vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

147 επισκέπτες, 7 χρήστες
axilleaspro, dkostas, grag, Mulder, mode plagal, giorgos1999, Jorge

Twitter

Έτοιμα υγρά UMAMI

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Έτοιμα υγρά UMAMI
« στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 16:17 »
Τα υγρά UMAMI είναι ήδη αρκετά γνωστά στο φόρουμ.
Τα κατασκευάζει η zerobacco και αποτελούν δημιουργίες του συμφορουμίτη μας zetel
Δεν είχα την τύχη να τα δοκιμάσω όλα, αλλά έκανα αρκετά μλ (όπως θα δείτε και από τα μπουκαλάκια) από τα περισσότερα της σειράς FROST Z, τα οποία και σας παρουσιάζω.





το concept της ιδέας FROSTY Z είναι αρώματα φρούτων αναμειγμένα με μενθόλη (όχι μέντα)
Για κάποιους που εκτιμούν τις φρουτένιες γεύσεις και τη μενθόλη ακούγεται καλό.
Οι περισσότεροι όμως δεν εκτιμούν πολύ τις μέντες και τα σχετικά ακόμη κι αν ατμίζουν φρούτα.


Γι΄αυτούς λοιπόν είναι η παρουσίαση, μια και ανήκω στο ίδιο ακριβώς ατμιστικό προφίλ.
Δεν ατμίζω μέντα, δεν ατμίζω φρούτα. Αυστηρά και μόνο καπνικά.


Ιδού λοιπόν η έκπληξη. Με τα umami για 4-5 μέρες έκανα αποκλειστικά frostyZ και πλέον (μιλάμε για μήνα) ατμίζω εναλλάξ καπνικά και frostyΖ.
Eνας τζεμινι μινι με καπνικό και ένας τζεμινι μινι με umami.
Η μενθόλη που υπάρχει στα umami δεν έχει καμιά σχέση με τις γνωστές μέντες του εμπορίου και τα φρούτα είναι τόσο απαλά στη γεύση και καθόλου μπουχτιστικά, ώστε όλο μαζί είναι ένας υπέροχος συνδυασμός.





ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:
Κυκλοφορούν σε συσκευασίες των 15 και 30ml, σε περιεκτικότητες νικοτίνης 9 και 18mg και αναλογία 50% VG-50%PG. Η τιμή τους είναι 6.15 ευρώ για τα 15μλ και 9.84 ευρώ για τα 30 μλ, ιδιαίτερα συμφέρουσες σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Πλαστικά ημιδιαφανή μπουκαλάκια με κόκκινο πώμα ασφαλείας, μια εξαιρετικής αισθητικής ετικέτα με το όνομα του προιόντος μπροστά και μια ετικέτα στην πίσω πλευρά με τα συστατικά και την ημερομηνία λήξης (και τις επισημάνσεις ασφαλείας)





Η σειρά περιλαμβάνει μέχρι στιγμής τα FROSTY: Τart, Peach, Greens, Melontic, Orange spill, Summer, Cucu.


Τα 6 πρώτα τα δοκίμασα, αρχικά αναραίωτα στα 9mg και στη συνέχεια αραιωμένα με 50% μηδενική βάση, διοτι έπεσα σε νικοτίνη. Ακόμη όμως και με την αραίωση, το άρωμα παραμένει ισχυρό. 


FROSTY PEACH: Oπως λέει και το όνομά του, μίξη ροδάκινου με μενθόλη, με το ροδάκινο να έχει διακριτικούς τόνους, αλλά αισθητό και απαλό άρωμα. Δροσερό κι ευχάριστο.
FROSTY MELONTIC: To αγαπημένο μου, με παιχνιδιάρικες νότες πεπονιού, χωρίς όμως την έντονη οσμή και γεύση που πεπονιού που συναντάμε καμιά φορά σε γλυκά με τεχνητό άρωμα. Δένει υπέροχα με τη μενθόλη.
FROSTY SUMMER: Kαρπούζι με μενθόλη. Και πάλι ουδεμία σχέση με τις έντονες ενοχλητικές γεύσεις που συναντάμε σε τσιχλες/καραμέλες. Πολύ απαλό, ισορροπημένο, με το καρπούζι να ξεγελάει τη γεύση, αφήνοντας μόνο μια σπιρτάδα.
FROSTY ORANGE SPILL: Πορτοκάλι με μενθόλη. Εχοντας δοκιμάσει το πορτοκάλι της atmos, περίμενα κάτι πολύ τραχύ που να καλύπτει τα πάντα. Το συγκεκριμένο όμως είναι τόσο εκλεπτυσμένο, ώστε αφήνει μόνο λίγες πικάντικες νότες στην εισπνοή και πλούσιο, αλλά διακριτικό άρωμα.
FROSTY GREENS: Πράσινο μήλο με μενθόλη. Εντελώς ραφιναρισμένη γεύση πράσινου μήλου, χωρίς το όξινο που συνήθως αφήνουν τα αρώματα άλλων εταιριών. Δένει υπέροχα με την μενθόλη.
FROSTY TART: Το αδελφάκι του orange spill: Λεμόνι και κίτρο μαζί με μενθόλη. Καθόλου όξινο, καθόλου μπουχτιστικό και βαρύ. Αλλά, απαλό, εκλεπτυσμένο, σχεδόν εθιστικό.


Δεν τα καταφέρνω τόσο καλά στις περιγραφές υγρών όπως ο cruiser, αλλά η ουσία είναι ότι τα συγκεκριμένα υγρά, τα frostyZ της UMAMI δεν έχουν καμία σχέση με τα κλασικά φρούτα και μέντες που κυκλοφορούν. Είναι πολύ εκλεπτυσμένα και όμορφα ταιριασμένα σε άρωμα και γεύση, ώστε να γίνονται εθιστικά, ακόμη και από τους φαν των καπνικών. Στο χώρο αφήνουν ένα ανεπαίσθητο όμορφο άρωμα, που με έχει σώσει όταν είμαι με παρέες μη καπνιστών. Ατμίζονται όλη σχεδόν τη μέρα (εντάξει, με κάτι σκέτους εσπρέσο που χτυπάω δεν ταιριάζουν) και είναι απίστευτο το πόσο δροσερή επίγευση αφήνουν. Μην περιμένετε να είναι εντελώς ξεκάθαρη η ιδιαίτερη γεύση τους από την πρώτη τζούρα, αυτό που κυρίως αφήνουν ως αίσθηση είναι το φρούτο με τη μέντα. για παράδειγμα, το summer δεν έχει τη χαρακτηριστική καρπουζίλα στη γεύση, ούτε το spill αφήνει την αίσθηση ότι δαγκώσατε φλούδα πορτοκαλιού. Αυτό τα κάνει να μην είναι μπουχτιστικά παρά τη μενθόλη - μεγάλη έκπληξη!
Δεν είναι τελικά τυχαίο το όνομά τους: "Το Umami είναι η 5η βασική γεύση μετά το ξινό, το γλυκό, το πικρό και το αλμυρό. Ανακαλύφθηκε το 1908 από τον Γιαπωνέζο χημικό Kikunae Ikeda και οι ειδικοί κάλυκες που την ανιχνεύουν, εντοπίστηκαν πάνω στη γλώσσα το 2000 μετά από βιολογικές έρευνες. Στο χώρο των ανθρώπων της γεύσης το "Umami" εκφράζει την ουσία της νοστιμιάς και την έντονη συμπυκνωμένη γευστική πληρότητα."


Οι δε τιμές τους για έτοιμα υγρά είναι πολύ οικονομικές.
Ανυπομονώ να δοκιμάσω τις βάσεις και τα καπνικά τους.
Ο zetel με τη zerobacco έκαναν καλή δουλειά. Για άλλη μια φορά βλέπουμε στην αγορά ελληνικά ατμιστικά προϊόντα υψηλής ποιότητας.
Eκτός από τη zerobacco, διατίθενται και σε άλλα καταστήματα, όπως Fabvape, mpixlimpidi, vape collection και φαντάζομαι σύντομα σε πολύ περισσότερα.










Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 16:25 »
Μια χαρά τα καταφέρνεις!
Στην πρώτη ευκαιρία, θα παραγγείλω ακριβώς τα ίδια για να σε επιβεβαιώσω! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 22:57 »
πολυ καλα υγρα εχω δοκιμασει αρκετα και εχω κολλησει με την μενθολη. :thumpup: :thumpup:
μπραβο στον φιλο συνατμιστη zetel.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 23:12 »
Δεν ξερω petra αλλα το Frosty Summer που δοκιμασα δεν ηταν του γουστου μου, δεν τα παω τα φρουτα ουτε την μεντα, βασικα την μεντα μπορω να την ανεχτω καπως αρκει να μην ειναι μεντα οδοντοκρεμας και οταν την ατμιζω φροντιζω παντα να μην ξεπερναω τα 6mg νικοτινη ωστε ολα να ειναι απαλα σε γευση.


Τωρα επειδη την βαση UMAMI την εχω σε μεγαλη εκτιμηση και οντως ειναι πολυ καλη (μπραβο στον Zerobacco για αυτην) θα περιμενω να φτιαξει και μερικες συνταγες με σοκολατα και καφε που τα εχω αδυναμια και βλεπουμε, πιστευω παντως οτι θα τα παει πολυ καλα με τα εν λογω υγρα γιατι (να πω την αμαρτια μου) και η μεντα του ηταν πολυ διακριτικη και τα φρουτακια του και αυτα επισης αρκετα διακριτικα σαν αρωμα και γευση.

Αποσυνδεδεμένος Pydnaios

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 08, 2013, 18:55 »
Μια γρήγορη εκτίμιση...
Η βάση πραγματικά άγευστη και ωραία, αν και ελάχιστα πιο πηχτή από αυτήν της ατμος, πράγμα που δε μου άρεσε ιδιαίτερα...

Frosty Tart: Πολύ ωραία lemon pie με νότες πορτοκαλιού και βανίλιας. Και φυσικά την δροσιά της μενθόλης.
Frosty Peach: Λευκά και κανονικά ροδάκινα με την έντονη δροσιά της μενθόλης.
Frosty Greens: Λαχταριστό πράσινο μήλο, ζουμερό και δροσερό!
Orange Spill: Αρκετά περίπλοκο, νότες πορτοκαλιού και μενθόλης κατά την εισπνοή. Επίγευση παγωτού η κρέμα βανίλιας με λίγο πορτοκάλι... Γενικά από χρώμα και επίγευση μου θύμισε μια παλιά καραμέλα ΙΟΝ Υγείας (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα)

Pipe type:  Ωραίος και αρωματικός καπνός πίπας, ελαφρύς στα 9mg που το δοκίμασα... Επίγευση τεχνητού κερασιού με ένα κλικ από ώριμο ροδάκινο.

Αυτά όσα δοκίμασα μέχρι στιγμής, τα 2 πρώτα το καλοκαίρι και τα άλλα τα έχω στα χέρια μου τώρα  :D

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 08, 2013, 20:43 »
Για τα έτοιμα υγρά του δεν έχω άποψη αλλά για τις βάσεις του που δοκίμασα από έναν φίλο
είναι πάρα πολύ καλές.
Μόλις τελειώσουν αυτές που έχω σίγουρα θα τις αγοράσω.
Είναι πολύ καλό και με χαροποιεί να βλέπω Ελληνικές προσπάθειες με τόσο καλά αποτελέσματα.
Και η παρουσίαση ήταν μια χαρά.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 08, 2013, 23:44 »
Αν εννοείς τη δικιά μου παρουσίαση, λειψή ήταν επειδή δεν είχα όλα τα υγρά της σειράς.
Ευκαιρία είναι λοιπόν, όποιος τα χρησιμοποιεί, να μας κάνει μια παρουσίαση όσων έχει ή να μας πει λίγα λόγια για το καθένα, ώστε να ενμερωθούμε κι εμείς καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος Lorentzo

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 21, 2013, 05:35 »
To pipe type είχα πάρει κ είχε πολύ ωραίο άρωμα κ ωραία γεύση κερασιού χωρίς να γίνεται κουραστικό.
Το μόνο που με χάλασε ήταν πως μου φάνηκε ελαφρύ το 9άρι νικοτίνη που πήρα γιατί δεν είχε 12άρι που ατμίζω.
Σε κάποια υγρά άλλων εταιριών που μου φαινόντουσαν άγευστα ,έριχνα λίγο pipe type κ γινόντουσαν super  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 16:49 »
Nα και το τελευταίο (μέχρι στιγμής) της σειράς FROSTY.


FROSTY CUCU. Κούκου; Μας κάνει κούκου ο zetel με το νέο FROSTY; Αυτή την απορία είχα, μέχρι που με διαφώτισε ο σύντροφος συναγωνιστής ALEXMACH. "Cucu από το cucumber, ελληνιστί Αγγούρι" με διαφώτισε.
"Δοκίμασέ το", με παρότρυνε. "Καλό είναι!!!"
Ακόμη δεν ξερω αν μου έκανε πλάκα ή ατμίζει και ο ίδιος αγγουράκι μενθόλ (και όχι τουρσί) αλλά το θέμα είναι οτι το δοκίμασα και μου άρεσε. (οπότε, μάλλον κι ο ίδιος το κρυφοτιμάει  :)) :)) [size=78%])[/size]
Για την ακρίβεια, μου άρεσε πολύ κι απορώ, αλλά έτσι είναι!
Και πάλι - όπως και στα άλλα της σειράς - η γεύση του αγγουριού δεν είναι τραχιά και έντονη, κάτι σαν λεπτή επίγευση περισσότερο, με τη μενθόλη να είναι κυρίαρχη, αλλά και πάλι διακριτική. Το συνολικό αποτέλεσμα είναι δροσερό, διακριτικό και ευχάριστο.
Πιθανότατα δεν είναι ένα υγρό για όλη μέρα, αλλά με τόση ποικιλία υγρών στην αγορά πόσοι είναι εκείνοι που εναλλάσσουν μόνο 2-3 υγρά επί μήνες;
Οπως βλέπετε κι από τη φωτό, το έχω τιμήσει, θα το τελειώσω το μπουκαλάκι και πιθανότατα να ξαναπάρω αν μέχρι τότε δεν έχει βγάλει άλλες 14 γεύσεις ο zetel και μπω στον πειρασμό να τις δοκιμάσω όλες.




Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 18:37 »
Από τα umami έχω δοκιμάσει τα καπνικά. To tobacco, το woody snuff και το pipe type. Όλα είναι pg/vg 50/50.
Το tobacco το βρήκα εξαιρετικό. Απαλή γεύση που ατμίζεται πάρα πολύ εύκολα όλη τη μέρα και μπορεί πολύ εύκολα να τελειώσει όλο το μπουκαλάκι σε χρόνο μηδεν! Δεν αφήνει μυρωδιά στον χώρο.
Το woody snuff δεν με ενθουσίασε. Πολύ έντονη γεύση με λίγο από καμμένο ξύλο ή κάτι τέτοιο. Αφήνει και έντονη μυρωδιά στον χώρο. Δεν είναι πολύ του γούστου μου.
Το pipe type εμένα δεν μου θυμίζει καπνό πίπας. Αφήνει μια έντονη και ευχάριστη επίγευση κερασιού. Το πιο γλυκό της σειράς. Στον χώρο αφήνει απαλή και ωραία μυρωδιά.

Μεγάλο πλεονέκτημα κατά την γνώμη μου είναι η τιμή τους. Από τα πιο φθηνά υγρά σε συσκευασίες των 30ml. Μακάρι να παραμείνει εκεί η τιμή τους και να τα δούμε και σε περισσότερα καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος arispat

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 19:18 »
Εχω δοκιμασει 3 γευσεις:
Pipe type 18mg . Πολύ γλυκό στη γευση με δυνατο χτυπημα,δεν θυμιζει καπνο πιπας,κουραστικο για ολη μερα λογω γλυκαδας για τα δικα μου γουστα.


Woody snuff 9mg. Πολύ έντονη γευση και εντονη μυρωδια στο χώρο! Αυτο θυμιζει καπνο πιπας ,εχει καλό χτυπημα για 9αρι αλλα και παλι για τα δικα μου γουστα ειναι κουραστικο και "εντονο" αρωμα για ολη μερα.


Frosty melontic 9mg. Για οσους αρεσκονται στα φρουτώδη ευχαριστως ατμιζεται ολη μέρα. Το menthol που περιέχει αφηνει μια διακριτικη δροσια στο στομα χωρις να κουράζει.
Τελικα ¨κατα λαθος¨ εφτιαξα ενα υγρο που ατμιζα για 4 μερες: :angel:
Απο λαθος μια και τα χρωματα τους ειναι ίδια ανακατεψα woody και pipe !
  Πολύ καλο! Δεν χρειαζεται δέσιμο !  Ανακατευεις  και ατμίζεις!!! :D


Αποσυνδεδεμένος ILIAS67

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
    • ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 20:37 »
Έχω δοκιμάσει τα FROSTY αλά δεν είναι για τα δικά μου γούστα
Τα καπνικά μου άρεσαν ειδικά το Woody snuff, έχω φάει μεγάλο κόλλημα με τα
ORGANICS – Caramel Cream και Butterscotch

Αποσυνδεδεμένος alexan985

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 01:03 »
Caramel cream αρκετά κοντά στο cov

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 01:15 »
Μετά από 30mL frosty green δοκίμασα και το κουκου. Πολύ καλό και θα το τιμήσω αφού τελειώσω το δευτερο μπουκαλάκι green πήρα. ( τα φρόστυ τα κάνω απόγευμα-βράδυ για ξεκούραση)

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα υγρά UMAMI
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 10:47 »
Από τον Ιούλιο έχω κολλήσει με το frosty tart με κάποια διαλύματα με melodic, greens & peach. Έιναι το κυρίως υγρό μου και το δεύτερο έιναι η βάση fresco. Τη πρωτη φορά που το δοκιμασα μου φάνηκε ότι πινω sprite!!! Το σημαντικότερο έιναι ότι δε με κουράζει όλη μέρα και δεν αφήνει κατάλοιπα στην αντίσταση. Πολλά μπράβο στον Zetel !!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8818 1083945 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:41
από shadockan
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135632 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476211 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114601 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1496 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43171 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21