vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

142 επισκέπτες, 5 χρήστες
ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ, djfloor, antiklitos140, Jorge, manoslykos

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1830 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 18:46 »
Τις διαρροές ναι, εαν δεν του στάζεις πιο πολλές σταγόνες απο αυτές που χωράει.
Την υγρασία στον πόλο όχι, είναι φυσικό επόμενο.


Σκέψου, ίσως μελλοντικά να κάνεις μετάβαση στον Eviva-D που παίρνει αέρα απο τα πλάγια (περιστρεφόμενο δαχτυλίδι στη βάση του), είναι και αυτός με κεραμικό, έχει τη δυνατότητα να γίνει τανκάτος με αυτονομία 3.5ml και, ως dripper είναι γενικότερα πιο εύκολος στην καθημερινότητα του + με μεγαλύτερη αυτονομία υγρού απο του Leo. Επίσης, δεν θα χρειάζεσαι αντιστάσεις με σύρμα non …

https://www.atmistique.gr/atmistique-series/rebuildable-atomizers/eviva/

Αποσυνδεδεμένος cosmo211

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1831 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 19:09 »
Προσέχω αρκετά τις σταγόνες που του στάζω τον ατμιζα σε μηχανικό (mecha bod)  αλλά πιστεύω πως σε ηλεκτρονικό μοντάκι  ατμοποιητης που έχει εισαγωγή αέρα απο κάτω είναι πλέων απαγορευτικός. Αργά ή γρήγορα θα την πάθεις τη ζημιά (όπως και εγω).
Πίστευα οτι κάποιος θα είχε βρει λύση με κάποιο 510 connector insulator που θα "εμπόδιζε" τις διαρροές του. Αλλά το πιστεύω από το τι υπάρχει απέχει πολύ... :)) :))

Όσο αφορά τις αντιστάσεις nr-r-nr με την ηλεκτροπόντα γίνονται παιχνιδάκι. Θα κρατήσω φίλε Ζarathustra thn συμβουλή σου για τον Eviva - d και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου.

Μου φένετε πως ήρθε η ώρα να τον αποχωριστώ μαζί με όλη του την προίκα..
:'(



Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1832 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 20:47 »
Μια τελεταια ερωτηση παιδια...τοσο καιρο...3χρονια σχεδον...ατμιζω σε επισκευασιμους με αεραγωγους τιγκα ανοιχτους....αντιστασεις συνηθως απο 0.65 εως 0.90 αναλογα την διαθεση..κ βατ απο 17 εως 22...καλως μεχρι εδω..
χτες εστησα τον dreamx κ λεω αντε παμε πανω απο ωμ για οικονομια......εβγαλα μια 1.02..και με γνωμονα οτι δεν πρεπει να αντιστοιχει πανω απο 4.30 βολτ το wattage το εθεσα στα 17 βατ...κουραστηκα σε καποια φαση κ εκλεισα αεραγωγο για να το κανω οσο πιο τσιγαρισιο γινεται...μονος αεραγωγος κ κλειστος αρκετα...εκει εσκασε το καμμενο το ιδιο....υπερτροφο η υποτροφο δεν επαιζε..τον ειχα στησει καλα....οποτε οπως μου επιβεβαιωσε ενα παιδι πιο πανω φταινε τα βατ που εβαλα επειδη το πηγα οριακα κ εκαψε....

ερωτηση...οσο πιο μικρο το συρμα..πχ 27..μπορεις να βγαλεις μια αντισταση 0.75 κ να την παιζεις 17 βατ χωρις να καψει....ενω αν βγαλω την ιδια αντισταση με πιο χοντρο συρμα...επιτρεπει να ανεβασω βατ πχ 22..23..χωρις να την καψει......ισχυει ο συνηρμος μου?...δηλαδη τοσο καιρο δεν ειχα παρει χαμπαρι μια με τους αεραγωγυς ανοιχτους φουλ...σημερα επιτελους το δοκιαμσα σε νεα αντισταση 0.72 ωμ...με 27αρι σε πυρηνα 3αρη..κ στα 17 βατ..και μια χαρα ατμιζει...και δεν καιγεται αν κλεισω τερμα αεραγωγους κ το κανω τσιγαρισιο..

ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει.

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1833 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 20:55 »
Εδώ και μια εβδομάδα έχω στα χέρια μου αυτόν :
http://digiflavor.com/project/pharaoh-dripper-tank/
Τον έχει κανένας πιο έμπειρος (από μένα) να γράψει εντυπώσεις.
Συγκριτικά με τον kayfun v5 , έχει πολύ ντουμάνι και αρκετά καλή γεύση.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1834 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 21:15 »
φιλε  bonecrasher περαν του συρματος που δεν φταιει (νασαι σιγουρος) ειναι και θεμα τροφοδοσιας.αν εχεις καλη τροφοδοσια τοτε μπορεις να ανεβεις πολυ σε βατ και να μην παρεις καμενο.ο αερας οπως και το συρμα δεν εχει να λεει.ολα ειναι τροφοδοσια.εγω ατμιζω τον τυφωνα απο 3,5 μεχρι και 5 βολτ χωρις καμμενο.

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1835 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 22:36 »
Okkkkkk!!!ευχαριστω φιλε κωστα.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1836 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 22:46 »
Μεγάλη κουβέντα. Προσωπικά θεωρώ ότι και το σύρμα παίζει μεγάλο ρόλο.
Ένα απλό παράδειγμα.
Έχεις μια αντίσταση 0,8 με 30mm σύρμα
και έχεις και μια αντίσταση επίσης 0,8 αλλά με κλάπτον σύρμα.
Ναι μεν εχεις έναν μπούσουλα με τα ωμ, αλλά αν στο 30άρι ανέβουν κατά λάθος ας πούμε τα βατ θα γίνει κάρβουνο η αντίσταση. Δεν θα συμβεί το ίδιο με το χοντρό σύρμα.

Είναι πολλές οι μεταβλητές και οι παράγοντες που δίνουν το τελικό αποτέλεσμα.Εννοείται τροφοδοσίες βαβάκια κλπ.

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1837 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 23:10 »
Αυτο εννοουσα κ εγω Savo..αρα μεσα πεφτω κ χωρις να αφηνω στην παραεξω την αποψη του φιλου που μου ειπε περι τροφοδοσιας..τα βαμβακια μια χαρα τα βαζω νομιζω..δεν εχω διαρροες κλπ..τωρα στα0.72Ωμ..μεχρι 21.5 παει ας πουμε μετα το βλεπω να φουντωνει...αυτα με 27αρι συρμα που εχω ξεμεινεμενο κ 3αρη πυρηνα...clapton ρε φιλε εχω δοκιμασει...σε μικροτερο πυρηνα..δεν μου κανε κλικ..πολυ δυνατο χτυπημα κ οχι τοσο βαση στην αναλυση γευσης που προτιμω απο το να βγαζω συννεφα...

προφανως αυτο που δεν ειχα καταλαβει τοσο καιρο ειναι οτι το 27αρι δεν κανει για subohming προφανως....

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1838 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 23:15 »
Το clapton το έφερα σαν παράδειγμα. Το κάθε πράγμα έχει ένα εύρος σωστής λειτουργίας.
Ψάχνουμε μέσα σε αυτό το εύρος το σωστό και επιθυμητό ατμιστικό αποτέλεσμα.
Είμαστε οφ τόπικ πάραυτα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1839 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 14:29 »
Καλησπέρα παιδιά. Με την επισκευάσιμη ο Protank 4 κάνει καθόλου τσιγαρίσιες τζούρες ικανοποιητικές??

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1840 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 14:41 »
Επουδενί.! :D

Διπλή αντίσταση, θέλει αεράκι για να ψύχεται και να αποδίδει σωστά και ικανοποιητικά .. Δέχεται την rba του subtank βέβαια αλλά και πάλι.. ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1841 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 20:10 »
Μια τελεταια ερωτηση παιδια...τοσο καιρο...3χρονια σχεδον...ατμιζω σε επισκευασιμους με αεραγωγους τιγκα ανοιχτους....αντιστασεις συνηθως απο 0.65 εως 0.90 αναλογα την διαθεση..κ βατ απο 17 εως 22...καλως μεχρι εδω..
χτες εστησα τον dreamx κ λεω αντε παμε πανω απο ωμ για οικονομια......εβγαλα μια 1.02..και με γνωμονα οτι δεν πρεπει να αντιστοιχει πανω απο 4.30 βολτ το wattage το εθεσα στα 17 βατ...κουραστηκα σε καποια φαση κ εκλεισα αεραγωγο για να το κανω οσο πιο τσιγαρισιο γινεται...μονος αεραγωγος κ κλειστος αρκετα...εκει εσκασε το καμμενο το ιδιο....υπερτροφο η υποτροφο δεν επαιζε..τον ειχα στησει καλα....οποτε οπως μου επιβεβαιωσε ενα παιδι πιο πανω φταινε τα βατ που εβαλα επειδη το πηγα οριακα κ εκαψε....

ερωτηση...οσο πιο μικρο το συρμα..πχ 27..μπορεις να βγαλεις μια αντισταση 0.75 κ να την παιζεις 17 βατ χωρις να καψει....ενω αν βγαλω την ιδια αντισταση με πιο χοντρο συρμα...επιτρεπει να ανεβασω βατ πχ 22..23..χωρις να την καψει......ισχυει ο συνηρμος μου?...δηλαδη τοσο καιρο δεν ειχα παρει χαμπαρι μια με τους αεραγωγυς ανοιχτους φουλ...σημερα επιτελους το δοκιαμσα σε νεα αντισταση 0.72 ωμ...με 27αρι σε πυρηνα 3αρη..κ στα 17 βατ..και μια χαρα ατμιζει...και δεν καιγεται αν κλεισω τερμα αεραγωγους κ το κανω τσιγαρισιο..

ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει.



Ειδα οτι αναφερεις αναλογιες Watts - Volts - Ohms κλπ. κλπ. κλπ.......

1)  Αυτες τις αναλογιες που τις στηριζεις ;;;;

2)  Απο που πηγάζουν ;;;;

.......... και κατι αλλο.........

3)  Το macro coil τι ειναι ;;;;   
(Η τελευταια ερωτηση δεν ειναι μονο για 'σενα φιλε μου , αλλα γενικα για οποιον γνωριζει....)

Αποσυνδεδεμένος efarmostis

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1842 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 21:39 »
Macro coil είναι χοντρό, κατά προτίμηση 0.50 ή άνω σύρμα σε μεγάλο πυρήνα, 3 χιλιοστά και βάλε.
Αμερικανιές.

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1843 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 23:45 »


Ειδα οτι αναφερεις αναλογιες Watts - Volts - Ohms κλπ. κλπ. κλπ.......

1)  Αυτες τις αναλογιες που τις στηριζεις ;;;;

2)  Απο που πηγάζουν ;;;;

.......... και κατι αλλο.........

3)  Το macro coil τι ειναι ;;;;   
(Η τελευταια ερωτηση δεν ειναι μονο για 'σενα φιλε μου , αλλα γενικα για οποιον γνωριζει....)

Φίλε Shadockan
Ξεκινωντας το ατμισμα πριν απο 3μιση χρόνια..με συμβουλεψαν σε γνωστο καταστημα..τα watt...να μην υπερβαινουν σε αντιστοιχια τα 4.30 Volt..ετσι προστατευεις την αντισταση απο τυχον καψιμο μου ειπαν..κ αφ ετερου ειναι οι πιο "ασφαλεις" θερμοκρασιες..προς αποφυγην τυχον επικυνδυνων ουσιων που μπορει να πηγαζουν απο τα μεταλα των αντιστασεων οταν θερμαινονται...ετσι κ εγω το εχω κρατησει σαν γνωμονα οταν φτιαχνω αντιστασεις.
περαιτερω..συνδεω τα ohm με τα watt..καθως δεν μπορεις να βαλεις οτι να ναι watt σε οποιαδηποτε αντισταση...και κινδυνος να κανει παιζει κατα πολυ..και η γευση δεν θα ειναι οκ..
κοινως εγω προσωπικα..εχω διαπιστωσει οτι σε αντιστασεις απο 0.45-0.60 παιζω απο 28 εως 35 βατ με ωραια αποδοση κ γευση..ενω σε αντιστασεις μεγαλυτερες απο 0.60 εως 0.90 κατεβαινω σε βατ απο 17-22.

Αντιστασεις μεγαλυτερες του ενος ωμ δεν κανω καθως δεν εχει καμμια σχεση σε αποδοση γευσης με το sub.

Εαν θελεις περισοτερες πληροφοριες σχετικα με το που με συμβουλεψαν ετσι στο ξεκινημα μου οντας αρχαριος στειλε μου μηνυμα να σου πω το μαγαζι.ειναι πολυ γνωστη αλυσιδα.
το Macro ειναι αυτο που σου ειπε ο φιλος πιο πανω...αλλα εγω το εθεσα λαθος.. :)) :))..micro εννοουσα..που εαν το αντιλαμβανομαι σωστα ειναι η κατασκευη που οταν ζεστανει η αντισταση την ενωνεις με τσιμπιδα κ γινεται ενα κομματι..αυτο κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο σε παραγωγη ατμου σε βατ ανω των 20 κ κραταει πιο πολυ απο τις spaced.αυτες ομως δινουν πιο απαλα την γεσυη ενω το micro ειναι πιο τραχύ.




Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1844 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 00:33 »
Δεν εχει σχεση το mini / micro / mega coil με το ποσο χοντρο ειναι το συρμα .

Το mini coil εχει εσωτερικη διαμετρο 1mm
Το micro coil εχει εσωτερικη διαμετρο 2mm
Το mega coil εχει εσωτερικη διαμετρο 3mm

Aν εχει βγει κατι καινουριο ........  :dontknow:



BonecrusheR φιλε μου ....... , δυστυχως εχεις πεσει θυμα των ανθρωπων που εχουν καταστηματα ατμιστικου εξοπλισμου και το κυριο μέλημά τους , ειναι να σου παρουν τα χρηματα απο την τσεπη.
Δεν ισχυει ΚΑΘΟΛΟΥ αυτο που σου ειπανε ....

Τοτε που το 4.2V ηταν αρκετο για να ''καψει'' την αντισταση , ειχαμε ατμοποιητες με συρματα το ανωτερο 0.20mm και οπως ειναι φυσικο δεν αντεχαν τη δυναμη των WATTS που παραγόταν .

Ειμαστε σε λαθος νημα , οποτε βαζω το link για να παμε στο σωστο....

http://vaping.gr/index.php/topic,16912.msg1090292.html#msg1090292
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2016, 01:13 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8016 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236715 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13917 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084626 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy