vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Melo by eleaf
« στις: Μαρτίου 22, 2015, 20:22 »
Μια νέα πρόταση απο την eleaf στην κατηγορία ατμοποιητων subohm .Διαθετει δεξαμενή 3.5ml pyrex.Προκειτε για τον νέο eleaf melo έναν ατμοποιητη με κεφαλή subohm 0.5. Ξεχωριζει για την ποιότητα του.Ενω και η τιμή του είναι πολύ ανταγωνιστική για την ποιότητα που διαθετει.

Diameter: 22.3mm
Length: 67.3mm

Tube : pyrex
Material :ss
Capacity: 3.5ml
Thread Type: 510


Review by BasilisL for UrbanVapers

[youtube]lgLo8J7GmlQ[/youtube]



http://www.e-cigvapor.gr/atmopoihtes-...
Τιμή : 29,90€


Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 10, 2015, 13:21 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος AndreasL

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 18, 2015, 20:46 »
Μετά από ένα μήνα με τον Melo :
1) πολύ καλή ποιότητα κατασκευής - ούτε σταξίματα ούτε δάκρυα, ούτε τίποτα

2) πολυ καλή γεύση και χτύπημα και ντουμάνι ( για μένα καλύτερη γεύση από τον Subtank mini , για τις εργοστασιακές κεφαλές μιλάω, τόσο την 1,2 όσο και την 0,5 Ohm)

3) Το γυάλινο επιστόμιο είναι αίσχος σε εμφάνιση μετά από μισή ώρα ατμίσματος ( όπως όλα τα γυάλινα διάφανα)

4) Οι subohm κεφαλές του πυροβολούν από τα 12 w

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 18, 2015, 21:00 »
Επειδη τον εχει φιλος και εχω ατμισει πολλα ml με τον Melo,θα πω οτι ειναι ενας καλος sub ohm αλλα εως εκει..Προσωπικα υπαρχουν καλυτεροι sub ohm απο τον Melo...Η τζουρα του αρκετα πιο σφιχτη ακομα και απο τον 1ο Atlantis και το μεγαλυτερο μειονεκτημα για μενα  σε αυτο τον ατμοποιητη ειναι οι κεφαλες του :thumpdown: Δεν εχω ξανακουσει ατμοποιητη sub ohm που κατα την ατμιση να κανει τοσο μεγαλα ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ η κεφαλη..Ακομα και κατα την εισπνοη που ο θορυβος μειωνεται στους περισσοτερους ατμοποιητες,στον Melo συνεχιζει να ακουγεται σαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑ..Επισης η γευση που δινουν οι κεφαλες του,ειναι ισοδυναμη σχεδον με τις κεφαλες του Atlantis 1 και πολυ κατωτερες απο τους περισσοτερους νεους Subohm ατμοποιητες

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2015, 00:00 »
Λοιπόν, με την ευκαιρία ερώτησης συνατμιστή σε άλλη νήμα για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή παραθέτω την προσωπική μου άποψη.
Από γεύση δεν μπορώ πω ότι τρελλαίνομαι.
Τον έχω δοκιμάσει με τις 0.5Ω και τις Ni 0.15Ω σε TC. Μπορώ να πω ότι με τις Ni είναι υποφερτός, αλλά και πάλι δεν λες ουάου.
Είχα ακούσει σε μερικά reviews ότι ντε και καλά δεν είναι και τόσο αεράτος για subohm και παίζει μια χαρά σε χαμηλά watt. Δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο, και αεράτος/πνευμονικός είναι και θέλει και τα watt του να παίξει. Κάπου στα 18watt αρχίζει να δουλεύει καλά με sweet spot τα 22watt.





Αποσυνδεδεμένος alexvan

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 13:35 »
Καλημέρα στην παρέα. Προμηθεύτηκα το συγκεκριμένο ατμο, με βασικό σκεπτικό να μειώσω τη νικοτίνη στο μισό, με subohm άτμισμα. Δοκίμασα διάφορα watt στο 30άρι στικάκι μου, αλλά δε μπορέσαμε να τα βρούμε. Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο είναι ο ζεστός για τα γούστα μου ατμός, που με κούρασε. Σαν γεύση και χτύπημα δεν έχω παράπονο, αλλά ούτε τρελά ντουμάνια πήρα, τίποτε περισσότερο από μίνι ναυτίλο, ούτε πνευμονικές της προκοπής, παρά μόνο κάτι καμμένα μετά από περίπου 7μλ στην καινούργια αντίσταση. τώρα κάθεται πλυμένος και περιμένει. Ίσως στο μέλλον του δοθεί δεύτερη ευκαιρία με καμιά αντίσταση στο 1 ωμ ή και παραπάνω. Νομίζω μια καμμένη αγορά

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 13:43 »
Είναι μια αντιγραφή του Atlantis, ίσως και καλύτερος μιας και μ' αρέσει περισσότερο το airflow. Τον έχω δοκιμάσει με τις δικές του κεφαλές, αλλά και με του Atlantis και δεν έχω καταλάβει τρομερή διαφορά. Εκεί που κατάλαβα, είναι όταν δοκίμασα τις κεφαλές του Atlantis 2. Τρομερή γεύση και κρατάνε άνετα 40-50ml. Η κεφαλή 1Ω δουλεύει απ' τα 40W και πάνω καλά, οπότε δεν έχει νόημα να την πάρεις. Η κεφαλή στα 0.5Ω δουλεύει άψογα στα 20-30W. Κάνε μια τελευταία δοκιμή, μην τα παρατάς. Στην τελική, μπορεί απλά να μην σου ταιριάζει το άτμισμα σε ψηλά βατ με πνευμονικές.

Αποσυνδεδεμένος alexvan

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 14:33 »
Σε αυτό το συμπέρασμα οδηγούμαι και εγώ. Ίσως είναι ακόμα νωρίς για τέτοιου είδους άτμισμα μια και είμαι στο τριπάκι περίπου 2 μήνες. Απλά μετάνοιωσα που δεν πήρα έναν ακόμα ναυτίλο αφού μου αρέσει τόσο πολύ το άτμισμά του. Καταγράφεται ως λάθος κίνηση από μέρους μου, αν και ο σκοπός που αγοράστηκε εξυπηρετείται αφού έκανα νικοτίνη 6 και όχι 12 ως συνήθως και δεν ένοιωσα κάποια διαφορά. Απλώς για το γούστο μου δεν αντέχεται. Αν κάποιος έχει βρει το modus viventi με istick 30 και τον συγκεκριμένο ατμο, ας μου στείελει κάποιες επιλογές σε watt και αντστάσεις. Δοκίμασα από 20 έως 25 watt με τη μαμά αντίσταση στα 0,5ωμ και με τον ελάχιστο δυνατό αέρα δηλαδή στη μια ανοιχτή τρύπα.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 17:37 »
Στον δεύτερο-τρίτο μήνα ατμίσματος αγόρασα και γω τον Melo και τον δούλευα πάνω στο istick 50W. Δεν είχα ξεπεράσει τα 30 Watt μέχρι να πάρω επισκευάσιμο, οπότε ίδια φάση με σένα. Γενικά, πρέπει να μάθεις τον αέρα. Είχα καταλήξει τότε (μιλώντας για τις εργοστασιακές αντιστάσεις του πάντα), ότι με κάθε επιλογή αέρα χρειαζόμουνα και διαφορετικά Watt. Στα 15-18 είχα μια μόνο ανοιχτή και άτμιζα χαλαρά. Όσο ανεβαίνεις σε βατ πρέπει να δίνεις και περισσότερο αέρα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 21:42 »
Δεν λέει πολλά. Τον πήρα Απρίλιο πριν τα καπ. Κοντρολ.γύρω στα 24€ αν θυμάμαι καλά. Το μόνο χρήσιμο ήταν το ο ρινκ του που το έβαλα στον genitank mega. Θα του δώσω μια ευκαιρία ακόμα με άλλες κεφαλές κάποια στιγμή

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 11:39 »
Οι κάτοχοι του Melo που ανακαλύψανε ότι δεν τους ταιριάζουν οι πνευμονικές και οι κεφαλές 0.5ohm τους φανήκανε ανυπόφορες ως προς τον καυτό ατμό και τη γεύση του, καιρός να τον βγάλουν από το συρτάρι.
Χτες έβαλα την κεφαλή του Triton 1.8ωμ και ο Melo μεταμορφώθηκε, έσφιξε η τζούρα του και έχει απίστευτη γεύση από τα 10 Watt :thumpup:

Τώρα έχω μια καλή εναλλακτική για όταν πλένω ή επιδιορθώνω τους επισκευάσιμούς μου χωρις συμβιβασμούς στη γεύση.


Αποσυνδεδεμένος alexvan

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 15:15 »
Μακάρι να ναι έτσι φίλε Τόλη, γιατί και εγώ τον βλέπω στο συρτάρι και τον λυπάμαι. Βέβαια στο ενδιάμεσο ήρθε και ένας Kayfun lite+ και έδεσε το γλυκό.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 12:51 »
Alex δεν θα γινει σφιχτη σαν τον nautilus mini αλλα ειναι πολυ πιο σφιχτος απο τις δικες του κεφαλες, η γευση του η μερα με τη νυχτα, και ο ατμος ειναι πυκνος και δροσερος.
Και μενα εδεσε το γλυκο με τον Calix αλλα ανεβηκανε πολυ οι απαιτησεις μου και δεν με καλυπτουν πλεον κεφαλες τυπου gs air, αντιθετα του τριτωνα με καλυπτουν για αναπληρωματικο

Αποσυνδεδεμένος alexvan

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 14:23 »
Καλημερίζω και επανέρχομαι.....
Χτες προμηθεύτηκα κεφαλή 1,8 από Τρίτωνα....

Τζούρα που έσφιξε αρκετά (όχι σαν Ναυτίλο, αλλά αρκετά)

αλλά επιτέλους γεύση και όταν λέω γεύση εννοώ ότι ξεπερνάει το Ναυτίλο πολύ

χάρηκα που ξαναμπήκε στη γκάμα μου, αφού μετά τον Kayfun, οι απαιτήσεις μου σε γεύση έχουν αυξηθεί.

Άνετα έγινε η εναλλακτική μου και μαλιστα αξιοπρεπέστατα....

το μόνο που μένει να δω και τη διάρκεια της κεφαλής και να ρίξω και μια ματιά στην επισκευάσιμη btw

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 22:40 »
Επιβεβαιώνω και γω τους συνατμιστές για τις κεφαλές του Triton. Έβαλα μια κεφαλή 1.8Ω και όντως η διαφορά είναι τρομερή. Ανθρώπινες τζούρες, με γεύση και καλύτερο airflow για τα δικά μου γούστα σε σχέση με τον Triton. Τα μοντάκια μου αναγνώρισαν 1.87Ω την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 04:52 »
παρήγγειλα έναν ατμοποιητη triton rda.                  http://m.gearbest.com/accessories/pp_236821.html
 για το melo 2 για να δοκιμάσω για πρώτη φορά και επισκευασιμους, λετε να κάνουν καλο ζευγάρι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110639 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159848 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515328 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303249 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530765 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801625 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11060 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet