vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 5 χρήστες
stamatisgr, dkostas, mathimatikos1966, Jorge, Tazz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8670 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 17:02 »
Όσο πιο μικρή η τιμή ωμ, τόσο περισσότερη ενέργεια θεωρητικά και πρακτικά χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά.
Με περισσότερη ενεργεια συνεπάγετε και εντονότερο ατμιστικό αποτέλεσμα στις περισσότερες των περιπτώσεων μιας και μιλαμε για εργοστασιακές κεφαλές.
Η γεύση έχει να κάνει με συνδυασμό πολλών παραμέτρων όπως ο ατμοποιητης κυρίως και σχεδιαστική του φιλοσοφία, μέχρι τα βαβάκια τα σύρματα και πως αυτά υπαρχουν σε μια αντίσταση και βεβαίως το υγρό το ίδιο και τα συστατικά τού.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2016, 17:08 από savo »

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8671 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 17:10 »
Για ποιο λογο καποιος προτιμαει με 0,5 Ωμ και αλλος 2,5? Οσο πιο λιγα Ωμ υπαρχει αυξηση και καταναλωσης υγρου? Και ποια κεφαλη θα μπουκωσει πιο γρηγορα?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8672 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 17:27 »
Στο μπούκωμα της κεφαλής υπεύθυνος είναι το υγρό-α αναπλήρωσης και πόσο έντονα και παχύρευστα είναι,
 όποτε επιτυγχανεται πιο γρήγορα (σε συνδυασμό με την χρήση) ο θανατος της.

Όσο πιο πολύς αέρας και ρεύμα στους ατμοποιητές, τόσο μεγαλύτερη είναι και η καταναλωση. 

Οι προτιμήσεις είναι υποκειμενικό θέμα μιας και το τελικό αποτέλεσμα από την χρήση διαφορετικού τυπου αντιστάσεων έρχεται από το διαρκή ψάξιμο του καθενός να βρεί τι του ταιριαζει καλύτερα με βάση των εξοπλισμό που διαθέτει. τι είπα τώρα  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2016, 17:33 από savo »

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8673 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 19:09 »
 :) Καταλαβα τι ειπες.
Νομιζα οτι οι κεφαλες με υψηλα Ωμ οπως πχ. 2,5 μπουκωνουν πιο γρηγορα απο τις χαμηλες περα απο το ποσο πυχτα  η χρωματισμενα ειναι τα υγρα.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8674 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 19:11 »
Οι αντιστασεις εχουν μεσα βαμβακι,οποτε λογικο ειναι να μπουκωνουν στα παχυρευστα υγρα η σε αυτα με μεγαλο ποσοστο vg.

Αποσυνδεδεμένος stefanos80

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8675 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 19:34 »
καλησπέρα στην όμορφη παρέα!!!!!
εχθές και σήμερα έκανα νομίζω νια μεγάλη ......... ατμιζο εδώ και δυο μήνες μαλών τρεις και των τελευταίο μηνά μαλών μέχρι και εχθές χωρείς κ.τ γιατί εχθές έκανα δυο και σήμερα ένα.
ερωτήσει μπορεί να φταίει η ελλείψει από το τσιγάρο η μπορεί να φταίει το ότι εκεί που έκανα γύρο στα 6-8 ml την ήμερα μετά το πλάκωμα στο στήθος που είχα το έριξα στα 2 ml παντός ένα είναι σίγουρο το έχω μετανιωση από την μια πλευρά του μυαλού μου άλλα από την άλλοι μου άρεσε κιόλας 

κάντε μου σας παρακαλώ πολύ μια χαρεί επειδή εγώ μόνο από συνταγές μαγειρικής καταλαβαίνω λόγο της δουλειάς μου πείτε μου κάτι με τον  mini mautilo και με αντίσταση 1,6 στα ποσά w πρέπει να ατμιζο γιατί το έχω στα 12 και είναι οκ αν το ρίξω πάρα κάτω νομίζω ότι δεν μου είναι και πολύ εντάξει 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2016, 19:43 από stefanos80 »

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8676 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 20:56 »
δεν υπαρχει ακριβης ορισμος των βατ που πρεπει να παιζεις.οπου σε ικανοποιει εσενα.θεωρητικα απο 8-11 βατ ειναι καλα αλλα αμα την βρισκεις στα 12 τοτε ατμιζε εκει!!!!

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8677 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 19:49 »
Καλησπέρες!

Ερώτηση: Σε ατμοποιητή Cupa με 0.6 Ω αντίσταση, τι μάξιμουμ W χρησιμοποιώ χωρίς να την κάψω? Ρωτώ γιατί χρησιμοποιώντας τα προτεινόμενα 27-30 W στην 0.5 Ω την έκαψα (lol) παραπάνω από μια φορές... Όπως έχω κάψει και μια

0.2 Ni με Temp Control.

Επίσης, πήρα την 0.2 Ni ελπίζοντας σε μεγαλύτερα ντουμάνια αλλά ο ατμός δεν ήταν παχύτερος και πιο πολύς. Την κλείδωσα σε θερμοκρασία δωματίου και την λειτουργούσα στα προτεινόμενα 220-260 C με 25-50 W.

Σε γενικές γραμμές με τι setup (αντίσταση, wattage) μπορώ να μεγιστοποιήσω τα ντουμάνια που ατμίζω (Vaporflask Lite, Cupa) διάφορα PG/VG υγρά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8678 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 19:56 »
Cupa είναι το όνομα που έδωσε η Nobacco στο Cubis της Joytech, αυτός είναι στην πραγματικότητα ο ατμοποιητής που έχεις, ότι θες για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή θα το βρεις ΕΔΩ

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8679 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 23:57 »
ασχετο αλλα μιας κ αναφερθηκε..αυτα τα ρημαδια τα five pawns..ειναι οτι πιο εχθρικο υπαρχει για τις αντιστασεις κ τα βαμβακια..ακομα κ τωρα δηλαδη σις νεες σειρες μεσα σε 2ωρες το μαυριζει ολο..

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8680 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 00:07 »
Cupa είναι το όνομα που έδωσε η Nobacco στο Cubis της Joytech, αυτός είναι στην πραγματικότητα ο ατμοποιητής που έχεις, ότι θες για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή θα το βρεις ΕΔΩ

 :thumpup: :respect_hat:
Πόσο θα ήθελα να βλέπω τέτοιες καθοδηγητικές απαντήσεις στο φόρουμ!
Το θέμα εδώ έχει καταντήσει το θέμα για τους βιαστικούς που ρωτάνε τα πάντα για γρήγορες απαντήσεις.

Στους βιαστικούς απευθύνομαι: Με μια αναζήτηση, αυτή που υπάρχει στην αριστερή στήλη - ιδίως με το "Google (Site search)" που βγάζει άριστα αποτελέσματα - θα ρωτήσετε στο θέμα που αφορά στο μοντέλο ή στο θέμα που σας ενδιαφέρει. Σ' εκείνα τα θέματα θα πάρετε πιο συγκεκριμένες και σίγουρες απαντήσεις γιατί αυτοί που γράφουν εκεί το κατέχουν καλύτερα το θέμα γιατί έχουν το ίδιο μοντέλο που έχετε κι εσείς και συζητάνε για το θέμα που ενδιαφέρει κι εσάς.

Αποσυνδεδεμένος Stvs28

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8681 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 19:02 »
Καλησπέρα κι από εμένα.Σήμερα αγόρασα ένα Joyetech eVic AIO,αλλά όποια αντίσταση και να έβαλα (SS316 0,5 Ω,SS316 1,o Ω,Clapton 1,5 Ω,NotchCoil 0.25ohm),ότι ρυθμίσεις και να έκανα διαβάζοντας τις προτάσεις σας,όλες μου πετάνε υγρό στο στόμα και δεν νοιώθω καθόλου γεύση.Μετά από καμιά δεκαριά πατήματα μόνο η Clapton 1,5 Ω δούλεψε λίγο (και πάλι χωρίς γεύση) και μετά από λίγο που την άφησα να κρυώσει πάλι τα ίδια.Τί μπορώ να κάνω;  :( :( :(
Σημείωση ότι ατμίζω περίπου 8 μήνες με eleaf istick και πήρα τώρα το συγκεκριμένο μόντ γιατί έχει εσωτερικό ατμοποιητή για να γλυτώνω χώρο και αποσπόμενη μπαταρία.Το αγόρασα από το site της joyetech στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8682 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 20:03 »
καλησπέρα φίλε μου, έχεις ρυθμίσει τα watt σωστά για κάθε αντίσταση που βάζεις;


Διαγραφή άμεσης παράθεσης λόγω διαγραφής ενός μηνύματος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2016, 13:15 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Stvs28

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8683 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 11:09 »
Ναι,κανονικά όσο γράφουν οι προδιαγραφές και έπαιξα και μέσα σ'αυτά.Δηλαδή από τη μικρότερη τιμή που δίνει η κάθε αντίσταση έως τη μεγαλύτερη.
Διάβασα και κάποια tips στο youtube.Σήμερα προς το παρών δεν πετάει υγρό (η Clapton που χρησιμοποιώ από'χθες),αλλά από γεύση πάλι τίποτα δεν νοιώθω...  :eyesplash:
Αναβάθμισα το firmware σε 5.04 και έβαλα την προθέρμανση για 0,3 sec.Μήπως βοηθάει και αυτό!Αλλά από γεύση πάλι μηδέν...  :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2016, 13:16 από Cruiser79 »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8684 στις: Νοεμβρίου 02, 2016, 00:10 »
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα ! 

Ως νέο μέλος και γω μιας και σκέφτομαι να μπω στο κλαμπ των ατμιστων έχω μια σειρά από ερωτήσεις 

Ξεκινώντας δεν έχω καμία εμπειρία από ηλεκτρονικο τσιγαρο.Από ότι φαίνεται όμως είμαι λάτρης του ντουμανιου αυτό το συμπερανα από άλλους ατμιστες που βλέπω και ίσως μέσα από τον γνωστό σε όλους ναργυλε.Συνεπως εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι έχω γύρω στα 40 με 50 ευρω στα χέρια μου και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια πρόταση για πνευμονικες τζουρες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ! ! 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084205 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 96 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114672 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos