vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9270 στις: Ιουνίου 21, 2017, 22:45 »
Νομίζω πως έχεις καλυφθεί από τις απαντήσεις που πήρες στο άλλο νήμα ( των δασμών & των τελωνείων ).

Το μόνο που απομένει είναι το αν θα πάρεις την απόφαση να το ρισκάρεις.

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9271 στις: Ιουνίου 23, 2017, 21:26 »
Καλησπέρα σε όλους. Θα γράψω εδώ μία απορία μου μίας και δεν μπορώ να ανοίξω δικό μου θέμα. Εάν έχω κάνει κάποιο λάθος παρακαλώ στην ευνοϊκή μεταχείριση μου :P.
Παρακολουθώ από καιρό το forum και ήμουν πάντα οκ σε ότι χρειάστηκα από topics άλλων μελών. Τώρα όμως έχω μία απορία που από όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει απάντηση. Εάν υπήρχε κάπου και δεν την είδα λάθος μου.

Είμαι κάτοχος ενός istick pico με nautilus mini. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η αναβάθμιση σε έναν dripper για δύο λόγους. 1. καλύτερη γεύση καθώς ατμίζω καθαρά για την γεύση και 2. και κυριότερον να μπορώ να εναλλάσσω πολύ εύκολα τα υγρά και τις γεύσεις κατά την διάρκεια της ημέρας καθώς βαριέμαι να έχω την ίδια γεύση διαρκώς η να καθαρίσω το tank συνέχεια και να αλλάζω αντιστάσεις εάν δεν φεύγει η παλιά μυρωδιά.  
Τα κριτήρια που θα ήθελα να πληροί είναι
1.Να μπαίνει στο pico
2. Να κάνει για mouth to lung (δεν κάνω πνευμονικές )
3.Κόστος μικρότερο των 30 ευρώ εάν γίνετε.
4.Ένοείτε να αποδίδει καλά τις γεύσεις χωρίς να ψάχνω ότι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω με αυτά τα λεφτά.

Ένας που έχω βρει είναι ο magma (χωρίς να ξέρω εάν κάνει με βάση τα από πάνω που έγραψα) σε κλώνο εννοείτε αλλά δεν τον βρίσκω στην Ελλάδα και θα ήθελα να αποφύγω να παραγγέλνω πάλι από εξωτερικό. Με τις παραπάνω πληροφορίες ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε πρόταση σας και τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9272 στις: Ιουνίου 23, 2017, 21:41 »
το pico είναι 23,2 o magma clone (https://www.fasttech.com/product/1718100-magma-styled-rebuildable-dripping-atomizer αυτόν λες; )είναι 23,1 θα βρίσκει λογικά στο καπάκι

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9273 στις: Ιουνίου 23, 2017, 21:47 »
Από tobeco είχα δει εγώ ότι υπήρχε παλιά στην Ελλάδα και ότι υπήρχε και στα 22mm. Τώρα δεν ξέρω....

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9274 στις: Ιουνίου 23, 2017, 21:58 »
να δεν κάνω λάθος είναι λίγο παλιός
origen v3 αν βρεις κλώνο θα είσαι άρχοντας
γενικά οι drippers βγαίνουν ή αεράτοι ή ακριβοί :)
τα 30 ευρώ είναι το ζόρι

μπορείς βέβαια αν είσαι σε πόλη με αρκετά ατμομάγαζα (edit τώρα είδα το athens) να κάνεις μια βολτα και να δοκιμάσεις τους official  και μετά ψάχνεις τον ανάλογο κλώνο

πχ εμένα μου αρέσει ο le mirage μια χαρά είναι και σε κλώνο αλλά δεν τον λέω τσιγαρίσιο - πάντως δεν τον λέω και πνευμονικό
είναι δηλαδή διαφορετικά τα όρια του τσιγαρίσου (mtl) στον καθένα

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9275 στις: Ιουνίου 23, 2017, 22:40 »
Δεν με ενδιαφέρει να είναι και σουπερ σφιχτος αν και αυτό υποκειμενικο είναι απλά να μην τραβάς μια και σε 1 δευτερόλεπτο κοντεύεις να πνίγεις από τον ατμό. Ο le mirage ας πούμε που φαίνεται σαν μεγάλο στόμιο να έχει δεν ξέρω εάν θα μου έκανε. Και εδω μπαίνει το ερώτημα και για τον Origen. Μόνο εξωτερικό? Τίποτα δεν παίζει στην Ελλαδα :/ έχω βαρεθεί να περιμενω  από εξωτερικο για τα παντα.
Αυτους τους σηκώνει το Pico?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9276 στις: Ιουνίου 23, 2017, 22:55 »
Δεν ξέρω αν έχει βγει κάτι νεότερο σε MTL dripper αλλά έχεις πέσει διάνα για τον magma. Από MTL drippers είχα επίσης τον apollo του συγχωρεμένου και τον le magister αλλά από όλους μου άρεσε περισσότερο ο magma. Συμβουλή μου μετά από πολύ χρήση αν τον πάρεις να βουλώσεις με κάτι την τρύπα εισαγωγής αέρα που δεν χρησιμοποιείς γιατί ακόμα και κλειστή να την έχεις παίρνει λίγο αέρα και να βάλεις ένα λαστιχάκι ανάμεσα στην καμπάνα και την ρύθμιση αέρα του ώστε να αποφύγεις διαρροές. Επίσης ο παλιός τουλάχιστον έκοβε τα σύρματα όταν έσφιγγες τις βίδες αρκετά.

Είναι κατά τη γνώμη μου η ευκολότερη πρώτη επαφή με επισκευάσιμο, πολύ εύκολος στο στήσιμο και δίνει μεγάλες δυνατότητες πειραματισμού ώστε να βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Τον έχω συστήσει σε πολλούς φίλους και συναδέλφους για πρώτο επισκευάσιμο. Τότε τον έφερνε η vapesin (ήταν κλώνος tobeco - δεν ξέρω αν τον φέρνει ακόμα) σε λογική τιμή που τον παρέδιδε μάλιστα πλυμένο και στημένο. Μια ένταση μόνο στο ότι καθώς ο magma έχει χρόνια που βγήκε μπορεί να υπάρχει κάτι καλύτερο που απλά δεν το ξέρω εγώ.

Στο pico ταιριάζει και κατά τη γνώμη μου δείχνει ωραίο. Ακουμπάει ελάχιστα η ρύθμιση αέρα στο καπάκι της μπαταρίας αλλά δεν δημιουργεί πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9277 στις: Ιουνίου 23, 2017, 23:23 »
Και εγώ είχα ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τον magma και δεν με νοιάζει που είναι παλιός ούτε ψάχνω ότι καλύτερο υπάρχει ή έχει βγει.
Είναι σίγουρο ότι μπαίνει στο Pico και από απόδοση και από μέγεθος? Με μονή σκεφτόμουν να τον έστηνα. Τίποτα περίπλοκο στις αρχές τουλάχιστον δλδ.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9278 στις: Ιουνίου 23, 2017, 23:40 »
Ναι είναι οκ με το pico.

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9279 στις: Ιουνίου 23, 2017, 23:47 »
Ok σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο. Θα κοιτάξω για magma μάλλον πρώτα Ελλάδα αλλιώς από έξω τι να κάνουμε.
Μία ερώτηση bonus. Χρειάζομαι κάποιον μετρητή για τα οhm η μπορώ να βλέπω τι αντίσταση έχω φτιάξει κατευθείαν πάνω στο pico?

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9280 στις: Ιουνίου 23, 2017, 23:53 »
μια χαρά είσαι
απλά τα tab είναι λίγο πιο άνετα στο στήσιμο

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9281 στις: Ιουνίου 24, 2017, 01:08 »
Ίσως ο κορυφαίος MTL dripper της αγοράς, ο The Dripper by Leo. Κάνε μια έρευνα γι αυτόν, σχετικά ενδελεχή καθώς τα έχει τα κολπάκια του...

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9282 στις: Ιουνίου 24, 2017, 08:43 »
Τον έχω δει αλλά μου φάνηκε λίγο δύσκολος στα στησίματα του οπότε δεν ξανά ασχολήθηκα να τον ψάξω παραπέρα . Επίσης πρέπει να είναι και λίγο τσιμπημένη η τιμή του.

Αποσυνδεδεμένος fitluke

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9283 στις: Ιουνίου 24, 2017, 11:22 »
nick11 ειχα και γω το πρωτο μου σετ πικο με nautilo mini και επειτα πηγα στον troll v2 που ειναι 22αρης και χωραει στο πικο μια χαρα.ηταν ο πρωτος μου ντριπερ ,μπορω να πω πως ηταν οκ επιλογη απλα μετα που πηρα το αλιεν ειδα οτι εκει δουλευε πιο σωστα σαν ρευματα πιο ανετα και πιο σωστα.για 22αρι δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο στο πικο :)

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9284 στις: Ιουνίου 24, 2017, 12:09 »
fitluke σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Νομίζω όμως ότι και οι δυο rda που ανέφερες είναι για Πολύ αεράτες :/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos