vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, manoslykos, Blackwolf

Twitter

Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #195 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 18:22 »
Να γράψεις εντυπώσεις μετά

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #196 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 18:37 »
Θα ενημερώσω στο νημα του για το πως παίζει με πιο ταπεινά σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #197 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 19:51 »
Ρε παιδια, αλλο ο ενημερωμένος, ο πιο έμπειρος ο πιο δε ξερω τι ατμιστης. Καταλαβαινουμε σιγουρα την υπαρξη και των rta και τον rda.
Οπως ειπώθηκε και πιο πίσω, οντως καπνικα 3μπεκοειδες κλπ κλπ.
Ακομη και σημερα τα φτιαχνω σε 50/50 ή και περισσοτερηκαι pg και τα βαζω στον kl+ στα 10w-11w.
Ουτε σε genesis που τα ειχα δοκιμασει μου αρεσαν, αηδια μου εφερναν.
Ο kl+ μου βγαζει τετοια γουστα στα καπνικα οσο κανεις αλλος.

Αμομα βαζω στα nemesis τους 22αρηδες rta μου με #κρεμοcustardoφραουλεςδεξερωτι γιατι γουσταρω.

Εγω απαντησα αυτα που εγραψα στο φιλο, οπως δηλ τα εβλεπα απο τη σκοπια μου. Τους rda τους θελω για απολαυση και μονο. Οχι για ολη την ωρα/ημερα. Λογο κατανάλωσης λογο υπερβολης με οτι συνεπάγεται αυτό (υγεία-οικονομία ντουμανια και δε ξερω τι αλλο)

Ας το δουμε απο αλλη σκοπια, παει ενας τετοιος τυπος ατμιστη (που δεν εχει ασχοληθει με το αθλημα γενικώς) σε καταστημα. Ο φιλος μας λοιπον μπορει να κανει να κατεβασει ενα 10μελο σε 1 βδομάδα που λεει ο λογος. Δεν ασχολείτε. Κλαην.

Εχει ατμισει ομως και απο rda και απο rta και εχει παθει πλακα με το πως αποδιδει ενας rda και ρωταει το καταστημα γιατι να παρω τανκατο, αφου με τον dripper θα πάρω γευσαρα. Γιατι να υπαρχουν rta's αφου με τους rda's ειναι σα να πινεις το υγρο. (Να δειξω υπερβολή θελω μη βαράτε)

Τι απαντηση θα πρεπει να του πει ο σωστος επαγγελματιας;

Γιατι ρε μεγαλε ετσι και ετσι,αυτο κ αυτο.

Εμενα παντως με αφοπλίσε λιγο η ερώτηση η αληθεια ηταν κ του απαντησα απο τη δικη μου οπτικη γωνια ξαναλεω.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #198 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 20:04 »
Τα θέσφατα γενικά δε μου αρέσουν.
Ναι, οι drippers γενικά αποδίδουν εντονότερα τη γεύση, με μεγαλύτερη βέβαια κατανάλωση.
Ως προς την ανάλυση αμφιβάλλω γιατί πιστεύω ότι εξαρτάται από το εκάστοτε υγρό.
Αλλά την ευκολία χρήσης και τη σταθερότητα της τζούρας ενός καλοστημένου τανκάτου με καλή τροφοδοσία, δεν τη βρίσκεις σε RDA.
Πρέπει συνέχεια να στάζεις/ζουλάς, να σκουπίζεις υγρα αν δεν προσέχεις κλπ.
Οι παρεξηγημένοι και "ντεμοντέ" μέχρι πρόσφατα RDTA για μένα είναι το καλύτερο πάντρεμα μεταξύ των δύο κόσμων και ευτυχώς τον τελευταίο καιρό αρκετές εταιρίες προσπαθούν να τους επαναφαφέρουν με πολύ βελτιωμένες (σε σχέση με το παρελθόν) προτάσεις στην αγορά.

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #199 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 20:10 »
Γουστα ειναι, και εγω ορκισμενος dripper ειμαι αλλα με το καφεδακι θελω phenomenon/dvarw η τιποτα τετοιο, δεν με ευχαριστει το καπνικο σε κατι πιο αερατο :)
Το να σκουπιζεις υγρα αν δεν προσεχεις το λες και χαρακτηριστικο των RTA.
Οι RDTA απο την αλλη ειναι οσο χρηστικο ειναι ενα μηχανικο με mosfet :D

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #200 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 20:22 »
Σαφώς είναι γούστα, εγώ ας πούμε που τα γράφω αυτά, ατμίζω για all day Tribeca 6mg στα 65w σε τανκάτο! :)

Για τους RDTA διαφωνώ, τα σοβαρότερα προβλήματα τους ήταν οι διαρροές και η ευκολία αναπλήρωσης.
Σιγά-σιγά όμως με διάφορες καινοτομίες των κατασκευαστών, τα θέματα αυτά βλέπω να λύνονται.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #201 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 23:26 »
Τι να πούμε και εμείς οι "άγευστοι" ατμιστές σκέτης βάσης... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #202 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 07:31 »
Παντως ειναι πολλα υγρα που αλλαζει η γευση τους οχι παντα προς το καλυτερο με μεγαλες θερμοκρασιες.
Το καστρακι και τα παρομοιου προφιλ υγρα ποτε δεν μου αρεσαν σε καυτο ατμο. Τα απολαμβανω περισσοτερο σε καλους τανκατους.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #203 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 14:03 »
Έχω μια απορία βρε παιδιά ,πόσοι από εμάς ξεκίνησαν το ατμισμα με rda η με rta,γιατί συνήθως η πλειονότητα με κάποιον εργοστασιακο ξεκίνησε,και μετά κατά πιάστηκε  με επισκευασιμους. Ίσως  εδώ να είναι και οι απαντήσεις στα ερωτηματα του  Ntilanlanden.

Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #204 στις: Νοεμβρίου 29, 2018, 20:29 »
καλησπερα στην κοινοτητα.
εδω και ενα μηνα εχω ξεκινησει το ατμισμα. ξεκινησα με ενα minifit pod και επειδη ηθελα αυτο το κατι παραπανω πειρα το coolfire με τον zenith d22.
μεχρι στιγμης με εχει καλυψη  απο πλευρας γευσεις καπνου και πυκνοτητας  ζεστου ατμου.παιζω με 12mg νικοτηνη υγρο 30vg70pg
δεν με ενδιαφερη το τουμανι και  αντισταση 0.5.
προσφατα μεσω ενως φιλου δοκιμασα εναν ατμοποιητη με χειροποιητες αντιστασεις με το δικο μου υγρο.
επαθα πλακα! ταιραστια διαφορα!
αν μπορειτε θα ηθελα να μου προτεινετε εναν μτλ ατμοποιητη επισκευασιμο .
αυτο που ζηταω ειναι να μπορω να τον δουλευω με το ιδιο μοντακι πυ ειναι στα 40watt
να εχω οχι  αερατη τσουρα πυκνο ζεστο ατμο και φυσικα το χτυπημα.
συγνωμη αν σας κουρασα με αυτα που γραφω απλα προσπαθω να φτιαξω κατι στα δικα μου δεδομενα.
αν υπαρχει κατι με ποσα ομ θα μπορω να το παιζω και με ποσα watt για να εχω αυτα που θελω .
ευχαριστω εκτων προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #205 στις: Νοεμβρίου 29, 2018, 20:36 »
Υποθέτω θα θες κάτι εύκολο, οπότε δες τον καινούργιο doggy ή skyline. Κλώνους.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #206 στις: Νοεμβρίου 29, 2018, 20:48 »
Ερώτηση! Ο φίλος που μου έδωσε από το δικό του μοντακι 
Μού έδωσε έναν δικό του ατμοποιητη για να δοκιμάσω με αντίσταση 0.66om και μου είπε να το δουλεύω μέχρι 17watt.
Το θέμα είναι ότι εμένα δεν με καλύπτει και τόσο πολύ, αν αν ανεβάσω τα watt θακαψω αντίσταση η το βαμβάκι και αν ναι μέχρι πόσο μπορώ να το βάλω χωρίς να καεί κάτι; 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #207 στις: Νοεμβρίου 29, 2018, 21:01 »
Ε δοκίμασε, ανέβασε σιγά σιγά μέχρι να σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #208 στις: Δεκεμβρίου 01, 2018, 00:26 »
Παιδια εχει δοκιμασει κανεις τον Spica? Ας πει μια γνωμη.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #209 στις: Δεκεμβρίου 01, 2018, 00:27 »
μετριος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110673 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515341 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530806 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801635 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40995 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet