vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος paul22

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα,σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο mod κ είμαι ανάμεσα σ αυτό
http://www.queen-ecigs.gr/e-cigs/mods/istick-by-eleaf
Αν κ δεν θεωρείται mod αλλά μπαταρία με δυνατότητες κ μετά είναι κ αυτό
http://www.queen-ecigs.gr/e-cigs/mods/vamo-v5
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων




Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2014, 23:39 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος bousou

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 21:42 »
Καλησπέρα!!
Μιας και τα εχω και τα 2 μοντακια, προσωπικά θα σου πρότεινα το istick. Στους περίπου 2 μήνες που το έχω είμαι ευχαριστημένος απόλυτα. Περαν του οτι είναι μικρο και διακριτικό, ειναι δυνατό και βγάζει ανετα μια μέρα αυτονομία. Άσε που με το vamo θα πρέπει να αγοράσεις και μπαταριες και φορτιστή.
Τέλος θεωρώ οτι παίζει και ρόλο το αν θέλεις μοντακι "σωλήνα" η αν θέλεις "κουτι" αυτο βέβαια εξαρταται απο το δικο σου γούστο!

Αποσυνδεδεμένος paul22

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 21:47 »
Αυτονομία δεν την σκέφτομαι καν,σκέψου ότι με 650 αρα βγάζω 1.5 μέρα το βαμο θα μου βγει 70 ευρώ κομπλε κ το στικ στ 60,δοκίμασα στ μαγαζί το itaste της inokin γιατί αυτό είχε εκείνη την ώρα,περιμένει παραλαβή αύριο κ μιλάμε με χτύπησε άσχημα αλλά δε το θέλω το itaste

Αποσυνδεδεμένος bousou

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 21:59 »
Θεωρώ ότι το istick κάθετε πιο καλά στο χέρι και είναι και πιο διακριτικό!! Το vamo με τον nautilus που το χρησιμοποιώ εγώ, είναι μεγάλο, σαν φωτοσπαθο ενα πραγμα :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος paul22

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 22:02 »
Χαχαχα,είναι αλλά δεν με απασχολούν αυτά,εγώ θέλω να μου πείτε πιο χτυπάει πιο δυνατά από την εμπειρία σας

Αποσυνδεδεμένος bousou

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 22:09 »
Με Aerotank v2 Και Σε Vamo Και Σε Istick, στα 11 Watt Με Την Ίδια Αντίσταση (1,5 ohm), Νομίζω Ότι "Χτυπάει" Πιο Πολύ Στο Istick. Βέβαια, Αν Στο Vamo Βάλεις 2 18350 Αντί Για 1 18650 "Χτυπάνε" Σχεδόν Το Ίδιο..


Αποσυνδεδεμένος paul22

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 22:12 »
Άρα το istick χτυπάει περισσότερο όταν είναι επι ίσης ορης

Αποσυνδεδεμένος bousou

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 22:15 »
Θα Δείς Τρομερή Διαφορά, Απο Απλή Μπαταρία Σε Istick!!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 22:30 »
Χρησιμοποιώ και τα δυο. Το βάμο δεν καταδέχομαι καν να το πιάσω στα χέρια μου μετά το istick.
Μέρα με τη νύχτα τα δυο.
Κακάσχημο, βαρυ και τεράστιο το βάμο - κομψότατο, ελαφρύ και μικρό το istick
Τραγικά μικρή η αυτονομία του βάμο - τρελή αυτονομία το istick (το βάμο με 18650 είναι αστεία μεγάλο, με 18350 θέλεις μια τσέπη μπαταρίες)
Μέτρια ατμιστικά απόδοση το βάμο - εξαιρετική, σχεδόν εφάμιλλη με ενός dna το istick (αν αγνοήσεις εν μέρει τις ενδείξεις και ρυθμίσεις από κάτω προς τα πάνω μέχρι να βρεις το κατάλληλο σημείο)
Στο βάμο έβαζα τα ίδια βατ με το dna και μετά ανέβαζα για να νιώσω ισχύ στον ατμοποιητή - στο istick κατεβάζω 2 βατ προληπτικά σε σχέση με το dna και μετά ανεβάζω λίγο αν χρειαστεί.
Στο βάμο κάτι 1.3, 1.4 ομ δεν τα έπαιζε - στο istick κατεβάζεις 3 βολτ, τα αναγνωρίζει και ατμίζεις με χαρά.
Να μη μιλήσω για την πρακτικότητα της εξαιρετικά καλής ενσωματωμένης μπαταρίας, που κρατάει πολύ περισσότερο από μια 18650 στο βάμο και φορτίζει άμεσα με το καλώδιο ή ατμίζεις και φορτίζεις ταυτόχρονα.


Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 856
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 23:15 »
@paul22

Θα πρέπει να συγκρίνεις το I-stik με το Vamo 6 ( https://www.fasttech.com/product/1848801 ) αφού μιλάμε για 20w  ;)



Istik                                             Vamo 6
(με 2χ18350)

2 - 20w                                        3 - 20w
4,5 A                                            7 A
Αντίσταση από 1,2Ω                    0,8Ω

Από τα αντικειμενικά στοιχεία προκύπτει οτι το vamo είναι καλύτερη επιλογή ως προς την απόδοση.
Τα υπόλοιπα πχ εμφάνιση, βάρος κλπ είναι υποκειμενικά
Η κατανάλωση της μπαταρίας εξαρτάται σε σημαντικό βαθμό από τον ατμοποιητή που χρησιμοποιείς και την αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος paul22

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 06:40 »
Θέλω να κάνω αγορά από Ελλάδα για να έχω εγγύηση κ το v6 δεν το έχω βρει κάπου στην Θεσσαλονίκη,

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 856
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 11:20 »
Το κατάστημα που έγραψε ο camber, μας παρέχει έκπτωση 10% με το κουπόνι give15

Ας συγκρίνουμε και κάποια άλλα σημεία στην επιλογή....

Αν καταλήξεις στο istick, το πήρες και τέλος. Σε ένα πακέτο όλα και με όποια διάρκεια.

Αν καταλήξεις σε Vamo, (όπως προαναφέρθηκε) θα χρειαστείς μπαταρίες και φορτιστή. Το κόστος ανεβαίνει. ΟΜΩΣ, κατά την υποκειμενική άποψή μου, αν κάποιος ακουμπήσει μοντ (είτε istick, είτε vamo) δεν υπάρχει πισωγύρισμα σε μπαταρία ego 650. Κι επειδή ένα = κανένα, πιθανόν ως εξέλιξη, να πας σε επισκευάσιμο και σε ένα 2ο μοντ αργότερα. Έτσι ο φορτιστής που θα αγοράσεις τώρα, θα σου μείνει. Επίσης ανάλογα τι μπαταρίες θα αγοράσεις, είναι πιθανό να σου μείνουν και αυτές για χρήση και σε άλλο μοντ αργότερα.

Τώρα αν δούμε και το θέμα των μπαταριών, στην περίπτωση που καταλήξεις στο Vamo, για να πάρεις το μέγιστο που μπορεί να δώσει, μια πολύ καλή επιλογή είναι  http://www.nexxton-ecig.com/index.php?route=product/product&path=78_118&product_id=651 Όμως με βάση τα νούμερα (mAh) θα έχεις μικρότερη αυτονομία σε σχέση με το istick... Το ασφαλέστερο λοιπόν θα είναι να πάρεις 2 σετ, δηλαδή 4 μπαταρίες. Άρα 4χ6,5€-10%= 23,40€

Μιά επίσης καλή επιλογή είναι http://www.nexxton-ecig.com/index.php?route=product/product&path=78_118&product_id=718  Αν το istick χαρακτηρίστηκε για "τρελή" αυτονομία με την μπαταρία των 2200 mAh, δεν ξέρω πως χαρακτηρίζεται αυτή η μπαταρία με τα 3400mAh.... :))   Όμως αυτή η μπαταρία θα σου δώσει μεν πολύ μεγάλη διάρκεια, αλλά θεωρητικά τα Α που δίνει καλύπτουν οριακά το συγκεκριμένο vamo... Αν είσαι "μέσος ατμιστής plus"  :)) δηλαδή περίπου στα 14w, δεν θα σε προβληματίσει. Από την άλλη δεν θα μπορέσεις ίσως να χρησιμοποιήσεις αυτή την μπαταρία μελλοντικά σε κάποιο άλλο μοντ που θα έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε Α

Η καλύτερη επιλογή σήμερα κατά την γνώμη μου είναι http://www.nexxton-ecig.com/index.php?route=product/product&path=78_118&product_id=653  Εδώ έχουμε μια μπαταρία με ικανοποιητική διάρκεια (2600mAh), μεγαλύτερη του istick, 30A που σημαίνει οτι θα σταθεί πολύ καλά και σε ένα άλλο μοντ (πιθανότατα), αλλά το vamo θα παίξει μάλλον σε λιγότερα Α. Δηλαδή θα έχεις ίσως το 95 ή 90% της απόδοσής του (εφ' όσον χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ΜΙΑ μπαταρία). Όμως οι περισσότεροι δεν ατμίζουν στα 20w. Έτσι εάν ανήκεις στους πολλούς   :)) η επιλογή αυτής της μπαταρίας νομίζω οτι είναι η καλύτερη για το παρόν και το κοντινό μέλλον. Προτείνω την αγορά 2 (2χ13,90€-10%= 25,02€)

Μια καλή περίπτωση φορτιστή είναι http://www.nexxton-ecig.com/index.php?route=product/product&path=78_112&product_id=451

Μια εναλλακτική περίπτωση (και για το μέλλον) είναι να αγοράσεις http://www.nexxton-ecig.com/index.php?route=product/product&path=78_112&product_id=698 (11€-10%) και να παραγγείλεις και http://www.fasttech.com/product/1756401  Mε αυτόν το σίγουρα κοστοβόρο τρόπο, εξασφαλίζεις οτι θα έχεις πάντα φορτιστή (είπαμε 1=0), αλλά και εξασφαλισμένη αυτονομία.

Σου γράφω όλα αυτά, διότι η πιθανή εξέλιξή σου να τα απαιτήσει. Πχ είναι πιθανό με την αλλάγή από την ego σε mod, αλλά και την πιθανή αλλάγή αργότερα από "εμπορίου" σε επισκευάσιμο, να σε φέρουν στο σημείο να κατεβάσεις δραματικά τη νικοτίνη. Παράλληλα όμως να αυξήσεις τη χρήση - τζούρες. Εκεί η αυτονομία, οι δυνατότητες, οι εναλλακτικές, οι δεύτερες λύσεις ανάγκης (2ο μοντ, 2η μπαταρία, 2ος φορτιστής, 2ος ατμοποιητής) θα είναι επιβεβλημένα. Άρα το επιπλέον κόστος εξοπλισμού σήμερα, που όμως θα σε στηρίξει και αύριο νομίζω οτι είναι κάτι που θα πρέπει να συνεκτιμήσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 12:32 »
Στην εξαιρετική αυτή ανάλυση του sensk3 θα μου επιτρέψετε 2 μικρές παρεμβασούλες.
α) Θεωρητικά έχει 100% δίκιο όταν λέει ότι η μπαταρία των 3400 μαχ (πανασονικ πράσινη) θα κρατήσει περισσότερο από την 2200 του istick. Ετσι θα έπρεπε.
Ελα όμως που δεν ξέρω τι σόι πάντρεμα πλακέτας με μπαταρία έχει κάνει ο κατασκευαστής του ιστικ και στην πράξη δεν ισχύει αυτό. Και το λέμε όλοι όσοι ατμίσαμε με το ιστικ. Το επιβεβαιώνω με τη σειρά μου, συγκρίνοντάς το όχι με την πράσινη πανασόνικ, αλλά με τις δικές μου high drain 2500 μπαταρίες. (οι οποίες λόγω του γεγονότος ότι είναι high drain κρατάνε περισσότερο από τις αντίστοιχες λιθίου που δεν είναι)
β) Δεν έχω το βάμο 6 για να επιχειρήσω ατμιστική σύγκριση, οπότε θα περιοριστώ στο βάμο 5 που έχει τις ίδιες διαστάσεις  και θα επιχειρήσω οπτική.
Δες μόνος σου πώς δείχνει το βάμο με 2Χ18350 δίπλα στο ιστικ υστερώντας πάντα στο θέμα αυτονομίας (2χ18350 = 1400 μαχ).
Δεν το τόλμησα ποτε, αλλά για να δώσει τα 7Α που αναφέρει ο συνατμιστής, πρέπει να του βάλεις το εξτένσιον









Και δες τώρα πώς θα δείχνουν σε σχέση με το μέγεθος του χεριού σου και φαντάσου τον εαυτό σου να κρατάει ένα από αυτά





Μπορείς να αντικαταστήσεις τις 2 18350 με μια 18650 για περισσότερη αυτονομία. ή να αφαιρέσεις τον κάτω σωλήνα και να το δουλεύεις με 1 18350 για μικρότερο μέγεθος. Οκ, χάνεις σε ισχύ και μπορεί να δώσει λιγότερα Α, που στην τελική μάλλον δεν τα χρειάζεσαι. Πάντως είναι άδικο να συγκρίνουμε τα 4.5 του ιστικ με τα 7 του βάμο, διότι το ιστικ λόγω παλμικότητας χρειάζεται λιγότερα βολτ, βατ, άρα και Α για να δώσει τα ίδια γκάζια στον ατμοποιητή μας συγκρινόμενο με ένα άλλο μοντ (κάπου εδώ ο shadokan θα ήταν περήφανος για την ... επιστημονική μου γλώσσα μετά τις γνώσεις που μας χάρισε, αυτό είναι ένα εντελώς άλλο θέμα  όμως). Ελα όμως που με 1 18350 η αυτονομία πάει περίπατο με τις μπαταρίες των 700μαχ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 12:40 »
Θα επιβεβαιώσω και εγώ το θέμα αυτονομίας του istick. Για το βάμο, μόνο για το 2 έχω άποψη, αλλά ίδιος ατμοποιητής, ίδια NCR18650B 3400 mAh, ίδια ρύθμιση στα 11w με αντίσταση 1.8 (δεν τη λες και χαμηλή με τα σημερινά δεδομένα), με κράτησε σχεδόν όσο η μπαταρία του istick.

Προσθέτω άλλο ένα στατιστικό στη σύγκριση: το χρόνο φόρτισης. Το istick φορτίζει πιο γρήγορα και από τον ίσκιο του, σε εξωπραγματικό χρόνο για 2200 μπαταρία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110634 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159836 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515324 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530761 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801618 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11058 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet