vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8655 στις: Οκτωβρίου 21, 2016, 17:28 »
ενταξει φιλοι μου..κατι καταλαβα..τελευατια ερωτηση..σκεφτομαι να παιρνω ενα πακετο καμελ την ημερα..κ να αναπληρωνω..τα υπολοιπα με ενα φτηνο all in one..ηλεκτρονικο..για αρχη..
ν ατο ψαξω λιγο..κ να δω αν θα παω σε ενα ακριβο μοντελο,για οριστικη διακοπη..
καποια προταση?ολοκληρωμενο,και μπαταρια κ ατμοποιητη..
Δες το λίγο πιο θετικά και τολμηρά.
Ένα πακέτο την ημέρα είναι καλύτερο από δύο αλλά είναι πάρα πολύ. Παραμένεις καπνιστής.
Αντί να δίνεις χρήματα σε δυο δόσεις πάρε κάτι που θα σε βολέψει και θα σε ικανοποιεί.
Μαζί με το κατάλληλο υγρό... θα ξεχάσεις το πακέτο. Άντε να κάνεις 4-5 τσιγάρα την ημέρα στην αρχή από ανασφάλεια και μόνο. Αλλά η πείρα λέει πως είναι και εφικτό και ευχάριστο το να κάνεις πλήρη μεταστροφή από τσιγάρο σε άτμισμα.
Το έχουν κάνει (χωρίς ζόρι) εξηνταπεντάρηδες με 3 πακέτα/μέρα για 40 χρόνια. ;)

Επίσης αληθεύει πως με μικτή χρήση είναι πιο δύσκολο να υπολογίσεις πόση νικοτίνη παίρνεις.

Αποσυνδεδεμένος stefanos80

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8656 στις: Οκτωβρίου 21, 2016, 19:06 »
Καλησπέρα 
Ίσως να έχω κούραση κάποιους με της απορίες μου άλλα σαν παιδί κ'εγω έχω αρκετές 
εδώ και ένα μηνά έχω μπει στην διαδικασία και φτιάχνω το supreme μόνος μου και μάλιστα είναι και πάρα πολύ κάλο και μάλιστα ατμιζο και μόνο αυτό και επειδή βλέπω πως η περισσοτερει ατμιζουν πάνω από ένα άρωμα έτσι για αλλαγή ρωτάω τώρα εγώ να πάρω ένα ακόμα άρωμα έτσι για αλλαγή η να κάνω μόνο το δικό μου τι πιθανότητες έχω να το βαρεθω και αν ναι τι θα μου πρωτιναται 

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8657 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 13:49 »
Η ερώτησή σου είναι 100% υποκειμενική.

Γενικά, το φαινόμενο του κορεσμού, είναι σύνηθες. Η αντίληψη, τα γούστα, οι γευστικοί κάλυκες τείνουν να αλλάζουν. Τα πάντα, όμως, παραμένουν υποκειμενικά καθώς υπάρχουν πολλοί ατμιστές οι οποίοι χρησιμοποιούν αυστηρά το ίδιο υγρό για χρόνια, χωρίς να το βαρεθούν ή να τους κουράζει. Τέλος, η αντικειμενικότητα παίζει και εκείνη το ρόλο της καθώς το υγρό μας, κατά καιρούς, ενδέχεται να αλλάξει απόδοση για πολλούς λόγους.

Προσωπικά, θα σου πρότεινα να κάνεις το υγρό που σου αρέσει. Αν στο μέλλον παρατηρήσεις κορεσμό ικανοποίησης ή αντίληψης γεύσης, τότε επανέρχεσαι στην ερώτησή σου και δοκιμάζεις και κάτι επιπλέον για αλλαγή.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8658 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 23:17 »
καποιος φιλος μου εγραψε  οτι ειναι κακο γι α την υγεια να καπνιζεις ταυτοχρονα και τσιγαρο και ηλεκτρονικο..εννοω να χρησιμοπιησεις το ηλεκτρονικο για να μειωσεις το κανονικο..ειναι αληθεια?

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8659 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 23:23 »
Ναι καλά σου είπε,
Αντε να κάνεις 2-3 τσιγάρα την μέρα στην αρχή και μετά 3-4 τσιγάρα την εβδομάδα, μέχρι να σταματήσεις τελείως να καπνίζεις.

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8660 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 23:28 »
καποιος φιλος μου εγραψε  οτι ειναι κακο γι α την υγεια να καπνιζεις ταυτοχρονα και τσιγαρο και ηλεκτρονικο..εννοω να χρησιμοπιησεις το ηλεκτρονικο για να μειωσεις το κανονικο..ειναι αληθεια?
Eξαρτατε ποσα τσιγαρα κανεις την ημερα και ποσα ml με ποση νικοτινη αν κανει μισο  πακετο λεω εγω παραδειγμα και κανει και 15 ml me 18mg νικοτινη την ημερα ε φυσικα δεν κανει καλο αλλα αν κανει 2 3 οπως λεει και ο φιλος στο πανω μηνημα οκ δεν τρεχει κατι βοηθαει δεν μπορουμε να το κοψουμε ολλοι μπαμ και κατω το ατιμο

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8661 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 23:35 »
Το θεμα ειναι να παραμεινει στον σκοπο του που αυτος ειναι να απαλαγει απο το κτ,κ οπως καλα ξερουμε ολοι ητ κ κτ δεν πανε μαζι :)

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8662 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 03:29 »
Γεια σας. Καινουρια κεφαλη BVC aspire βγαζει γευση καμμενου. Εχουν περασει δυο μερες χρησης και το προβλημα συνεχιζετε. Τι μπορει να φταιει? Να την πεταξω και να βαλω αλλη?  :confused1:  Το ιδιο εγινε και με την προηγουμενη αλλα μετα απο λιγες μερες οποτε θεωρησα οτι τοσο αντεξε και την αλλαξα. Αν και συνηθως οι κεφαλες αυτες μου πηγαινουν αρκετες μερες. 

Αποσυνδεδεμένος papoys1

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8663 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 08:52 »
περσεφονη οταν βαζεις αυτες τις κεφαλες που λες πανω στον ατμοποιητη θα πρεπει να τις αφηνης κανενα δεκαλεπτο να ποτισουν καλα η τουλαχιστον αμα βιαζεσε να τραβας μερικες ρουφηξιες χωρις να πατας το φαιαρ ,το κανεις αυτο μου φενετε περιεργο γιατι ποτε δεν μου ειχαν δημιουργηση τετοιο προβλημα και στην αρχη πρεπει να ξεκινας με λιγοτερα βατ και να ανεβαζης σταδιακα.Η γνωμη μου ειναι οτι προφανως εχεις καψη το βαμβακι σου.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8664 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 10:54 »
Γεια σας. Καινουρια κεφαλη BVC aspire βγαζει γευση καμμενου. Εχουν περασει δυο μερες χρησης και το προβλημα συνεχιζετε. Τι μπορει να φταιει? Να την πεταξω και να βαλω αλλη?  :confused1:  Το ιδιο εγινε και με την προηγουμενη αλλα μετα απο λιγες μερες οποτε θεωρησα οτι τοσο αντεξε και την αλλαξα. Αν και συνηθως οι κεφαλες αυτες μου πηγαινουν αρκετες μερες.

Αν δεν έχεις πέσει πάνω σε ελλατωματική παρτίδα αντιστάσεων,τότε ισχύει αυτό που σου είπε και ο φίλος απο πάνω.
Δηλαδή το βαμβάκι είναι στεγνό λόγω κακής τροφοδοσίας με υγρό, μεαποτέλεσμα να πάρεις το καμένο.
Ακολούθησε τα βήματα απο την αρχη, δηλαδήπότισμα με 5 σταγόνες υγρού της αντίστασης πριν την χρησιμοποιήσεις, μόλιςτην τοποθετήσεις
ασετην και3-4 λεπτα να κάτσει με ηρεμία μέσαστον ατμοποιητή, τράβα χαλαρές τζούρες στην αρχή, τσέκαρε αν έχεις αλλάξει υγρό (δηλαδή εκεί που έβαζες
50/50 VG - PG τώρα το υγρό σου είναι 70% VG και 30% PG (Τα υγρά με περισσότερη γλυκερίνη είναι πιο παχύρευστα).
Και τα watt σου να είναι ανάλογα την αντίσταση (αν έχεις μοντ με ρύθμιση watt).  

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8665 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 15:13 »
Γεια σας. Καινουρια κεφαλη BVC aspire βγαζει γευση καμμενου. Εχουν περασει δυο μερες χρησης και το προβλημα συνεχιζετε. Τι μπορει να φταιει? Να την πεταξω και να βαλω αλλη?  :confused1:  
Και το ρωτάς; Εννοείται πως την πετάμε κατευθείαν. 
Οι bvc είναι του ναυτίλου ή οι άλλες οι πιο μικρές (για ce5 κλπ);
Οι μικρές είναι φθηνές αλλά είναι πιο πιθανό να πέσεις σε σκάρτη.

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8666 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 20:56 »
Γεια σας. Καινουρια κεφαλη BVC aspire βγαζει γευση καμμενου. Εχουν περασει δυο μερες χρησης και το προβλημα συνεχιζετε. Τι μπορει να φταιει? Να την πεταξω και να βαλω αλλη?  :confused1:  Το ιδιο εγινε και με την προηγουμενη αλλα μετα απο λιγες μερες οποτε θεωρησα οτι τοσο αντεξε και την αλλαξα. Αν και συνηθως οι κεφαλες αυτες μου πηγαινουν αρκετες μερες.


Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. Αυτα που ειπατε τα ηξερα και γιαυτο δεν καταλαβαινα τι φταιει και μου βγαζε καμμενο. Τελικα νομιζω οτι βρηκα τι φταιει! Οι τρυπες του ατμοποιητη ειχαν κλεισει και δεν το ειχα προσεξει. Τις ξεβουλωσα με οδοντογλυφιδα. Αλλα γιατι οι ελαφρως βουλωμενες τρυπες δημιουργησαν το καμμενο? Τωρα συνεχιζει και εχει μια ελαφρια γευση καμμενου. Να την πεταξω την κεφαλη και να βαλω αλλη?

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8667 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 21:07 »
Δηλαδή το βαμβάκι είναι στεγνό λόγω κακής τροφοδοσίας με υγρό, μεαποτέλεσμα να πάρεις το καμένο.
Σε κάλυψε ήδη.
Πέταξέ την, αυτό που λες "γεύση καμμένου" δεν είναι ασφαλές για την υγεία σου.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8668 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 21:59 »
Κάποια μηνύματα για ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου μεταφέρθηκαν εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,32297.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2016, 22:08 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8669 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 16:07 »
Μπορειτε να μου εξηγησετε ποια ειναι η διαφορα σε μια κεφαλη με χαμηλα Ωμ και σε μια με υψηλα? Ποια δινει πιο καλη γευση του υγρου?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110656 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515338 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530801 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet