vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, panos, dkostas, kurtz, manoslykos, Jorge

Twitter

ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #780 στις: Ιουλίου 22, 2016, 22:42 »
Ώπα παιδιά είναι νέος ςμστον έλεγχο θερμοκρασίας και δεν τα ξέρω καλά.  Τι είναι το tcr και πως το ανεβάζω;  Δλδ εκτός από τη θερμοκρασία και τα watt υπάρχει και άλλη ρύθμιση που δεν ξέρω;

Υπάρχει ακριβώς το TCR που λέμε, αλλά σε ένα σύρμα όπως το Ni200 δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί κανονικά μιας που ούτε οι πρώτες συσκευές με έλεγχο θερμοκρασίας είχαν, ούτε χρειάζεται αλλαγή σε αυτό το σύρμα αφού είναι ένα και σταθερό (με μικροδιαφορές), ούτε καν ξέραμε τί είναι μέχρι που εμφανίστηκαν και άλλα σύρματα για έλεγχο θερμοκρασίας που ήταν έξω απο τις στάνταρ λειτουργίες που στην αρχή ήταν μόνο για Ni200, μετά σιγά σιγά μπήκε και το τιτάνιο και ύστερα και το ατσάλι. Τα περισσότερα mod αυτές τις λειτουργίες έχουν για έλεγχο θερμοκρασίας.
Για μένα, θα έπρεπε να κοιτάξεις πρώτα το στήσιμό σου, να σου βγεί σωστά η αντίσταση και μετά όλα τα άλλα. Στον έλεγχο θερμοκρασία απο ότι κατάλαβες και εσύ είναι σημαντικό η συσκευή σου να μετράει σωστά την αντίσταση. Αν παρόλα αυτά πιστεύεις οτι το στήσιμό σου είναι εντάξει, αλλά επηρεάζουν την τιμή της αντίστασης άλλοι παράγοντες όπως είναι οι αγωγιμότητες ατμοποιητή και mod, πράγμα που θα πρέπει να το κάνει και με τα άλλα σύρματα όμως, τότε ναι, μπορείς να κοιτάξεις και το TCR και την αλλαγή θερμοκρασίας σε κάποια που θα αντιστοιχεί περισσότερο στην πραγματική! Υπάρχουν τα αντίστοιχα νήματα εδώ μέσα που τα εξηγούν όλα, υπομονή να έχεις και όρεξη να ασχοληθείς! Αν πάλι όχι, μπορείς να ασχοληθείς με πιο απλά στησιματάκια και σύρματα για να μην σπας και εσύ το κεφάλι σου όπως κάνουμε μερικοί  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #781 στις: Ιουλίου 26, 2016, 00:12 »
Χαιρετώ και πάλι σ΄αυτό το νήμα και μιας και δεν ξέρω σε ποιο να το γράψω, το αναφέρω εδώ μπας και βρεθεί λύση.

Σύρμα ni200 (26ga της UD) με έλεγχο θερμοκρασίας στο cloupor mini plus.
Στρίβω την αντίσταση κανονικά, μετράει γύρω 0.15Ω.
Κλειδώνω αντίσταση (ίδια θερμοκρασία ατμοποιητή και mod).
Πατάω fire για να ελέγξω ότι λειτουργεί το TC, και το βαμβάκι αρπάζει φωτιά!!!

Τι κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #782 στις: Ιουλίου 26, 2016, 00:19 »
Αν δεν έκανες 16 σπείρες, η αντίστασή σου δεν είναι 0.15 Ohm.
Καλά έκανε που πήρε φωτιά το βαμβάκι και καλά έκανες και εσύ που το δοκίμασες πρώτα. Οι λιγότερες σπείρες που μπορείς να κάνεις με αυτό το σύρμα, στη διάμετρο που το έχεις, σε αυτό το mod που έχει σαν ελάχιστη αντίσταση τα 0,1 Ohm για έλεγχο θερμοκρασίας, ακόμα και σε 3mm πυρήνα, είναι 10 με 11.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #783 στις: Ιουλίου 26, 2016, 00:28 »
Άρα σε περίπτωση που έκανα 12 σπείρες πχ ή όσες εν πάσει περιπτώσει χρειάζονται στη συγκεκριμένη διάμετρο σύρματος θα έπιανε ο έλεγχος;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #784 στις: Ιουλίου 26, 2016, 00:40 »
Ακριβώς. Βέβαια θα έπρεπε και το mod να σου μετράει σωστά την αντίσταση. Γιατί αν σου μέτρησε 0,15 Ohm αυτή που έφτιαξες, ότι και να κάνεις αν τις μετράει παραπάνω πάλι θα καίγεται το βαμβάκι. Οπότε θα πρέπει να βάζεις μικρότερη θερμοκρασία για να το ισοσταθμίσεις κάπως.
Ίσως το mod να έχει κάποιου είδους glitch και σου διάβασε την μικρότερη απο 0,1 Ohm αντίσταση παραπάνω και τις μεγαλύτερες ή ίσες του 0,1 να τις διαβάζει κανονικά. Μια υπόθεση είναι απλά, δεν το έχω ούτε το ξέρω το συγκεκριμένο mod.
Όπως και να έχει, δες εδώ τις ρυθμίσεις που έχω βάλει εγώ και προσάρμοζέ τις κάθε φορά στην αντίσταση που στρίβεις για να ξέρεις πάνω κάτω πόσο πρέπει να σου βγεί η αντίσταση και να ξέρεις τί να περιμένεις. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #785 στις: Ιουλίου 26, 2016, 16:07 »
Την έκανα τη δοκιμή κι έστριψα αντίσταση σύμφωνα με τις οδηγίες σου. Μου τη διάβασε 0.11 Ω και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ λειτούργησε το TC :D
Αυτό που έκανα διαφορετικό, και το γράφω για όποιον άλλον έχει την ίδια απορία, είναι πως το ρύθμισα στους 160 βαθμούς και τα 10 Joule.
Δεν ξέρω τελικά τι ήταν αυτό που έφταιγε ακριβώς και τι θα γίνει αν ανεβάσω joule ή θερμοκρασία, αλλά έγινε!
@estrifan σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #786 στις: Ιουλίου 26, 2016, 18:56 »
Αν ανεβάσεις joule φαντάζομαι θα πιάσεις τη θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει πιο γρήγορα, όπως γίνεται και με τα watt.
Αν ανεβάσεις θερμοκρασία, κάνε το σιγά σιγά για να μην φας κανά καμένο απότομα, μπορεί να βρείς κάποια μεγαλύτερη που θα σου αρέσει περισσότερο.
Για μένα και έτσι όπως έχω μάθει να ατμίζω εγώ, οι 160 μου φαίνονται λίγοι, οπότε υπάρχει πάλι ένα μικρό ενδεχόμενο να σου μετράει την αντίσταση λίγο πιο πάνω απο ότι είναι πραγματικά, αλλά αφού ατμίζεις κανονικά δεν χρειάζεται να ασχοληθείς κι άλλο...είδες και έπαθες να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα επιτέλους! :thumpup:
Τελικά πως σου φαίνεται όμως το άτμισμα με το συγκεκριμένο σύρμα? Είδες διαφορές?

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #787 στις: Ιουλίου 26, 2016, 20:04 »
Προς το παρόν δεν είδα να σου πω κάποια διαφορά. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι να προσέξω για να παρατηρήσω τη διαφορά...

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #788 στις: Ιουλίου 26, 2016, 21:37 »
Α ναι...? Το πρώτο που θα παρατηρούσες θα ήταν η γεύση...πιο έντονη...πιο καθαρή...σκέτη απογοήτευση είσαι αδερφάκι μου... :tongue_smilie:
Βρε μπας και ατμίζεις σκέτη βάση? 8)

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #789 στις: Ιουλίου 26, 2016, 23:41 »
  :)) Όχι εντάξει! Κανονικό είναι το υγρό. Γεύση είναι μια χαρά ούτως η άλλως μάλλον λόγω ατμοποιητή (Avocado)! Θα δώσω βάση όταν κάνω την αλλαγή και βάλω το υγρό που χρησιμοποιώ μόνιμα οπότε θα έρθω στα λόγια σου! Στο λέω προκαταβολικά!! ;D 

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #790 στις: Ιουλίου 28, 2016, 16:14 »
Θέλω τη βοήθειά σας στο στήσιμο με Ni200 0.30.

Έχω KL+ me evic vtc mini. To μόνιμο στήσιμο εδώ και πολλοοούς μήνες είναι με :

kanthal 0.30 σε 2-2,5άρι διάμετρο με τελικό αποτέλεσμα 1,0-1,3Ω και W από 10 εώς 12,5.

Με Νi200 0.30, για να έχω τα αντίστοιχα με kanthal, τί πρέπει να φτιάξω και σε ποιες τιμές πρέπει να ρυθμίσω?

Έχω κάνει ήδη μερικές προσπάθειες αλλά μία μου βγάζει ότι ενεργοποιήθηκε ο έλεγχος (δε θυμάμαι ακριβώς πώς το αναγράφει και κόβει να δίνει ρεύμα) είτε ήταν υποτονικό το άτμισμα. όλα αυτά με κλειδωμένη σωστά την αντίσταση.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια  :)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #791 στις: Ιουλίου 28, 2016, 18:42 »
Τί εννοείς τα αντίστοιχα με Kanthal? Αν θέλεις 1 Ohm θα στρίψεις 75 σπείρες και είσαι κομπλέ  ;D

Με Ni200 0,30 το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι 5-6 σπείρες, ή και παραπάνω, που θα σου βγουν 0,08 Ohm. Κάπου εκεί...
Η αντίσταση όταν λες ότι ήταν σωστά κλειδωμένη, πόσα Ohm σου έβγαινε? Τί αντίσταση είχες στρίψει?

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #792 στις: Ιουλίου 28, 2016, 18:54 »
Να ρωτησω κι εγω... Υπαρχει καποιο οριο στις θερμοκρασιες στο ni200 η ειναι αναλογα το στησιμο? Κι αν υπαρχει οριο ποιο ειναι για να μην τραβαμε dry?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #793 στις: Ιουλίου 28, 2016, 19:04 »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο όριο συγκεκριμένα για το Ni200 παρά για όλα τα σύματα. Η θερμοκρασία είναι ένας παράγοντας ανεξαρτήτου σύρματος και το αν θα πάρεις καμένο έχει να κάνει με το στήσιμο κυρίως και κατά πόσο είναι ακριβής η μέτρηση της αντίστασης και συνεπώς της θερμοκρασίας.
Εγώ ας πούμε έχω παρατηρήσει οτι το βαμβάκι μου αρχίζει να κιτρινίζει στους 230 βαθμούς μετά απο δοκιμές με τρία διαφορετικά σύρματα. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι σε αυτή τη θερμοκρασία θα πάρω καμένο αν έχω καλή τροφοδοσία...  :dontknow:
Επίσης για μένα μια μέση ικανοποιητική θερμοκρασία για να ατμίζω είναι κάπου στους 210 βαθμούς ανάλογα και το υγρό...και κάποιους άλλους παράγοντες αλλά ας μην το μπλέξουμε.
Και τέλος...η θερμοκρασία που ορίζουμε, που φαίνεται στην οθόνη, είναι πραγματική τελικά για να βάλουμε και όρια? Όπως έχουμε πει πολλές φορές εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και μπορεί ακόμα και μεταξύ δύο ίδιων αντιστάσεων να είναι διαφορετική. Για αυτό καταλήγουμε και λέμε ότι στον έλεγχο θερμοκρασίας δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο, αλλά να ατμίζουμε στις ρυθμίσεις που μας ικανοποιεί περισσότερο το αποτέλεσμα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #794 στις: Ιουλίου 28, 2016, 22:56 »
Ευχαριστω για την απαντηση.
Κοιτα στο kanthal μετραω απλα τι heat flux βγαινει και ξερω αν δεν το παρακανω δεν θα παρω ποτε καμμενο. Το βαμβακι στο κεντρο του coil μαυριζει (το γιατι δεν το ξερω), dry hit παντως δεν παιρνω ποτε. Γι αυτο ρωταω μηπως παιζει κατι παρομοιο εδω. Εκανα ενα προχειροστησιμο στο ni200 και στους 210-230c τραβουσα dry σε μεγαλη τζουρα και ξενερωσα τσαμπα τοσα μετρα συρμα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534201 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy