vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, aalex, manoslykos, Jorge, zakyn8inos, panos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #510 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:02 »
Σε αυτό το σημείο να σημειώσω πως είμαι ιδανικός φύλακας για in'sane. Σαν καινούργιο θα στον στείλω πίσω όταν τελειώσεις με το iqos.io :p


Sent from my siPhone

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #511 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:10 »
Για εμένα γευστικά είναι κάτι ανάμεσα σε σβησμένο αποτσίγαρο και τσιγάρο. Το λέω έχοντας κάνει μόνο ένα και ίσως να φταίει και η συσκευή του συναδέλφου που δεν ήταν και η πιο καθαρή.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #512 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:15 »
Eγώ πάλι δεν πιστεύω ότι όποιος το δοκιμάσει θα γυρίσει στο κανονικό τσιγάρο. Αν είναι ατμιστής σίγουρα όχι :nope:. Γευστικά είναι καλύτερο από το κανονικό. Ένας καπνιστής μπορεί να έχει διαφορετική άποψη. Για να είμαι πιο ακριβής θα έλεγα ότι το κανονικό τσιγάρο δεν έχει γεύση ή μάλλον έχει γεύση πίσσας γιατί αυτή ουσιαστικά δίνει τη γεύση. Και αν δεν υπήρχε η νικοτίνη , ως ουσία εθισμού, έχω την αίσθηση ότι ελάχιστοι θα ήταν καπνιστές.
[justify]@Tem, καλησπέρα. Ναι, ίσως και αυτό να είναι ένα βασικό κομμάτι του παζλ. Η νικοτίνη, η συνήθεια, ο γενικότερος εθισμός μας, η ηλικιακή ομάδα όπου ανήκει κάποιος, χρόνια προβλήματα, εξαρτήσεις, άγχη κ.ο.κ. Όπως κι αν έχει, είναι πολύ χρήσιμη η κουβέντα, όλων μας. Τα υπέρ, τα κατά, τα “ίσως” και τα “μην”. [/justify]

[justify]Προσωπικά, ό,τι είπα είναι από δικές μου φοβίες. Ξέρω τι έχω κάνει μέχρι τώρα, ξέρω πού μπορεί να κάνω εύκολα το λάθος. Σε αυτό, φοβάμαι πως δεν θα με καλύπτει. Θα μου ξαναδώσει αίσθηση τσιγάρου στο στόμα με το σταγονόμετρο. Ε, εκεί θα τρελαθώ: “Δώσε γκάζια μάστορα”[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #513 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:22 »
Ναι, υπάρχει και αυτή η παράμετρος. Δεν έχεις καθόλου άδικο.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #514 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:29 »
Προσωπικά μετα απο 8 χρονια στο αθλημα το ατμισμα εξακολουθει να με κουραζει ωρες ωρες.
Πως το καταλαβαινω?
Ερχονται μερες που δεν με ευχαριστει υγρο,συσκευη,ατμο .......ενω με το τσιγαρο καποιες στιγμες αργα το βραδυ ερχοταν ενας ψιλοκορεσμος και ελεγες "αυριο παλι" χωρις να ψαχτεις ....χωρις να περιμενεις......απλα να το βγαλεις απο το πακετο και να το αναψεις.
Πιστευω οτι στον χωρο του ατμισματος αν οι εταιριες υγρων προσπαθουσαν να συγκλίνουν στο να προσεγγίσουν οσο το δυνατον περισσοτερο την γευση-μυρωδια του τσιγαρου και να απουσιαζαν ολες αυτες οι πληθώρες γευσεων ισως να μην υπηρχαν ολες αυτες οι συζητησεις περι υγρων ,αρωματων,γευσεων κτλ κτλ.
Δεν υπερασπιζομαι το κτ προς θεου ...γιατι στα 53 μου νοιωθω 40 χάρη στο ΗΤ  αλλα θα ηθελα αυτο το απλο γεμιζω-ατμιζω -τελος.
Μηπως ηρθε η ωρα να το αφησω και αυτο?  :hmmm:
Αλλα μετα τι?
Μας στερησαν το ενα μετα το αλλο ..........και ποιες εμειναν τελικα οι λιγοστες προσωπικες απολαυσεις σε αυτην την σκατοζωη εκτος απο την οικογενεια που μας κραταει προσγειωμενους?
Καμια σχεση με το θεμα αλλα τα ειπα και ξαλαφρωσα  
 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #515 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:37 »
[justify]@SEB, καλησπέρα. Κάτι μικρό αν μου επιτρέπεις και θα κλείσω. Εκτός του ότι όταν γράφεις είναι πάντα υπερπολύτιμο για εμάς τους νεότερους ατμιστές, και σε αυτό το θέμα δεν έχεις άδικο. Κι εγώ κουράζομαι (ακόμα δεν άρχισα...), γυρίζω κομμάτια σπίτι και βλέπω βρόμικο ατμοποιητή και θέλω να τον πετάξω στα μούτρα του γείτονα. Αμ το άλλο. Σήμερα, μου έπιασαν τον πισινό (οι νέες νομοθεσίες κ.λπ. όμορφα). Πήρα ελάχιστα πράγματα με σχεδόν 50 ευρώ. Ακόμα κι αν τα έχεις, δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα να νιώθεις τόσο μ@λ@κας. Λέω πάντα, ναι, δεν παρανομώ πουθενά, ναι, όμως κι εσύ μην με π@δας τόσο άσχημα. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #516 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:45 »
Μαζι σου και να συμπληρωσω ...........
Ποτε με το τσιγαρο ειχαμε αναζητησεις και αντιπαραθεσεις?
Τελειωνε το πακετο μου ξεκινουσε η μαρκα "σανβρω" θα το καπνισω και ολοι μια παρεα.
Θα μου πεις ...τα ιδια σκατα ηταν ολα τα τσιγαρα μετα το πρωτο μισο πακετο αλλα ησουν "καλα' ψυχολογικα.
Κοιτατε που εχουμε φτασει  :idiot1: :eyesplash:
Σε αναζητησεις του τελειου υγρου του τελειου ατμοποιητη του τελοιου mod και στο φιναλε ειναι μια neverending story που καποιες στιγμες παρακαλας για το τελος αν υπαρχει  :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #517 στις: Μαρτίου 28, 2017, 00:40 »
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω το φίλο giorgos123 που μπήκε στον κόπο να ξεκοιλιάσει τα απομεινάρια των heets και να μας ανεβάσει τις φωτογραφίες.

Κατά δεύτερον, από την όψη του καπνού του μετά τη χρήση, τείνω να θεωρήσω ότι μου θυμίζει απομεινάρια από dry herb atomiser και για μένα ως ατμιστή, αυτό είναι άκρως αποθαρρυντικό. 

Σκέφτομαι κάπως καλύτερα το κομμάτι του κειμένου μου που παρέθεσε ο @doubt και νομίζω ότι υπάρχει ένα ψεγάδι σε αυτό που προτείνω: το άτμισμα είναι τόσο παραμετροποιήσιμο που οποιαδήποτε μελέτη που να συγκρίνει αυτά τα τρία, από κάπου θα μπάζει.

Ίδωμεν... 

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #518 στις: Μαρτίου 28, 2017, 01:44 »
Πραγματικα με αυτο το τοπικ εχω γυρισει πισω 6 χρονια οταν και διαβαζα τα διαφορα φορουμ άσχετα με το η.τ ,οπου συζητούσαν για το "καπνισμα " με λαδακι...προκειμενου να ενημερωθω για να αρχισω το ατμισμα...(ευτυχώς έπεσα γρήγορα στο τότε e-kapnisma).

Τοτε το πηρα πολυ ζεστα και οταν ξεκινησα μεσα σε 6 μηνες ειχε ταυτοχρονα και ραγδαια αυξηση, σε επιλογες οσον αφορα σε συσκευες και υγρα...(αρχιζα να μαθαινω ντε...κατι)
το η.τ μαρεσε και μαρεσει και το ειδα πρωτα ως χομπι και  ως ευχαριστηση...και οσους καταφερα να βαλω στο αθλημα,παρεμειναν γιατι το ειδαν και αυτοι σαν χομπι.
τον τελευταιο χρονο εχουν περιορισει τις επιλογες μας στις συσκευες αλλα και στο diy οπου ασχολειται πολυς κοσμος(θα μου πεις υπαρχει ακομα...χρηματα δεν υπαρχουν :hmmm:25αρια για 100μλ? να παιξεις βρε αδερφε δεν σε παιρνει πλεον)...οποτε μετρημενες επιλογες και τα απαραιτητα....
φυσικο επακολουθο λοιπον πολλοι να στραφουν σε αλλες επιλογες ...οπως αυτο το τσιμπιπο
αν ειναι καλυτερο χειροτερο ,η πιο απολαυστικο δεν γνωριζω ουτε θα επιχειρησω να μαθω δοκιμαζοντας  γιατι ειμαι ταγμενος στον ατμο...και ναι θα κανω και 0νικη ...(στα 18 σταθερα ακομα :idiot1:)

αποψη μου ειναι οτι τα μεγαλα κεφαλοπουλα επαιξαν και χτυπησαν σωστα και εκει που επρεπε(υγρα-κινητηριος δυναμη) ωστε να κατευθύνουν τον κοσμο(περιορισμος στο ενα και αυξησεις και τσουκ δειλά δειλά σκαει η νεα μοδα)...
και το παιχνιδι τους το επαιξαν και παιζουν παραγωγοι και εμποροι η.τ έχοντας  στο πισω μερος του κεφαλιου τους πως θα πιασουν την καλη με βασεις τυπου 10μλ κτλπ....και ετοιμα υγρα αξιας 6ε/10μλ...επεσαν σε λακο που οι ιδιοι εσκαψαν πιστευοντας πως θα πεσουν οι καταναλωτες....(αν θελουν μπορουν να κανουν πολλα για να μην διωξουν ατμιστες,ας τα βρουν μονοι τους)
θεωρω παραγωγους και εμπορους το ιδιο υπευθυνους με τις κυβερνήσεις για τους περιορισμούς στο ητ...(προσωπικη αποψη)

και επειδη κανουμε διαφημιση σε προιοντα καπνου άθελα μας εδω με αυτην την συζητηση καλο ειναι ας το αφησουμε εδω και οσοι ενδιαφερονται ας το ψαξουν αλλου....

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #519 στις: Μαρτίου 28, 2017, 03:47 »
Φίλοι συν-ατμιστές  και  μελλοντικοί  IQOS-μιστές.

Από 18/3/2015 μέχρι 11/12/2016 (21 μήνες)     reply   239
από 06/1/2017 μέχρι  27/03/2017 (2,5 μήνες)   reply   280 = μεγάλο ενδιαφέρον.

Διάβασα δύο φορές όλα τα reply από 6/1/2017 , μήπως και μπορέσω να καταλάβω το γιατί τόση τρεμούρα.
Μήπως ισχύει το " μία φορά καπνιστής = για πάντα καπνιστής " ?
Πάντως ΔΕΝ διάβασα κάτι που να είναι καθαρά "κατά" του IQOS. Ολοι μας, άλλος καλυμμένα άλλος απροκάλυπτα, στην ουσία λέμε " βρε μήπως ....  λες να   .....  και στο τέλος ίσως πούμε ..και γιατί όχι ??
Να γλυτώσουμε επιτέλους από το πάρε σύρμα-κόψε σύρμα-στρίψε σύρμα-πάρε βαμβάκι-κόψε βαμβάκι-βάλε βαμβάκι.
Να τελειώνει το πάρε βάση-βάλε βάση-πρόσθεσε άρωμα-ανάδευε και ξανά ανάδευε και περίμενε και δοκίμαζε και περίμενε και στο τέλος, ωχ  δεν μου πέτυχε. και ξανά από την αρχή.
Να τελειώνει και το γέμισε το τανκάκι-ξαναγέμισε το τανκ και πλύνε καλά το τανκ και φόρτισε τις μπαταρίες και ωχ .. έμεινα από μπαταρία  κλπ, κλπ αμάν , και τέλος -ξέχασα τον ατμοποιητή σπίτι !!

Φίλοι συνατμιστές, επιλογή μας ήταν να τα κάνουμε ΟΛΑ τα παραπάνω-και όχι μόνον αυτά- φυσικά ο καθένας μας για τους δικούς του λόγους. Οπως και επιλογή μας θα είναι να τα σταματήσουμε.

Θα ήθελα όμως πολύ, να ξέρω, αν ένας φανατικός χιονοδρόμος και ορειβάτης θα έδειχνε το ίδιο ενδιαφέρον για σύνεργα και τεχνικές κατάδυσης ?? (στο βυθό της θάλασσας εννοώ ?? αν δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί με τις καταδύσεις ??

Αλλά και πάλι, μήπως οι εξειδικευμένοι επιστημονικοί συνεργάτες των πολυεθνικών - με ειδίκευση στη ψυχολογία των μαζών για καταναλωτικές συμπεριφορές - δεν είναι τελικά αργόμισθοι ??

Ισως τελικά να ισχύει το " μια φορά καπνιστής, για πάντα καπνιστής "  !!!!!!  (έστω και " imitation ")                                           Πάντως αυτό δεν ισχύει για μένα,
αλλά θα διαβάζω το θέμα , εγκυκλοπαιδικά και για απλή ενημέρωση μόνον (όπως λέει και  ο νυν διαχειριστής του forum).

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2017, 04:05 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #520 στις: Μαρτίου 28, 2017, 08:44 »
Αναρωτιέσαι ακόμα αν ισχύει το "μια φορά καπνιστής, για πάντα καπνιστής" ?  :laugh1:
Αν δεν ίσχυε, δεν θα ατμίζαμε, θα το κόβαμε μαχαίρι ή θα χρησιμοποιούσαμε τσίχλες και pads νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #521 στις: Μαρτίου 28, 2017, 09:33 »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες φίλους Γιάννη και Παύλο.
Μόνο που θα συμπληρώσω μια φορά καπνιστής "σχεδόν για πάντα" καπνιστής έστω και imitation..
Δούλοι της νικοτίνης και του καπνού-ατμού..
Και λέω "σχεδόν πάντα" γιατί υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις στον κανόνα που το έκοψαν μαχαίρι και τους βγάζω το καπέλο.. :respect:

Εμείς παλεύουμε ο καθένας με τον τρόπο του αλλά στην ουσία παραμένουμε δέσμιοι της νικοτίνης..


Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #522 στις: Μαρτίου 28, 2017, 09:50 »
Πάντως ΔΕΝ διάβασα κάτι που να είναι καθαρά "κατά" του IQOS. 
:thumpup: :respect:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #523 στις: Μαρτίου 28, 2017, 10:14 »
Επισυνάπτω τις φωτογραφίες που χρωστάω από δυο χρησιμοποιημένα heatstick χρυσού και κόκκινου (?) χρώματος ανοιγμένα. Το φίλτρο του heatstick φαίνεται να χωρίζεται σε 3 τμήματα. Το πρώτο έχει άμεση επαφή με τον καπνό, το δεύτερο, που είναι και το μεγαλύτερο, φαίνεται να είναι πλαστικό και το τρίτο είναι αυτό που έχει την άμεση επαφή με το στόμα-χείλη του καπνιστή. Το μεσαίο τμήμα φαίνεται κατά κάποιο τρόπο να προστατεύεται από τα άλλα δύο. Ίσως η πιο πιθανή εξήγηση να είναι η προστασία του πλαστικού τμήματος από τη θερμότητα του καπνού και η αποφυγή έκθεσης του πλαστικού τμήματος στον καπνιστή.

Ο καπνός και στις δυο περιπτώσεις φαίνεται να είναι μαύρος και σχεδόν καβουρνισμένος, προφανώς λόγω της θέρμανσης αλλά όχι εντελώς καμένος. Έχει παρόμοια εμφάνιση με αυτή που έχει το τσιγάρο όταν προσπαθήσει κάποιος να το ανάψει χρησιμοποιώντας ένα κολλητήρι ή ηλεκτρική εστία χωρίς να έχει ρουφήξει ακόμα.

Το φίλτρο στην περίπτωση του κόκκινου heatstick είναι σχεδόν εντελώς λευκό αλλά στην περίπτωση του χρυσού έχει αποκτήσει κίτρινο χρώμα που λογικά μειώνεται και σχεδόν εξαφανίζεται μέχρι να φθάσει στο τρίτο μέρος του φίλτρου που έχει και την επαφή με το στόμα του καπνιστή. Αυτό δεν φαίνεται στον καπνιστή παρά μόνο αν το ανοίξει όπως σε αυτή την περίπτωση.
Αυτό που λένε οι Κινέζοι και αυτό που κανείς της Φίλιπ Μόρις δεν δείχνει.Η φωτογραφία που ζητούσα και πουθενά δεν έβρισκα.
Μία φωτογραφία 1000 λέξεις.
Προσωπικά δεν με ανησυχεί πολύ η μαυρίλα (έστω καφετίλα να μην παρεξηγηθούν κάποιοι) στο φίλτρο.
Με ανησυχεί η καρβουνίλα του καπνού που ένας θεός ξέρει τι μεταδίδει στον καπνιστή.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #524 στις: Μαρτίου 28, 2017, 10:22 »
Φιλτράρεται όμως, οπότε μπορεί να μην είναι πολύ ανησυχητικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136002 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084747 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478088 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy