vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Βοήθεια για επιλογή dripper

Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #105 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 13:26 »
Καλησπέρα,
ενδιαφέρον νήμα, οπότε να θέσω και εγώ την ερώτησή μου. Αγόρασα τον wismec indestructible (~20 ευρώ) από fasttech πριν 3-4 μήνες για να δω τη διαφορά του dripping. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος, σε σημείο που στο σπίτι έχει αντικαταστήσει πλήρως τον kfl. Κυνηγάω καθαρά γεύση και ατμίζω κυρίως γλυκά υγρά με πολλά αρώματα, αγοραστά ή δικά μου. Το κλασσικό στήσιμο που με έχει βολέψει είναι kanthal μονή αντίσταση ~1Ω.
Σκεφτόμουν εάν άξιζε να προχωρήσω σε κάποια καλύτερη αγορά και τι έχετε να προτείνετε (θα ήθελα να δοκιμάσω και διαφορά σε κεραμεικό ή σε άλλου είδους σύρμα να πω την αλήθεια). Θα προτιμούσα βέβαια κάποιον ευρύχωρο dripper, όπου να μπορώ να δοκιμάζω διάφορα στησίματα.
Επίσης, οι διάφοροι dripper που βλέπω ανά καιρούς σε ελληνικά μαγαζιά και κοστίζουν >100 ευρώ έχουν πραγματικά ΤΟΣΗ διαφορά? 

Αποσυνδεδεμένος MiltosΜαντ

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #106 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 14:33 »
Den exw dokimasei alla bripper alla eimai polu efxaristimenos me to magma reborn 17euro apo to www.mpixlimidi.net eliniko site tsekare ton einai kalos

Δεν έχω δοκιμάσει αλλα dripper αλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος με το magma reborn 17euro από το www.mpixlimidi.net ελληνικό site τσέκαρε τον είναι καλός


Διόρθωση Greeklish
Παρακαλούμε: Μην γράφετε Greeklish. Αν έχετε πρόβλημα με το πληκτρολόγιό σας, υπάρχουν αρκετοί μεταφραστές όπως το All Greek to Me ή το Greklish to Greek
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 20:38 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #107 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 14:43 »
Εγώ έχω βολευτεί με τον cyclon από fumytech τεράστιο deck για να παίζεις, παίρνει και αρκετό υγρό οπότε στο σπίτι που τον δουλεύω δεν είμαι συνέχεια στο στάξιμο. Μειονεκτήματα το ότι παίζει μόνο με 2πλή αντίσταση. κατά τα άλλα μια χαρούλα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spybet

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #108 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 21:34 »
καλησπερα παιδια, ειμαι ατμιστης εδω και 5-6 μηνες περιπου με τσιγαρισιες τζουρες(nautilus mini)
Eχω σκοπο να αγορασω εναν dripper απο fasttech και συγκεκριμενα απο advken τον mad hatter v2.
Nα σας πω οτι θα ειναι ο πρωτος μου dripper δηλαδη δεν εχω εμπειρια απο dripper, απλα δοκιμασα μια τζουρα απο ενα παιδι που δεν θυμαμαι ποιος dripper ηταν απλα ειπα να αγορασω και εγω και διαλεξα αυτον που σας ειπα. απλα εχω δυο αποριες .1ον αναφερει οτι ο συγκεκριμενος εχει  velocity deck και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω μονη αντισταση και 2ον επειδη θελω να παραγγειλω μαζι και ετοιμες στριμμενες αντιστασεις (μου ειπαν να παρω λιγο χοντρο kanthal συρμα) αλλα στο fastteck ειδα εκατονταδες και εχασα την μπαλα για το πια πρεπει να παρω. Αν υπαρχει καποιος εμπειρος και μπορει ας με βοηθησει.
 Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #109 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 22:03 »
Bασικά απ ότι κατάλαβα τώρα μπαίνεις στο χωρο του επισκευάσιμου.
Έχεις εμπειρία από στριψίματα ?

Έχε υπόψην ότι και έτοιμες αντιστάσεις να πάρεις θα χρειαστει να έχεις και κάποια βασικά εργαλειάκια όπως άλεν, κατσαβιδάκια ψαλίδι κλπ.
Συνήθως μερικοί ατμοποιητές έχουν μέσα στο πακέτο το κατιτίς τα βασικά που λέμε, και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε στο σπίτι όπως το ψαλίδι ας πούμε. 

Καλύτερα να πάρεις ένα καρούλι clapton και βαμβάκι και ένα σετ εργαλεία να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

 οι περισσότεροι ατμοποιητές που έχουν δυνατότητα να στηθούν με διπλές  αντιστάσεις, φυσικά και μπορούν να στηθούν και με μονή αρκεί να η μεριά που δεν εχει αντίσταση να μην μπαίνει αέρας.
Στον συγκεκριμένο δεν νομίζω να μπορεί να συμβεί αυτό.
Έχει αρκετούς στην FT και με πιο χαμηλή τιμή ειδικά οι κλώνοι.  Ρίξε μια ματια και ρώτα ότι θες να σε κατατοπίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #110 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 22:40 »
Κι όμως μπορεί  ;D
Στήνεται και με μονή και με διπλή αντίσταση. Έχω τον πρώτο mad hatter και είναι πολύ καλός. Θέλει μόνο λίγη προσοχή το βιδάκι του καπακιού, θα φύγει μόνο του σε κάποια φάση στάνταρ. Εγώ το τύλιξα με μία στρώση τεφλόν και είναι εντάξει, αφού έχασα το πρώτο :eyesplash:
Καλά όλα αυτά απο τον φίλο savo, αλλά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι η μετάβαση είναι τεράστια απο τον ναυτίλο.
Δηλαδή, όπως θα είδες και εσύ απο τον dripper του φίλου, η τζούρα δεν έχει καμία σχέση με αυτή του ναυτίλου. Σίγουρα θα είδες ότι θα είχες και περισσότερο ατμό. Βέβαια δεν ξέρουμε τί dripper είχε ο φίλος σου οπότε μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, αλλά το πιο πιθανό είναι αυτό. Που σημαίνει ότι θέλεις και υγρά με λιγότερη νικοτίνη γιατί δεν θα αντέχεις πάνω απο 6mg ας πούμε. Μπορείς να πάρεις και πιο απλές αντιστάσεις για αρχή, όχι απαραίτητα clapton για να είναι πιο ομαλή η μετάβαση, αν και αν σου αρέσει τελικά η φιλοσοφία του dripper μάλλον προς τα εκεί θα πας. Επίσης έχε υπόψην σου ότι με τέτοιου είδους αντιστάσεις θα χρειάζεσαι περισσότερα watt για να δουλέψει σωστά. Ειδικά αν του βάλεις και διπλή. Για απλές αντιστάσεις, θα σου έλεγα να δείς κάτι σε nichrome και όχι απαραίτητα τόσο χοντρό σύρμα. Μόνο και μόνο για να βελτιώσεις κι άλλο το γευστικό αποτέλεσμα αφού μιλάμε για dripper. Κάτι τέτοιο ίσως δηλαδή... :dontknow:
Κάνε και καμιά γενικότερη αναζήτηση για dripper να δείς λίγο καλύτερα τη φιλοσοφία τους και εδώ είμαστε πάλι! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spybet

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #111 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 21:48 »
Ευχαριστω τα παιδια για τις συμβουλες τους. Οντως δεν εχω εμπειρια στα σριψιματα γιαυτο ψαχνω για ετοιμες στριμμενες. Εγω ειχα στο μυαλο αυτες https://www.fasttech.com/products/4162202 και θα ηθελα την γνωμη σας. Τωρα οσο για αυτες τις πιο λεπτες που μου προτινες φιλε μου ηθελα να σε ρωτησω κατι,μου εχουν πει γενικα οτι παραγγελνω απο fasttech να προσεχω να γραφει authentic για να ειναι τα γνησια . Αυτες οι αντιστασεις που μου προτινες δηλαδη τι παιζει; 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #112 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 22:18 »
Παίζει ότι είναι αυθεντικά στριμμένες στο χέρι απο γνήσια κινέζα εργάτρια στις όχθες του ποταμού Liao με μεράκι τραγουδώντας παραδοσιακά (folk) τραγούδια.

Φυσικά αστειεύομαι και ελπίζω να μην με παρεξηγείς...  ;D  Ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό παραδόξως...  :dontknow:

Λοιπόν, αυτό που σου είπαν είναι σωστό αλλά τί να ψάχνεις τώρα για μερικά στριμμένα έτοιμα συρματάκια? Να ψάξεις για καρούλι ας πούμε ok... που και εκεί πάλι τις κριτικές θα δείς και αν είναι καλές αγοράζεις...εγώ τουλάχιστον θα έψαχνα με γνώμονα τα μεγέθη και τις κριτικές παρά τη μάρκα. Δεν νομίζω άλλωστε σε επίπεδο αντιστάσεων να υπάρχουν "styled" κομμάτια, γιατί ο κλώνος στο fasttech αναγνωρίζεται με αυτό το χαρακτηρισμό. Επίσης δεν σημαίνει πάντα ότι το αυθεντικό είναι και καλό. Πολλές φορές κλώνοι σε πιο σοβαρά πράγματα είναι καλύτεροι απο αυθεντικά. Το authentic λοιπόν να το προσέχεις σε άλλες αγορές, πιο μεγάλες, τύπου mod ή ατμοποιητές. Η fasttech πάντως δεν θα σε εξαπατήσει, ότι είναι αυθεντικό το γράφει, ότι είναι κλώνος επίσης και ότι είναι noname... απλά δεν έχει όνομα!
Αυτές που βρήκες εσύ μια χαρά είναι, αλλά μπορείς να βρείς και φθηνότερες. ;)
Εγώ σου πρότεινα τις πιο λεπτές για αρχή για να μην πας απότομα σε πολλά watt και χάσεις τη μπάλα. Μπορείς να πάρεις και τις δύο ή μόνο αυτές που είδες εσύ...δική σου η απόφαση, εγώ μπορώ μόνο προτάσεις να κάνω βασισμένες σε προσωπικές εμπερίες, μελέτη και με τα δεδομένα που μας έδωσες :thumpup:



Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #113 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 22:29 »
Το ποτάμι :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος spybet

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #114 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 22:33 »
Η αληθεια ειναι οτι με τα συρματα εχω χασει την μπαλα μου προτειναν γενικα να παιρνω kanthal εσυ μου εστειλες nichrome νικελιου αν δεν κανω λαθος αλλος λεει ss 316 ατσαλι και δεν ξερω τι πρεπει να κανω αναλογα με το συρμα που θα χρησιμοποιησω . Ειναι κατι που πρεπει να προσεχω γενικα π.χ στα ποσα watt η volt πρεπει να ατμιζω το καθε συρμα;

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #115 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 22:46 »
...Παίζει ότι είναι αυθεντικά στριμμένες στο χέρι απο γνήσια κινέζα εργάτρια στις όχθες του ποταμού Liao με μεράκι τραγουδώντας παραδοσιακά (folk) τραγούδια...

Ο διαγωνισμός διηγήματος λήγει πρόωρα την Κυριακή το βράδυ. Βιάσου!


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #116 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 22:48 »
Για να ξεκαθαρίσεις λίγο τα πράγματα, θα βρείς κάποιες απαντήσεις εδώ και σε όλο αυτό το νήμα αλλά και γενικά στο forum με μια αναζήτηση βρίσκεις πάντα αυτό που θέλεις! Το nichrome που σου πρότεινα εγώ δεν είναι σκέτο νικέλιο αν εννοείς αυτό, δηλαδη ni200. Το ni200 δουλεύει μόνο σε έλεγχο θερμοκρασίας αλλά αυτά δεν πρέπει να σε ανησυχούν ακόμα οπότε τα αφήνεις προς το παρόν.
Το nichrome το δουλεύεις όπως το kanthal, σε power mode δηλαδή, σε wat, εγώ το πρότεινα μόνο και μόνο επειδή οι dripper γενικότερα δίνουν καλύτερη γεύση πράγμα το οποίο θα ενισχύσει αυτό το σύρμα λόγω του ότι δεν βγάζει τη μεταλλίλα του kanthal. Το ατσάλι απο ότι δείχνει βγάζει καθαρή γεύση αλλά για μένα άτονη. Σε πολλούς αρέσει. Σιγά σιγά δοκιμάζεις και εσύ ότι θέλεις και βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα.
Κάτι άλλο που θα σε βοηθήσει, είναι το steam engine. Ένα website που μπορείς να υπολογίσεις τις αντιστάσεις σου και στα πόσα watt θα παίζουν ιδανικά. Με τα volt μην ασχολείσαι καν. Εκτός αν έχεις συσκευή που δεν του καθορίζεις watt αλλά volt. Θέλει λίγο μελέτη και αυτό αλλά απο το να ρωτάς συνέχεια, βρίσκεις την απάντηση εύκολα μόνος σου! ;)

Επειδή ξεφύγαμε λίγο όμως, είναι καλύτερα να κάνεις τις ερωτήσεις σου στα αντίστοιχα νήματα για να παίρνεις και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις, τις οποίες όμως αν ψάξεις λίγο πρώτα το πιο πιθανό είναι να τις βρείς ήδη απαντημένες!

Αποσυνδεδεμένος spybet

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #117 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 23:14 »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε

Αποσυνδεδεμένος fitluke

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #118 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 20:07 »
καλησπερα σε ολους νεος εδω ξεκινησα με ναυτιλο μινι και καπακια πηγα σε dripper troll v2 !! απο fasttech στα 20 δολλαρια ... λοιπον ειμαι στο 4ο στησιμο καλα τα παω μου φαινεται απλα να ρωτησω κατι ...τωρα δοκιμασα 8 σπειρες , me kanthal a1/26ga 3,5mm κατσαβιδακι,μου βγηκε 0,58ohm το δουλευω στα 32watt sta 4,32volt...ποσο μπορω να ανεβω ακομα ?? γιατι το φοβαμαι παραπανω??εχω οριο στα volt ?  ντουμανι τελειο θα ελεγα και γευση!!! πολυ ομορφος!!!! και τον δουλευω σε Pico!!!!
να προσθεσω οτι στην αρχη μεσα σε δυο μερες μου καιγοταν μαυριζε η αντισταση...τωρα αντεχει περισσοτερο με περισσοτερες σπειρες γιατι εχω και μεγαλο deck...

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Βοήθεια για επιλογή dripper
« Απάντηση #119 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 20:11 »
κατι δεν μας λες σωστα αυτη η αντισταση βγαινει 1.4ωμ και παιζει απο 25 εως 50βατ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110635 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159836 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515326 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530761 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801620 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11058 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet