vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

146 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, SuperSayian, camber

Twitter

Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)

Αποσυνδεδεμένος opel007

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #915 στις: Ιανουαρίου 20, 2018, 17:59 »
για πρωτη φορα πηρα και εγω νατυρα μπουστερς λογο τιμης και λογο οτι πολλα παιδια αγοραζουν και δεν ειπαν να εχουν κανενα προβλημα εφτιαξα καποια υγρα και περιμενω να ωριμασουν για να δοκιμασω.. ελπιζω να μην φταινε τα μπουστερς στον φιλο απο πανω και πανε χαμενα τα υγρα που εφτιαξα..

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #916 στις: Ιανουαρίου 21, 2018, 13:15 »
Επιβαιβεώνω οτι τα shake'n'vape  της Natura/Hexocell μετα απο λίγο καιρό χάνουν την γεύση τους.

to tribeca & soho atmisa to miso,αντιθετα το forest fruit mix oso perna o kairos ginete kalutero
Μας μπέρδεψες. Χάνουν ή όχι;
Και που πηγαίνει η γεύση;;
Ειδικά το Soho όσο κάθεται γίνεται καλύτερο σε ενημερώνω

Αποσυνδεδεμένος paiktaras

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #917 στις: Ιανουαρίου 21, 2018, 14:35 »
Επιβεβαιώνω, το έχω αφήσει έναν μήνα και μου άρεσε περισσότερο από  όταν το αφήνω μια εβδομάδα για ωρίμανση

Sent from my 1+3T

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2018, 23:28 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος radical239

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #918 στις: Ιανουαρίου 21, 2018, 15:04 »
Επειδή ρώτησα κι άλλη στιγμή και απάντηση δεν πήρα(όχι από σένα),ποιοι χρησιμοποίησαν και έβαλαν το nic booster;


αν εννοείς στο μαγαζί, nic booster έβαλα εγώ της natura γιατι ήταν 2€/10ml

by the way μπορούμε να βρούμε κάπου κανα λίτρο νικοτίνούχα βάση;

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #919 στις: Ιανουαρίου 21, 2018, 15:26 »



Μας μπέρδεψες. Χάνουν ή όχι;
Και που πηγαίνει η γεύση;;
Ειδικά το Soho όσο κάθεται γίνεται καλύτερο σε ενημερώνω

για το tribeca & soho(ενα υγρο)ειπα οτι το μισο το πεταξα αντιθετα το forest fruit mixγινετε καλυτερο

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #920 στις: Ιανουαρίου 21, 2018, 20:26 »
Σας συμβουλεύω να δοκιμάσετε το London Rain. Για εμένα το τοπ υγρό μέχρι στιγμής αν και δεν έχω δοκιμάσει πολλά. Δυστυχώς όμως.. δεν θεωρώ ότι είναι για ολοήμερη πιπίλα. 

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #921 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 00:50 »
by the way μπορούμε να βρούμε κάπου κανα λίτρο νικοτίνούχα βάση;
Είναι παράνομο να πωλούνται βάσεις σε συσκευασίες άνω των 10 ml κ φίλε μου, όπως και άνω των 20 mg/ml, ελέω TPD. Τσέκαρε τα νήματα με τη νομοθεσία.

Να ρωτήσω κάτι τώρα το κοινό, και τον κατασκευαστή κυρίως, αν βλέπει. Άμα ρίξω τέσσερα boosters, ή πέντε, γιατί ασούμε θέλω 12άρα νικοτίνη όλα κομπλέ; Εφόσον δεν υπάρχει θέμα με το άρωμα που έχει μέσα να κάνω το τελικό υγρό 40, ή 50, ή 60, μπορώ να το κάνω 70, ή 120; Με εμποδίζει κάτι; Είμαι πολύ περίεργος να μάθω, γιατί αυτά τα υγρά πρέπει να είναι πολύ πρωτοποριακά, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #922 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 02:55 »
Όσο περισσότερα boosters προσθέτεις, τόσο περισσότερο θα χάνεται το άρωμα. Γιατί αποκλείεται να συμβαίνει κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος radical239

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #923 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 02:58 »
Είναι παράνομο να πωλούνται βάσεις σε συσκευασίες άνω των 10 ml κ φίλε μου, όπως και άνω των 20 mg/ml, ελέω TPD. Τσέκαρε τα νήματα με τη νομοθεσία.
Το ξέρω λέω μήπως...

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #924 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 03:30 »


Να ρωτήσω κάτι τώρα το κοινό, και τον κατασκευαστή κυρίως, αν βλέπει. Άμα ρίξω τέσσερα boosters, ή πέντε, γιατί ασούμε θέλω 12άρα νικοτίνη όλα κομπλέ; Εφόσον δεν υπάρχει θέμα με το άρωμα που έχει μέσα να κάνω το τελικό υγρό 40, ή 50, ή 60, μπορώ να το κάνω 70, ή 120; Με εμποδίζει κάτι; Είμαι πολύ περίεργος να μάθω, γιατί αυτά τα υγρά πρέπει να είναι πολύ πρωτοποριακά, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.
Θα σε απογοητεύσω κι εγώ,αλλά τα υγρά αυτά δεν είναι ούτε πρωτοποριακά,ούτε εξωπραγματικά,ούτε και μεταφυσικά..
Όσο αραιώνεις το άρωμα,τόσο χάνεις σε γεύση.. Μια δοκιμή θα σε πείσει..  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #925 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 11:30 »
 Είμαι πολύ περίεργος να μάθω, γιατί αυτά τα υγρά πρέπει να είναι πολύ πρωτοποριακά, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.
Σε τι θεωρείς οτι είναι πρωτοποριακά σε σημείο να μην έχεις ξαναδεί κάτι τέτοιο?
Γεμάτος ο κόσμος από shake and vape είναι...

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #926 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 11:35 »
Xμμ, και δεν ισχύουν σε αυτά οι κανόνες που ισχύουνε στα άλλα; Προτεινόμενο ποσοστο αραίωσης δηλαδή.

Καθώς υπάρχουνε 1) αρώματα (καλυτερα ουσίες μέσα σε κάποια αρώματα), που από ένα ποσοστό και πάνω στο τελικό υγρό και πάνω επικαλύπτουν τα άλλα αρώματα. (βλ μήλο Fuji FA). 2) Υπάρχουν αρώματα (δηλαδή ουσίες στα αρώματα πάλι), που ανάλογα το ποσοστό που βρίσκονται στο τελικό υγρό, αλλάζουν γεύση, δηλαδή άλλη γέυση στο 1%, άλλη γέυση στο 3%. Εννοώ αλλάζουν προφίλ εντελώς. 3) Υπάρχουν αρώματα, (δηλαδή ουσίες μέσα σε αυτά τα αρώματα), που μπαίνουνε σε συνταγές σε ελάχιστο ποσοστό, μόνο και μόνο για να αλληλεπιδράσουνε με κάποια άλλα, και να τα τονίσουν, να τα δέσουν, ακόμα και να τα σβήσουν.

Αυτά γίνονται σε συγκεκριμένα ποσοστά. Επειδή βλεπω και ότι έχει και μπουκαλάκια ακόμα και 30/100, και τραβάω τα μαλλιά μου. Δηλαδή πιστεύει κανείς, ότι ένα άρωμα αν απλά προσθέσω ένα booster, και γίνει 40 μl, θα ειναι το ίδιο υγρό, (έστω απλά πιο αραιωμένο), με το αν το κανω 100 ml; Αντιλαμβανόμαστε ότι στα 40, θα έχει υπερδιπλάσια ποσοστά αρώματος από ότι στο 100 μl;

Το πιο απλό παράδειγμα θα φέρω, τις πυραζίνες. Τις ξερουμε στο φόρουμ, ενισχυτικό γέυσης στα καπνικά, με γέυση ξηρών καρπών. Δεν γίνεται να μην έχουν πυραζίνες τα περισσότερα καπνικά του, ακόμα και αυτά που δεν έχουν φαινομενικά ξηροκαρπια στην περιγραφή. Οι πυραζίνες παίζουν περίπου στο   0,3% του τελικού υγρού, λίγο πάνω, λίγο κάτω. Σκεφτέιτε ένα υγρό, που έχει 0,3% πυραζίνη και ένα με 1%. Το ένα είναι μπόμπα καπνικό, το άλλο σχεδόν δεν ατμίζεται! Υπάρχουν πλείστα τέτοια παραδείγματα, μπορέι κανέις να δει στον οδηγό του Νίκου Σαρακενίδη στο  γκρουπ Vape Alchemists, πως αλληλεπιδρούν οι γνωστότερες φράουλες της αγοράς σαν παράδειγμα, που φέρνουν εντελώς διαφορετικα αποτελέσματα. Το έχω διαπιστώσει και ο ίδιος με την αλληλεπίδραση της Vanillia του Atmos, με την φράουλα της FA, και to TPA Bavarian Cream όπου σε διαφορετικά ποσοστά, μου έβγαινε από την καλύτερη φράουλα βανίλια που έχω δοκιμασει, έως  κάτι χαλασμένο στο άλλο άκρο. ΑΥτό συμβαινει, γιατί δεν ανακατεύουμε φυσικό χυμό φράουλα, και λίγη βανίλια, αλλα χημικές ουσιες, που έχουν τη γέυση της φράουλας και της βανίλιας, μεταξύ τους, που έοχυν όμως και πολλές άλλες ιδιότητες.

Πού θέλω να φτάσω. Μην σας φαίνεται περίεργο, αν σε κάποιους σβήνει η γευση σε ένα άρωμα της συγκεκριμένης εταιρείας στο 20αήμερο,και σε κάποιους άλλους όχι. (Γιατί το ειδα αυτό). Είναι απολύτως φυσιολογικό για τους λόγους που σας είπα παραπάνω. Τα πράγματα είναι απλά, η συγκεκριμένη εταιρεία, προμηθεύεται από κάπου πάνω από 400 γεύσεις, τις βάζει σε μπουκάλια, και για να πουλήσει, σου έχει το μαρκετίστικο τρικ, δεν θα κάνεις DIY, μην φοβάσαι, απλά θα ρίξεις ότι boosterάκι γουστάρεις, και είσαι κομπλέ σε 12-24 ώρες. Προφανως δεν έχει καμία ιδέα για τα υγρά ή τα αρώματά, που πουλάει, τι έχουνε μέσα ας πουμε και δεν την ενδιαφέρει και να μας βοηθήσει να έχουμε μία ιδέα και εμείς.

Συμπερασματικά, δε λέω ότι κάνει κατι παράνομο ή ιδιαίτερα ανήθικο, αλλά εν έτει 2017, όταν πλέον μας είναι γνωστή η διαδικασία που φτιάχνονται τα υγρά που ατμίζουμε, αυτό που γίνεται δεν μπορεί παρά να χαρακτηριστεί ως αρπαχτή. Και ενώ έχει πάρει hype με τη μόδα των λεγόμενων SnV αυτή η εταιρεία κυρίως με προώθηση σε μαγαζιά, ότι έιναι φτηνά και εύκολα στη χρήση, πρέπει να ξαναπώ, ότι δεν έιναι ούτε εύκολα στην χρήση (και στα άλλα SnV το ίδιο κάνεις), ούτε τόοοσο φτηνα για 60 μl τελικό υγρού είναι, και υπαρχουν ένα σωρό λόγοι για να προτιμήσει κάποιος  μία οποιαδήποτε γνωστή ελληνική ή ξένη εταιρεία, που φτιάχνει mix shots, και κατ επέκταση SnV,

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #927 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 12:20 »
Έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα.
Για μένα το shake and vape είναι τελείως μαρκετίστικος όρος που δίνει τη λανθασμένη εντύπωση στο χρήστη ότι μπορεί να το ατμίσει άμεσα το υγρό. Βέβαια στα ψιλά γράμματα συνήθως αναφέρουν οι εταιρείες κάτι του στυλ "αν το αφήσετε 3-4 μέρες θα πάρετε καλύτερο αποτέλεσμα". Οι πιο σοβαρές, το λένε ξεκάθαρα ότι πρέπει να περιμένεις Ν μέρες.
Επίσης πολλοί ατμιστές ζητάνε από το κατάστημα να τους προσθέσει booster για να πάρουν το υγρό έτοιμο προς χρήση. Με ένα φραπέδιασμα του 1 λεπτού στην καλύτερη περίπτωση, μπορεί κανείς να περιμένει άμεση & σωστή ομογενοποίηση των αρωμάτων και της νικοτίνης?
Το άλλο με την αραίωση που πρέπει να προσθέτεις boosters για να βγάλεις ένα υγρό σε υψηλότερη νικοτίνη, σαφώς και μειώνει το τελικό ποσοστό του αρώματος ή το αυξάνει για χαμηλότερες νικοτίνες. Είναι ένα από τα κακά της TPD και δυστυχώς δίνει πάτημα σε κάποιους κατασκευαστές να μην σου ξεκαθαρίζουν ότι όσο προσθέτεις boosters τόσο αδυνατίζει η γεύση.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #928 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 16:36 »
Ενα σοκολατουχο της νατουρσ που ατμιζω τωρα μονο σαν τετοιο δεν φερνει,αρωμα και γευση τεινει στο μηδεν οσο περνα ο καιρος. Δεν εχει μεγαλη αποσταση απο το σκετο βαση.

Αποσυνδεδεμένος radical239

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #929 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 17:12 »
aaa ναι ήθελα να συμπηρώσω ποιο πριν οτι το τι βάση και nic boosters θα βάλει το κάθε μαγαζί εξαρτάται και απο το μαγαζι το ίδιο.
Εγω εκεί που πήγα προωθεί Natura, Hexocell και Flavourart (Αντιπροσωπεία) επομένος φυσικό είναι να σου βάλουν Hexocell εκτός κι αν ζητήσεις εσύ κάτι άλλο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33643 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534067 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13938 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135985 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084672 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy