vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Cosmic Fog (US)

Cosmic Fog (US)
« στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 20:01 »

Καλησπέρα.


Η ταπεινή μου άποψη για το The Shocker από Cosmic Fog


Γλυκές φράουλες ζευγαρωμένες από ένα τέλειο στέμμα πλούσιων εξωτικών φρούτων που δένονται με λεμονάδα και νότες από γκρέιπφρουτ και μάνγκο για να δημιουργήσουν ένα τέλειο καλοκαιρινό άτμισμα.


Προσπάθησα να το μεταφράσω όσο καλύτερα μπορούσα. Είναι η εικόνα του παραγωγού για το The Shocker. H Cosmic Fog είναι μία από τις μεγάλες αμερικάνικες εταιρείες έχοντας βγάλει δύο πολύ δυνατά υγρά, το Kryptonite και το Milk ‘N Honey που έχουν πουλήσει κατά κόρον στην Αμερική αλλά και την Αγγλία. Προσωπικά ούτε τα γαλακτώδη μου αρέσουν αλλά ούτε και τόσο πολύ το πεπόνι οπότε πήγα στην επιλογή του συνδυασμού φράουλα και λεμονάδα με άλλα εσπεριδοειδή που θεώρησα ποιο κοντά στα δικά μου γούστα για δοκιμή.


Η συσκευασία σε γυάλινο μπουκάλι με child safety cap και σταγονόμετρο πιπέτα. Ετικέτα και συσκευασία στα επίπεδα ενός gourmet υγρού προσεγμένη όσο θα έπρεπε.


Κατάστημα : Διαθέσιμο στην Ελλάδα από το e-smokers
Τιμή: (8.5 λίρες Αγγλίας) 10.6 ευρώ τα 15ml (η αγορά έγινε από κατάστημα στο εξωτερικό)
PG/VG : 50%-50%


Η δοκιμή έγινε σε Eleaf με Kanger Aerotank στα 7.5 W και αντίσταση στα 2.1 ohm και νικοτίνη στα 6mg


Εντυπώσεις: Το υγρό είναι πραγματικά ένα μυστήριο. Και το αναφέρω αυτό γιατί ενώ το λεμόνι κάνει μπαμ χωρίς να είναι κουραστικό , είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις από εκεί και πέρα όλα τα άλλα φρούτα στο μείγμα χωρίς όμως να φαίνεται άσχημο. Η ισορροπία λοιπόν που δίνει στο άτμισμα σε συνδυασμό με αυτό που ανέφερα παραπάνω μου το κάνει πολύ πολύ ενδιαφέρον. Κουραστικό σίγουρα δεν είναι γιατί το άρωμα (ακόμη και αυτό της λεμονάδας είναι μαλακό) και μου κάνει πραγματικά εντύπωση και το γεγονός του ότι βγάζει μία ελαφριά κρυάδα χωρίς όμως να είναι μενθόλη. Όσο φυσικά συνεχίζει να το ατμίζει κάποιος προδίδει και πάλι μία πολύ απαλή γεύση από γλυκιά φράουλα χωρίς όμως την οξύτητα , απλά το άρωμα.


Ο ατμός μία χαρά , το χτύπημα τίμιο και πάλι όμως χωρίς να βαράει. Πόσο άλλωστε θα μπορούσε όταν είναι στα 6mg;


Πόσο και πότε: Σίγουρα για όλη τη μέρα , θα το θεωρούσα ως ορισμό ενός γλυκόπιοτου υγρού χωρίς υπερβολές. Απλά για να πάρεις τις γεύσεις που σου αρέσουν.


Tip: Το συνδύασα με λίγο Red Astaire, σε σχέση 2 προς 3 και μου έδωσε πολύ ωραίο αποτέλεσμα με την δροσιά της μενθόλης που έχει το δεύτερο.


Συμπέρασμα: Σίγουρα η ισορροπία εδώ κάνει το The Shocker ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Η λεμονάδα «δείχνει» από τη πρώτη τζούρα , από εκεί και πέρα θέλει λίγο χρόνο για να σου δώσει τα άλλα αρώματα. Μετά από1 6-7 γεμάτες τζούρες κατάλαβα και την φράουλα και μετά από αρκετή ώρα άρχισα να νιώθω και ελαφριές γεύσεις από τα εσπεριδοειδή. Συνολικά το αίσθημα αυτό του να μη καταλαβαίνεις αμέσως τι ατμίζεις το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον και μου αρέσει. Σίγουρα για όσους αρέσκονται στις λεμονάδες και τη φράουλα είναι ένα υγρό που θα αποσβέσει την επένδυση που έκαναν. Η απουσία της οξύτητας είναι παράλληλα ευχάριστη αφού το Shocker δεν κουράζει και η ιδέα το chef εδώ νομίζω ότι έχει αποδώσει στο κομμάτι αυτό.


Σε σχέση τώρα με την απόδοση προς τιμή. Θεωρώ ότι είναι σωστή εφόσον σας αρέσουν τα συστατικά. Εφόσον δεν είναι του γούστου σας θα το θεωρούσα μία επιλογή που ίσως να είναι υπερβολική. Αν για παράδειγμα σας αρέσουν τα καπνικά μπορείτε να επενδύσετε 19.50 για 30 ml Tribeca ή για 11.50 στην ίδια ποσότητα για το Bebeca. Σίγουρα είναι χαμηλά η σχέση αυτή.


Σε σχέση τώρα με τα δικά μου γούστα θεωρώ ότι γευστικά όντως αξίζει τα χρήματα του. Και συνολικά είμαι ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα για να το αποκτήσω.
 
[size=78%]Όλα τα παραπάνω αφορούν προσωπικές απόψεις. Η γεύση είναι υποκειμενική , η γνώμη όσο το δυνατόν αντικειμενική.[/size]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2014, 20:10 από miltiades »

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 20:07 »
Υπάρχει εδώ φίλε : http://www.e-smokers.gr/product/cosmic-fog-shocker/    :thumpup:

Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 20:09 »
Με συγχωρείς δεν το γνώριζα. Οπότε υποθέτω ότι θα πρέπει να μεταφερθεί στο section με τα υγρά που υπάρχουν Ελλάδα. Προσθέτω και το link.


ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 20:12 »
Κανένα πρόβλημα Μιλτιάδη  :yes: και ευχαριστούμε για την παρουσίαση !

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 13, 2014, 16:30 »
Περασα τις προαλλες απο τον Τασο e-smokers, και προμηθευτικα ενα μπουκαλακι των 30ml. Εντυπωσεις:


Στα - :


Το μπουκαλακι δεν εχει child proof cap και ουτε ειχε καποια σφραγιση οπως π.χ. ζελατινα ωστε να νιωθεις οτι εσυ το ανοιγεις πρωτη φορα.
Προσωπικα το θεωρω απαραδεκτο γιατι θα μπορουσε να το ειχε ανοιξει το μπουκαλακι και οποιοσδηποτε αλλος πριν απο μενα.
Τασο, αυτο πρεπει να το προσεξεις φιλε  :thumpdown:


Στα + :


- Η εξυπηρεστηση, για ακομα μία φορα ο Τασος εδωσε ρεστα στην εξυπηρεστηση :thumpup:


- Το υγρο, απλα απιστευτο, λεμοναδα με κατι ακομα, βελουδινο αρωμα, γευση και χτυπημα στα 6mg :tongue_smilie:
   Ενα γλυκοξινο απολαυστικοτατο υγρο ατμισης, τα σεβη μου!!


Η δοκιμη εγινε σε Anima + Vaporshark30 + 1ΩΜ αντισταση + βαμβακι + 13watt

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 20:13 »
Εχει δοκιμασει κανεις τα δυο νεα υγρα cosmic fog? Τα ονοματα ειναι milk&honey και nutz...

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 20:28 »
Το milk εχω την εντυπωση πως ειναι καπως παλαιοτερο αλλα και παλι και μονο που εχει την λεξη "milk" δεν με προδιαθετει να το δοκιμασω.


Το nuts αυτο ακουγεται καπως ενδιαφερον και απο οτι μου ειχε πει ο Τασος θα το εφερνε στο μαγαζι του (e-smokers).

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 21:08 »
Το The Shocker κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό και στην ελληνική αγορά (e-smokers.gr). Πρόσφατα προστέθηκαν στη λίστα υγρών του καταστήματος και τα δύο υγρά που αναφέρονται παραπάνω (milk&honey και nutz).

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 18:06 »
Τα εχει δοκιμασει κανεις? Αυτο ρωτησα... :hmmm: εκτως απο το the shocker.. ναι, τα εχει φερει οΤασος

Αποσυνδεδεμένος BANANAJOHN

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 11:40 »
το nutz το αγορασα πριν 4 ημερες και ειναι πραγματικα ο ορισμος της πιπιλας! απαλη φραουλιτσα με επιγευση απο κρεμα βανιλια!! μου θυμησε τις καραμελες alpen liebe κρεμα φραουλα!! σημερα παω για το δευτερο μπουκαλακι...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 20:00 »
χτυπημα? Ντουμανι? 50-50 ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 24, 2015, 02:02 »
ρε παιδια ανοιξα σημερα ενα μπουκαλακι nutz που ειχα παρει πριν απο λιγο καιρο...και ενω η γευση ειναι πολυ καλη το χτυπημα ειναι σχεδον (για να μην πω τελειως) μηδενικο.....Το εχω στα 6mg και σε συγκρηση με τα υπολοιπα 6αρια που εχω εδω ειναι η μερα με την νυχτα  :hmmm:   Αναρωτιεμαι αν ειναι ετσι υποτονικο το συγκεκριμενο υγρο ή επεσα σε καμια λαθος παρτιδα... Για την ιστορια το εχω σε marquis ντριπερακο στα 14 watt  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 26, 2015, 01:43 »
Το 12άρι Nutz έχει ικανοποιητικό χτύπημα (σε σύγκριση με την tribeca μου)

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 26, 2015, 20:39 »
Σήμερα πήρα και εγώ το Cosmic Fog Nutz αν και αρκετό άρωμα στο χέρι μου σαν Κολωνία θα έλεγα στην γεύση είναι τρομερό και απίστευτο. Το χτύπημα σαν 12mg είναι απίστευτο. 

Έμεινα ικανοποιημενος. Θα το ξανά προτιμήσω.

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cosmic Fog (US)
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 26, 2015, 21:22 »
Εγω το επιβεβαιωσα και με Τασο...το 6αρι ειναι λιγο απαλο στο χτυπημα γενικως....απο γευση ομως θεριζει. Το νοθευσα με λιγο ''the standard-curious jorge'' 12αρι και τωρα εχει και χτυπημα και μια ελαφρια νοτα μπανανας!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110544 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159776 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515294 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303232 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530743 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet