vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, manoslykos, lounik, Milarepa, tibolaso, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος herc

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« στις: Δεκεμβρίου 01, 2013, 20:04 »
θελω να παρω ενα επισκευασιμο να τον εχω για διπλη αντισταση (dual coil)
ειμαι αναμεσα σε aga td και steam turbine,τους εχει κανεις?ποιον θα προτεινατε και γιατι?
καποιος αλλος ατμοποιητης για αυτη την δουλεια υπαρχει ?ενοειτε σε κατι φτηνο...

--------------------------

Από τον συντονισμό:
Αν δεν βρίσκετε το θέμα με τον επισκευάσιμο ατμοποιητή που θέλετε να αναφερθείτε ή αν αναφέρεστε σε περισσότερα του ενός μοντέλα ή αν γι' αυτό που θέλετε να μιλήσετε πιστεύετε ότι δεν είναι ανάγκη να δημιουργηθεί νέο θέμα, δημοσιεύστε το εδώ.

Για εισαγωγή έχουμε κάποια βιντεάκια από τον kostas44 που δημοσιεύστηκαν στο φόρουμ μας εδώ:


1. Τι εργαλεία θα χρειαστώ:




2. Το πρώτο στήσιμο επικευάσιμου:




3. Στρίψιμο microcoil




4. Οργανικό Βαμβάκι για φυτίλι και πως το τοποθετούμε


5. Περί αντιστάσεων ο λόγος

Απόψε δεν θα δείξω κάτι εγώ αλλά θα συζητήσω με 2 άτομα που δεν το κρυβω με εχουν βοηθησει πολυ στο παρελθον με τις αμεσες απαντησεις τους ... και νομιζω και πολλους απο εδω μεσα . Η συζητηση μας έγινε μεσω τηλεφωνου και αυτο συνεπαγεται με ψιλοπροβληματακια στον ηχο,  σιγουρα η συζητηση μας θα βοηθησει αρκετους νεους εδω μεσα και θα τους λυσει πολλες αποριες σχετικα με τον χωρο των επισκευασιμων ...

Ευχαριστώ θερμά:
shadockan
Nemesis_rds





6.  Περί αντιστάσεων ο λόγος ( Part 2)

Σημερα στην βίντεο βοήθεια έχω την συνέχεια απο το προηγούμενο  βίντεο Περί αντιστάσεων ... Θα δείξω ενα online υπολογιστη αντιστάσεων ( οι περισσότεροι τον ξέρετε ) κάποιες επεξηγήσεις σε αυτό το πρόγραμμα και μερικά tips  που θα βοηθήσουν ... όπως και ότι θα έχω σε μίνι συνέντευξη τον δημιουργό του προγράμματος αυτού ... Θα μας πει κάποια πράγματά και θα δώσει μερικές συμβουλές ... Στο τέλος προτείνω 4 νήματα που βοηθήσουν όσους αρχίζουν τώρα το σπορ των επισκευασιμων

Ευχαριστώ θερμά:

Petra
(Για την μεγαλη της υπομονη στις μεταφρασεις των διαλογων της συνέντευξης)





7. Πως αλλαξα συνηθεια απο το να μην κανω dry burn



Νεο tutorial για νεους ατμιστες αλλα και καποια tips για ολους μας!!!!

Στήσιμο επισκευάσιμου ατμοποιητή απο την αρχη μεχρι το τελος


 

για καλύτερη σας παρακολούθηση του βίντεο εχω κάτω στην περιγραφή ενα είδος περιεχομένων που θα σας πάει αμέσως στο σημείο που θέλετε!!!!!
Οτι ερωτήσεις έχετε να κάνετε καλύτερα να τις κάνετε στα σχόλια κάτω απο το βίντεο στο youtube  για να μπορώ να σας απαντήσω άμεσα
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 08:01 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 10:04 »
επειδη κι εγω χρησιμοποιω ego και ειμαι υπερευχαριστημενος με τον eternity, αλλα ειδα πως εκει που κουμπωνει με την μπαταρια εχει πιασει σκουρια, οποτε θελω κατι σε ss tank τι προτεινετε;
ΟΜΙΚΡΟΝ ή Α2 τανκ; επίσης αφου Α7 και ετερνιτυ κουμπωνουν μεταξυ τους, μπορω να κανω τον α7 τανκ;

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 12:15 »
Ο Α7 και ο Eternity δεν κουμπώνουν μεταξύ τους - το πάνω μέρος του Α7 μπορεί να κουμπώσει στον eternity αλλά όχι το αντίστροφο.

Επίσης δε νομίζω να σκουριάζει ο επινικελωμένος ορείχαλκος - μήπως είναι κάτι άλλο και όχι σκουριά ;

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 12:44 »
Ειχα τον ετερνιτυ και δεν ειχε σκουριασει αλλα ειχε φθαρει το χρωμα και μου σπασε το ενα ποδι. τωρα εχω μια φθηνη εκδοχη απο φαστεκ. οποτε δε νομιζω να ναι επινικελωμενος ορειχαλκος..
και δυστυχως ειναι σιγουρα σκουρια..


κριμα που δεν ταιριαζει ο Α7 πληρως με τον ετερνιτυ.


αναμεσα σε ομικρον και α2 Τμαχ ποιον λετε;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 14:02 »
Μάλλον Omikron, που θα σου είναι και πιο οικείος.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 23:26 »
Εχω μια ηλεκτρολογικη απορία για τις διπλές αντιστάσεις: όταν μπαίνουν χιαστη δεν υπαρχει κίνδυνος βραχυκυκλωματος? επειδη υπαρχουν καποιοι που δεν  βάζουν ανάμεσα έξτρα φυτιλι.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 23:46 »
Με μία λέξη, ναι, υπάρχει πιθανότητα.
Σε ένα σύστημα πηνίου όμως όπως το micro coil για παράδειγμα που είναι πράγματοι πηνίο, δημιουργούνται μαγνητικά πεδία που δεν το επιτρέπουν. Φυσικά σε καμία περίπτωση αυτό δε σημαίνει πως δε βραχυκυκλώνουν.

Δεύτερο θέμα και πιο σημαντικό είναι το που ενώνονται/βραχυκυκλώνουν.
Έρχονται λοιπον υποθετικά σε ίσης ομικής αντίστασης πηνία χ amp. Ξεκινάει το πηνίο Α με το πηνίο Β από το ίδιο σημείο (θετικό πόλο) και καταλήγει στο ίδιο (αρνητικό πόλο, έναν, καθώς μιλάμε για βραχυκύκλωμα που τότε θα γίνει). Θα συναντηθούνε στο σημείο Ψ. Θεωρητικά η απόσταση θα είναι ίδια από το Ψ μέχρι τον θετικό ή τον αρνητικό πόλο. Οπότε βραχυκυκλώνοντας το Α με το Β, το ρεύμα δεν έχει "κέρδος" να πάει από τη μία ή την άλλη. Άρα τα μοιρασμένα χ Amp θα συνεχίζουν να μοιράζονται.

Συνδυάζοντας την αρχική περιληπτική έκδοση του υπάρχει πιθανότητα, με την υπό άριστες εργαστηριακές συνθήκες της δεύτερης που δε βραχυκυκλώνει, πιστεύω παίρνεις την απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος madmama

  • *
  • 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η ζωη ειναι ωραια!!!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 23:40 »
Θα ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω αυτο το μικρο πλαστικο(σιλικονακι)που μονωνει τον πολο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2013, 02:18 από madmama »

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 24, 2013, 19:33 »
ποιος ιθακοκλωνος ερχεται με το υpdate nut και σε ποιο ελληνικο καταστημα ?

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 01:50 »
Γνωμες?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 02:34 »
Δες εδω στα reviews.

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 02:42 »
Τον εχω ηδη αγορασει,απλα θελω να μου πει και καποιος αλλος την εμπειρια που ειχε με τον συγκεκριμενο.

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 29, 2013, 20:02 »
Γεια σας!Σημερα εστριψα την πρωτη μου διπλη αντισταση σε κλωνο Nimbus.Το μοντ μου εδειξε αντισταση 2.4ωμ.Χρησιμοποιησα συρμα kanthal 0,16 με 6 σπειρες σε καθε αντισταση.Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ουτε ντουμανι ουτε χτυπημα.Καμμενο δεν πηρα.Κανω κατι λαθος?Μπορειτε να βοηθησετε?

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 29, 2013, 20:14 »
Μάλλον τον δουλεύεις σε λίγα Volt και έχεις ρίξει πάρα πολύ υγρό στα φιτίλια.

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 29, 2013, 20:16 »
Το δουλευω στα 10,5 watt.ειναι λιγα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303213 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12784 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801579 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet