της Ripe Vapes με μένα; Μα... είναι εξαιρετική!
Δεν με λιγώνει όπως άλλα γλυκοφρουτένια, η γεύση είναι βελούδινη και απαλή. Ελαφρά κρεμώδης, μυρωδάτη αλλά όχι επιθετική. Δεν αντιλαμβάνομαι τον βασιλικό αλλά πιάνω την όξινη, ελαφρώς δροσερή αίσθηση που αφήνει το λεμονόχορτο και κάνει καλή αντίθεση με τις γλυκές νότες του υγρού. Έχει χτύπημα όπως πρέπει -δεν ξέρω πώς και γιατί αλλά αν δεν έβλεπα το ντουμάνι και το πόσο πηχτό είναι θα το θεωρούσα 50/50. Ένα φίνο και ξεκούραστο υγρό που μάλλον θα ικανοποιήσει και τους στριμμένους φίλους των καπνικών.
 :)

Αποσυνδεδεμένος johnaros

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:16 »
Pear almond
Σήμερα το πήρα και έιναι όπως το περιγράφει ο φίλος στο πρώτο ποστ . Ηθελα καιρό να το αγοράσω μιας και μου αρέσει και το αχλάδι και το αμύγδαλο και το υγρό αυτό με δικαίωσε! Πολύ ωραίος συνδιασμός και τον δύο και πιστυέυω ότι έχει ίχνη από κάτι ακόμα σε πολύ μικρή κλίμακα. Ευχάριστω υγρό που με φαντάζομαι να το ατμιζω καθ όλη διάρκεια της ημέρας. Επίσης το δικό μου είναι πιο σκουρόχρωμο σε σχέση με την φώτο που έχει ο dallaskdp

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 10:41 »
Εισαγωγή

Ripe Vapes λοιπόν, μια ακόμη ακριβή σειρά υγρών που μας έρχεται από το Los Angeles. Στα χεράκια μου έφτασαν όταν η εταιρεία έστειλε 6 μπουκάλια, όσες και οι γεύσεις , στα παιδιά στο Vape Corner για δοκιμή. Μου τα δάνεισαν λοιπόν για δοκιμή. Την στιγμή που πήγα να τα παραλάβω, είχα ήδη κάνει την έρευνά μου και είχα τις επιφυλάξεις μου για το VCT, όσον αφορά το βούτυρο. Για καλή μου τύχη λοιπόν, όταν έφτασα στο μαγαζί, κάποιος το δοκίμαζε. Και μου επιβεβαίωσε ότι δεν πρέπει να το δοκιμάσω και ας του άρεσε. Τόσες φορές που έχει ακούσει τις αντιδράσεις μου για το βούτυρο, τον εμπιστεύτηκα. Τα υγρά διατίθενται σε νικοτίνες 0, 3, 6, 12 και 18mg και αποτελούνται από 70% VG εκτός από το Coconut Thai που έχει 100% VG. Η τιμή τους είναι στα €26.00/30ml που το βάζει ανάμεσα στα υγρά από τα οποία περιμένουμε πολλά. Πάμε λοιπόν να δούμε τα πέντε που αποφάσισα να δοκιμάσω.

Key Lime Cookie, 3mg, Phenomenon Zest, 0.28mm Ni200 TC, 2.4mm SC, 0.08Ω, Nakamitchi

Αυτό το εμπνευσμένο υγρό έχει υπέροχες γλυκόξινες νότες από Key Lime αναμεμειγμένες με τη γεύση των φρεσκοψημένων μπισκότων. Νόστιμο και μοναδικά κατασκευασμένο για την απόλαυσή μας.

Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό. Το Key Lime είναι επίσης γνωστό και ως μεξικάνικο. Πολύ δύσκολα το βρίσκουμε στην Ελλάδα και η κύρια διαφορά του με το λάιμ που βρίσκουμε εδώ, είναι μία μεγαλύτερη γλυκάδα και πιο έντονο το ξινό του στοιχείο. Δεν έχω εμπειρία με το φρούτο στη φυσική του μορφή, θυμάμαι ως φοιτητής στην Αγγλία όμως μια κατεψυγμένη Key Lime Pie την οποία τσάκιζα συχνότατα.

Το άρωμα από το μπουκαλάκι είναι φανταστικό. Μπισκότο, ή ζύμη τάρτας, με όλα του τα αρώματα με συνοδεία λεμονιού ή λάιμ. Σαν να έχει φτιάξει μπισκότα με ξύσμα και να ανοίγεις το φούρνο. Νομίζω ότι ήδη χαίρομαι για την επιλογή μου να το δοκιμάσω πρώτο. Γέμισμα το Φαινόμενο και γρήγορα!

Ναι, είμαι όντως χαρούμενος για την επιλογή μου να το δοκιμάσω πρώτο. Το λάιμ είναι ολοκάθαρο και δεν υπάρχει περίπτωση να το μπερδέψει κανείς με λεμόνι. Είναι το πρώτο που χτυπάει το στόμα και στη διάρκεια της εισπνοής το νιώθει κανείς σε όλη του τη διάσταση, με γλυκά, ξινά και ελάχιστα πικρά στοιχεία. Μετά έρχεται το μπισκότο. Όπως ακριβώς το ξέρουμε στα υγρά αναπλήρωσης. Και όπως ακριβώς μας το περιγράφει η εταιρεία. Μαλακό και φρεσκοψημένο. Μετά από αρκετές τζούρες, αυτή η απόδοση σε τμήματα εξομαλύνεται αρκετά και μόλις συνηθίσει το στόμα το λάιμ, η γεύση γίνεται πιο στρογγυλή με τα στοιχεία του υγρού να έρχονται μαζί. Τώρα μάλιστα. Μοιάζει με μπισκότο/τάρτα με λάιμ. Στην εισπνοή από τη μύτη, το λάιμ είναι αυτό που κυριαρχεί. Για την ακρίβεια, θυμίζει ξύσμα χωρίς καθόλου χημική μυρωδιά που το φοβόμουν λίγο είναι η αλήθεια. Πολλά τα υγρά λεμονιού και λάιμ στην αγορά τα οποία θυμίζουν υγρό πιάτων... Στην εκπνοή από τη μύτη, λείπει η μεγάλη ένταση του φρούτου και τα στοιχεία της ζύμης εμφανίζονται λίγο περισσότερο. Σε αυτό το σημείο, νομίζω ότι ανίχνευσα και δύο επιμέρους γεύσεις, αυτή της μαύρης ζάχαρης και αυτή της κανέλας σε ελάχιστη όμως ένταση. Το χτύπημα κάπως μεγαλύτερο από αυτό που ανέμενα και η παραγωγή ατμού σε μεγάλα επίπεδα. Η επίγευση είναι ελαιώδης και επίμονη και περιφέρεται γύρω από το λάιμ. Προς το τέλος της διάρκειάς της, στρογγυλεύει αρκετά και δείχνει και στοιχεία μπισκότου.

Δεν ξέρω αν πρόκειται για Key Lime, Kefir Lime ή οποιαδήποτε άλλη ποικιλία, και δεν με νοιάζει καθόλου. Ξέρω ότι πρόκειται για ένα πολύ νόστιμο υγρό το οποίο ενδέχεται να καταστρέψει κόσμο με την τιμή του. Είναι πολύ πιθανόν να μην το επιστρέψω καν στα παιδιά στο Vale Corner και να με κυνηγάνε, αλλά είναι πολύ ωραίο το καταραμένο. Θα ήθελα κάπως λιγότερο λάιμ ή λίγο περισσότερο μπισκότο, να είναι αυτή η κυρίαρχη γεύση δηλαδή από την πρώτη τζούρα και όχι αφού στρωθεί το στόμα με λάιμ. 96/100

Coconut Thai, 3mg, KF3.1ES Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm SC, 1.60Ω, Nakamitchi

Αυτό το υγρό το εμπνευστήκαμε από τις εξωτικές γεύσεις των μακρινών ακτών της Ταϊλάνδης. Η πρώτη γεύση είναι αυτή της απαλής καρύδας, πλούσιας και ελαφρώς γλυκιά, και ακολουθείται από νότες ταϊλανδέζικου βασιλικού και Λουΐζας.

Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό και δεν μπορώ παρά να βρω ενδιαφέρον ένα τέτοιο συνδυασμό. Γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι μεγάλο μέρος της ταϊλανδέζικης κουζίνας, βασίζεται στο γάλα ή την κρέμα καρύδας, με εξαιρετικά curry πιάτα τα οποία δεν θυμάμαι αν έπαιρναν το ξινό τους κομμάτι από Λουΐζα ή από λάιμ. Πάντα θεωρούσα το δεύτερο.

Το άρωμα από το μπουκαλάκι, είναι κατά κύριο λόγο λεμονάτο. Πρέπει να το κρατήσεις αρκετή ώρα ανοιχτό ώστε να μαλακώσει το άρωμα και να αναγνωρίσεις ελάχιστη καρύδα και κάποιο βότανο το οποίο κάποιοι θα πουν ότι είναι θυμάρι και κάποιοι άλλοι ίσως αναγνωρίσουν ως βασιλικό. Εγώ προς το θυμάρι έκλινα πάντως, και ίσως φταίει αυτό που η εταιρεία περιγράφει ως «ταϊλανδέζικο βασιλικό» το οποίο δεν γνωρίζω, και ενδέχεται να έχει διαφορετικά γευστικά στοιχεία από το βασιλικό που όλοι ξέρουμε. Υγρό στον ατμοποιητή και ξεκινάμε.

Το υγρό είναι κατά κανόνα απαλό και λεμονάτο. Στη διάρκεια της τζούρας, το στόμα γεμίζει από ξινές και λεμονάτες νότες, ενώ προς το τέλος εμφανίζεται ο βασιλικός. Ελάχιστος ευτυχώς, αλλά με αδιαμφισβήτητη παρουσία. Μετά από αρκετές τζούρες, το στόμα συνηθίζει την ένταση και εμφανίζεται απειροελάχιστα το στοιχείο της καρύδας. Περισσότερο ως έλαιο και καμία σχέση με απαλή, πλούσια και ελαφρώς γλυκιά. Στην εισπνοή από τη μύτη, πάλι τα λεμονάτα αρώματα με το βασιλικό είναι αυτά που κυριαρχούν, ενώ στην ρινική εκπνοή εμφανίζονται αρώματα καρύδας. Το χτύπημα είναι όσο ελαφρύ πρέπει ενώ η παραγωγή ατμού σε καλά επίπεδα. Η επίγευση, είναι παραδόξως λιγότερο έντονη αν λάβουμε υπ' όψιν ότι το υγρό έχει γενικά ένταση. Κυμαίνεται σε λεμονάτα επίπεδα, με αρώματα βασιλικού. Την καρύδα, ακόμα την ψάχνω.

Το υγρό είναι αυτό που λέμε smooth, για περίπου 2ml γιατί μετά κουράζει. Η καρύδα αν ήταν κυρίαρχο συστατικό, ίσως να άλλαζε το υγρό προς το πολύ καλύτερο. Θεωρώ ότι ένα υγρό με τέτοια τιμή, θα έπρεπε να μας δίνει τουλάχιστον αυτά που μας υπόσχεται, για να μην πω ότι θα έπρεπε να μας κάνει να μείνουμε με το στόμα ανοιχτό. Αυτό, δεν κάνει τίποτα από τα δύο και με επιείκεια του δίνω 77/100.

Pear Almond, 3mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm SC, 1.47Ω, Nakamitchi

Αχλάδι και αμύγδαλο που προκαλεί τα καλογυαλισμένα ζαχαροπλαστεία της Ευρώπης. Αυτό το υγρό, έχει την πλούσια και τολμηρή γεύση του marzipan με νότες από ώριμο και αρωματικό καλοκαιρινό αχλάδι. Αν κλείσετε τα μάτια σας και αφεθείτε στη φαντασία σας, μπορεί να βρεθείτε να περπατάτε τα παλιά πλακόστρωτα σοκάκια του Παρισιού. Χαρούμενα ταξίδια.

Σημαδιακό για μένα αυτό το υγρό καθώς με αυτό κλείνω τα 400 τα οποία έχω ασχοληθεί να βαθμολογήσω. Και εις άλλα με υγεία, που σημαίνει ότι αν το 2016 συνεχίσει όπως πάει ο Γενάρης, με βλέπω να κλείνω τα 500 πριν τον Οκτώβρη... Η περιγραφή σε γενικές γραμμές δεν μου αρέσει, καθώς μου θυμίζει κάτι εταιρείες οι οποίες αντί να επικεντρωθούν στα στοιχεία του υγρού τους, υπόσχονται ταξίδια, διαδρομές και λοιπά παρόμοια. Επίσης δημιουργεί προσδοκίες, τις οποίες πολλές φορές στο παρελθόν έχουμε δει να καταρρέουν εμφατικά. Τα μάρτσιπαν είναι νομίζω γνωστά σε όλους μας, γλυκίσματα σε διάφορα σχήματα τα οποία προέρχονται από αμυγδαλόπαστα. Οπτικά το υγρό με τρόμαξε καθώς έχει μια μορφή σαν να μην είναι ομογενοποιημένο. Εδώ είναι η στιγμή να αναφέρω ότι σε όλα τα μπουκαλάκια υπάρχει η οδηγία για καλή ανακίνηση πριν τη χρήση, και όταν κάποιος δει αυτό το υγρό, αποκλείεται να μην ακολουθήσει αυτή την οδηγία. Επίσης είναι πολύ παχύρρευστο σε θερμοκρασία δωματίου. Σε σημείο να θέλει κόπο για να γεμίσεις και να αδειάσεις το δοσομετρητή. Και ας λέει η εταιρεία ότι το Coconut Thai έχει 100%VG ενώ τα άλλα 60. Και παρά το κούνημα, το υγρό παρέμεινε θολό. Το άρωμα από το μπουκαλάκι στην ουσία μυρίζει σαν αμαρέττο με στυμμένο λεμόνι. Όμορφα αρώματα πικραμύγδαλου και πολλές ξινές νότες. Αχλάδι? Ποιο αχλάδι? Υγρό στον ατμοποιητή, με κόπο, και πάμε.

Απόλυτη συμφωνία γεύσης και αρώματος. Αμαρέττο με στυμμένο λεμόνι. Και ας φοβήθηκα για θέμα υποτροφοδοσίας με την πυκνότητα του υγρού. Υπάρχει οξύτητα και γλύκα, και όταν λέμε αμαρέττο, μιλάμε για τη γεύση, χωρίς τη γλυκάδα και το αλκοόλ. Έχω συναντήσει και άλλο άρωμα αμύγδαλο στο παρελθόν με παρόμοια χαρακτηριστικά, και αυτό ήταν το αμύγδαλο της Flavor Art. Η τζούρα σε όλη τη διάρκειά της δίνει όξινα στοιχεία με το αμύγδαλο όπως αποδίδεται, ενώ προς το τέλος εμφανίζεται για λίγο και μια γλυκάδα, σε κανένα σημείο υπερβολική. Στην εισπνοή από τη μύτη, εμφανίζεται επιτέλους το άρωμα από το αχλάδι ενώ στην εκπνοή από τη μύτη υπάρχει το άρωμα από το αμύγδαλο με μία οξύτητα. Το χτύπημα κάπως αυξημένο και η παραγωγή ατμού σε υψηλά επίπεδα. Η επίγευση είναι επίμονη και περιέχει στοιχεία λεμονιού κατά κανόνα.

Πολύ φοβάμαι ότι το αχλάδι που χρησιμοποιήθηκε, αντέδρασε εκτός προσδοκιών με το αμύγδαλο, το οποίο μάλλον πικραμύγδαλο είναι. Ως αποτέλεσμα, εξαφανίστηκε και μετατράπηκε σε λεμόνι. Χωρίς να με ενοχλεί το αποτέλεσμα, ίσα ίσα, δεν είναι αυτό που περίμενα και επαναλαμβάνω ότι με τέτοια τιμή πρέπει τουλάχιστον να μας δίνει αυτό που περιμένουμε. Το οπτικό κομμάτι συνεχίζει να μην μου εμπνέει εμπιστοσύνη και παρόλο που το υγρό μου άρεσε γευστικά, δεν μπορώ να του δώσω πάνω από 72/100. Και αυτό δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερο από το προηγούμενο, το οποίο με κούρασε ενώ από το Pear Almond έστυψα εύκολα τρία τανκάκια, αλλά σημαίνει ότι χάνει οπτικά όπως και από της προσδοκίες που δημιουργεί. Είναι σαν να αγοράζεις υγρό πορτοκάλι και να βγαίνει σοκολάτα. Μπορεί να σου αρέσει, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό το οποίο πλήρωσες. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, αρκετά.

Honeysuckle Apple Crisp, 3mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm SC, 1.47Ω, Nakamitchi

Αυτό το υγρό είναι το πρώτο εποχιακό της εταιρείας. Με πρώτη εμφάνιση την άνοιξη του 2015, προσφέρουμε με ενθουσιασμό αυτό το χειροποίητο χαρμάνι ελαφρών, γλυκών, φωτεινών και πλούσιων γεύσεων.  Μπορεί να σας προκαλέσει νοσταλγία ο καιρός που αλλάζει, αλλά τη γεύση του θα την θέλετε όλο το χρόνο.

Δεν μας λέει και τίποτα για την γεύση του υγρού η εταιρεία, νομίζω όμως ότι δεν χρειάζεται κιόλας, καθώς το όνομά του τα λέει όλα. Μήλο περιμένουμε και καλό! Το άρωμα από το μπουκαλάκι μου θύμισε πολύ καλό χυμό μήλου. Μην περιμένετε να αναγνωρίσω την ποικιλία, πάντως στη μύτη έχει την γλυκάδα του κίτρινου, το τάγγισμα του κόκκινου και την οξύτητα του πράσινου μήλου. Του έδωσα ώρα στη μύτη και ευτυχώς δεν εμφανίστηκαν σε κανένα σημείο χημικά στοιχεία. Άμεσα υγρό στον ατμοποιητή και πάμε για δοκιμή.

Απίστευτη ένταση μήλου, με όλα του τα χαρακτηριστικά, χτυπάει το στόμα σε κάθε σημείο. Γλυκό, ξινό, ζουμερό, τραγανό, όλα τα αισθήματα που νιώθει κάποιος όταν δαγκώνει ένα μήλο. Στην αρχή φοβήθηκα ότι θα έχει εξομάλυνση και αυξημένη γλύκα αυτό το υγρό, όπως οι περισσότεροι χυμοί μήλου που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Εκτός από έναν, τον οποίο τιμούσα ως φοιτητής εις τας Αγγλίας. Λεγόταν Copella και ήταν πανάκριβος. Δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει πιο νόστιμο χυμό από αυτόν. Πρέπει να το έχω αναφέρει ξανά, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς που. Αυτό το υγρό λοιπόν, μου φέρνει στο μυαλό αυτή την γεύση και μαζί πολλές κρυμμένες αναμνήσεις. Που τις περισσότερες είχα συνειδητά διαγράψει από τη μνήμη μου! Αυτό το γεγονός με κάνει να πιστεύω ότι έχει και λίγο από Elderflower μέσα το υγρό, το οποίο αφήνει ένα έξτρα άρωμα και δένει το υγρό λίγο πιο καλά. Μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως καθώς το συνέδεσα με τον χυμό που μου άρεσε. Στη ρινική εισπνοή το μήλο φαίνεται πιο «ζεστό», δεν μπορώ να βρω άλλη λέξη να το περιγράψω, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη, το άρωμα έχει κάτι από χημικό. Το ντουμάνι είναι αναμενόμενο ενώ το χτύπημα κάπως αυξημένο. Η επίγευσή του τώρα, είναι πολύ ρεαλιστική, και όχι τόσο επίμονη. Περιέχει γλυκά και όξινα στοιχεία, αλλά το κορυφαίο είναι ότι αφήνει στο στόμα εκείνη την ελαφρά πικράδα που παίρνουμε από τη φλούδα του μήλου. Δεν ξέρω αν αυτό έγινε βάσει σχεδίου ή απλά έτυχε, πάντως προσθέτει πολύ στην συνολική εμπειρία του υγρού.

Πρόκειται για μια εξαιρετικά πιστή απόδοση των γεύσεων του μήλου. Δεν κουράζει, είναι δροσιστικό και ταιριάζει και με λευκά ποτά, και με κρασιά. Ακόμα και με Pilsner μπύρες που είναι πιο πικρές από τη φύση τους, μια χαρά συνεργάστηκε. Όχι όμως με τον καφέ ή με ούζο, τσίπουρο και μεζέ! 96/100

Monkey Snack, 3mg, Phenomenon Zest, 0.28mm Ni200 TC, 2.4mm SC, 0.08Ω, Nakamitchi

Ένα νόστιμο ταίριασμα από πλούσιο και κρεμώδες φιστικοβούτυρο με γλυκιά και βελούδινη μπανάνα. Αυτό το υγρό, σίγουρα θα ξυπνήσει υπέροχες αναμνήσεις και θα χορέψει πάνω στους γευστικούς σας κάλυκες.

Κλώνος Grandmaster μου μυρίζει εδώ, αλλά δεν θα το κρίνω ως τέτοιο. Το άρωμα από το μπουκαλάκι, έχει κυρίαρχη τη μπανάνα. Το φιστίκι δεν το διέκρινα αλλά κάποιες ψημένες νότες υπάρχουν. Γέμισμα το Φαινόμενο και πάμε.

Εδώ πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν έκατσα να γράψω αμέσως. Άτμισα το 1ο τανκ σε χρόνο ρεκόρ και κάθισα να το αναλύσω με το δεύτερο. Όπως καταλαβαίνετε σαν πρώτη επαφή μου άρεσε. Η γεύση της μπανάνας, σε εξαιρετικά πιστή απόδοση, χωρίς πολλή γλύκα, οξύτητα ή χημικό στοιχείο, είναι αυτή που κυριαρχεί στο υγρό. Γεμίζει το στόμα σε όλη τη διάρκεια της τζούρας με πολύ διακριτικό τρόπο αλλά όταν αφήνεις το fire και μπαίνει και λίγος αέρας στο στόμα, σκάει σαν πυροτέχνημα. Το φιστίκι διακρίνεται μετά το τέλος της τζούρας, αλλά περισσότερο με τη μορφή του πρόσθετου που είναι εκεί για να στρογγυλέψει τη γεύση, χωρίς να περνάει στο προσκήνιο σε κανένα σημείο. Θαυμαστή αναλογία, αν σκεφτεί κανείς ότι πρόκειται για δύο γεύσεις ανεξάρτητες και έντονες με τον τρόπο τους, που συνδυάζονται χωρίς να έχουμε κακό αποτέλεσμα. Και όλα αυτά χωρίς την προσθήκη κάποιας κρέμας ή καραμέλας. Στην εισπνοή από τη μύτη, το φιστίκι απογειώθηκε με τη μπανάνα να έρχεται σε δεύτερη μοίρα, κυρίως μέσω της οξύτητάς της. Στη ρινική εκπνοή, ο συνδυασμός μπανάνας και φιστικιού έχει εκφυλιστεί αρκετά και σε κάποια σημεία θυμίζει αρώματα μαύρης σοκολάτας. Το ντουμάνι αυξημένο και το χτύπημα κάπως περισσότερο από το αναμενόμενο. Η επίγευσή του τώρα είναι κάπως επίμονη. Μπανάνα και κάποια ψημένα και αλμυρά στοιχεία, προφανώς προερχόμενα από το φιστίκι είναι τα στοιχεία που την απαρτίζουν.

Υγρό που το βρήκα εξαιρετικό, το άτμισα με μεγάλη ευχαρίστηση και έπαιξα μαζί του. Άνοιξα αρκετά την καμπάνα και ανέβασα τη θερμοκρασία αρκετά, σε σημείο να κοντεύω να παρακάμψω ουσιαστικά τον έλεγχο θερμοκρασίας. Και έγινε το θαύμα, όταν ανέβηκε η θερμοκρασία του ατμού, το υγρό έγινε ακόμα πιο νόστιμο. Και τολμώ να πω ότι ακόμα και ως κλώνο Grandmaster να το δοκιμάσει κάποιος. Είναι πάρα μα πάρα πολύ κοντά! Και αφήνει και πολύ καλύτερη μυρωδιά στο χώρο. 97/100.

Συμπέρασμα


Έχει άλλο ένα υγρό η σειρά, το VCT που μεταφράζεται σε Vanilla Custard Tobacco. Φυσικό επόμενο να μην το δοκιμάσω από επιλογή, όπως γράφω και στην εισαγωγή. Πολύ καλά τα υγρά σε γενικές γραμμές, αλλά θα σταθώ στο κομμάτι το οποίο θα τριγυρίσει τα κεφάλια όσων διαβάσουν γι αυτά: αξίζουν τα λεφτά τους? Θεωρώ προσωπικά, ότι υγρά άνω των €21-€22 θα πρέπει να κεντάνε σταυροβελονιά από θέμα απόδοσης για να κάνουν τον Έλληνα τουλάχιστον να τα αγοράσει. Και πάλι όχι για ολοήμερη χρήση. Από αυτά τα υγρά λοιπόν, θα πλήρωνα ευχαρίστως το ποσό των €26 στα οποία διατίθενται, μόνο για το Key Lime Cookie και για το Monkey Snack. Όχι ότι τα άλλα δεν είναι καλά, αλλά θεωρώ ότι δεν προσφέρουν αυτό που υπόσχονται και αυτό που προσδοκάμε από αυτά. Και θεωρώ μεγάλο μείον από μια εταιρεία που επιθυμεί να προσφέρει αυτό που λέμε premium προϊόν, να μην έχει ένα Sample Pack. Φτιάξε μου ένα πακέτο από 6 πεντάμελα με €26 ευρώ και νομίζω ότι πολλοί περισσότεροι θα μπουν στον πειρασμό να τα δοκιμάσουν. Τα δύο που αναφέρω πιο πάνω ως πολύ ευχάριστα για μένα, τα συστήνω ανεπιφύλακτα αν έχετε περίσσευμα στον προϋπολογισμό. Ακόμα και για τυφλή δοκιμή αν αρέσκεται κάποιος σε τέτοιες γεύσεις. Τα υπόλοιπα με δική σας ευθύνη!

Αυτό όπως και τα υπόλοιπα που έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα δείτε και στο blog μου.



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 11:32 »
Άβυσσος η ψυχή της... γλώσσας!  :D
Κάνω το Coconut Thai στον Eviva (συνήθως κάπου στα 1,3 Ω με KGD βαμβάκι) και η καρύδα μου είναι σαφέστατη από την πρώτη τζούρα. Οι λεμονάτες νότες γίνονται πιο έντονες όσο πιο πολλές ώρες το ατμίζω -μέχρι που μετά από κάποιες ώρες με κουράζουν και αλλάζω υγρό- αλλά η καρύδα είναι εκεί.
Αν είχα την εμπειρία που περιγράφεις, Cruiser, δεν θα το άτμιζα αλλά παίρνω αρκετά διαφορετική αίσθηση και το προτιμώ ακριβώς για αυτήν τη ισορροπία.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 11:53 »
Θα σου πω την επιφύλαξή μου: μπορεί να φταίει ο ατμοποιητής. Και το λέω αυτό γιατί το Key Lime που το λάτρεψα πραγματικά, στον 3.1 έπαιξε διαφορετικά, με πιο έντονη την οξύτητα του Lime και τη ζύμη να είναι μόνο κομπάρσος. Θα επανέλθω μόλις το ρίξω στο Φαινόμενο.

Οκ, είμαι από τους ένθερμους υποστηρικτές της θεωρίας ότι κάποια υγρά παίζουν καλύτερα σε κάποιους ατμοποιητές, αλλά αν δω τόσο μεγάλη διαφορά, τότε η εταιρεία θα πρέπει να βάλει σήμανση "Best Kept Away From Kayfun".

Ο 4ρης, δεν είχε τόση διαφορά στο Key Lime σε σχέση με το Φαινόμενο!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:57 »
Με παραξενεύει γιατί θεωρώ δεδομένο πως αντιλαμβάνομαι λιγότερες και όχι περισσότερες γεύσεις από εσένα.
Δεν έτυχε να το δοκιμάσω σε άλλον ατμοποιητή αλλά μου βγαίνει τόσο ξεκάθαρα (αλλά όχι μπουχτιστικά) η καρύδα που πραγματικά δεν θα περίμενα να είναι θέμα (καλού) ατμοποιητή. Ο δε Καυφούν σίγουρα είναι καλός.

Δυστυχώς το Key Lime απλά το δοκίμασα και δεν το θυμάμαι. Αλλά με βάζεις στα αίματα να το πάρω!

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 17:53 »
Μ'έψησε κι εμένα άσχημα ο Cruiser να πάρω το Key Lime. Είμαι 95% σίγουρος ότι θα μου αρέσει πάρα πολύ. Ξέρει κανείς όμως αν μπορώ να το βρω Ελλάδα σε κάποιο κατάστημα εκτός από το Atmistique? Γιατί θέλω να το βρω σε 3mg και το Atmistique το έχει μόνο σε 6mg και πάνω... Και να πεις ότι το χε και σε μηδενική νικοτίνη θα παιρνα το μηδενικό και άν μου άρεσε θα παιρνα άλλο ένα 6αρι να το σπάσω...

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 14, 2016, 02:52 »
...επιτέλους ένα καλό υγρό!

Καιρό είχα να το νιώσω αυτό. Πολύ καιρό.
Για το Key Lime Cookie αναφέρομαι. Ό,τι
λέει το όνομά του, υπέρ-ρεαλιστικό. Ούτε
χημίλα στο λεμόνι, ούτε αναγουλιαστικό ή
με funny-taste το μπισκότο και γενικά καμία
σχέση με μπουχτιστικά υγρά. (πχ Mr Good Vape)

Μπήκε στα TOP-10 υγρά και θα δύσκολα θα φύγει.

Στο subtank mini τα πήγε καλά, στον Απόλλο ακόμη
καλύτερα, στο Τηλέμαχο...νομίζω πως απογειώθηκε!

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Ripe Vapes
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 04, 2016, 18:54 »
Ξέρει κανείς που μπορούμε να τα βρούμε Ελλάδα;  Atmistique δεν τα βλέπω πια  :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110458 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159669 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146423 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303193 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801541 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11034 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet