vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Ducati.Jimakos, bujinkan, giorgos1999, Buliwyf, trabaman

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1755 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 10:57 »
@camber

Αστειευεσαι πιστευω.

Αλλα περι ορεξεως, παω πασο.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1756 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 11:05 »
Όχι δεν αστειεύομαι καθόλου.
Έχει αργότερη απόκριση στο fire από το Pico, στο TCR δουλεύει παλμικά σαν το YiHi που δεν χωνεύω, και στο step up έχει έντονο θόρυβο στο σήμα.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1757 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 11:11 »
Ολα ειναι και θεμα γουστου παντως. Εμενα μου αρεσει ο τροπος λειτουργιας του tc που μοιαζει με yihi και ειλικρινα δεν εχω δει καθυστερηση στο fire με τον iou-R που το δουλευω.

Και θεωρω οτι κατασκευαστικα ειναι οροφους πανω απο τα pico.

Αλλα οπως ειπα ειναι προσωπικη γνωμη και εμπειρια. Εγω για παραδειγμα βλεπω το mirage και σιχαινομαι το design, δεν θα το επαιρνα ποτε. Εχει και κατασκευαστικα θεματα με τα πορτακια του.

Αυτο που θα επαιρνα με κλειστα τα ματια αν δεν ειχα τοσα μοντακια θα ηταν το SXMini SL Class της yihi.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1758 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 11:21 »
Κατασκευαστικά η βαφή του colossal δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και εσωτερικά για να γλυτώσουν το κόστος ενός κονέκτορα είναι ο εφιάλτης του τεχνικού. Θέλει 1 ώρα παίδεμα για να καταφέρεις να βγάλεις την πλακέτα χωρίς να κόψεις την οθόνη.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1759 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 11:24 »
Γιατι χρειαστηκε να βγαλεις την πλακετα? Μπηκαν υγρα?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1760 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 11:34 »
Ναι μπορούν να περάσουν εύκολα υγρά μέσα (όπως και στα περισσότερα Mod άλλωστε) αλλά πιθανόν να χρειαστεί να αλλάξεις fire button  ή usb οπότε πρέπει να βγει η πλακέτα.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1761 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 11:39 »
Ποσο καιρο το ειχες πριν χρειαστει να κανεις επισκευη?

Ρωταω για να κρινω την αξιοπιστια του. Δεν μου εχει τυχει ποτε να χαλασει μοντ για κανενα λογο...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1762 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 11:45 »
Δεν είχα ποτέ μου asmodus. Τεχνικός είμαι και μου τα φέρνουν για επισκευή. Όλα τα mod κάποια στιγμή θα χαλάσουν. Εκεί φαίνεται αν ο κατασκευαστής τα έφτιαξε με σεβασμό στον πελάτη ή μιας χρήσης για να πάρεις καινούργιο στην πρώτη βλάβη.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1763 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 11:52 »
Οπως ειπα, δεν μου εχει χαλασει ποτε μοντ και δεν χρειαστηκα υπηρεσιες τεχνικου. Ισως τα προσεχω λιγο παραπανω.

Θεωρησα ομως οτι για να εχεις τοσο αρνητικη αποψη για τα asmodus οτι ειχες και στην κατοχη σου.

Τελοσπαντων, ολες οι αποψεις σεβαστες, ο χρονος θα δειξει ποσο αντεχει. Εμενα παντως μου αρεσει και με το παραπανω.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1764 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 20:59 »
Δεν μου εχει τυχει ποτε να χαλασει μοντ για κανενα λογο...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Πρέπει να είσαι πάρα πολύ τυχερός. Έχω αγοράσει κάπου στα 30 μοντάκια συνολικά, και το μοναδικό που δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα στα τρία χρόνια λειτουργίας του, είναι το Reuleaux DNA200.

Από Asmodus έχουμε και λέμε: To Snowwolf 200W παρέδωσε εντελώς το πνεύμα η πλακέτα του, ενώ το Snowwolf mini 75W έχει αρκετά miss fires, τα πλήκτρα του ακούγονται σαν κουδουνίστρα, όλη η δεξιά του πλευρά έχει ξεφτίσει λες και το έτριβα με γυαλόχαρτο, ενώ και το TC του σταμάτησε εντελώς να δουλεύει κάπου στο εξάμηνο από την αγορά του. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να αγοράζω μοντάκια της Asmodus, μου αρέσουν μακράν σαν εμφάνιση και φινίρισμα σε σχέση με τα υπόλοιπα κινέζικα. Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα Minikin V2 σε λευκή πέρλα, ενώ μου τρέχουν κανονικότατα τα σάλια για το Kodama με το stabilized wood.  ;D

Και φυσικά δεν θεωρώ ότι τα DNA υπερτερούν σε αντοχή. Δύο DNA μου έχουν "πεθάνει" μέχρι στιγμής, ένα με την DNA200 και ένα με την DNA75. Θα σταματήσω να αγοράζω DNA; Όχι φυσικά. Εκτός από το Reuleaux DNA200, έχω και ένα Triade DNA250C, απόλυτα άψογο μέχρι στιγμής, αλλά το έχω μόνο δύο μήνες, ενώ έχω παραγγείλει και το Reuleaux DNA250 Limited Edition στην έκδοση από μπρούντζο.

Και να σου συμπληρώσω ότι όλα μου τα μοντάκια τα αντιμετωπίζω λες και είναι βρέφη μερικών μηνών...

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1765 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 22:04 »
[member=6669]camber[/member]

Αστειευεσαι πιστευω.

Αλλα περι ορεξεως, παω πασο.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
[member=21121]gangelo[/member] Θα έλεγα να ρίξεις μία ματιά σε αυτό το βίντεο για να καταλάβεις γιατί ο [member=6669]camber[/member] έχει αυτή την γνώμη για τις πλακέτες που γράφει.


Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1766 στις: Δεκεμβρίου 14, 2018, 04:45 »
[member=13036]billythekid[/member]
Δεν αντιλεγω, ο φιλος μου ειπε οτι ειναι τεχνικος και σεβομαι την αποψη του και τη δουλεια του.
Θα σου το θεσω αλλιως.
Θελεις να παρεις μια Mercedes A Class γιατι τη βλεπεις και σου αρεσει το design και οταν την οδηγεις νιωθεις αρχοντας. Εχει full extra και τεχνολογικες ευκολιες.
Ο μηχανικος φιλος σου σου λεει οτι οι Mercedes ειναι χαλια γιατι χαλανε, εχουν ακριβα ανταλλακτικα, ειναι δυσκολες στην επισκευη κλπ κλπ και να προτιμησεις ενα Suzuki Swift.
Εσυ εχεις ομως την χρηματικη ανεση να την παρεις. Θα παρεις το σουιφτακι?
Ετσι νιωθω κι εγω οταν συγκρινω το colossal με το pico.



Πρέπει να είσαι πάρα πολύ τυχερός. Έχω αγοράσει κάπου στα 30 μοντάκια συνολικά, και το μοναδικό που δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα στα τρία χρόνια λειτουργίας του, είναι το Reuleaux DNA200.

Από Asmodus έχουμε και λέμε: To Snowwolf 200W παρέδωσε εντελώς το πνεύμα η πλακέτα του, ενώ το Snowwolf mini 75W έχει αρκετά miss fires, τα πλήκτρα του ακούγονται σαν κουδουνίστρα, όλη η δεξιά του πλευρά έχει ξεφτίσει λες και το έτριβα με γυαλόχαρτο, ενώ και το TC του σταμάτησε εντελώς να δουλεύει κάπου στο εξάμηνο από την αγορά του. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να αγοράζω μοντάκια της Asmodus, μου αρέσουν μακράν σαν εμφάνιση και φινίρισμα σε σχέση με τα υπόλοιπα κινέζικα. Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα Minikin V2 σε λευκή πέρλα, ενώ μου τρέχουν κανονικότατα τα σάλια για το Kodama με το stabilized wood.  ;D

Και φυσικά δεν θεωρώ ότι τα DNA υπερτερούν σε αντοχή. Δύο DNA μου έχουν "πεθάνει" μέχρι στιγμής, ένα με την DNA200 και ένα με την DNA75. Θα σταματήσω να αγοράζω DNA; Όχι φυσικά. Εκτός από το Reuleaux DNA200, έχω και ένα Triade DNA250C, απόλυτα άψογο μέχρι στιγμής, αλλά το έχω μόνο δύο μήνες, ενώ έχω παραγγείλει και το Reuleaux DNA250 Limited Edition στην έκδοση από μπρούντζο.

Και να σου συμπληρώσω ότι όλα μου τα μοντάκια τα αντιμετωπίζω λες και είναι βρέφη μερικών μηνών...
Η εγω ειμαι πολυ τυχερος η εσυ εισαι καταστροφεας Zarko...


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων - Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2018, 08:51 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1767 στις: Δεκεμβρίου 14, 2018, 14:28 »
Φίλε μου [member=21121]gangelo[/member] Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου, για τον λόγο με τον οποίο προσεγγίζεις τις επιλογές σου.

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1768 στις: Δεκεμβρίου 17, 2018, 12:36 »
Γνωρίζει κάποιος πως παίζει το Vapor Storm Eco 90W?
Είναι ηλεκτρονικό με λειτουργία bypass. Ενδιαφέρομαι για μία φτηνή αγορά γιατί το Pico25 που έχω, έχει αρχίσει να ρετάρει...
Δουλεύω mtl ατμοποιητές 0.7-1Ω αντιστάσεις και παίζω συνήθως 15-20W, ή γύρω στα 3.7-3.9V αν είναι πιο σχετικό για το συγκεκριμένο mod. Θα παίζει καλά ή μόλις η μπαταρία πέφτει κάτω από 3.8V φόρτιση θα είναι τζούφιο;
Να το τιμήσω ή να ξαναπάρω το Pico25?

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1769 στις: Δεκεμβρίου 17, 2018, 12:51 »
Θα σου έλεγα πάρε το pico για σιγουριά..το έχω αλλά δεν ατμιζω μόνο με αυτό, κάθε μέρα ,και συνήθως με μικρότερες  αντιστάσεις ,(0.5..0.6)βέβαια σε μένα απροβληματιστο μέχρι τώρα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084120 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 74 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114639 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271106 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos