vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Alexander20, Tazz, treloneritis, Jorge, manoslykos, paulxan

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Eviva
« Απάντηση #1980 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 13:20 »
Πως το πετυχες αυτο το υπεροχο αφρατο βαμβακωμα!
Ωραιο :thumpup:

Παντως επειδη λογο οτι θελει με το κεραμικο μικρα coil δεν γινεται να γεμισει ευκολα ολο το ντεκ με βαμβακι,
οποτε  ''μπαλωνε'' το ντεκ,εγω αυτο κανω πολλες φορες και θεμα υποτροφοδοσιας δεν ειχα.

Αλλα βρεξε μετα το βαμβακι σου και περιμενε να δεσουν τα βαμβακια,επισης χτενισε το βαμβακι που βγαινει απο τις ακριανες σπειρες της αντιστασης,μαζεψε και λιγο τις σπειρες να μην εχουν τοσο μεγαλη αποσταση μεταξυ τους και εισαι ready to go  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 15:56 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1981 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 13:42 »
Tέο σε ευχαριστώ..!!
Και εγώ μπάλωμα στο φούλ έριξα ΑΛΛΑ απο ότι φαίνεται αυτό ήταν το πρόβλημα. Το λίγο βαμβάκι. Απο εκείνη τη στιγμή πάει ΤΡΕΝΟ . Γευσάρα σε κάθε τζούρα και καμία μα καμία υποτροφοδοσία. Εν τέλει θέλει βαμβάκι να φάνε και οι κότες..!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1982 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 13:53 »
Μπράβο, φίλε μου ήταν σχεδόν σίγουρο ότι έφταιγε το λίγο βαμβάκι. Τώρα μπορείς να τον απολαύσεις.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eviva
« Απάντηση #1983 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 15:14 »
Ασφαλώς, ζήλεψα κι εγώ με όλα αυτά τα υπέροχα που συζητάτε. Έστησα με μανία. Αν δεν δοκιμάσεις Eviva, τυφλός πας στον Άδη. (Kanthal 0.28mm, 5 σπείρες, πυρήνας 1,8mm, 1Ω). Κόλαση. 







Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Eviva
« Απάντηση #1984 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 15:33 »
μου αρεσουν απιστευτα οι φωτο που ανεβαζεις,χαρμα οφθαλμων......κατα την γνωμη μου βαλε λιγο βαμβακι ακομα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eviva
« Απάντηση #1985 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 15:39 »
@lagoudakis, καλησπέρα κι ευχαριστώ. Το βαμβάκι είναι μαγική εικόνα. Το έχω χ 2, (και μπροστά να είσαι δεν το βλέπεις εύκολα). Είναι υπέροχο κολπάκι από παλιό ατμιστή, και τον ευχαριστώ κάθε μέρα. 

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Eviva
« Απάντηση #1986 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:06 »
Οχι που θα αφηνε ο JoeBar τον eviva στην ησυχια του!

Πολυ ομορφο σεταπ αλλα και οι φωτο νομιζω οτι ηδη εχεις δημιουργησει δικη σου οπτικη :respect_hat:

Πρεπει να ξεκινεις να κατοχυρωνεις δικαιωματα για τυχον ''κοπε παστε'' :))

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eviva
« Απάντηση #1987 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:14 »
[justify]@teo77, καλησπέρα. Υπερβολές αλλά ευχαριστώ πολύ, για όλα, (άσε που οι καλύτερες βγαίνουν με εργαλεία του τίποτα, έχω δει κορυφαίες με μηδέν κόστη). Εσείς πρέπει να συνεχίσετε να γράφετε, μπας και μάθουμε περισσότερα ατμιστικά κόλπα. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Eviva
« Απάντηση #1988 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:26 »
Eτσι οπως τα λες ειναι JoeBar!Aν εχεις την ματια το hardware εχεται σε δευτερη μοιρα.


Ετσι,να γραφουν αυτοι που ξερουν,εγω μαθαινω και απ'οτι νομιζω το ''μαθαινω''τεινει στο απειρο.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1989 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 20:31 »
Εβιβάρα φίλοι μου..! Τέλος, με βάλατε στην πρίζα κι έκανα νέο στήσιμο μέσα στο κεραμικό, 28ga kanthal σε 1.5mm, 5 σπείρες κι ο Θεός μαζί μας. Βαμβάκι αρκετό κι ας τον έχω με το jojo αυτή τη στιγμή, για πρώτη φορά "αγκάλιασα" τόσο το κεραμικό.
Έχει μια τζούρα μαγική ο άτιμος, αυτή η ένταση στη γεύση σε συνδυασμό με την ξηρότητα που προστίθεται απ'το κεραμικό.. τον γουστάρω κάργα αυτή τη στιγμή!

Δεν θέλω να τον συγκρίνω με άλλους, παίζει μόνος του σε ότι έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα κι ας μην σημαίνει ότι τον βρίσκω καλύτερο σε όλα. Είναι όμως αυτός που προσέφερε τη διαφορετικότητα, κάτι που δεν θα βρω σε οτιδήποτε άλλο διαθέτω αυτή τη στιγμή με οποιονδήποτε τρόπο κι αν το στήσω, είναι απίθανα μοναδικός!
Έφτασα να λατρεύω ακόμα κι αυτό το "φσσσσσ" της εισόδου αέρα του, θεωρώ ότι προσθέτει στη συνολική εμπειρία.
Με το ss cup δεν με τρελαίνει με τους μέχρι τώρα πειραματισμούς μου τουλάχιστον, με το κεραμικό όμως παίρνει την αξία που τον κατατάσσει πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου.

Τι έχανα τόσο καιρό.! :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1990 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 21:10 »
Όχι.. Περνάει μπρος πίσω εύκολα.

Ποιο μετά θα ανεβάσω και φώτο απο το στήσιμό μου να δείτε.

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

Αυτό είναι το στήσιμο μου αυτή τη στιγμή. Ατσάλι, 5 σπείρες σε περίπου 1.6μμ, 0.5Ω..

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν άργησα ε?? Και τώρα καμμένο. Κάπως φαίνεται στις φώτο το στεγνό βαμβάκι

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Αν και τελικα οπως ειδα πιο πανω εισαι ενταξει πλεον , θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι το προβλημα σου ηταν στο βαμβακι απο τη μερια της τροφοδοσιας λογο αρκετα μεγαλυτερης ποσοτητας . 
Αποτελεσμα ηταν να μη τροφοδοτειται σωστα το coil.
Απο τη μερια της τροφοδοσιας ειχες πολυ βαμβακι και σε μερικες φωτογραφιες φαινεται αυτο ανετα.....

Δε χρειαζεται να καλυψετε το κεραμικο με βαμβακι.
Δεν βοηθατε ετσι την τροφοδοσια .
Χαμενο βαμβακι ειναι αυτο.
Το βαμβακι πρεπει να καλυπτει απλα το τοιχωμα του deck εσωτερικα στο υψος.
Να καλυπτει δηλαδη το χειλος απο μεσα μερια για να μην αφηνει ανετη εισαγωγη του υγρου , αλλα να φραζει την οπη στο υψος της .

Ειχα καλυψει το κεραμικο και ακομα παραπανω .... , στην ακριβεια μεχρι το καπακι του ατμοποιητη , αλλα σε Eviva dripping , για να μπορω να βαζω πολυ υγρο χωρις διαρροες .
Αυτο το εκανα για να μπορεσω να βαλω τρια ml σε μορφη dripping.

Δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο το αν ακουμπα ή οχι στο κεραμικο το συρμα .
Το κεραμικο δεν ειναι ηλεκτροαγωγιμο υλικο , αρα δεν προκαλει καμια απολυτως διαφοροποιηση στο ρευμα ή στην πορεια του ρευματος μεσα απ' αυτο....
Οποτε το να μην ακουμπα ή το να ακουμπα , δεν παιζει ρολο....
Το μονο σημειο εδω , ειναι οτι οταν το συρμα φευγει απο το κεραμικο , δεν πρεπει να σπαει σε γωνια , γιατι εκει θα υπαρχει ζορι στην πορεια του ρευματος και μπορει να υπαρξει συσσωρευση ποσοτητας ρευματος , με αποτελεσμα να πυρωσει το συρμα .

Οταν κανετε ''μπολιασμα'' βαμβακιων , καλο ειναι να βαλετε πρωτα το βαμβακι της αντιστασης απο κατω και μετα το βαμβακι του deck απο πανω.
Για 'μενα ομως ειναι κατι χωρις ουσια αυτο , γιατι τη δουλεια του το βαμβακι θα την κανει οπως και αν το βαλετε ....... , αν ειναι στη σωστη ποσοτητα , στη σωστη θεση και με το σωστο τροπο....

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #1991 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 21:47 »
εγω προσωπικα εβαζα τοσο βαμβακι οσο ηθελε για τον πατο του deck και να φραζει στο υψος την τρυπα εισαγωγης υγρου.σχεδον ποτε δεν εβαλα παραπανησιο εκτως απτα αρχικκα στυσηματα που πειραματιζομουν..επισης ειχα πει ενα μικρο tip πιο πισω.οταν εχω στρωσει και ποτισει το βαμβακι με υγρο πιανω το ψαλιδι(η κατι να χωραει μεσα απτην τρυπα του υγρου και σπρωχνω το βαμβακι να φυγει μπροστα απτην τροφοδοσια μην τυχον και μου την φραξει..ποτε διαρροη,μονο αγαπη!!!

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1992 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 23:13 »

Αν και τελικα οπως ειδα πιο πανω εισαι ενταξει πλεον , θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι το προβλημα σου ηταν στο βαμβακι απο τη μερια της τροφοδοσιας λογο αρκετα μεγαλυτερης ποσοτητας .
Αποτελεσμα ηταν να μη τροφοδοτειται σωστα το coil.
Απο τη μερια της τροφοδοσιας ειχες πολυ βαμβακι και σε μερικες φωτογραφιες φαινεται αυτο ανετα.....

Δε χρειαζεται να καλυψετε το κεραμικο με βαμβακι.
Δεν βοηθατε ετσι την τροφοδοσια .
Χαμενο βαμβακι ειναι αυτο.
Το βαμβακι πρεπει να καλυπτει απλα το τοιχωμα του deck εσωτερικα στο υψος.
Να καλυπτει δηλαδη το χειλος απο μεσα μερια για να μην αφηνει ανετη εισαγωγη του υγρου , αλλα να φραζει την οπη στο υψος της .

Ειχα καλυψει το κεραμικο και ακομα παραπανω .... , στην ακριβεια μεχρι το καπακι του ατμοποιητη , αλλα σε Eviva dripping , για να μπορω να βαζω πολυ υγρο χωρις διαρροες .
Αυτο το εκανα για να μπορεσω να βαλω τρια ml σε μορφη dripping.

Δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο το αν ακουμπα ή οχι στο κεραμικο το συρμα .
Το κεραμικο δεν ειναι ηλεκτροαγωγιμο υλικο , αρα δεν προκαλει καμια απολυτως διαφοροποιηση στο ρευμα ή στην πορεια του ρευματος μεσα απ' αυτο....
Οποτε το να μην ακουμπα ή το να ακουμπα , δεν παιζει ρολο....
Το μονο σημειο εδω , ειναι οτι οταν το συρμα φευγει απο το κεραμικο , δεν πρεπει να σπαει σε γωνια , γιατι εκει θα υπαρχει ζορι στην πορεια του ρευματος και μπορει να υπαρξει συσσωρευση ποσοτητας ρευματος , με αποτελεσμα να πυρωσει το συρμα .

Οταν κανετε ''μπολιασμα'' βαμβακιων , καλο ειναι να βαλετε πρωτα το βαμβακι της αντιστασης απο κατω και μετα το βαμβακι του deck απο πανω.
Για 'μενα ομως ειναι κατι χωρις ουσια αυτο , γιατι τη δουλεια του το βαμβακι θα την κανει οπως και αν το βαλετε ....... , αν ειναι στη σωστη ποσοτητα , στη σωστη θεση και με το σωστο τροπο....
Πραγματικά μία φωτογραφία θα ήταν διαφωτιστική. Διότι πραγματικά το δοκίμασα και δεν. Αλλά θα ήθελα να δω τη φωτογραφία για να καταλάβω ακριβώς το πόσο.

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Eviva
« Απάντηση #1993 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 00:19 »
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ ,2 mm πυρήνα κ νομίζω ότι έχει το βαμβάκι που χρειάζεται για να μην κάνει υποτροφοδοσια ή υπερτροφοδοσια.Το Cotton Becon v2 που χρησιμοποιώ έχει μήκος 10 cm κόβω περίπου το 1/3, το μικρό κομμάτι τό βάζω στους άλλους ατμοποιητες,κ το μεγάλο είναι όσο θέλει ο εβιβα!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1994 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 03:47 »
Πραγματικά μία φωτογραφία θα ήταν διαφωτιστική. Διότι πραγματικά το δοκίμασα και δεν. Αλλά θα ήθελα να δω τη φωτογραφία για να καταλάβω ακριβώς το πόσο.

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Φωτογραφια απο που ;;;
Απο τον dripper ????




Εγώ πάντως χρησιμοποιώ ,2 mm πυρήνα κ νομίζω ότι έχει το βαμβάκι που χρειάζεται για να μην κάνει υποτροφοδοσια ή υπερτροφοδοσια.Το Cotton Becon v2 που χρησιμοποιώ έχει μήκος 10 cm κόβω περίπου το 1/3, το μικρό κομμάτι τό βάζω στους άλλους ατμοποιητες,κ το μεγάλο είναι όσο θέλει ο εβιβα!

Δεν ειναι απολυτο αυτο.
Εχω στησει τον Eviva με την αντισταση καθετα στην οπη τροφοδοσιας .
Μιλαμε δηλαδη να εχει βαμβακι σε σχημα Π.

Καλυπτε μονο την τρυπα τροφοδοσιας δηλαδη.
Δεν ηταν απλομενο στο deck.

Πολλα μπορεις να κανεις σε ολους γενικα τους ατμ/τες ........

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110563 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159787 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146454 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet