vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

273 επισκέπτες, 9 χρήστες
Jorge, dkostas, manoslykos, Xameno_Skli, xsad, Alexander20, lounik, treloneritis, nipapa

Twitter

Aspire Nautilus

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Aspire Nautilus
« στις: Μαρτίου 15, 2014, 20:14 »
Μετά από προτροπή του συνφορουμίτη Joyeman και αφού ο Vrs5 με "ξεστράβωσε" στο πως να ανοίξω νέο θέμα, αποφάσισα να ανοίξω το πρώτο μου θέμα κάνοντας και την πρώτη παρουσίαση. Συγχωρέστε μου λάθη (ο χρόνος ελάχιστος) και την ποιότητα των φωτο (από κινητό).
Ο λόγος για τον Aspire Nautilus, για τον οποίο εντυπωσιάστηκα όταν είδα ότι δεν έχει ανοιχτεί ήδη κάποιο νήμα. Μετά από 8 μήνες στους επισκευάσιμους, δεν πίστευα ότι θα κολλούσα με κάποιον εργοστασιακό ατμοποιητή ο οποίος θα κέρδιζε (για 3 τουλάχιστον μέρες τώρα) τα "ψαγμένα" (λέμε τώρα) σεταρίσματα με dual coil, micro coil, κ.λπ. Μάλιστα ο λόγος που τον πήρα αρχικά (αφού τον δοκίμασα) ήταν να αποδείξω ότι δεν μπορεί να είναι τόσο καλός όσο στην δοκιμή. Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Πρόκειται για bottom dual coil εργοστασιακό ατμοποιητή με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

  • Διάμετρος 22mm
  • Σπείρωμα 510
  • Χωρητικότητα : 5+ ml
  • Αντίσταση κεφαλών: 1,6 Ω (την μετράω 1,7) και 1,8 Ω
  • Υλικό : Ανοξείδωτο ατσάλι (έτσι φαίνεται τουλάχιστον) και γυαλί Pyrex





Μέρη από τα οποία αποτελείται:
  •          Βάση με ρυθμιζόμενη τζούρα, μέσω δαχτυλιδιού με οπές 0,9 – 1,1 – 1,4 – 1,8mm
  •          Κεφαλή με αντίσταση
  •          Γυάλινη δεξαμενή
  •          Καμπάνα με βάση επιστομίου
  •          Επιστόμιο







Στο πακετάκι αγοράς περιλαμβάνεται ένα δαχτυλίδι – κώνος για τοποθέτηση σε ego μπαταρία και μια κεφαλή 1,8 Ω (την 1,6 Ω την «φοράει»).

Περιγραφή:

Η κάτω βάση έχει σχετικά μεγάλο όγκο και στο κάτω μέρος ο πόλος έχει ελατηριάκι ώστε να «παίρνει» τις όποιες διαφορές έχουν οι κεφαλές που βιδώνουν πάνω του. Επίσης έχει τέσσερις τρύπες μεγέθους 0,9 – 1,1 – 1,4 – 1,8mm και εξωτερικό περιμετρικό δαχτυλίδι με το οποίο ρυθμίζεται η τζούρα επιλέγοντας μια από τις 4 τρύπες. Η αίσθηση της ρύθμισης είναι εντυπωσιακή έχοντας 4 θέσεις «κλειδώματος» στις τρύπες (με χαρακτηριστικό "κλικ"). Το βάθος της βάσης εξασφλίζει ότι ο αέρα που μπαίνει από το πλάι έχει ικανή διαδρομή ώστε να έρθει ομαλά κάτω από τις αντιστάσεις, γεγονός που εξασφαλίζει (κατά τον Leo) καλύτερη απόδοση.
Οι κεφαλές του είναι ανοικτές από πάνω δίνοντας την αίσθηση ότι πλησιάζει στους επισκευάσιμους ατμοποιητές, χωρίς το πλαστικό καπάκι που έχουν οι λοιποί εργοστασιακοί. Το πάνω μέρος της κεφαλής βιδώνει στην καμπάνα η οποία με την σειρά της βιδώνει στο γυάλινο tank. Στην κεφαλή υπάρχουν 4 τρύπες εισόδου του υγρού περιμετρικά, ενώ εσωτερικά έχει το γνωστό απορροφητικό υλικό που έχουν οι BDC αλλά και δεύτερο υλικό που σχηματίζει εγκοπές σε διαφορετικά ύψη για να «σταθούν» οι δύο φυτιλαντιστάσεις.



Η καμπάνα έχει την λογική του Kayfun αλλά με πολύ μικρότερη διάμετρο (θετικό κατά την γνώμη μου), ενώ στο πάνω μέρος στην βάση του επιστομίου έχει στένωση τύπου «Σοφίας» (!!) που πιθανόν να του προσθέτει πολύ στην απόδοση. (βλ.φωτο παρακάτω)





Το τανκάκι είναι γυάλινο, αρκετού πάχους και το εντυπωσιακό είναι ότι έχει σπειρώματα πάνω στο γυαλί για να βιδώνει στο πάνω μέρος της βάσης του επιστόμιου.
Το επιστόμιο είναι αφαιρετό.
Εντυπώσεις:
Από την πρώτη στιγμή με κέρδισε και κατά την γνώμη μου είναι μακράν ο καλύτερος εργοστασιακός από αυτούς που έχω δοκιμάσει.  Η γεύση είναι καταπληκτική από την πρώτη τζούρα, ενώ χτύπημα και ντουμάνι αυξάνονται σημαντικά από την στιγμή που θα ζεσταθεί.
Βασικά πλεονεκτήματα:
  - Εμφάνιση – κατασκευή - συσκευασία
 - Αυτορυθμιζόμενος πόλος με ελατήριο
 - Ρύθμιση τζούρας
 - Σχεδιασμός καμπάνας και στένωση στο πάνω μέρος που αυξάνει την απόδοση
- Δυνατότητα διαβροχής των αντιστάσεων και του απορροφητικού υλικού πριν την πρώτη χρήση αφού η κεφαλή είναι ανοιχτή.
- Το γυάλινο τανκάκι
- Εύκολο γέμισμα
Το μοναδικό μειονέκτημα που βρήκα ήταν το "χουρχούρισμα" προφανώς από υπερτροφοδοσία που κατά καιρούς εμφανίζεται, όχι όμως συχνά και εύκολα αντιμετωπίζεται με επιλογή για λίγο πιο αεράτης τζούρας.
Βρήκα ότι έχει ήδη κάνει παρουσίαση ο Gewre στο site του, αλλά και ο φίλτατος μουσάτος microcoiler o οποίος "επισκεύασε" τον ατμοποιητή εφαρμόζοντας microcoil που θα είναι το επόμενο project μου μόλις "τελειώσω" την πρώτη κεφαλή, η οποία μετά από 20ml αντέχει!



Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2015, 20:09 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 15, 2014, 20:40 »
Ειναι μακραν ο καλυτερος clearomizer που εχω δοκιμασει αλλα μακραν και ο πιο ακριβος... Βεβαια αξιζει τα λεφτα του 100% αν δε θελει καποιος να ασχοληθει με επισκευασιμους και δεν εχει προβλημα να δινει 3,5 ευρα για αντιστασεις.
Ασυγκριτη γευση, ντουμανια, τρομερο airflow control που θα το ζηλευαν πολλοι επισκευασιμοι (καμια συγκριση με Αεροτανκ) και σιγουρα τα 5μλ που χωραει (και παραπανω) βολευουν καποιον που δεν εχει την πολυτελεια να γεμιζει συχνα.
Στα μειονεκτηματα για μενα το γυαλι που ειναι αρκετα εκτεθειμενο και πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος.
Εγω 2-3 φορες εχω σφιξει πολυ τη βαση και οταν πηγα να την βγαλω για να αλλαξω αντισταση δε μπορουσα με τιποτα , ειχε σφηνωσει η βαση... Χρειαστηκαν γαντια λατεξ για εξτρα τριβη για να βγει αλλα εγω φταιω σε αυτο :D

Να σημειωσω οτι εξω η διαφορα τιμης αναμεσα στον Nautilus και στον Aerotank ειναι αρκετα μεγαλη. Εδω ειναι 5 ευρω. Προτεινω σε οποιον ειναι αναμεσα σε αυτους τους 2 να μη τα λυπηθει τα 5 ευρω, δε θα το μετανιωσει.

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 15, 2014, 21:19 »
Με διαφορα ο καλυτερος bdc ατμοποιητης που εχω δοκιμασει.Φοβερη αποδοση γευσης, τεραστια χωρητικοτητα, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και το συστημα ρυθμισης της τζουρας δουλευει πραγματικα απροσκοπτα.Τα μονα του μειον ειναι η μεγαλη διαμετρος (προσωπικα δεν με ενοχλει αλλα στην αρχη μου φαινοταν καπως) και η γυαλινη δεξαμενη.Στο ebay ομως βρηκα αρκετες μεταλλικες καμπανες για τον nautilus οποτε μολις μου ερθει αυτη που παραγγειλα θα επιστρεψω με νεοτερα.Γενικα αν και τσιμπημενη η τιμη του μια αριστη επιλογη

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 15, 2014, 21:55 »
Για εμένα παιδιά είναι οτι καλύτερο έχω δοκιμάσει απο bdc με διαφορά τον δεύτερο. Επειδή έχω ασχοληθεί με πάρα πολλούς ατμοποιητες από εργοστασιακους μέχρι επισκευασιμους είναι καταρχάς η ποιοτηκοτερη κατασκευή ατμοποιητη εργοστασιακου που μου έχει έρθει στα χέρια μου. Τον δοκιμάζω τώρα ένα μήνα περίπου με τις αντιστάσεις του δεν έχω αντιμετωπισει κανένα πρόβλημα πλην ελαχίστων περιπτώσεων.  Απο γεύση φουλ και η διευκόλυνση που σου παρέχει με τις ρυθμίσεις του αέρα απλά φοβερή. Σε βοηθάει να βρεις ακριβώς την τζούρα που σε καλύπτει αλλά βοηθάει πολυ και σε περίπτωση υπό και υπέρ τροφοδοσίας ώστε να τον στρώσεις χωρίς άλλα προβλήματα. Κατά τα άλλα βοηθάει πολύ και η κατασκευή των αντιστασεων που είναι ανοιχτές από πάνω και μπορείς εύκολα νς δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το σύρμα. Τέλος δεν έχω αντιμετωπισει πρόβλημα με κανένα υγρό όσο πηχτό και αν ήταν. Σπάνια έως ποτέ καμένο.  Γενικά σαν ατμοποιητης είναι μια κατηγορία από μόνος του και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 16, 2014, 00:09 »
Σαν εργοστασιακός ατμοποιητής είναι όντως μια κατηγορία μόνος του καθώς έχει τον ρυθμιστή τζούρας που τον διαφοροποιεί. Ο μόνος παρόμοιος είναι ο Kanger αεροτανκ που απ όσο έχω καταλάβει υπολείπεται λιγάκι λόγο του ρυθμιστή. Κατά τα λοιπά έχει πολύ καλή παραγωγή ατμού όπως όλοι οι ΒDC και΄μεγάλη χωρητικότητα για όσους τη θέλουν. Τη γεύση εγώ την ψάχνω ακόμα σ' όλους του BDC βασικά, αλλά σ' αυτόν περισσότερο.
Στα μείον θα βάλω, εκτός από την απουσία γεύσης (με δυσκολία καταλαβαίνω τι ατμίζω) το ότι είναι εύκολο να σπάσει, είναι ογκώδης και κατά τι γνώμη μου άσχημος (σαν μπουκάλα είναι) και έχει και την πλαστικούρα στη βάση που αναιρεί το πλεονέκτημα του γυάλινου τανκ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ τις πανάκριβες κεφαλές του.
Με επισκευάσιμο δεν θα τον συνέκρινα ούτε για αστείο... ειδικά με τη Σοφία, γιατί αναφέρονται ορισμένα αστεία περί ομοιότητας της καμπάνας.. καμία σχέση. Δεν φτάνει ούτε τον τελευταίο επισκευάσιμο βασικά...
Βέβαια είναι θετικό το ότι αρχίζουν να εξελίσσονται οι εργοστασιακοί, χωρίς βέβαια να κρατάν τις τιμές τους...

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 16, 2014, 10:15 »
Αγαπητέ alexis, καθόλου αστεία, σοβαρότατα, ο συγκεκριμένος ατμο στο πάνω μέρος της καμπάνας έχει στένωση "τύπου Σοφίας", για του λόγου το αληθές δες την φωτο που ανέβασα στην παρουσίαση. Διαφωνώ ως προς την γεύση που λες, (μιλάμε για τον ίδιο ατμοποιητή  :hmmm: ?). Εγώ μετά από πολλούς μήνες στους επισκευάσιμους, δεν πίστευα σε αυτό που "έπαιρνα" από τον Ναυτίλο, είχα δε να πάρω εργοστασιακό 8 μήνες !! Σε ότι αφορά την Σοφία, μεγαλύτερο οπαδό της από εμένα δεν θα βρεις, έχω δύο Σοφίες, την μία από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε (και τις δουλεύω κυρίως με  mc, dc και ribbon). Θεωρώ ότι η Σοφία σε overall απόδοση υπερτερεί (χτύπημα-γεύση-ντουμάνι) αλλά ο Ναυτίλος μου δίνει την πιο καθαρή γεύση (συγκρίνοντας με το ίδιο υγρό), σε σύγκριση δε με άλλους επισκευάσιμους ξεπερνά αρκετούς από αυτούς που παιδευω και με παιδεύουνε!!. Σε κάθε περίπτωση, γούστα είναι αυτά !!

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 16, 2014, 10:37 »
Απευθυνόμενος σε όσους έχουν χρησιμοποιήσει και όντας χρήστης απλών aspire bdc τον τελευταίο καιρό, θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τα 30 ευρώ σαν αναβάθμιση από απλό bdc.

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 16, 2014, 11:08 »
Αν τα εχεις να τα δωσεις τα αξιζει και με το παραπανω ειναι σε αλλη κατηγορια σε σχεση με τους υπολοιπους bdc.Αν δεν τα εχεις οι αλλοι bdc δουλευουν αψογα και αποδιδουν υπεροχα

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 16, 2014, 11:54 »
Αγαπητέ alexis, καθόλου αστεία, σοβαρότατα, ο συγκεκριμένος ατμο στο πάνω μέρος της καμπάνας έχει στένωση "τύπου Σοφίας", για του λόγου το αληθές δες την φωτο που ανέβασα στην παρουσίαση. Διαφωνώ ως προς την γεύση που λες, (μιλάμε για τον ίδιο ατμοποιητή  :hmmm: ?). Εγώ μετά από πολλούς μήνες στους επισκευάσιμους, δεν πίστευα σε αυτό που "έπαιρνα" από τον Ναυτίλο, είχα δε να πάρω εργοστασιακό 8 μήνες !! Σε ότι αφορά την Σοφία, μεγαλύτερο οπαδό της από εμένα δεν θα βρεις, έχω δύο Σοφίες, την μία από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε (και τις δουλεύω κυρίως με  mc, dc και ribbon). Θεωρώ ότι η Σοφία σε overall απόδοση υπερτερεί (χτύπημα-γεύση-ντουμάνι) αλλά ο Ναυτίλος μου δίνει την πιο καθαρή γεύση (συγκρίνοντας με το ίδιο υγρό), σε σύγκριση δε με άλλους επισκευάσιμους ξεπερνά αρκετούς από αυτούς που παιδευω και με παιδεύουνε!!. Σε κάθε περίπτωση, γούστα είναι αυτά !!



Αγαπητέ spkok, αν δεν είχες τη φώτο θα αναρωτιόμουν κι εγώ αν μιλάμε για τον ίδιο ατμοποιητή.... Σίγουρα όλα γούστα είναι, εσύ έγραψες τα δικά σου κι εγώ τα δικά μου, ως προς τη γεύση. Όσον αφορά την καμπάνα, δεν έχει στένεμα, απλά ο σωλήνα φαρδαίνει στο τελείωμα του και καμία σχέση δεν έχει με τη Σοφία, ούτε ως προς την κατασκευή ούτε φυσικά ως προς το αποτέλεσμα. Τα λέω αυτά, φυσικά έχοντας και τους δύο στην κατοχή μου. Ως προς την ευκολία και το παίδεμα με αρκετούς επισκευάσιμους, συμφωνώ μαζί σου... αλλά όλοι οι εργοστασιακοί έχουν αυτό το μόνο πλεονέκτημα συγκριτικά με επισκευάσιμους, την ευκολία. Πέρα απ' αυτό, δεν υπάρχει σύγκριση... κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, ως χρήστη... κι όχι ως οπαδού...

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 16, 2014, 13:49 »
χρησιμοποιώ bdc απλό  αλλά , με ενδιαφέρει η ρύθμιση τζούρας (σφιχτή) , μήπως βγαίνει σε μικρότερο μέγεθος?

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 16, 2014, 14:00 »
όχι Γιώργο.. ο Nautilus είναι σε ένα μέγεθος μόνο.

Αποσυνδεδεμένος partalos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 16, 2014, 14:57 »
Η μικροτερη διαμετρος ειναι 0,9mm και ειναι σφιχτη οσο χρειαζετε για να μην εχεις προβλημα υπερτροφοδοσιας.

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 16, 2014, 15:00 »
Νομίζω πως το 0.9 είναι για την υποτροφοδοσία και όχι την υπερτροφοδοσία.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Από το συντoνισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
Μην κάνετε κατάχρηση της "Παράθεσης"


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2014, 15:03 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 16, 2014, 15:30 »
καλό εργαλείο , όμως έχω μπαταριούλα 390mah (mini epsilon) θα πέφτει λίγο μεγάλο, αλλά μπορεί να του βάλω sleeve με μπαταρία 1100.(ψήνομαι!)

Αποσυνδεδεμένος giohk

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Do It Yourself
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 16, 2014, 16:02 »
Νομίζω ο καλύτερος  εργοστασιακος ατμοποιητης, αλλά δεν συγκρίνεται με επισκευάσιμους  ειδικά με την σοφία όπως αναφέρατε . Το αρνητικό που εντόπισα εγω ειναι οταν χρειςιμοποιω  υγρά 100%. Vg  την δεύτερη μέρα η την Τρίτη  δεν μπορεί να δουλέψει σωστά ως καθόλου. Φταίει το απορροφητικό υλικό που εχει η μικρές τρυπουλες παροχείς δεν γνωρίζω , δείχνει να μπουκονει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159777 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530744 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801596 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet