vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 5 χρήστες
gfilip, Jorge, treloneritis, lagoudakis, camber

Twitter

Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« στις: Απριλίου 30, 2015, 22:25 »
Επειδη με εχουν ρωτησει παρα πολλοι απο εδω μεσα συνατμιστες και φιλοι αν η μεθοδο της "Separate Steeping"  ισχυει ή οχι  να διευκρινίσω οτι :

To ειχα αναφέρει και παλιά αυτό .. οτι το DIY το άρχισα πριν 3 χρόνια οταν άρχισα να ατμιζω για οικονομικούς λόγους ... στην αρχή τα έκανα οπως ολοι ... έβαζα βάση αρώματα και περίμενα καμιά εβδομάδα και το ατμιζα ... μετά απο καιρό πριν 2 χρόνια άρχισα δειλά δειλά να προσομοιώνω την κατασκευή υγρών με την μαγειρική ... δηλαδή ποτέ δεν βάζουμε όλα τα υλικά μονομιάς και παίρνουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά τα βάζουμε σταδιακά ... οπότε άρχισα τα ατελείωτα πειράματα με λάθη και πέταμα στο νεροχύτη αρκετών απο αυτών  και διαπίστωσα ότι όταν έκανα ένα υγρό με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο και όταν έκανα το ίδιο με τον τρόπο το δικό μου σε αυτό που έκανα με τον παλιό τρόπο η γεύση ηταν απλη μουντή και ενα χαρμάνι .. αλλά όταν το έκανα με τον δικό μου τρόπο ο χαρακτήρας του υγρού άλλαζε ...  να σκεφτείς οταν έκανα τους συνδυασμούς με διαφορετικό τρόπο δηλαδή με άλλο τρόπο τα ομαδοποιουσα πάλι μου έβγαζε πάλι άλλο αποτέλεσμα .. οποτε άρχισα να σκέφτομαι σαν μάγειρας (μαριναδα )  και σκεφτόμουν ποιους συνδυασμούς αρωμάτων να κάνω μαζί και πόσες μέρες να τα αφήσω μόνα τους  και πόσο μαζι ολα στο τελικό αποτέλεσμα----> υγρο ...

Βέβαια δεν μπορούσα να το προτείνω σε κανένα γιατί δεν ήξερα αν ήταν σωστό αλλά με το πέρασμα του χρόνου έβλεπα ότι ειχε πολύ καλά αποτελέσματα στα υγρά μου ... οποτε άρχισα δειλά δειλά να το μεταδίδω σε άλλους εδώ ...  Ετσι πια κάνω εγω τα υγρά μου ολα τα περίπλοκα με τη μέθοδο αυτή ..οπου την ονόμασα "Separate Steeping"  για να μπορούν να την καταλαβαίνουν και οι άλλοι ... αλλά το θέμα δεν είναι απλό ... θελει πειράματα ποια θα βάλεις από την αρχή να ωριμάσουν μόνα τους και ποια μαζί με άλλα ... πόσες μέρες το καθένα και πόσο όλα μαζί ... αυτα τα 3 τελευταία χρόνια και παραπάνω τα υγρά μου πάνω απο 2 αρωμάτων τα κάνω ετσι ..
Separate Steeping κάνω και σε ιδια υλικά υγρών με διαφορετική ομαδοποίηση και βγαίνει αλλο αποτέλεσμα πολλές φορές .... και αυτό φαίνεται όταν το ατμιζεις και εκει σου βγαζει νότες απο κάποιο άρωμα και σε λίγο σου βγάζει ενα άλλο άρωμα και δεν είναι μια φλατ μόνο γεύση


αλλα επ'ουδενί δεν ειμαι αντιθετoς με τον παραδοσιακό τροπο κατασκευής υγρών....  ισα ισα με αυτόν άρχισα και ακόμα πολλές φορές το κανό


εδω αποφασισα να μαζεψω ολες τις συνταγες μου και να συμπληρωνω με καινουριες καθε φορα .. οπως και να μπορουμε να συζητάμε τις  αποριες πανω στις συνταγες ή ακομα και οτι αλλο μας χρειαζεται να μαθουμε ...



Crime Scene

Θελετε ενα καπνικο αλλα να μην ειναι ξηρο και ανοστο ? Θελετε να εχετε ενα καπνικο που να ειναι για ολη μερα χωρις να κουραζει ? Εχετε βγει εξω και ειστε με παρεα και θελετε ενα υγρο που να σας κανει παρεα στο ποτο ? ... Εκανα πολλα πειραματα με το συγκεκριμενο υγρο μιας και ειχα εγω αυτα τα παραπανω προβληματα με μερικα υγρα και αλλα μου φαινοταν ανοστα αλλα με κουραζαν και αλλα δεν ελεγαν τιποτα με ποτακι ... δεν ειναι τα υλικα της συνταγης που κανουν την διαφορα αλλα τα ποσοστα αυτης τησ συνταγης και το ποσο εχουν δεσει μεταξυ τους  για να ολοκληρωσουν το τελικο υγρο σαν ενα υγρο παντος καιρου και μαλιστα DIY  .. Οποτε ακολουθηστε τα βηματα που λεω και δεν θα χασετε ...

Βήματα Συνταγης

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Νεα συνταγη που θα τρελανει κοσμο τωρα το καλοκαιρι ... η συνταγη μου αυτη υποσχεται καλοκαιρι κοντα στην θαλασσα στη ξαπλωστρα και με ποτακι  να καιει ο ηλιος και εσυ να δροσιζεσαι διπλα με το ποτο και το υγρο αυτο ...

Ολοι θα λενε τι ατμιζεις και εσυ απλα θα το απολαμβανεις ... υγρο για καποιες στιγμες της ημερας  με ποτο στην εξοδο και ζεστα καλοκαιρινα βραδυα με δυνατή μουσικη ....

EPIC SUMMER
Βήματα Συνταγης
ΟΜΑΔΕΣ ΑΡΩΜΆΤΩΝ: Mojito + Sweetener σε 3  ml  βαση για 4 μέρες
                                 Peach + Kentucky Bourbon 5 μερες σε 3 ml βάση
Μόλις τελειώσουν οι μέρες ωρίμανσης των ομάδων βάλτε όλα μαζί και συμπληρώστε την υπόλοιπη βάση σας και ριξτε και το Toasted Almond κλειστε το μπουκάλι σας ανακινήστε καλα και φυλάξτε το για 2 εβδομάδες . Στην δεύτερη εβδομάδα ανοίξτε το μπουκάλι άστε το για κανα 2 ώρες και μετά κλείστε το και αφήστε για την επόμενη εβδομάδα .
---------------------------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


για τετοιες περιπτωσεις εχω φτοιαξει ενα παρα πολυ καλο υγρο για ωρες χαλαρωσεις και εχει ολα αυτα τα στοιχεια να το πεις οτι οντως ταιριαζει σε κατασταση ποτου και διασκεδασηςAfterWork
(30ml)

Ελαφρυ απαλο υγρο με νοτες απο καπνικο και επιγευση γλυκες νοτες.. μπορουν να μεγαλωσουν τα ποσοστα στο διπλο για να παρετε την δυνατη γευση που εσεις εχετε συνηθησει ... Πολυ χαλαρωτικο υγρο για ολες τις ωρες ... τελειο με καφε στο γραφειο ή μετα το φαι ή για ποτακι εξω




Βήματα Συνταγης

ΟΜΑΔΕΣ ΑΡΩΜΆΤΩΝ: Kentucky Bourbon + Toasted Almond + Brown Sugar  σε 5 ml  βαση για 6 μέρες
                                 RY4 Double μονο του σε 10 ml  βάση να δεσει για 7 μέρες πριν μπει στο τελικό υγρο
προσθέτετε  στο τελικό υγρό όλα τα σκευάσματα σας και συμπληρώνετε την υπόλοιπη σας βάση και μετά απο αυτό
ωρίμανση 2 εβδομάδες σε ντουλάπι


------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Γλυκές νότες καπνικού υγρού με ανατολικες πινελιές, bourbon να στρογγυλεύει το υγρό , λουλούδια και απαλή επιγευση βανίλιας που σίγουρα είναι για όλη μέρα. Μπορείτε να το διπλασιασετε σε ποσοστο

Βήματα Συνταγης

ΟΜΑΔΕΣ ΑΡΩΜΆΤΩΝ:  RY4 Double (TFA) +  Vanilla Bourbon σε 5 ml  βαση για 6 μερες ωριμανση
                                  RY4 asian + Vanillin  σε 5 ml  βαση για 6 μερες ωρίμανση
στο τελικό υγρο βάλτε ολα τα ωριμασμένα αρωματα σας  και προσθέστε την Acetyl Pyrazine και κλειστε το καλα ανακινείστε και αφηστε σε σκοτεινό μερος για 15 μερες


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

επειδη μου ειχε λείψει κατι σε Turkish Tobacco  καθησα και πειραματίστηκα παρα πολυ να παρω κατι που να φερνει αυτες τις νοτες  και απλα το πετυχα για τα δικα μου γουστα Συνταγη για 30 ml  υγρο με 10% άρωμα (παει και μεχρι 15%)
Ατμιστικη απόλαυση που σε μαγεύει και σου φέρνει εικόνες απο ατελείωτα bellydance  απο καλλίγραμμες χορεύτριες .. στην εισπνοή μια αίσθηση γλυκού καπνού ανατολής και στην γλώσσα καταλαβαίνεις το χορό απο λουλούδια καραμέλα και φρεσκοψημενων ξηρων καρπών ... στην εκπνοή σπαει στον ουρανίσκο ενα αλκοολούχο καλωσόρισμα απο καπνό ξηρό που σβήνει στο τελείωμα με μια ήρεμη γλυκάδα .. στην μύτη ο χορός γίνεται πιο μυστήριος με  νότες απο λουλούδια με λιβανωτό τελείωμα

Ωρημανση 2 εβδομαδες τουλαχιστον...  αλλα στις 3 αρχιζει να γινεται θεσπεσιο

Βήματα Συνταγης

ΟΜΑΔΕΣ ΑΡΩΜΆΤΩΝ: m type premium TPA +  Hazelnut (TPA) σε 5 ml  βάση για 5 μέρες
                                 Kentucky Bourbon + Cubano Type (TPA) + Acetyl Pyrazine σε 5 ml  βαση για 7 μέρες
                                το  turkish tobbacco TPA θα το βαλετε στο τελικό μπουκάλι του υγρού σας με την υπόλοιπη βάση σας και θα περιμένετε να δέσουν και τα υπόλοιπα αρωματα οπότε  σε αυτό το μπουκάλι βάζετε και τα υπόλοιπα αρώματα σας κουνήστε  καλα και κλείνετε και το φυλάσσετε σε ντουλάπι για 15 μέρες και περισσότερα




Νεα συνταγη για τους λατρεις των φρουτων και οχι μονο :yes:

Κρεμωδεις υφη απο τροπικες νοτες φρουτων σε μια μοναδικη επιγευση ωριμων βατομουρων μεσα σε εκρηξεις απο ωρημα γλυκα σταφυλλια και φραουλες μεσα σε μια γεμιση απο τα πιο επιλεγμενα συστατικα και δοσεις τοσες που να σε ξαφνιασουν εντονα και ομορφα ... στη εκπνοη ειναι η εκπληξη που σιγουρα δεν θα σας αφησει αδιαφορους ... οι τονοι του βατομουρου εχουν πλημμυρισει το στομα που τον κανουν σιγουρα να μουδιάσει απο χαλάρωση και ευχαρίστηση

Βήματα Συνταγης







Παλια συνταγη με καποιες μικρες παραλαγες με αλλης  εταιρειας αρωματα και δοσολογιες ....
Και παμε για την παρουσιαση ...
 Η αμαρτια θα ερθει σιγα σιγα στα χειλη και ο ατμος θα σε φερει να αφεθεις σε ρυθμους ηδονικούς ... οι γευσεις του brandy  μπλεκουν με το ξηρο καπνο δινοντας την σκυταλη σε γλυκα αρωματισμενα αγρια βατομουρα που σιγουρα θα σε κανει να αφεθεις στη πιο  σκοτεινη αμαρτια της απολαυσης .. Ο Διόνυσος σε εχει πλεον φυλακισει ... Το κοκκινο ωρημο σταφυλι ειναι το τελευταιο που δεν περιμενες για να μεθυσεις απο γλυκα στο τελος  ... Δεν υπαρχει πλεον γυρισμος ... απο μια Short Sin




Βήματα Συνταγης




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Καινούρια εμπειρία καινούρια συνταγή
Επιγευση: Γλυκος καπνος απο αγρια μαυρα κερασια στροβιλιζουν σε ενα κρεμωδεις συννεφο ατμου αγριων μουρων που δινουν την σειρα του σε καπνισμένους ξηρούς καρπούς ... Θύμισες απο τα παλιά σαν καπνός ξύλινης πίπας που ξέμεινε απο μια άλλη εποχή .
Εκπνοη: τα μαύρα κεράσια μελώνουν τον καπνό και τον κάνουν πιο δυνατό πιο μυστήριο και εκει που λες σταμάτησε η γλύκα τοτε έρχονται πιο δυναμικά τα βατόμουρα να σε αιχμαλωτίσουν.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι συνταγές μου ειναι δοκιμασμένες με την μέθοδο μου αλλά αυτό δεν είναι και το απόλυτο  και ούτε ειναι κανόνας .. απλά είναι δικά μου συμπεράσματα και μεθόδους που είστε ελεύθεροι να τις ακολουθήσετε ή οχι ..

Οι ομαδες και αυτης της συνταγης εγιναν για να παντρεψω καποια συστατικα - αρωματα μαζι  για να μου δωσουν το αποτελεσμα που ηθελα στην τελικη συνταγη μου .. σαν να ειχα να κανω 3 διαφορετικα υγρα και μετα τα ενωσα ολα μαζι ... οι χρονοι που ωρημαζουν ξεχωριστα δινουν το προβαδισμα σε καποια αρωματα να ωρημαζουν με καποια αλλα πιο γρηγορα απο καποια αλλα ... Αλλα και αυτο ειναι δικο μου συμπερασμα και δεν ειναι κανονας ... ειναι πειραματα που θελω να μοιραστω μαζι σας .. γιατι ολα  ξεκινουν απο πειραματα και βγαινουν καποια αποτελεσματα ... σε οτι και να κανουμε

-----------------------------------------------------

Νεα Συνταγη νεα ατμιστικη απολαυση

Η σημερινή συνταγη ειναι  γλυκό απολαυστικό καπνικό που φέρνει έντονες θύμησες απο τα παλιά ..   καπνός με γήινες νότες καπνικών ξηρών καρπών που θα σας θυμίσει παλιές αναμνήσεις ..  γλυκιά και επικίνδυνα  εθιστική μελένια γεύση απο μπανάνα και μέλι ...
Νοτες απο νόστιμες μπανάνες ολοκληρώνουν αυτήν την πανδαισία γεύσεων χωρις να εμποδιζει να βγαινει στο στομα η ολοκληρωτικα καπνικη λουλουδατη γεματη γευση του καπνου που σιγουρα δεν θα θελεις να σταματησεις να ατμιζεις ... καθολου κουραστικο αλλα επουδενι μονότονο... μπορει να συνδυαστεί με ωραίο άσπρο κρασί στις βόλτες σας .. ή μετά απο ένα πολύ καλό γεύμα ...  αν το δοκιμάσετε με εσπρέσο θα εκπλαγείτε ..... αφήστε το να ωριμάσει το χαρμάνι του τουλάχιστον 20 μέρες μετά απο το ένωμα των ομάδων του ...



----------------------------------------------------------------------------------------------------


Καλοκαίρι και εσεις θελετε ενα παγωμενο κοκτειλ ή ενα χυμο .... εδω ειμαστε να σας το σερβιρουμε οπως ακριβως το θελετε ... παγωμενο και σουπερ γευστικο !!!
Μάλλον θα λέτε αυτός τρελάθηκε .. τι δουλειά εχει το κοκτέιλ με το ατμισμα ... έχει και παρέχει .. Εικόνα παράλιας εκεί που ο ήλιος είναι ψηλά και εσείς εκεί να κάθεστε να ξεροψήνεστε τι πιο ωραίο θα ήταν αν αυτό που ατμιζατε θα ήταν αυτό που θα θέλετε και να το πιείτε  :laugh1: :laugh1: ... (οχι μην το κανετε απλα χαλαρωστε και μονο ατμιστε το :yes: )

Γεύσεις εσπεριδοειδών σαν ένα παγωμένο κύμα σας πλημμυρίζει .... μην αντισταθειτε αφηστε το να σας παγώσει τον ουρανίσκο και να σας γλυκάνει ξινίσει τον στόμα και την γλώσσα ...
Στην εκπνοή θα νιώσετε πραγματικά σαν να παγώνετε και πριν ακόμα συνέλθετε θα έρθει να σκάσει και η γεύση των λεμονιών και των άλλων γεύσεων που σας έχουν κατακλύσει ..
Η γεύση του θα μείνει για ώρα στο στόμα και οι γύρω σας στην παράλια ή όπου βρίσκεστε θα ψάχνουν να βρουν που είναι αυτό το λεμονοδασος ...





αντε και καλα παγωμενα κοκτειλς
  :bye:
Και καλα ατμισματα !!!!! :thumpup:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν και καλοκαιρι στην Ελλαδα , με αυτην την καινουρια συνταγη θα βρεθείτε στην Αγρια Δυση σε ενα σαλουν να τα πινεται παιζοντας ποκερ ... Ωραια σκηνη εεε? αυτη την εικονα υποσχεται το υγρο να σας χαρισει οταν αρχισετε να το ατμιζεται ...Γεματη Γευση ισως πιο γεματη και απο ενα καλο ουισκι χωρις παγο ...
Στην εισπνοη θα παρεις μια καλη δοση απο καλο καπνικο που ειναι ποτισμενο με ενα μαλτ ουισκι και στο καπάκι έρχεται η γευση του σταφυλιου στον ουρανισκο κανοντας σε να σκεφτεις οτι θέλεις να συνεχίσεις αυτο το πανδαιμόνιο γεύσεων ... το ρούμι έρχεται μετα για να ολοκληρώσει την αλκοολική ζεστη κρεμωδης επανασταση καπου εκει μεσα σε νεφη ατμου και γλυκιας γευσης.. Νομίζετε οτι εκει τελείωσε ? Οχι....... στην εκπνοη ερχεται η εντυπωση οτι εχετε στο στομα μας ακομα τα φρεσκοκομμένα σταφυλλια λουσμενα με ουισκι ... ενω μια γλυκια κρεμα σας κανει να γλείψετε τα χειλη ... Και ολα αυτά καπου εκει στο EL Dorado  μεσα σε ενα σαλουν  ;D ;D ;D


Ειστε ακομα εδώ ή σας έχουν πιάσει οι ινδιάνοι ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Σήμερα είναι η μέρα που θα δώσω τροφή για συζήτηση  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Εχουμε κοντα μας μια Κυρια .... την LadyBeka ... Σας παρουσιάζω μια κυρία που θελει να σας συντροφεύει σε ολες τις στιγμες τις καθημερινοτητα σας .. Ειναι τοσο γλυκια και εθιστικη .... τοσο αρωματικη και τοσο High  για ολη μερα ... Νομιζω οτι θα γινει η  :baby: σας ολη μερα ... Γιατι ήρθε και θα μεινει ... Θα σας γινει εμμονη και οταν σας λειπει θα ειστε καπως ετσι  :hapy_crazy: :angry_tickedoff: :hapy_crazy: Η παρουσιαση της στο χωρο και το αρωμα της ειναι μοναδικο .. σαν γλυκια καραμελα ... μα ειναι ολη η παρουσιαση της μια καραμελα ... Τα φιλια της θα σας μαγεψουν μολις την γευτείτε θα κανετε ετσι   :yahoo:   Ποιος θα είναι ο πρωτος που θα γνωρισει την Κυρια ?

ΜΠΟΡΕΙΤΕ  αντι για Εthyl Maltol  να βαλετε και  Cotton Candy  ιδια ποσοστα


Ελπιζω η γυναίκα σας να μην εχει πρόβλημα ....  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Τις αρεσουν και οι γυναικείες παρέες :tongue_smilie: :tongue_smilie:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Έτοιμη η καινούρια συνταγή !!!!! είχα σκοπό να δημοσιεύσω 2 συνταγές  σήμερα αλλα η μια δεν ειχε τα αποτελέσματα που ήθελα ( θελει μερικές διορθώσεις που εγώ εχω στο μυαλό μου για να το φέρω εκει που θέλω)  οπότε θα δημοσιεύσω μόνο την μια που την έφερα σε στάδιο που ακόμα και ο Θεός κολάζεται  :laugh1:

Η σημερινή λοιπόν συνταγή είναι Custard  ;D   και νόστιμη ... Προσοχή δεν τρώγεται αλλά ατμιζεται μην παρασυρθεί κανείς  απο την μυρωδιά που όταν ανοίξει  το καπάκι βγάζει αυτή την τέλεια μυρωδιά και θελήσει να το γλύψει  :tongue_smilie: ...

Η θεα του ατμισματος (γιατι μαλλον Θεα ειναι ) ειχε κρύψει για τα καλά αυτο το υγρο , ηταν απαγορευμένο για τους θνητούς και ηταν μονο για προσωπική της χρήση . Μια νύχτα όμως πήγε κάποιος και το κλεψε και το χάρισε στους ανθρώπους , η απόλυτη ευδαιμονία και νιρβάνα αυτο το υγρό. Οι άνθρωποι τοτε μάλωναν ποιος θα το πρωτοατμισει ... Το Υγρο Της Θεας "Goddess Milk"

Η γεύση του γλυκιά απλα θεϊκή με  κρεμωδεις δόσεις απο γινόμενες κόκκινες ζουμερές φράουλες , καπνικές νότες με επιγευση βανίλιας και πλούσιας κρέμας που δεν αφήνει τους γευστικούς κάλυκες να ξεκουραστούν σε ολη την διάρκεια της τζούρας αλλα και της εκπνοής ... Δεν το συνιστώ σε άτομα που εθίζονται εύκολα γιατι με αυτό το υγρο θα βρουν το μάστορα τους  :D :))

Αν σας πει κανείς τι είναι αυτο που μυρίζει .. απλα απαντήστε το άρωμα της Θεάς ... δεν θα καταλάβουν αλλά εσείς θα ξέρετε  :yes:




Και πρόσεχε μην σε δει Η Θεα !!!!
αν χρειαζεστε βοηθεια για την συνταγη στειλτε μου ΠΜ 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

τωρα στα καινουρια μας μαλλον παλια συνταγη που οποσδηποτε πρεπει να την δημοσιευσω ... και ο λογος ειναι οτι πολλοι στελνετε ΠΜ και ρωτατε για κρεμοσυνταγες ... δεν εβαζα συνταγες με custards ( με πολλα αρωματα )  για τον λογο οτι δεν ηθελα λογω παραξενων ουσιων  :tongue_smilie: αλλα ας βαλω μια και μεγαλα παιδια ειμαστε και αποφασιζουμε τι θα κανουμε

Αλλαξα το ενα αρωμα με DX   :)) κατι ειναι και αυτο  :laugh1:

Για να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη ....

Η γευση μιας φρεσκιας μπανανας αν την περιχύσουμε  με πλουσια κρεμα ζαχαροπλαστικης και στο τελος βαλουμε ενα στρωμα καραμελας ? τι σας λεει ? χμμμμ μπα θελω και αλλο
αν ολα αυτα τα βαζαμε σε μια μαγικη μηχανη που μεταμορφωνει τα πραγματα σε κατι αλλο ? Αν δυναμωναμε την γευση και αλλο με μαυρη βανιλια ? και ολα αυτα τα βαζαμε σε φυλλα απο καπνο ? χμμμ τι θα περναμε απο τη μαγικη μηχανη ? ενα πλουσιο υγρο που θα λατρεψει και ο ποιος δυσκολος ...
Υπερβαλεις ... ελα τωρα λεγε τι θα ατμισω ?
Δεν υπερβαλω ... η αποδειξη ειναι μια " να το ατμισεις " αλλα προσεχε μην ζητας και αλλο  :laugh1: :laugh1:

Γευση τζουρας ? Νοτες πλουσιου καπνου με γλυκια μπανανα και οσο τον ατμο στο στομα τοσο γεμιζεις με νοτες βανιλιας και καραμελας αλλα θα παρετε και μια αισθηση οτι εχετε ψησει την μπανανα .. αρα φρεσκια και ψημενη μπανανα .. δυο σε ενα
Γευση εκπνοης ? καπνος βανιλιας και γλυκια καραμελα ... η μπανανα ερχεται μετα
Ο χωρος ?  αστα να πανε ... κολαση σε ζαχαροπλαστειο... ισως το καπνικο μερος κοψει λιγο απο την μυρωδια ψημενης μπανανας με κρεμα

-----------------------------------------------------------------------------------------

Αγαπημενη συνταγη τροποποιημενη με καποια αλλα αρωματα ... ειναι τοσο νοστημη που πρεπει να σου πω οτι μην την πιεις αλλα να την ατμισεις  ;D :yes: :laugh1:  CARAMELO SAND Γλυκια καραμελα με κρεμωδεις υφη στο στομα που σιγουρα θα ειχε να την ζηλεψει ο καλυτερος σεφ... Σαν να τρως καραμελωμενα μπισκοτακια με σοκολατενια κρεμουλα και απο πανω κομμενες φετουλες απο ψημενο αχλαδι... αν σας τρεχουν τα σαλια εχουμε και αλλο ... στην εισπνοη καταλαβαινεις γλυκια κρεμα καραμελας και αχλαδιου στην εκπνοη νιωθεις βανιλια μπισκοτου ... αν σας τρεχουν τα σαλια αντε τι καθεστε καντε ενα 10μελο ετσι να το δοκιμασετε... προσεχτε τις ομαδες οπως τις εχω δωσει .. ειδα διαφορα αν γινουν αλλιως... στο χωρο θα σας ρωτουν χρυσοχερα η γυναικα σου παλι γλυκο σου εφτοιαξε :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: 



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Νεα συνταγη της καλης μου Μαμας  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: OOOOOO MAMAMIA
Ηδη μου μυριζει το γλυκο που ψηνει στο φουρνο ... πρεπει να εχει κανει την κρυφη της συνταγη για την κρεμα που θα βαλει απο πανω χμμ... δεν παει αλλο παω να φαω ενα κομματι .... ΩΧΧΧΧΧ  δεν ειναι γλυκο αυτο ουτε η συνταγη της καλης μου μαμας αλλα καποιος τυπος που δεν ξερω να ατμιζει και να βγαζει τεραστια συννεφα σαν φουγαρο πλοιου .. οπα ρε πως την επαθα ετσι ? εεεεε Κυριος τις ατμιζεις και μου εσπασες την μυτη ?
Ο Κυριος μου απαντα ....  ΜΑΜΑΜΙΑ ...
_ ρε μαμαμια ή μαμαδυο θελω και εγω απο αυτο .... και εκεινος μου εδωσε ενα μικρο χαρτακι .. το διαβασα και γουρλωσα τα ματια .... ΗΤΑΝ η συνταγη της μαμας μου αλλα σε υγρο για ατμιση ... ..
Τραβηξα τζουρα .... γευση βατομουρων  με κρεμωδη και γλυκια γευση ... καπου πιο κει καταλαβα οτι εχει και ροδακινα βουτηγμένα σε αλκοολ ..  γλυκια γευση και το ιδιο στην εκπνοη .. δεν ειναι κουραστικο αλλα νοστημο οπως ηταν το γλυκο που μου εκανε η μαμα μου .. που ηθελα να φαω ολο το ταψι ....
στο χωρο θα παθετε οτι και εγω ... καπου ψηνουν γλυκο ...

Η Ιστορια καπου ειναι πραγματικη γιατι τετοιο γλυκο μου εκανε η μαμα μου και καπου καπου κανει και τωρα .. στη  γευση πλησιαζει θανασιμα με το γλυκο που ετρωγα  αυτο το υγρο... θα συγκινησει πολλλους και θα γινει το βασικο τους αλλα και καποιοι αλλοι θα το μισήσουν γιατι δεν μπορεσαν να το κανουν βασικο τους






αν δεν εχετε Raspberry ice Cream βαλτε οτι αρωμα εχετε σε βατομουρο  απλα να ξερετε οτι δεν θα δωσει την γευση της συνταγης ...
Η συνταγη προσαρμόστηκε με καινουρια αρωματα  (η παλια συνταγη ειχε blueberry extra Tpa αντι για raspberry ice cream  και δεν ειχε vanilla custard FW)

καλα DIY!!!!
αν φτοιαξετε την συνταγη ποσταρετε εδω τα αποτελεσματα σας  :D   



H συνταγη που ειχα πει οτι θα βαλω αυτη την εβδομαδα .. καπνικη και νόστιμη  ;)

Περιγραφη
Η συνταγη ειναι εμπνευσμένη απο την ξενη σειρα με το ομώνυμο τιτλο DOMINION -  Αρχάγγελοι και έκπτωτοι... και εδω ερχομαι και παρουσιαζω το υγρο

Αν επρεπε να πω τι υγρο ειναι θα ελεγα οτι ειναι ενα υγρο για μερικους που θελουν να νιωθουν την υπαρξη μιας αορατης μορφης διπλα τους ετοιμη να τους το αρπαξει ...  Ειναι υγρο τοσο ισσοροπημενο που σιγουρα θα σας κανει να φανταζεστε οτι δεν εχει αυτα που βαλατε αλλα και ακομα τοσα που καποιος αλλος μυστικα τα εβαλε ...  αλλαγη γευσεων η μια μετα την αλλη και οχι γνωστες αλλα και καποιες που πρωτη φορα νομιζετε οτι της γευεστε ..
Στη τζουρα αντιλαμβανεστε γλυκο καπνικο αλλα και συναμα ευχαριστα ξηρό ... ο ουρανισκος αντιλαμβανεται αλλο ομως απο την γλωσσα ... γευεται την οξιτητα ενος μηλου αλλα σαν να ειναι ψημενο με ξηρούς καρπους γαλα και καραμελα
Στην εκπνοη ξηρο καπνικο σπασμενο με ψημενο μηλο και αλκοολ brandy  .. νομιζεις οτι εκει σταματα αλλα οταν περνας την γλωσσα στον ουρανισκο η γευση μενει εκει και μετα απο καποια ωρα ακομα την αισθανεσαι ... και εκει καταλαβαινεις την καραμελα που δεν σε αφηνει να βαρεθεις  το υγρο ...

Στον χωρο δεν εχεις προβλημα ...  σαν να εχεις βρεθει σε ενα λουναπαρκ και μυριζεις ψημενο ποπκορν και μαλλι της γριας
DOMINION ενα υγρο που σιγουρα θα γινει ADV  και αγαπημενο









Aφου περιμένατε τόσο πολύ ήρθε η ώρα να την αποκτήσετε ... ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ  ;) ;) :D :D :D





και βεβαια εχουμε και σκετσακι στην αρχη (χμμμ...... :laugh1: :laugh1: :laugh1: )

αν σας άρεσε η παρουσίαση κάντε ενα like  και  ένα  share  για να την δει και άλλος κόσμος αυτήν την συνταγή μπορεί να ενδιαφέρεται για σοκολάτα υγρό... Ευχαριστώ!!!





Η Συνταγή  που κάποιοι περίμεναν είναι εδώ ... :yes: :yes: Συνταγή για καπνό Πίπας e-liquid

Ένα ταξίδι μακρινό άρχισε για  κάποιο άλλο λιμάνι , έναν άλλο προορισμό που εκεί θα έβρισκε το απόλυτο μέρος για να ζήσει . Μαζί του δεν είχε τίποτα άλλο μόνο την αγαπημένη του πίπα , δεν μπορούσε να την αποχωριστεί ποτέ , του θύμιζε πατρίδα .
Μύριζε πατρίδα αλλά και εδώ πατρίδα θα γίνει . Μια διαφορετική πατρίδα για να μείνει ......
Έβγαλε από την τσέπη το μπουκάλι που είχε όλο το θησαυρό του, ένα θησαυρό που μύριζε τόσες θύμισες και τόσες τρικυμίες , ναι η μυρωδιά ήταν σκέτη τρικυμία αλλά και θάλασσα.
Ήταν βαριά αλλά πολύ δικιά του, ειχε την μυρωδιά ενός καλού  καπνού που μόνο αυτός ήξερε πως να τον κάνει τόσο καλό και τόσο ονειρικό . Μονο με αυτόν όταν τον ατμιζε έβλεπε πατρίδα και σύννεφα και θάλασσα και βουνά και θύμησες πολλές θύμησες , από πλοία και ηλιοβασιλέματα .  Αυτό το μπουκάλι έκρυβε ένα μεγάλο μυστικό , έκρυβε την πατρίδα του ...
Εικόνες μαγικές αλλά συνάμα και τόσο γήινες , μυρωδιές από παλιό δρύινο ξύλο ενός καταστρώματος και μυρωδιές  γλυκιές ευχάριστες σχεδόν ερωτικές που τον έκαναν να ανατριχιάζει ,  δεν ήθελε ποτέ να χάσει αυτό το μπουκάλι ..  μια λέξη ψέλλισε ... PALADINO ...  και γύρισε προς το ηλιοβασίλεμα μεχρι να μαυρίσει  ο ορίζοντας και γινει μελανός ... ..







Και το ονειρο αρχιζει.........


Καλά ατμισματα!!!!
ερχονται και αλλες συνταγες ...  :yes:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------



2016
----------------------------------------

Δεν γινόταν να σας άφηνα με την έλευση του νέου έτους χωρίς να σας δώσω μια συνταγή  που θα γινει θεσμός στο χρόνο αυτο!!!! StarKiss , ενα φιλί από ενα άστρο αυτό το πιο όμορφο το πιο λαμπρό το πιο μεγάλο.




Μυρωδιά απο το μπουκάλι ... υπέροχο θεικο άρωμα απο μια πανδαισία φρούτων που μόλις τα έχεις κόψει .. αλλά και μια μυρωδιά ψητής ζύμης
Τζούρα : αν έχεις ατμισει ενα φρεσκοψημενο γλυκό απο φράουλες και αχλάδια ζουμερά που τα εχουν περάσει απο γέμιση γλυκόξινου γιαουρτιού σαν και αυτό που τρως (frozen yogurt)
τοτε ναι ειναι ενα τέτοιο υγρό ... το τελείωμα στον ουρανίσκο εχεις επιγευση για πολυ ώρα μιας απίστευτης κρεμωδεις και καλα ψημενης κρούστας απο ροδάκινα και φράουλες , δεν μπορεις να κρατήσεις τους σαλιογονες σου αδενες να αδρανήσουν
Το μονο προβλημα με αυτο το υγρο ειναι οτι θα εχεις μεγαλη καταναλωση υγρου στην διαρκεια της ημερα ... απο την πολυ πιπιλα ...
Δοκιμαστικε και σε subohm  τα πραγματα ειναι αστα να πανε ... 

Αντε καλα ατμισματα και καλη νεα 2016 αρχη


Ήρθε η ώρα για μια συνταγή που θα γίνει τοπ στις προτιμήσεις σας !!!!!

Αν θα παρουσίαζα την συνταγή θα έλεγα οτι είναι τοσοοοοοοοο νόστιμη , τολμηρά νόστιμη που θα σας διδάξει τι θα πει πιπίλα ... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Σας αρέσουν οι φράουλες ; Οι κρέμες; Το παγωτό;
Τότε εδώ είστε .....
Ειστε ντριπεραδες; Ειστε subohmers;
Τοτε μακρυά απο αυτή την συνταγή γιατι θα σας καταστρέψει  :laugh1: :laugh1: :laugh1: μιλάμε για πολλά ml ....

Μια συμβουλή αφήστε το να ωριμάσει αργά και οσο σας λέω στην συνταγή , αν παλι βιάζεστε τότε κάντε και μια μικρή ποσότητα για να δείτε τι λέει η συνταγή καθώς ωριμάζει

αν έχετε φράουλα απο άλλες εταιρείες δοκιμάστε το , εμένα μου μου άρεσε με αυτές τις φράουλες ... αλλά ποτε δεν ξέρεις .. αν βάλετε άλλης εταιρείας καλό είναι να μας το πείτε για να βοηθήσετε και κάποιον άλλο που ίσως έχει τα ίδια αρώματα με σας.. το αποτέλεσμα πως ήταν ;




Περιμενω εντυπωσεις !!!!!!!!


Νεα συνταγη που σας ειχα πει οτι θα την αναρτουσα αλλα ειχα καποια θεματακια με τα ποσοστα και δεν μου εβγαινε οπως ηθελα .. οποτε καλιο αργα παρα ποτε .... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Συνταγη για αυτους που τους αρεσουν τα κρεμωδη υγρα και νοστημα φρουτογλυκα.... εδω τα πραγματα θα ειναι πολυ ζορικα αν τυχον και την δοκιμασετε δεν θα ξερετε αν αυτο που ατμιζετε ειναι μονο ατμος ή το τρωτε κιολας ... Εχει δυνατη κρεμωδης και γλυκοπαγωτενια γευση .. ενα ροφημα που σε ανεβασμενα βατς ισως θα το καταλαβαινετε σαν ενα πολυ premium γλυκακι αυτο που τρωμε σε κυριλε εστιατορια ...  δεν θα πω πολλα γιατι οι εντυπωσεις τις αφηνω σε σας και περιμενω να μου πειτε την δικη σας περιγραφη σε αυτη την συνταγη που ειναι για την ελιτ ... οπως εσεις!!!!!!






------------------------------------------------------------------------------------------

Και η δημοσιευση  της Νεας Συνταγης εφτασε .... και ετοιμαστειτε να σας τρεξουν τα σαλια .. 




To grannys vanilia custard ειναι απο Pink Mule  αρωμα

Σας εφτοιαξα ενα γλυκο ψυγειου με τρυφερες φραουλες σε γεμιση αλλα και απο επανω απο την κρεμα cheescake ,  δεν θα θελετε να σταματησετε να το ατμιζεται .. πιπιλα και παλι πιπιλα ...... Χμμ  σορρυ αν θα σας το κανω αυτο αλλα εγω επαθα πλακα  .. μετα απο 4 μηνες με πειραματα σε αυτη την συνταγη ηθελα να το φερω εκει που μου αρεσε ... τωρα ενα θεμα που πρεπει να σας το πω .. αν εχετε αλλη φραουλα και σας αρεσει βαλτε αυτην σε οτι ποσοστα εσας σας αρεσει  μπορειτε να βαλετε και 2 φραουλες αν γουσταρετε .. τα αλλα κρατηστε τα ως εχουν και αλλαξτε μονο την φραουλα ....
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 09:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 02, 2015, 01:36 »
Αν εγώ θέλω να φτιάξω 100μλ από την κάθε συνταγή σου θα βάλω την τριπλάσια ποσότητα;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 02, 2015, 01:52 »
Θα χρησιμοποιήσεις τα ποσοστα που εχω στις συνταγές μου προσαρμοσμένα στα 100 ml  που εσυ θέλεις να φτοιαξεις ..

Σου συνιστώ βέβαια να ακολουθήσεις πρωτα τη τελικη ποσότητα που εγω προτείνω σε καθε συνταγη για να δεις πρωτα αν σου ταιριάζει το υγρο και μετα βλέπεις και κανεις σε μεγαλύτερες ποσοτητες οπως στα 100 ml  που εσυ θελεις αλλα στην αρχή κανε μικρότερες ποσότητες οπως ειναι οι συνταγες που εχω

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 02, 2015, 03:16 »
 Ναι εννοείτε ότι πρώτα θα φτιάξω 30μλ απλά ήθελα να ξέρω για την επόμενη φορά
 που θα φτιάξω αυτά που θα μου αρέσουν σε μεγαλύτερη ποσότητα.
 Ευχαριστώ.
 

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 02, 2015, 10:04 »
Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω να κάνω υγρό με αυτή τη μέθοδο, μα η αλήθεια είναι ότι πολύ καιρό αναρωτιόμουν τί είναι αυτό που κάνει κάποια έτοιμα υγρά πολυδιάστατα.Κώστα μου, αν αυτό είναι, το seperate steeping δηλαδή, τότε μιλάμε για το άγιο δισκοπότηρα του diy!
Σε τέσσερις μερούλες θα γευτώ το bananas sock και με bavarian cream και με την παραλλαγή του graham ckracker που μου έδωσες, αν και ομολογώ ότι με την κρέμα μυρίζει καλύτερα!Ακολούθησα ακριβώς τα ποσοστά σου, αν και έφτιαξα τη μπανάνα μαζί με τα άλλα και ωρίμασε παραπάνω από όσο έπρεπε, ελπίζω να μη χαλάσει πολύ το αποτέλεσμα.Γνώμη εδώ μετά τις δοκιμές!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 02, 2015, 11:02 »
Ιωαννα αν δεις σε ξενα φορουμ πια ... εχει πολλους που αναρωτιουνται αυτο που κανω και εγω (δηλαδη να τα ωριμάζω τα αρωματα μονα τους και με συνδιασμους ) ..Βεβαια αναρωτιουνται  γιατι βλεπουν οτι στα ετοιμα υγρα υπαρχουν οντως η πολυπλοκοτητα τους στην γευση ...  Και εγω χρονια πριν το ιδιο σκευτομουν απλα δεν μπορουσα να το εκφρασω αν δεν εβλεπα  οντως καποια διαφορα ... τωρα τα τελευταια χρονια παρολο που ειναι πιο μπελαλιδικος τροπος ετσι πια τα κανω ... και μαλιστα ειναι πολυ fun  η κατασταση γιατι με τις ομαδοποιησεις παιρνω διαφορα αποτελεσματα .... αλλα συνεχεια ψαχνω να εξελιξω αυτο που πιστευω σε διαφορους τομεις ... με τις ποσοτητες των βασεων  με τις ομαδοποιησεις και με τους χρονους ... Θα δειξει  :yes: :yes: :yes:

Θελω να γραψεις τις εντυπωσεις σου απο τη συνταγη που εκανες ... οποια και αν ειναι αυτη κακη ή καλη ... σαν μια μικρη παρουσιαση ... αυτο θα με βοηθησει  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 02, 2015, 11:05 »
η βάση για το steeping , το 1ml συνήθως , πρέπει να είναι PG ή δε παίζει κάποιο ρόλο?


Γιατί τα περισσότερα αρώματα έρχονται αραιωμένα ήδη σε PG.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 02, 2015, 12:00 »
Οχι δεν παιζει ρολο αυτο... η βαση που βαζεις μεσα με το αρωμα θα ειναι η τελικη βαση που εσυ ατμιζεις και θελεις να κανεις με αυτην το υγρο σου
αν πχ εσυ θελεις να φτοιαξεις ενα υγρο 50-50 με 5 νικοτινη .. αυτο το μιγμα θα χρησιμοποιησεις .. αν το υγρο σου θα ειναι 30ml  και το ποσοστο το αρωματων ειναι 2 μλ τοτε απο τα 28 βαση που θα χρειαστεις απο αυτα θα παρεις τα μλ για τις ομαδες αρωματων


Για την ομαδοποιηση των αρωματων αν βαλετε αντι για 1ml  βαση μπορειτε να το πατε μεχρι και 5 ml  αν το τελικο σας υγρο ειναι 30 ml
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2015, 21:58 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 03, 2015, 15:01 »
Να ξεκινήσω λέγοντας πως ατμίζω μόνο φρούτα από την κατάψυξη, δηλαδή καλοκαιρινά φρούτα με koolada tpa.Καιρό τώρα θέλω και κάτι άλλο, κάτι για τον καφέ.Μόνο που τα καπνικά αρώματα δε μου άρεσαν ποτέ και όσα γλυκά δοκίμασα ή μου βουτυρίζουν ή μου γαλατίζουν ή μου αρέσουν αλλά με μπουχτίζουν.Όχι όχι δεν είμαι περίεργη  :tongue_smilie:
Μου αρέσει όμως η μπανάνα, μου αρέσει και το φιστικοβούτυρο και έτσι σκέφτηκα να κάνω ένα υγρό με αυτά τα δύο, επειδή όμως εγώ και το diy δεν τα πάμε ιδιαίτερα καλά, ζήτησα τη συμβουλή του Κώστα και η απάντησή του ήταν το bananas shock!Μου πρότεινε τη συνταγή αλλά και μία παραλλαγή όπου αντί για bavarian cream έβαλα graham cracker σε περίπτωση που η κρέμα μου έβγαζε βουτυρίλα ή γαλατίλα που δεν τα αντέχω.Το αποτέλεσμα στην παραλλαγή μου είπε θα είναι πιο μπισκοτένιο.Ακολούθησα τα βήματα, μόνο που και την σκέτη μπανάνα ξεκίνησα να την ωριμάζω μαζί με τα άλλα, αλλά οκ.Κανονικά, θα έπρεπε σε τρεις μέρες να γράφω κι όχι τώρα, αλλά ως βιαστική γυνή ξυνόμουνα για αταξία κι έτσι έκλεψα και ατμίζω από χθες την παραλλαγή,την κανονική εκτέλεση δεν τη μαγαρίζω.
Λοιπόν το υγρό αυτό δεν είναι γλυκό, δεν είναι καπνικό, δεν είναι φρουτώδες.Είναι λίγο απ'όλα αλλά με αρκετές διαστάσεις και όχι ένα χαρμάνι όλα.Πρώτη φορά το πετυχαίνω μόνη μου αυτό, έστω και με σκονάκι.Το υγρό αυτό, είναι μια μπουκίτσα από ένα μπισκότο που αράζει στο πιατάκι του ελληνικού καφέ μου.Ένα μπισκοτάκι μελένιο, με άρωμα μπανάνας και πασπαλισμένο με κανέλλα.Η σκέτη μπανάνα του άτμος στρογγυλοκάθεται διακριτή και μόνη της μόνο αν κρατήσω τη τζούρα στο λαιμό.Πιστεύω ότι το graham cracker δίνει την αίσθηση της μπουκιάς ενώνοντας τα υπόλοιπα και δίνοντας σώμα στο αποτέλεσμα, ενώ το black honey εμφανίζεται μελένιο στην εκπνοή και δένει το γλυκό.Το babanas froster πασπαλίζει τα πάντα με ζάχαρη και κανέλλα και σε κάθε εκπνοή γλείφω και λίγο τα χείλη μη ξέφυγε κανα ψιχουλάκι.
Συνολικά, το υγρό σε αυτήν την εκδοχή μου θύμησε αρκετά το sin cookie του zetel αλλά στη μπανανίσια εκδοχή του και χωρίς να με λιγώσει ακόμα.
Δοκιμάστηκε σε magma clone και derringer clone μεταξύ 1.3-1.7 ohm στα 8.5-10.5 watt και στον magma ήταν πιο γεμάτο σε γεύση.

Βρήκα παρέα θαρρώ για το πρωίνό καφεδάκι και Κώστα χρωστάω ήδη τσιπουράκι στη Θάσο το καλοκαίρι!Ανυπομονώ να δοκιμάσω και την κανονική συνταγή μιας και νομίζω μυρίζει καλύτερα από το μπουκάλι.Αλήθεια αν αντί για bavarian cream βάζαμε banana cream θα ήταν πολύ μπανάνα;

Σόρυ για το σεντόνι ρε παιδιά, αλλά νοικοκυρά γυναίκα κάπου έπρεπε να απλώσω  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 03, 2015, 15:30 »
Παλια συνταγη με καποιες μικρες παραλαγες με αλλης  εταιρειας αρωματα και δοσολογιες ....
Και παμε για την παρουσιαση ...
 Η αμαρτια θα ερθει σιγα σιγα στα χειλη και ο ατμος θα σε φερει να αφεθεις σε ρυθμους ηδονικούς ... οι γευσεις του brandy  μπλεκουν με το ξηρο καπνο δινοντας την σκυταλη σε γλυκα αρωματισμενα αγρια βατομουρα που σιγουρα θα σε κανει να αφεθεις στη πιο  σκοτεινη αμαρτια της απολαυσης .. Ο Διόνυσος σε εχει πλεον φυλακισει ... Το κοκκινο ωρημο σταφυλι ειναι το τελευταιο που δεν περιμενες για να μεθυσεις απο γλύκα στο τελος  ... Δεν υπαρχει πλεον γυρισμος ... απο μια Short Sin




Βήματα Συνταγης





Και καλα ατμισματα !!!!! :thumpup:


Για το "Banana Sock"
Ιωαννα ειμουν σιγουρος πως θα σου αρεσε μιας και ειχαμε αναλυσει μαζι τι σου αρεσει και τι δεν ... απλα καναμε και την παρεμβαση με bavarian cream που δεν εχεις δοκιμασει ακομα αλλα θα σου αρεσει (μιας και η κανονικη συνταγη με καποιες αλλαγουλες με τα γουστα σου ηταν με bavarian cream)  Αλλα με graham cracker το υγρο σου εγινε πιο γήινο και πιο μπισκοτενιο οπως σου ειχα πει ... χαρηκα που ακολουθησες τα βηματα μου με την μεθοδο που σου ειπα και εδωσες ενα πιο δυνατο χαρακτηρα στο υγρο σου χωρις να παρεις μια μονοδιαστατη γευση ....  περιμενω να ακουσω εντυπωσεις απο τη ομώνυμη συνταγη μιας και εκει σε εβαλα να δοκιμασεις λιγο κρεμουλα ... αλλα πιστευω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα .... :yes: :thumpup: Περιμενω λοιπον παρουσιαση ...... (ευχαριστω για την πολυ τελεια παρουσιαση που εκανες στη δευτερη βερσιον)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2015, 15:40 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 04, 2015, 00:26 »
Με βλεπω για ξενυχτια μιξαρωντας αρωματα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος herosp77

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 05, 2015, 09:53 »
Ευχαριστώ πολύ, είσαι αναλυτικότατος και ειδικά η παρουσίαση του short sin είναι βγαλμένη
σαν σενάριο διαφημιστικής :) Έχεις πολύ ωραίες συνταγές, μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 07, 2015, 22:32 »
Καινούρια εμπειρία καινούρια συνταγή
Επιγευση: Γλυκος καπνος απο αγρια μαυρα κερασια στροβιλιζουν σε ενα κρεμωδεις συννεφο ατμου αγριων μουρων που δινουν την σειρα του σε καπνισμένους ξηρούς καρπούς ... Θύμισες απο τα παλιά σαν καπνός ξύλινης πίπας που ξέμεινε απο μια άλλη εποχή .
Εκπνοη: τα μαύρα κεράσια μελώνουν τον καπνό και τον κάνουν πιο δυνατό πιο μυστήριο και εκει που λες σταμάτησε η γλύκα τοτε έρχονται πιο δυναμικά τα βατόμουρα να σε αιχμαλωτίσουν.







Οι συνταγές μου ειναι δοκιμασμένες με την μέθοδο μου αλλά αυτό δεν είναι και το απόλυτο  και ούτε ειναι κανόνας .. απλά είναι δικά μου συμπεράσματα και μεθόδους που είστε ελεύθεροι να τις ακολουθήσετε ή οχι ..

Οι ομαδες και αυτης της συνταγης εγιναν για να παντρεψω καποια συστατικα - αρωματα μαζι  για να μου δωσουν το αποτελεσμα που ηθελα στην τελικη συνταγη μου .. σαν να ειχα να κανω 3 διαφορετικα υγρα και μετα τα ενωσα ολα μαζι ... οι χρονοι που ωρημαζουν ξεχωριστα δινουν το προβαδισμα σε καποια αρωματα να ωρημαζουν με καποια αλλα πιο γρηγορα απο καποια αλλα ... Αλλα και αυτο ειναι δικο μου συμπερασμα και δεν ειναι κανονας ... ειναι πειραματα που θελω να μοιραστω μαζι σας .. γιατι ολα  ξεκινουν απο πειραματα και βγαινουν καποια αποτελεσματα ... σε οτι και να κανουμε




Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 10, 2015, 00:34 »
Μετά από αρκετό καιρό που φτιάχνω μόνος μου τα υγρά μου δοκίμασα πρώτη φορά το separate steeping.
Αποφάσισα να το δοκιμάσω μετά από όσα διάβασα κυρίως από τον Kostas44 που με απλό και  κατανοητό τρόπο με βοήθησε να καταλάβω αυτό τον τρόπο μίξης αρωμάτων και υγρών.
Πειραματίστηκα με μια δικιά μου συνταγή η οποία σίγουρα σηκώνει βελτιώσεις αλλά το μέχρι τώρα αποτέλεσμα  είναι ικανοποιητικό και γι’ αυτό την γράφω.

0.7 ml puro cubano (atmoslab)
6 σταγόνες καφέ (flavourart)
10 σταγόνες σοκολάτα (flavourart)
0.4 ml καραμέλα (flavourart)
0.4 ml butterscotch (flavouart)
6 σταγόνες φουντούκι (flavourart)

Σε τρία μπουκαλάκια έβαλα από 2ml  βάση, και στο πρώτο έβαλα το puro cubano  με τον πολύ έντονο καφέ της flavourart. Από παλαιότερη δοκιμή είχα βρει ότι ο συνδυασμός αυτός κρατάει το καπνικό και όσο χρειάζεται γήινο κομμάτι αλλά αντί για την χορταρίλα στο τέλος  του puro cubano έχουμε ένα ωραίο δέσιμο με τον καφέ.
Στο δεύτερο η σοκολάτα μόνη της, η οποία το πρώτο 24ωρο έμεινε ανοικτή, και στο τρίτο τις δύο καραμέλες.
Μετά από έξι μέρες  ένωσα το πρώτο με το δεύτερο και  μετά από τέσσερις ακόμα πρόσθεσα και το μείγμα με τις δύο καραμέλες.
Αυτά μπήκαν σε μπουκαλάκι των 30 ml και συμπλήρωσα με βάση 50/50 και πρόσθεσα και τις έξι σταγόνες φουντούκι. Παρέμειναν μαζί  είκοσι μέρες με καθημερινή ελαφριά ανάδευση, και άνοιγμα του μπουκαλιού να αναπνεύσει και να συνεχιστεί η ωρίμανση και η οξείδωση του υγρού.
Ενδιαφέρων υγρό αποδίδονται καλά οι γεύσεις, ιδικά στον Apollo το απολαμβάνω ιδιαίτερα .
(αυτό κατέληξε στον Apollo και όχι στο Απ΄όλων.)
 
 
       

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 11, 2015, 03:10 »
Ερώτηση. Σε κάτι τέτοιο πχ:



Έχεις δοκιμάσει να αφήσεις όλα τα αρώματα
να οριμάσουν ξεχωριστά.

Αν όχι, γιατί;

Αν ναι, το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό
από αυτό που προτείνεις; Περιέγραψε λίγο.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2015, 00:36 από kostas44 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159867 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515335 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146474 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet