vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 5 χρήστες
tibolaso, dkostas, Ηρακλης, Buliwyf, vsotos

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #765 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 15:30 »
Ρε παιδεια εχω εναν opus και εβαλα 2 rcr123 να φορτισουν.περασαν 17 ωρες και ακομα τιποτα!!!!!!!3βολτ ειναι οι μπαταριες.εχω κανει καμια πατατα?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο Opus που έχεις, έχει τη δυνατότητα να φορτίζει μπαταρίες 3 Volt ?   Οι μπαταρίες που πας να φορτίσεις (τις είδα στις φώτο που ανέβασες είναι 3 V)
Αν ο φορτιστής δεν έχει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του να φορτίζει 3βολτ μπαταρίες, μπορεί & να σκάσουν ακόμα, τον opus δεν τον έχω ώστε να ξέρω...  
Αν δεν έχει αυτή τη δυνατότητα, πάρε τον Xtar SP1.   Είναι φτηνός (18 ευρώ απο Ελλαδα, 15.5$ στο δεύτερο λινκ που παραθέτω-το οποίο είναι το original της Xtar)  & φορτίζει μπαταρίες : 3V-(3.6), 3.7V-(4.2), 3.8V-(4.3)   (μέσα στην παρένθεση είναι η τελική τάση φορτισμένης της μπαταρίας)  και έχει τη δυνατότητα να φορτίσει με 0.5Α-1Α-2Α και παίρνει όλα τα μεγέθη μπαταριών, επίσεις μπορεί να "ξυπνήσει" εντελώς αποφορτισμένες.

http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Xtar%20SP1%20UK.html
https://www.xtardirect.com/products/sp1-charger

Edit:  Αν έχεις μια φορτισμένη μπαταρία, λειτουργεί & ως power bank μέσω έξοδο USB που έχει & παρέχει 5V-1A για φόρτιση κινητού κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 15:50 από Aris78 »

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #766 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:10 »
Ευχαριστω πολυυυυ

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

διαγραφή άμεσης παράθεσης


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 18:05 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #767 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:57 »
Τζάμπα θα πετάξεις τα λεφτά σου. Δεν θα φορτίσει τις μπαταρίες σου κανένας φορτιστής εκτός κι αν αναφέρει ρητά ότι φορτίζει RCR123 3.0V.
Ακόμη κι αν δείξει ότι φόρτισαν οι μπαταρίες σου δεν θα είναι πλήρως φορτισμένες.

Μη τις μπερδεύεις με τις συνηθισμένες RCR123/16340 στα 3.2V που θα τις φορτίσουν τόσο ο Opus όσο και ο XTAR.

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #768 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 17:12 »
Οι μπαταριες ειναι απο φακο cr12e3.εψαχνα για επαναφορτιζομενες γιατι δεν συμφεραν αλλιως.το ζορι ειναι οτι ειναι 3βολτ κ οχι 3.7 και παιρνει 2 σε σειρα...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

διαγραφή άμεσης παράθεσης


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 18:04 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #769 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 17:23 »
Ακριβώς γι αυτό το λόγο υπάρχουν αυτές οι μπαταρίες. Για να αντικαταστήσουν τις μη επαναφορτιζόμενες.
Όμως επειδή υπάρχει ενσωματωμένο κύκλωμα υποβιβασμού τάσης χάνεται μεγάλο μέρος της ενέργειας της μπαταρίας. Δεν σου δίνουν αυτές οι μπαταρίες τα mAh που αναγράφουν. Επίσης θέλουν ειδικούς φορτιστές που δίνουν 4.5V για να ξεπεράσουν το ενσωματωμένο κύκλωμα.

Αρκετοί φακοί που δουλεύουν με CR123 3.0V μπορούν να δεχθούν  RCR123 3.2V χωρίς να καούν. Δες αν ισχύει το ίδιο για το δικό σου φακό και προμηθεύσου τέτοιες μπαταρίες. Αφενός θα έχεις μεγαλύτερη αυτονομία και αφετέρου θα μπορείς να τις φορτίζεις με το φορτιστή που έχεις ήδη.

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #770 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 19:36 »
Εχεις να προτεινεις καποια 3.2??

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2016, 13:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #771 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 03:52 »
Είμαστε εκτός θέματος αφού αυτές οι μπαταρίες δεν χρησιμοποιούνται σε η.τ. αλλά θα σε συμβούλευα τα παρακάτω:
1. Διάβασε προσεκτικά τις προδιαγραφές του φακού, ιδιαίτερα το working voltage.
2. Αν υποστηρίζει μπαταρίες 3.7V τότε η καλύτερη επιλογή σου είναι AW IMR 16340
3. Αν υποστηρίζει μπαταρίες 3.2V τότε δες τις K2 Energy LFP123A. Όμως λόγω της χημείας LiFePO4 δεν μπορείς να κάνεις μεγάλο λάθος όποια μπαταρία και να επιλέξεις.
4. Αν υποστηρίζει μόνο 3V μπαταρίες (λίγο απίθανο μου φαίνεται) τότε αγοράζεις ένα ειδικό φορτιστή για τις μπαταρίες που ήδη έχεις.

Σε μερικούς φακούς χωράνε μπαταρίες μεγαλύτερης διαμέτρου, δηλαδή 18ΧΧΧ. Αυτές είναι οι μπαταρίες που έχουμε στα mod μας. Μια μπαταρία 18650 έχει ίδιο ύψος με 2 CR123, άρα αν χωράει στο φάρδος μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις ο φακός σου θα δουλέψει με λίγο μειωμένο φως αλλά θα έχει εξαιρετικά μεγάλη διάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #772 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 13:38 »
Εκτος του οτι ειμαι πολυ κακο παιδι , μ' αρεσει και να δημιουργω αποριες ............   

Οποτε δεν θα γραψω πολλα .....

Θα γραψω ομως οτι ο φορτιστης που ακολουθει , φορτιζει τις μπαταριες στα καναλια 1 - 4 με 2Α και τις μπαταριες στα καναλια 2 - 3 με 1Α.
Εχει συστημα και υλικα κατασκευης ωστε να μην ανεβαζει θερμοκρασια , φορτιζει την ιδια στιγμη 4 Li-Ion , κινητο τηλεφωνο  ....... και μπορει να φορτισει και μια μπαταρια ...................  Lipo 3S 11.1V με ενταση ρευματος 1Α .............

Μετραει εσωτερικη αντισταση , εχει ενσωματωμένο πολυμετρο , διαθετει ικανοτητα αποφορτισης μπαταριων , μετρητες και τα λοιπα .....
Με λιγα λογια , ειναι πολυφορτιστης και η φορτιση γινεται με μεγαλη ακριβεια απο τη στιγμη που μπορει να κανει και balance σε Lipo μπαταρια .
ΑΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ............ check the prise ............




http://www.gearbest.com/chargers/pp_493564.html?wid=21



Aντε ............ Με τις υγειες μας .........Τωρα που τα μοντακια πανε προς τις Lipo ......... , μαλλον θα δουμε και περαιτέρω εξελιξη ........
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2016, 13:46 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #773 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 14:11 »
Είμαστε εκτός θέματος αφού αυτές οι μπαταρίες δεν χρησιμοποιούνται σε η.τ. αλλά θα σε συμβούλευα τα παρακάτω:
1. Διάβασε προσεκτικά τις προδιαγραφές του φακού, ιδιαίτερα το working voltage.
2. Αν υποστηρίζει μπαταρίες 3.7V τότε η καλύτερη επιλογή σου είναι AW IMR 16340
3. Αν υποστηρίζει μπαταρίες 3.2V τότε δες τις K2 Energy LFP123A. Όμως λόγω της χημείας LiFePO4 δεν μπορείς να κάνεις μεγάλο λάθος όποια μπαταρία και να επιλέξεις.
4. Αν υποστηρίζει μόνο 3V μπαταρίες (λίγο απίθανο μου φαίνεται) τότε αγοράζεις ένα ειδικό φορτιστή για τις μπαταρίες που ήδη έχεις.

Σε μερικούς φακούς χωράνε μπαταρίες μεγαλύτερης διαμέτρου, δηλαδή 18ΧΧΧ. Αυτές είναι οι μπαταρίες που έχουμε στα mod μας. Μια μπαταρία 18650 έχει ίδιο ύψος με 2 CR123, άρα αν χωράει στο φάρδος μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις ο φακός σου θα δουλέψει με λίγο μειωμένο φως αλλά θα έχει εξαιρετικά μεγάλη διάρκεια.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος manton

  • **
  • 153
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Allnetworks
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #774 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 00:35 »
Επειδή είμαι άσχετη με ρεύματα και φορτιστές.. Ποιά η διαφορά των κάτωθι, πέραν από αυτην της τιμής; Εγώ τα γνωστά θέλω, να φορτίζω της 18650 μπαταριούλες του mod μου...
https://www.fasttech.com/products/1765203
http://www.gearbest.com/chargers/pp_469437.html

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #775 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 00:44 »
Tο ακριβό φορτίζει όλων των ειδών, έχει μια ωραία πλακέτα μέσα που αναγνωρίζει το επίπεδο της κάθε μπαταριάς και φορτίζει αυτόνομα, με οθόνη να βλέπεις τι γίνεται, με προστασίες κλπ κλπ.
Το άλλο είναι ένας απλός απλούστατος φορτιστής από μια όχι και τόσο αξιόπιστη εταιρεία.

Υπάρχει κ αυτό σε πιο οικονομικό.
https://www.fasttech.com/products/1421/10001638/5134800-authentic-nitecore-new-i2-intellicharger-2-slot

Αποσυνδεδεμένος manton

  • **
  • 153
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Allnetworks
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #776 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 00:47 »
Βασικά έναν ίδιο φτηνό της ίδιας μη αξιόπιστης που λες εταιρείας, τον έχω χρόνια και τον χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα και ο λόγος είναι ότι χρειάζομαι και δεύτερο. Βέβαια, με προβλημάτισες τώρα. Όσον αφορά ταχύτητα φόρτισης, έχουν διαφορά;

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #777 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 00:59 »
Ο μικρός είναι πιο γρήγορος έχω την εντύπωση. Βασικά τσάμπα η τιμή του.
Δεν τρέχει κάτι με τις απλές συσκευές απλά οι καλοί φορτιστές σαφέστατα κανουν καλύτερα τη δουλειά τους. Ότι πληρώνεις παίρνεις.
Μήπως να κοίταγες για κανέναν τετραπλό να ησυχάσεις μια και καλή? Φορτίζει και ΑΑ ,ΑΑΑ ποτε δεν ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος manton

  • **
  • 153
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Allnetworks
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #778 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 01:03 »
Ναι, ακολουθώντας το link που μου έδωσες, μου εβγαλε προτεινόμενο και τον τετραπλό στα $22,72. Νομίζω εκεί θα καταλήξω, σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #779 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 21:26 »
Εκτος του οτι ειμαι πολυ κακο παιδι , μ' αρεσει και να δημιουργω αποριες ............

Οποτε δεν θα γραψω πολλα .....

Θα γραψω ομως οτι ο φορτιστης που ακολουθει , φορτιζει τις μπαταριες στα καναλια 1 - 4 με 2Α και τις μπαταριες στα καναλια 2 - 3 με 1Α.
Εχει συστημα και υλικα κατασκευης ωστε να μην ανεβαζει θερμοκρασια , φορτιζει την ιδια στιγμη 4 Li-Ion , κινητο τηλεφωνο  ....... και μπορει να φορτισει και μια μπαταρια ...................  Lipo 3S 11.1V με ενταση ρευματος 1Α .............

Μετραει εσωτερικη αντισταση , εχει ενσωματωμένο πολυμετρο , διαθετει ικανοτητα αποφορτισης μπαταριων , μετρητες και τα λοιπα .....
Με λιγα λογια , ειναι πολυφορτιστης και η φορτιση γινεται με μεγαλη ακριβεια απο τη στιγμη που μπορει να κανει και balance σε Lipo μπαταρια .
ΑΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ............ check the prise ............




http://www.gearbest.com/chargers/pp_493564.html?wid=21



Aντε ............ Με τις υγειες μας .........Τωρα που τα μοντακια πανε προς τις Lipo ......... , μαλλον θα δουμε και περαιτέρω εξελιξη ........
Ωραίος φορτιστής, φορτίζει και balanced μπαταρίες τηλεκατευθυνόμενων !! Μετράει και εσωτερική αντίσταση !!  :thumpup:   αλλά η τιμή του...Τσούχτρα   :))
Σε κανά δυο χρόνια που θα έχει πέσει.. Ίσως..        Σόρρυ για το offtopic

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533937 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59465 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236679 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy