vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, dkostas, JohnDag, georgeboy, petr@n, lounik, tibolaso

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1470 στις: Ιουλίου 29, 2016, 16:58 »
Προφανώς δεν πρέπει να κοιμόμαστε στις 4 το πρωί αλλά να είμαστε εδώ να διαφωτίζουμε...

Ας διαφωτίσω λοιπόν.

Ο netsplit έγραψε ότι το άρωμα πλασάρεται σαν κλώνος του Castle Long και ισχυρίζεται ότι φτιάχνεται με γνωστή δημοφιλή συνταγή και χρειάζεται αραίωση 5%.

Δεδομένου ότι δεν κυκλοφορεί καμία συνταγή με τελικό ποσοστό αρώματος λιγότερο από 11-15% είναι μάλλον απίθανο αυτό το άρωμα στο 5% να πλησιάζει το γνήσιο υγρό, και ότι αν τελικά χρειάζεται 15%, το κόστος τριπλασιάζεται.

Άρα κάτι που διαφημίζεται από τον κατασκευαστή ότι κοστίζει χ, τελικά μάλλον κοστίζει 3χ κάτι που θεωρεί μεμπτό.

Τώρα αν δεν καταλαβαίνετε το νόημα της λέξης "άθελα" και θίγεστε μόνοι σας με κάτι που δεν απευθύνεται σε εσάς, αλλά στον κατασκευαστή του αρώματος, σόρρυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω.

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1471 στις: Ιουλίου 29, 2016, 17:38 »
Μάνο όχι δεν το παρασκευάζει άλλο πια, έβγαλε σαν αντικαταστάτη το Casa Blend αλλά 
ούτε και αυτό είναι πια διαθέσιμο (βασικά στην σελίδα τους δεν έχει κανένα άρωμα πια,
και σε ερώτηση που έγινε στο νήμα του παρασκευαστή ακόμα δεν είδαμε απάντηση).
Οπότε για την ώρα κάτσε σε αυτό που δοκίμασες και σου άρεσε κιόλας :) 
Εκτός αν θες να κάνεις μόνος σου κάποιο κλώνο απο συνταγή για το οποίο δεν ξέρω να σε βοηθήσω
αλλά και ούτε πρόκειται να μπλέξω με συνταγές μου αρέσουν τα σύνθετα αλλά να είναι σε μια συσκευασία χαχαχαχα.

Αποσυνδεδεμένος Toniacine

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1472 στις: Ιουλίου 29, 2016, 18:13 »
Όταν κάποιος δεν κοιμάται στις 4 το πρωί και πιο συγκεκριμένα στις 3:55 μπαίνει μέσα σε φόρουμ και παρεμβαίνει σε μία συζήτηση για να δώσει τα.. φώτα του, βρίσκω πολύ λογικό το άτομο στο οποίο απευθύνεται να του ζητήσει.. επεξήγηση στις 3:57.
Να σας δώσω κι εγώ τα φώτα μου λιγάκι μιας και απ ότι καταλαβαίνω πολλοί δεν μπαίνουν καν στον κόπο πριν γίνουν ερριστικοί να κατανοήσουν πλήρως ένα θέμα. Το αρωμα αυτό πωλήται σε συσκευασία δεκα ml και η προτεινόμενη δοσολογία είναι στα 5% αραίωση η τιμή του είναι 7,5€. Εκτός από διαφωτήστρια ας γίνω και μαθηματικός. Αν κάποιος ακολουθήσει αυτή τη δοσολογία για εκατό ml το κόστος του αρώματος που θα χρειαστεί είναι 3,75€. Αν κάποιος πάλι πολύ απαιτητικός θέλει εως και να διπλασιάσει τη δοσολογία έχει κοστος αρώματος 7,5€. Αν είναι ακόμα πιο απαιτητικός και θέλει αραίωση 15% η τιμή ανέρχεται στα 11.25€. Αν πάλι έχει ξεφύγει και θέλει να ατμίζει σκέτο άρωμα χωρίς βάση καν στα 100 ml θα του βγει 75€, αλλά αν το κόστος τότε είναι ανεβασμένο δε φταίει ούτε το άρωμα, ούτε ο κατασκευαστής του και φυσικά ούτε εμείς. Το κατά πόσο θα μοιάζει στο αυθεντικό υγρό και με ποια δοσολογία δεν το είπε κανεις μιας και δεν το εχουμε δοκιμάσει. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνουμε και τι μας γίνεται. Το υγρό που φτιάξαμε με 5% αραίωση έχει πολύ ωραίο και δυνατό άρωμα.. υπολογίζω ότι με καμιά 15αρια ml άρωμα παραπάνω στη δοσολογία θα ατμίζαμε κάτι σε κουνουπέλαιο.. άλλα όπως ειπώθηκε και νωρίτερα.. περί ορέξεως..

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1473 στις: Ιουλίου 29, 2016, 18:56 »
δεν νομιζω οτι ειναι αναγκη να μπενουμε σε μια τετοια αντιπαραθεση ρε παιδια..ο καθενας μας ατμιζει οτι του αρεσει.αλλοι γνησια υγρα αλλοι κλωνους αλλοι απλα υγρα της εκαστοτε εταιριας.οτι μπορει και οτι επιθυμει ο καθενας πληρωνει.το αν εγω π.χ θελω να ρισκαρω και να ατμισω κατι που ας φενεται σε καποιους παραξενο οτι ειναι μονο 5% αυτο αφορα εμενα και η αποψη μου για το ποσο μου αρεσει παλι εμενα αφορα απλα επειδη εδω ειμαστε για να βοηθαμε καλα καναν τα παιδια και εφεραν μια αποψη για το υγρο μιας και το δοκιμασαν.δεν ειναι κακο.

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1474 στις: Ιουλίου 29, 2016, 19:21 »
Κώστα δεν νομιζω οτι υφίσταται θέμα εξαπάτησης απο πλευρα της εταιρειας,αν δεις τo Master που το έχει ίδια τιμή 7,5€ τα 10ml του δίνει 10% αραίωση...δεν με απασχολεί πλεον το ζητημα,οτι είχα να πω το είπα...Αυτό που περιμένω είναι κάποιο παιδι που θα το κανει κι έχει κανει και το αυθεντικό να μας πει ποσο και αν του μοιάζει...
Στις 30-31 θα ανοιξω και το 3bec να δουμε τι ψάρια θα πιασει...
...

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1475 στις: Ιουλίου 29, 2016, 19:26 »
Σε κάτι τέτοια υγρά δεν είναι καλή ιδέα αν σου άρεσε ο κλώνος να κάνεις και το κανονικό 
υπάρχει μεγάλη περίπτωση να σου αρέσει πιο πολύ το original και να κλαις μετά με το κόστος  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1476 στις: Ιουλίου 29, 2016, 19:58 »
Μονο κλωνοι για μας τα μπατηρακια.εγω μονο bebeca εχω κανει original..ολα ταλλα(τριμπεκα.καστρο,γκραντμαστερ )τα κλωνοποιω και ειμαι κομπλε..εκανα και την ladybeca του κωστα και ειμαι στον αφρο!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος parabol

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1477 στις: Ιουλίου 29, 2016, 20:01 »
Κώστα δεν νομιζω οτι υφίσταται θέμα εξαπάτησης απο πλευρα της εταιρειας,αν δεις τo Master που το έχει ίδια τιμή 7,5€ τα 10ml του δίνει 10% αραίωση...δεν με απασχολεί πλεον το ζητημα,οτι είχα να πω το είπα...Αυτό που περιμένω είναι κάποιο παιδι που θα το κανει κι έχει κανει και το αυθεντικό να μας πει ποσο και αν του μοιάζει...
Στις 30-31 θα ανοιξω και το 3bec να δουμε τι ψάρια θα πιασει...
...
καλο θα ηταν να τα αφησεις αρκετες μερες το καστρο γιατι ειναι αρκετα πολυδιαστατο και θελει αρκετες μερες για να δεσουν ολα τα αρωματα και το τριμπεκα γιατι περιεχει RY4 οποτε 30 μερες οριμανση τουλαχιστον για να εισαι καλυμενος

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1478 στις: Ιουλίου 29, 2016, 20:15 »
Όταν κάποιος δεν κοιμάται στις 4 το πρωί και πιο συγκεκριμένα στις 3:55 μπαίνει μέσα σε φόρουμ και παρεμβαίνει σε μία συζήτηση για να δώσει τα.. φώτα του, βρίσκω πολύ λογικό το άτομο στο οποίο απευθύνεται να του ζητήσει.. επεξήγηση στις 3:57.

Πολύ λογικό ναι. Παράλογο είναι το:

μάλλον τελικά απάντηση δεν θα πάρω....

την επόμενη μέρα, πριν προλάβει να μπει κανείς από αυτούς από τους οποίους ζητάει απαντήσεις.



Να σας δώσω κι εγώ τα φώτα μου λιγάκι μιας και απ ότι καταλαβαίνω πολλοί δεν μπαίνουν καν στον κόπο πριν γίνουν ερριστικοί να κατανοήσουν πλήρως ένα θέμα.

Όταν λες εριστικοί εννοείς με τον παρακάτω τρόπο?

Ρε φίλε κάνε μου μια χάρη και διάβασε ξανά αλλά προσεκτικά αυτή την φορά το μήνυμά μου.Απο την αρχή ως το τέλος... Και πες μου τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις...



Τώρα γιατί συνεχίζετε να παρεξηγείστε για κάτι που δεν απευθυνόταν σε εσάς αλλά στο τι διαφημίζει ένας κατασκευαστής αρώματος και σπεύδετε να βροντοφωνάξετε ότι καταλαβαίνετε τι σας γίνεται και να κάνετε τον δικηγόρο υπεράσπισης σε ένα φόρουμ, δεν είμαι ψυχολόγος να το αναλύσω. Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με το τι λέμε ή με το αν το υγρό σας αρέσει ή όχι.



δεν νομιζω οτι ειναι αναγκη να μπενουμε σε μια τετοια αντιπαραθεση ρε παιδια..ο καθενας μας ατμιζει οτι του αρεσει.αλλοι γνησια υγρα αλλοι κλωνους αλλοι απλα υγρα της εκαστοτε εταιριας.οτι μπορει και οτι επιθυμει ο καθενας πληρωνει.το αν εγω π.χ θελω να ρισκαρω και να ατμισω κατι που ας φενεται σε καποιους παραξενο οτι ειναι μονο 5% αυτο αφορα εμενα και η αποψη μου για το ποσο μου αρεσει παλι εμενα αφορα απλα επειδη εδω ειμαστε για να βοηθαμε καλα καναν τα παιδια και εφεραν μια αποψη για το υγρο μιας και το δοκιμασαν.δεν ειναι κακο.
Τίποτα όλα αυτά που αναφέρεις δεν έχει σχέση με το τι λέμε και δεν διαφωνώ με κανένα τους. Δηλαδή σόρρυ διάβασε κανείς σας τι γράφουμε και σε τι απαντάτε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2016, 20:44 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος Toniacine

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1479 στις: Ιουλίου 29, 2016, 21:17 »
Εριστικοί εννοώ μ αυτό:

Προφανώς δεν πρέπει να κοιμόμαστε στις 4 το πρωί αλλά να είμαστε εδώ να διαφωτίζουμε...
Ας διαφωτίσω λοιπόν.

#Το ξαναδιάβασε σε παρακαλώ και πες μου τι δεν καταλαβαίνεις προφανώς πήγαινε στο ότι κανείς απ τους δύο δεν έχει κάνει το αυθεντικό (και το αναφέρει γι αυτό είπε να το ξαναδιαβάσει ) και έτσι ότι δεν περιγράφει κατά πόσο μοιάζει και πόσο καλός κλώνος κάστρου είναι αλλά πως συμπεριφέρεται αυτός ο κλώνος μ αυτή την αραίωση σ αυτό το στάδιο ωρίμανσης κατά προσωπικό συμπέρασμα. #

Όλα τα υπόλοιπα τα "ασχετα" που έγραψα απαντούσαν σ αυτά:

Ο netsplit έγραψε ότι το άρωμα πλασάρεται σαν κλώνος του Castle Long και ισχυρίζεται ότι φτιάχνεται με γνωστή δημοφιλή συνταγή και χρειάζεται αραίωση 5%.
Δεδομένου ότι δεν κυκλοφορεί καμία συνταγή με τελικό ποσοστό αρώματος λιγότερο από 11-15% είναι μάλλον απίθανο αυτό το άρωμα στο 5% να πλησιάζει το γνήσιο υγρό, και ότι αν τελικά χρειάζεται 15%, το κόστος τριπλασιάζεται.
Άρα κάτι που διαφημίζεται από τον κατασκευαστή ότι κοστίζει χ, τελικά μάλλον κοστίζει 3χ κάτι που θεωρεί μεμπτό.


Όσο για το αν θιγόμαστε επειδή είμαστε παρεξηγισιάριδες τα: "όλα τα άλλα που γράφεις είναι άσχετα, το παίζεται δικηγόροι του κατασκευαστή" ή τα προηγούμενα άλλου μέλους τύπου " τώρα εσύ που τα βρήκες τόσα αρώματα με 5% άρωμα μόνο" και όλα με μια όπως φαίνεται δόση ειρωνίας, δεν ξέρω αν δεν αρέσουν μόνο σε μένα πάντως έχω δει και σε άλλες συζητήσεις να έχουν κι άλλοι πρόβλημα μ αυτό το ύφος, δε θα ναι τυχαίο.. ίσως μιας και ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα να είμαστε όλοι λίγο πιο προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας?? 
Όπως είπε πριν κι ο Κώστας εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Ούτε επίδειξη κάνουμε, ούτε πρέπει να κατακρίνουμε τους άλλους, ούτε πρέπει να είμαστε επιθετικοί, ούτε είρωνες, επειδή αν το κάνουμε εμείς.. μπορούν πολύ καλά να το κάνουν κι άλλοι.. και δε νομίζω να είναι αυτός ο σκοπός εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1480 στις: Ιουλίου 29, 2016, 21:26 »
Τι κάνεις Γιάννη, κουκιά σπέρνω.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1481 στις: Ιουλίου 29, 2016, 21:31 »
Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι...

Αποσυνδεδεμένος Toniacine

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1482 στις: Ιουλίου 29, 2016, 21:34 »
Καλά modivin αν δεν το καταλαβαίνεις ότι ο τρόπος αυτός που απαντάς σε όλους μας είναι λίγο απότομος ( μιας και όπως λες όλοι γράφουμε άσχετα και δε διαβάζουμε το νήμα και δεν καταλαβαίνουμε ) ωραία!! Μόνο εσύ καταλαβαίνεις και μόνο εσύ γράφεις εύστοχα. Έχεις και δίκιο σε όλα. Δε θα κάτσω άλλο να διαφωνώ.. όπως είπες ούτε εσύ διαφωνείς με κανέναν μας.. μια χαρά!! Ας αφήσουμε το νήμα και στους υπόλοιπους συνατμιστές μας μιας και το καταντήσαμε μονοπώλειο. Με σεβασμό πάντα( και δεν το λέω καθόλου ειρωνικα, να εξηγούμαι) και σε σενα και σ όλα τα μέλη του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1483 στις: Ιουλίου 29, 2016, 22:05 »
καιγω που εχω φτιαξει τον κλωνο που κυκλωφορει μια αισθηση ψημενου που λες αφηνει αλλα λογικα ειναι η πυραζινη και η μαυρη ζαχαρη και ενω περιμενεις να παρεις ενα γλυκο αποτελεσμα(βαση των αρωματων που χρησιμοπειησα)περνω κατι πιο πολυ σε ξηρο αρωματικο και γιαυτο μαρεσει.τεσπα..το θεμα ειναι να το απολαμβανεις..και μολις δεσει καλυτερα θα σαρεσει πιο πολυ. :thumpup: :thumpup:

Παραλίγο να το ξεχάσω...Κώστα για πες κι άλλα...είδα πυραζίνη και σεληνιαστηκα  :)) δλδ σου δίνει και ξηροκαρπι; θα πηγαινει τρελά... Αυτό δεν νομιζω οτι έχει..

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1484 στις: Ιουλίου 29, 2016, 22:06 »
αδερφε καταλαβα μια χαρα τι λετε και δοξα το θεο το iq μου ειναι αρκετα καλο.δεν ειμαι χαπατο.το οτι δεν θελω να δωσω διαστασεις στην κουβεντα και προσπαθω πλαγια να καταλαγιασω (ηρεμησω)την υποφαινομενη κοντρα δεν σημαινει οτι ειμαι χαζος.και για να μην χαλιομαστε αφηστε τον καθενα να ατμιζει οτι γουσταρει και οπως το γουσταρει και σε οποια αραιωση το γουσταρει απτην στιγμη που ειναι ενηλικας και ενημερος .και επειδη εισαι καιρο στο κουρμπετι του ατμισματος δεν ειναι αναγκη να εισαι τοσο υπεροπτης,οσο δικιο και ναχεις κατανταει σπαστικο

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
μπααα...εχει χαθει εκει μεσα η πυραζινη.ειναι και σε μικρο ποσοστο.ισα ισα για την ενισχυση.το ξυροκαρπι θα το παρεις στο κλωνοτριμπεκα πουχει αρκετουτσικο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135744 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084199 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 95 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos