vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10650 στις: Ιουλίου 10, 2019, 18:59 »
αχαχαχαχχα, Doubt 2 ml τελευταία μείνανε και τέλος ποτέ ξανά.

Αποσυνδεδεμένος badbill

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10651 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2019, 16:58 »
καλησπερα νεο μελος στο φορουμ και ευχαριστω πολυ.Γραφω εδω περα ωστε να μπορεσω να αρχησω ενα δικο μου ποστ παρουσιασης 

Αποσυνδεδεμένος dimis52

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10652 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2019, 19:40 »
Καλησπερα. Αγορασα για πρωτη φορα καποια αρωματα flavourart και ενα eliquid france απο fastvape. Ενω το eliquid france ειναι διαφανο ολα της fa ειναι απο λιγο σκουρα εως εντελως καφε. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Ημερομηνιες παραγωγης εχουν ενα μεσα στο 2018 και τα αλλα μεσα στο 2019. Το πολυ σκουρο γευση ρουμι ειναι μεσα στο 2019 και μου εκανε εντυπωση που ηταν το πιο σκουρο. Να παω να τα επιστρεψω η θα ειναι οκ? Ευχαριστω. 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10653 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2019, 23:15 »
Ανάλογα με τις γεύσεις & τα συστατικά που περιέχουν, άλλα αρώματα είναι εντελώς διαυγή, άλλα έως & πολύ σκούρα. Οπότε χωρίς να γνωρίζουμε το τί αρώματα (γεύσεις, όχι μάρκες) δύσκολο να απαντηθεί η ερώτησή σου. Η ασφαλέστερη μέθοδος είναι οι ημερομηνίες λήξης τους, αν & υπό τον όρο ότι έχουν παραμείνει αποθηκευμένα σε σωστές συνθήκες & αυτές είναι ενδεικτικές.
Γίνε όμως & εσύ πιό συγκεκριμένος. Το "λήγει μέσα στο 2018" & να γράφειι Γενάρης, έχει μεγάλη διαφορά από το να αναγράφει Δεκέμβρης.  :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10654 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2019, 00:40 »
Και επίσης το ρούμι είναι σκουρόχρωμο.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10655 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2019, 11:48 »
Αυτουνού;;;

Αποσυνδεδεμένος dimis52

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10656 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2019, 21:48 »
Είναι το jamaica special ρούμι που είναι σχεδόν μαύρο λήξης 01/2021, το virginia 07/2022 και old cigar (κουβανέζικο πούρο) 12/2020 που είναι ροζοκαφέ και το exoria (φρούτα με ελαφριά καπνική γεύση) που είναι πορτοκαλί 08/2020.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10657 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 08:56 »
Το Snake Bite του Dan Lucas είναι πράσινο. Φυσιολογικό το λες. Μην τρελαίνεστε. 8)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10658 στις: Νοεμβρίου 01, 2019, 02:51 »
Καλησπέρα 

Καινούριος στο φόρουμ οπότε μόνο εδώ μπορώ να γράψω. Είμαι πάρα πολύ αγανακτισμένος το τελευταίο δίμηνο ..όπερ και ο λόγος που έκανα εγγραφη (για βοήθεια). Ατμίζω εδώ και δύο χρόνια περίπου, με τον τελευταίο χρόνο δουλεύοντας με RTA - Siren2.

Σε διακοπές τον Αύγουστο στην Κρήτη μου σπάει το τζαμάκι του Siren2  οπότε τρέχω στο κοντινότερο κατάστημα για λύση. Το παιδί εκεί δεν είχε ανταλακτικό οπότε μου έδωσε μεταχειρισμένο για 10 ευρώ τον Serpent elevate. Του είχε ήδη βάλει μία αντίσταση πάνω και βαμβάκι οπότε απλά έβαλα το υγρό μου μέσα (φρουτένια πάντα). Με το που άτμισα ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ. Μου φάνηκε τόσο έντονη και ωραιότερη η γεύση με πολυ μεγαλη διαφορα απο τον προηγουμενο ατμοποιητή. Ο  Siren2 απλά μπήκε στο συρτάρι. Μετά από λίγο καιρό μου χάλασε και το μοντ οπότε μου έδωσε ένας φίλος ένα δικό του το οποίο καθόταν και έκτοτε είμαι με αυτό. 

Κάποια στιγμή λοιπόν (Σεπτέμβριο) αφού κόντευε να λιώση η αντίσταση μπήκα στην διαδικασία να την αλλάξω. Απο τοτε ξεκίνησε η παρωδία. Να μην μπορώ να πάρω την ίδια γεύση με πρίν. Την μία ξερές τζούρες , την άλλη άγευστη, την άλλη να φτύνει. 

Αφου πέρασε ένα τριβδομαδο με αυτήν την κατάσταση αποφάσισα να κάνω μία γρήγορη έρευνα για ατμοποιητές με καλή γεύση και να πάρω έναν καινούργιο. Κατέληξα λοιπών στον OFRF Gear RTA. Ε λοιπών αυτό το γα**δι μου έχει βγάλει την χολή. Διαρροές απο την αρχή. Πάλι ξερές τζούρες, γεύση μηδέν. Άλλες φορές να φτύνει δίχως αύριο. Δοκίμασα με 2mm αντίσταση, με ID-3mm, 3,5 τώρα παίζω 4. Δοκίμασα 3 πυρήνες κλάπτον. Δύο πυρήνες κλάπτον. 0.3omm, 0.7omms. Διαφορετικά βαμβάκια όπως cottonbacon ή μετά πανάκια. Άλλαξα υγρό και απο 50-50 πήγα σε 80/20 (VG/PG). Είδα βίντεο με διαφορετικούς τρόπους στησίματος και πάλι τίποτα! Γεύση μηδέν. Και αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι ότι το πρώτο στύσιμο που έκανα (όπως και πολλά βίντεο ) ήταν με την εργοστασιακή αντίσταση και το εργοστασιακό βαμβάκι. Ακομα και με αυτα που υποτίθεται είναι πάρτα βάλτα πάλι δεν είχα καθόλου γεύση. Δηλαδή πώς είναι δυνατόν να κάνω ακριβός αυτό που κάνει και ο άλλος στο βίντεο και εγώ να μην έχω γεύση και αυτός να πανηγυρίζει απο την ένταση της γεύσης;

Μην τα πολυλογώ αφου σπάνε τα νεύρα μου ξανακάνω ψαχτίρι και πάω και παίρνω άλλο ατμοποιητη, Ammit 25. Το κερασάκι στην τούρτα... Πάω να τον γεμίσω πρώτη φορά με υγρό ... διαρροή όσο δεν πάει .. ετρεχε το υγρό κάτω από τον πυρήνα (το σημείο που βιδώνει πάνω στο μοντ). Ίδια κατάσταση , μηδέν γεύση. ξερές τζούρες, καμιά φορά φτύσιμο άλλες φορές καυτές σταγόνες στο στόμα μου. Βρήκα μέχρι και βίντεο που ο τύπος μετράει με μέτρο τις διαστάσεις απο το πανάκι(βαμβάλι). Ακολούθησα πιστά ότι έβλεπα στο βίντεο, έπιασα μέχρι και μέτρο να μετρησω πόσο πανάκι να κόψω. Τα ίδια ... γεύση μηδέν. Σήμερα πήρα shake&vape μήπως δεν ωριμάζουν σωστά τα υγρά που φτιάχνω. Υπάρχει γεύση αλλά πάρα πολύ μικρή ένταση.

Προφανώς ΕΙΜΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ  με τους RTA...δέν μπορώ να καταλάβω πού κάνω λάθος. Έχω δύο μήνες να ευχαριστηθώ ατμό .. πραγματικά ..

Μπορεί να που πει κάποιος την γνώμη του ; Είναι καθαρά θέμα της ασχετοσύνης μου με το βαμβάκι; 

 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10659 στις: Νοεμβρίου 01, 2019, 08:25 »
Προφανώς, όπως καταλαβαίνεις, εσύ κάνεις κάτι λάθος. Έχεις πάρει ατμοποιητές που κατά γενική ομολογία αποδίδουν καλά. Επίσης έχεις πάρει ατμοποιητές που τυχαίνει να έχω κι εγώ (Gear και Ammit) και διαρροές από αυτούς δεν έχω δει ποτέ.

Για τις ξερές τζούρες, κατά πάσα πιθανότητα βάζεις πολύ βαμβάκι ή το στουμπώνεις πολύ στα λούκια τροφοδοσίας.
Για τις διαρροές (υποθέτοντας πάντα ότι δεν έχεις ξεχάσει κανένα o-ring εκτός) θα πω ότι βάζεις λίγο βαμβάκι ή αφήνεις κενό στα λούκια τροφοδοσίας.
Για την απουσία γεύσης/έντασης ενδέχεται να φταίει ότι παίζεις σε πολύ λίγα watt.

Εγώ θα σου πρότεινα το εξής:

Αφού έχεις έναν ατμοποιητή που είναι top airflow (τον Serpent) παίξε στην αρχή με αυτόν. Θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου κάνει διαρροές. Αφού μάθεις εκεί, πας και στον Gear και τον Ammit. Ακόμα καλύτερα, πάρε όλα τα συμπράγκαλα αγκαλιά και πήγαινε στο μαγαζί της περιοχής σου και ζήτα να σε βοηθήσουν. Αν είσαι του πιο κοινωνικού, βρες που γίνεται μια ατμοσυνάντηση και εμφανίσου εκεί. Και κόσμο θα γνωρίσεις και θα χαρούν όλοι να σου δείξουν πώς να στήνεις.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10660 στις: Νοεμβρίου 01, 2019, 08:32 »
[member=21048]puter[/member] ότι λέει ο απο πάνω μου,
+μια ερώτηση,  για τη γεύση που δεν παίρνεις: υγρό έχεις ένα σταθερό ?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10661 στις: Νοεμβρίου 01, 2019, 10:18 »
Μπορείς να ανεβάσεις και εδώ μία φωτό με το στήσιμο μήπως δούμε κατι και σε βοηθήσουμε

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10662 στις: Νοεμβρίου 01, 2019, 21:05 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

@rosenred
Έχω 0.32ωμμ αντίσταση και έπαιζα στα 40 βάτ. Το ανέβασα στα 60 και ήδη βλέπω διαφορά. Τουλάχιστο αφόυ έχεις και τους δύο ατμοποιητές ίσως μπορείς να με βοηθήσεις. 

Μάλλον όπως λές και εσύ θα πάρω τα συμπράγκαλα και θα πάω σε κάποιο μαγαζί που να είναι μερακλήδες να μου δείξουν. Έχει να προτείνει κάποιος κάτι σε Χαλάνδρι-Χολαργό Βριλήσσια (γενικα Β.Π);. Όσο για ατμοσυναντηση δεν είχα ιδέα ότι γίνονται και τέτοια. Αν υπάρξει κάτι στο κοντινό μέλλον Αθήνα στα βόρεια ας μου πει κάποιος να πάω. 

@jimfer13
Ναι έχω ένα berry-mix απο την flavourit και ανα διαστήματα αλλάζω αλλά είναι τόσο απούσια η γεύση που έχω αποκλείσει οτι μπορει να φταίει το υγρό. Δηλαδή θυμάμαι στις αρχές που είχα τον Nautilus με έτοιμες αντιστάσεις και είχα καλύτερη γεύση από τώρα.

@armadoran
Θα προσπαθήσω να στείλω φώτο και κανένα βίντεο αύριο πρωί που θα έχει περισσότερο φώς γιατί τώρα με την κάμερα του κινητού δεν θα φαίνονται και πολλά.  

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10663 στις: Νοεμβρίου 01, 2019, 21:30 »
Είσαι κοντά στο vape craft , ένα από τα πιο ενημερωμένα μαγαζιά που παίζουν. https://vapecraft.gr/


Βίντεο δεν χρειάζεται, μια δύο φωτογραφίες αρκούν.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10664 στις: Νοεμβρίου 01, 2019, 22:42 »
Α, ναι! Πήγαινε στο Vapecraft να σε κάνει ο [member=17746]paloukaros[/member] άρχοντα.

[να είσαι όμως σε ετοιμότητα, γιατί τελευταία φορά που πήγα εγώ από κει έφυγα με ένα φορτηγό υγρά :tongue_smilie:]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475281 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 882 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270877 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1464 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164776 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap