vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

221 επισκέπτες, 3 χρήστες
xsad, camber, manoslykos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #570 στις: Μαρτίου 29, 2017, 02:53 »
Δεν τα έγραψα για εσάς κύριε modivin. ;D

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #571 στις: Μαρτίου 29, 2017, 09:14 »
Τελευταία φορά που κοίταξα, μπορούσες να διαλέξεις πόση νικοτίνη θα βάλεις στο η.τ. ώστε να σε καλύψει. Δεν ξέρω, λέω εγώ τώρα...
Καλέ μου φίλε modivin δοκίμασα το ητ το 2009 με τις πρώτες και πρωτόγονες συσκευές και αλίμονο αν δεν γνωρίζα το πόσο νικοτίνη μπορώ να βάλω στο ητ.. :D
Επαναλαμβάνω ότι με το IQOS η πρόσληψη νικοτίνης είναι άμεση, δεν χρειάζεται να το κάνεις πιπίλα για να σε καλύψει όπως το ητ, και η φιλοσοφία του είναι σχεδόν ίδια με του συμβατικού τσιγάρου.
Αυτό το καθιστά απαγορευτικό μέσο για την οριστική διακοπή του καπνίσματος.
Δεν φτιάχτηκε και δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά.

Και ναι στο τσιγάρο (προσωπική άποψη) πέρα από την τελετουργία του ανάμματος του στριψίματος κτλπ για εμένα τον πρωταρχικό ρόλο έπαιζε η αμεσότητα της δράσης της νικοτίνης στον εγκέφαλο μου..
Και τον πιο βασικό..  ;D

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #572 στις: Μαρτίου 29, 2017, 09:20 »
Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα το φαινομενο πιπιλα στο ΗΤ ειναι απλα γιατι δεν επαρκει η περιεκτικοτητα νικοτινης απο το υγρο που κανουμε.
Οταν εκανα 36αρα το 09 τραβουσα τζουρα και μετα απο κανα δεκαλεπτο ενοιωθα την επιθυμια να κανω την επομενη.
Βεβαια αλλαξαν πολλα απο τοτε και η εξελιξη των ατμο και mods βοηθησε στην πρόληψη νικοτινης με μικροτερες περιεκτικοτητες 

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #573 στις: Μαρτίου 29, 2017, 09:29 »
Φίλε Βαγγέλη, θα διαφωνήσω και θα επιμείνω στην άποψη μου ότι ο τρόπος που προσλαμβάνεται η νικοτίνη με το ητ δεν έχει καμία σχέση με αυτήν του κτ.

Και ευτυχώς κιόλας μιας και η νικοτίνη για κάποιον με προβλήματα υγείας δεν είναι και ότι πιο αθώο..
άσχετο αν μερικούς τους βολεύει να την παρουσιάζουν ως την πιο απενοχοποιημένη ουσία του τσιγάρου..


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #574 στις: Μαρτίου 29, 2017, 09:32 »
Δεν διαφωνεις τοτε μαζι μου αλλα συμφωνεις........σκεψου το  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #575 στις: Μαρτίου 29, 2017, 09:35 »
Μπορεί και να συμφωνούμε τότε.. :)
Εγώ πάντως με 24άρα τους πρώτους μήνες είχα στερητικά όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο..

36άρα βρίσκει κανείς στις μέρες μας; :confused1: :offtopictelos:



Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #576 στις: Μαρτίου 29, 2017, 09:43 »
Ειχε μεχρι και πριν λιγο καιρο προτου εφαρμοστουν οι νεες τιμες .
Αλλα για να μην βγαινουμε και οφ τοπικ να πω τι μου συνεβη χθες.
Πηγα να παρω φρουτα και την ωρα που περιμενα τραβηξα μια τζουρα.
Γυρναει ο μαναβης 30 ετων και μου λεει "το ξεκινησα και εγω αλλα δεν τα καταφερα γιατι κατι δεν με γεμιζε την τριτη τεταρτη μερα".
Αφου του εξηγησα τις ολες παραμέτρους η την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησει μεχρι να βρει αυτο που θελει τοτε καταλαβα και γιατι δεν συνεχισε το ΗΤ.
Ετσι πολυ απλα του προτεινα το iqos.
Θα μου πεις βεβαια ........."ποιος εσυ που ατμιζεις 8 χρονια?" και ναι εγω, γιατι ξερω οτι θελει ψαξιμο θελει πειραματισμους και πανω απο ολα θεληση .
Και οι τρεις παραγοντες εχουν την ευθυνη τους για το οτι καποιοι δεν τα βρισκουν με το ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #577 στις: Μαρτίου 29, 2017, 12:49 »
Θα διαφωνησω εν μερει. Πειραματισμους και ψαξιμο ηθελε πριν 8 χρονια, τωρα τα πραγματα ειναι πιο απλα. Εγω προτεινω παντα στους νεους ενα aio (ή κατι αναλογο) και 20αρα νικοτινη για αρχη. Ουτε πειραματισμοι, ουτε ψαξιμο. Αν δεν τα καταφερει με αυτο, σημαινει οτι δεν εχει θεληση να κοψει το τσιγαρο. Το νεο αυτο παπαρακι δεν υπαρχει περιπτωση να το προτεινω σε κανενα. Οχι τουλαχιστον μεχρι τη στιγμη που θα δουμε σοβαρες ερευνες για αυτο, οι οποιες εχω την ισχυρη εντυπωση οτι δεν θα δωσουν και τα καλυτερα αποτελεσματα.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #578 στις: Μαρτίου 29, 2017, 12:58 »
[justify]Χμ, πιστεύω πως τα 27, 28 χρόνια καπνίσματος με όπλισαν στο να καταλαβαίνω πότε λέμε ψέματα. [/justify]

[justify]Και τελικά, εγώ αυτό που επίσης καταλαβαίνω γι’ ακόμα μια φορά, είναι πως η μάχη καλού και κακού είναι αιώνια και πως το τσιγάρο είναι μία ιδανική περιγραφή του “διαβολικού”. Απίστευτος εθισμός όπου δεν ξεμπερδεύουμε τόσο εύκολα όσο λέμε. Πέρα από νικοτίνες, πέρα από ψευδαισθήσεις καθαρής αναπνοής, πέρα απ’ οτιδήποτε που είναι όσο γίνεται πιο κοντά στο τσιγάρο, γιατί κακά τα ψέματα, αυτό ψάχνει ένας χρήστης στα κάθε IQOS, όχι παραπάνω νικοτίνη αλλά έ ν α  τ σ ι γ ά ρ ο. “Καθαρό” και πιστοποιημένο όσο γίνεται, όμως τσιγάρο.[/justify]

[justify]Δεν ξέρω αν έχει τύχει να δείτε φίλο ή γνωστό, π.χ. γνωρίζω φίλο αρκετά χρόνια όπου καπνίζει μόνο 3 με 4 τσιγάρα ημερησίως. Ε, δεν μπορεί να διακόψει το κάπνισμα. [/justify]

Ίσως να είχαμε κι ένα νήμα ψυχολογικής υποστήριξης. Δεν ξέρω τι άλλο να πω, εγώ εδώ σταματάω. / (αν τύχει και δοκιμάσω τη συγκεκριμένη συσκευή θα επανέλθω).

Έχεις δίκιο σε πολλά. Είναι μια συνήθεια που κόβεται πολύ δύσκολα και δεν μιλάμε για κάποιους μήνες η χρόνια αλλα για πάντα! Πολλοί το έχουν καταφέρει και μπράβο τους. Ας πούμε εγώ, ενώ το ητ με καλύπτει απόλυτα, μου αρέσει, έχω χτύπημα, μπορώ να μπουχτίζω ατμιζοντας, αλλα για έναν πολύ ηλιθιο λόγο που δεν μπορώ να κατανοήσω (είναι εύκολο να πετάξω την λέξη "ψυχολογικό") πάντα θέλω να ανάβω 1-2 τσιγάρα στο άσχετο χωρίς ουσιαστικά να τα χρειάζομαι. Και είμαι ένας άνθρωπος που δεν έκανε πάνω από 15-20max τσιγάρα lights πριν αρχίσω το ατμισμα κανα χρόνο τώρα...


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #579 στις: Μαρτίου 29, 2017, 13:17 »
[justify]Καλημέρα σε όλους τους φίλους. / (γράφω ως παρένθεση / δεν θέλω να ξαναγράψω στο νήμα γιατί ήδη νιώθω και λίγο γραφικός, ειδικά τώρα που δεν έχω προσωπική άποψη για τη συγκεκριμένη συσκευή). Όμως. Προσπάθησα να κάνω μία μικρή προσομοίωση. Αγαπημένος Richelieu, F.P. (black flag risen enriched) 12mg/ml, 15W. [/justify]

[justify]Υποχρεωτική αναμονή 20 δευτερολέπτων, διάρκεια ατμίσματος σε 14 τζούρες, 5 λεπτά υποχρεωτική διακοπή + 20 δευτερόλεπτα. Η διαδικασία αυτή x 20 φορές (max), και κατόπιν μιάμιση ώρα υποχρεωτική διακοπή.[/justify]

[justify]Εντάξει, γίνεται. Παραμένει η απόλαυση σε κάθε στάδιο αυτής της ψυχαναγκαστικής διαδικασίας. Αυτό που εγώ κατάλαβα, μπαίνεις σε συγκεκριμένη συνήθεια, (όπως αυτής του 1 πακέτου 20 τσιγάρων). Εύκολα μπορώ να προσαρμοστώ, πιστεύω, αν και λίγο άτσαλα. Βέβαια, από την άλλη, δεν ατμίζεις κάθε ώρα με high end συσκευές ή με καλά υγρά αναπλήρωσης. Όσο ιδανικά σεταρισμένο κι αν είναι το προσωπικό καθημερινό μας άτμισμα, επιβάλλεται μία χ αναπροσαρμογή ημερήσιου προγράμματος, (διαφορετικά στησίματα, ισχύς, χρόνοι ατμίσματος, τζούρες, υγρά κ.λπ.).[/justify]

[justify]Θέλω να πω δηλ. πως πιστεύω ότι, ένα ακόμα βασικό πλεονέκτημα στο άτμισμα είναι η άμεση και ιδανική ισορροπία στην όλη διαδικασία. Αλλάζω όλο το ατμιστικό προφίλ, τόσο όσο απαιτείται και από τις καθημερινές μας συνθήκες [π.χ. στην εργασία, στον ελεύθερο χρόνο, στη μελέτη, σε χειρωνακτική εργασία, ίσως ακόμα και σε άθληση (π.χ. παύση με μηδενική σκέτη βάση / αρωματικό υγρό + μηδενική, κ.ο.κ.)].  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #580 στις: Μαρτίου 29, 2017, 13:25 »
Θα διαφωνησω εν μερει. Πειραματισμους και ψαξιμο ηθελε πριν 8 χρονια, τωρα τα πραγματα ειναι πιο απλα. Εγω προτεινω παντα στους νεους ενα aio (ή κατι αναλογο) και 20αρα νικοτινη για αρχη. Ουτε πειραματισμοι, ουτε ψαξιμο. Αν δεν τα καταφερει με αυτο, σημαινει οτι δεν εχει θεληση να κοψει το τσιγαρο. Το νεο αυτο παπαρακι δεν υπαρχει περιπτωση να το προτεινω σε κανενα. Οχι τουλαχιστον μεχρι τη στιγμη που θα δουμε σοβαρες ερευνες για αυτο, οι οποιες εχω την ισχυρη εντυπωση οτι δεν θα δωσουν και τα καλυτερα αποτελεσματα.
Ναι και με το τι υγρο θα βρει τι γινεται που δεν υπαρχει τπτ που να πλησιαζει στο κτ ?
Βλεπε ποσα νηματα υπαρχουν περι υγρων και μετα τα λεμε 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #581 στις: Μαρτίου 29, 2017, 13:32 »
Aκόμα συζητάμε βλέπω. :hmmm: Φιλικά πάντα θελω να πω ότι το πρόβλημα αφορά κυρίως καπνιστές που καπνίζανε και στον ύπνο τους.
Έχουμε γίνει ένα κουβάρι αυτοί που  απολαμβάνουν το ητ ως υποκατάστατο, αυτοί που μάχονται για να απολαμβάνουν τα φούμαρα αλλά  χωρίς τις καταστροφικές συνέπειες του  πάφα πούφα με το κτ και μια ακόμα μεγαλύτερη ομάδα που έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει, είναι αυτοί που είναι χρόνια ατμιστές αλλά ελαφριά την καρδία και χωρίς ενοχές κάνουν το τσιγαράκι τους μια φορά στο τόσο.
Ο καταναγκασμός δεν είναι καλό πράγμα. Ένας φίλος είπε ότι δεν του αρέσει κλπ μετά από φαγητό πρωινό και τέτοια. Εμένα να δείτε πόσο μου καίει το λαιμό μετα από  φαί αλλά δεν τρέχω να ψάξω τσιγάρο ή iqos η δεν ξέρω γω τι.
Αν δεν είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε αλλαγές σημαίνει ότι είμαστε παντελώς ανίκανοι να απαλαγούμε από το τσιγάρο το κλασικό γενικότερα και ίσως να θέλει διαφορετική επιστημονική συνδυαστική θεραπεία ιδιώς αν έχουμε σοβαρά θέματα υγείας.
Καμιά συσκευη σκευασμα η ότι υπάρχει εκεί έξω δεν βοηθάει και δεν μπορεί να κάνει θαύματα  αν εμείς προτίστως δεν αγωνιστουμε να αλλάξουμε λίγο τα πράγματα μέσα στο κεφάλι μας και να προετοιμάσουμε το έδαφος για την μεταβαση σε έναν πιο ήπιο εναλακτικό τρόπο φουμαρίσματος.
Το είχα γράψει εδώ νομίζω πιο παλιά ότι αυτή η θερμάστρα απευθύνεται στον βαρύ καπνιστή και ότι είναι φρένο στην μαζική φυγή από το κανονικό στον ατμό.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #582 στις: Μαρτίου 29, 2017, 13:47 »
Ναι και με το τι υγρο θα βρει τι γινεται που δεν υπαρχει τπτ που να πλησιαζει στο κτ ?
Βλεπε ποσα νηματα υπαρχουν περι υγρων και μετα τα λεμε
Οσο αφορα τη γευση, η απαντηση σου φιλε SEB με βοηθα να σου απαντησω. Οντως καμια γευση δεν προσεγγιζει τη γευση του ΚΤ, και αυτο βεβαια γιατι η γευση του ΚΤ οφειλεται κυριως στην πισσα και το καμενο. Η τεραστια ανοδος ομως του ΗΤ που βιωνουμε εδω και χρονια μπορει να σημαινει μονο ενα πραγμα. Οτι η γευση για το συντριπτικο ποσοστο των καπνιστων δεν παιζει πρωτευοντα ρολο. Ολα τα αλλα ναι,  η γευση οχι :nope: . Διαφορετικα, ακριβως λογω της απουσιας αναλογης γευσης, το ΗΤ δε θα ειχε την ευρεια αποδοχη που εχει. Κατα τα αλλα τη γνωμη μου για το IQUOS την εχω πει σε αυτο το νημα...

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #583 στις: Μαρτίου 29, 2017, 13:51 »
Το είχα γράψει εδώ νομίζω πιο παλιά ότι αυτή η θερμάστρα απευθύνεται στον βαρύ καπνιστή και ότι είναι φρένο στην μαζική φυγή από το κανονικό στον ατμό.
Τώρα ανακάλυψα το νήμα. Επειδή λοιπόν το έχω δοκιμάσει και αγοράσει ώς κλασικός Γκατζετάκιας έχω να πώ πως είναι ακριβώς αυτό που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω.
Μια προσπάθεια να ανακοψει το κύμα φυγής απο το κανονικό τσιγάρο. Μοιάζει πολύ ο καπνός του με ελαφρύ τσιγάρο αλλά δεν είναι μέθοδος διακοπής. Παράληλα με αυτό έκανα και κανονικό χωρίς τύψεις απλά κατάφερα να το ελλατώσω στα 5 τσιγάρα την ημέρα και ασφαλώς στην πρώτη ευκαιρία  - ζόρι γύρισα ξανα στο στριφτό. Τώρα το έχω πουλήσει σε λιγότερο απο τα μισά λεφτα που έδωσα και έμεινα στο Η/Τ 3 μήνες χωρίς πρόβλημα. Οπότε για εμένα είναι μια συσκευή χωρίς νόημα...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #584 στις: Μαρτίου 29, 2017, 13:54 »
Εγώ πάντως θέλω να δηλώσω πως, ενώ τα τελευταία 2 1/2 χρόνια δεν μου είχε έρθει ποτέ επιθυμία για κανονικό τσιγάρο, τις τελευταίες μέρες που διαβάζω αυτό το νήμα ξερογλείφομαι συνεχώς και σκέφτομαι να κάνω καμιά τζουρίτσα, κανένα ολόκληρο στριφτό, κανένα πακετάκι... >:(


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110695 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159904 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515353 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303281 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530819 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801650 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11072 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40998 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet