vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

235 επισκέπτες, 4 χρήστες
giorgos1999, bloodlessz, Jorge, Sergios

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4605 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 00:34 »
Ναι αν χρειαστεί τις ανοιγεις λιγο με το χερι απλα

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4606 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 00:37 »
Αμα ριξεις τη διαμετρο της αντιστασης κρατωντας τις ιδιες σπειρες και το ιδιο παχος συρματος εχεις λιγοτερη ποσοτητα μεταλου και αρα θα σηκωνει λιγοτερα βατ.
Ουσιαστικα μικραινεις το μεγεθος του coil.
Τα πιο χαμηλα ωμ θα σου επιτρεψουν να χρησιμοποιησεις πιο πολλα βατ αν χρησιμοποιησεις πιο χοντρο συρμα που αντιστοιχα θα σου δωσει πιο μεγαλη αντισταση, εχεις περισσοτερο μεταλο.
7 βατ μου φαινονται πολυ λιγα παντως για την αντισταση σου, λογικα θα αργει να "αρπαξει" στο πατημα του κουμπιου και δε νομιζω οτι θα παρεις ολη τη γευση ετσι.
Στη μια φωτο φαινεται το βαμβακι σου να μην ακουμπαει κατω.
Ετσι το εχεις στημενο;
Αν ναι τοτε ειναι λογικο υγρο απο την τρυπα τροφοδοσιας να κυλησει ελευθερα στην τρυπα του αερα οταν βαλεις τον ατμο στο πλαι.
Επισης δε νομιζω οτι εχεις βαλει αρκετο βαμβακι, απο τη μια μερια της αντιστασης τουλαχιστον φιανεται οτι το εχεις μαλλον υπερβολικα χαλαρο.
Ενδεχομενως γι'αυτο να παιρνεις και καμενα,γιατι μπορει τοπικα να υπερθερμενεται η αντισταση αφου δεν εχει πληρη επαφη σε ολο της το μηκος με το βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4607 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 00:57 »
Στη μια φωτο φαινεται το βαμβακι σου να μην ακουμπαει κατω.
Ετσι το εχεις στημενο;
ναι ετσι το ειχα και μου φαινεται τωρα οτι ολα εξηγουνται.
ευχαριστω για τη συμπαρασταση :)
τα δοκιμαζω απο την αρχη και επανερχομαι.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4608 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 00:59 »
Μήπως είχες κάποιο hotspot στην αντίσταση και άρπαξε τοπικά το βαμβάκι?
Στο επόμενο στήσιμο δοκίμασε να "χτενίσεις" λίγο το microcoil με ένα κατσαβιδάκι στην επιφάνεια του ή ακόμη καλύτερα κάνε λίγο πιο ανοιχτές τις σπείρες ώστε να μην καβαλάει κατά λάθος η μια την άλλη και κάνει βραχυκύκλωμα.

Σαν στήσιμο πάντως μου φαίνεται καλό σχετικά με την ποσότητα του βαμβακιού..

edit. Σωστό και αυτό με το μήκος του βαμβακιού, πρέπει να πατά καλά στο ντεκ.

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4609 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 14:41 »
λοιπον ακολουθησα τις συμβουλες σας και ειχα τα εξης αποτελεσματα:
σταματησαν οι διαρροες και τα καμμενα. δεν ειχα βαλει καλα το βαμβακι.εβαλα περισσοτερο, πιο πλουσιο και ολα καλα.
ατμος οκ, καλη ροη. προσπαθω να τα βρω και με το βιδακι του αερα αλλα ειναι δυσκολο.
το μονο προβλημα τωρα ειναι το χτυπημα ρε παιδια. πολυ αγριαδα... εχω το pinkmule 70VG με ελαχιστο αρωμα ry4 στα 6mg νικοτινη. και ομως, χτυπαει σαν prince. τι γινεται με αυτο το θεμα; φταιει ο ατμο; το υγρο; καπνιζω σε χαμηλα βατ γυρω στα 8-9 τωρα, και περα απο τον  θερμο ατμο βγαζει και χτυπημα δυνατο...μηπως φταιει και η χαμηλη καμπανα στο nano tank που χρησιμοποιω; να βαλω το κλασσικο κουστουμακι των 4ml, μπας και η μεγαλυτερη αποσταση μου δωσει μαλακοτερο χτυπημα;

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4610 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 15:07 »
....για αυτό τοχτύπημα που περιγράφεις ζώ ..... :D

Αποσυνδεδεμένος VoltazTsibouk

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4611 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 18:35 »
http://www.ecigwarehouse.co.uk/kayfun-lite-rebuildable-atomizer-20ml.html
20 ml το ειδε κανεις ? εχχεχεχε γαιδουρι. πιο συχνα θα αλλαζεις μπαταρια απ οτι να γεμιζεις το τανκακι. τρυπα για αερα δεν βλεπω ουτε αλενοβιδα απο κατω

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4612 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 20:01 »
....για αυτό τοχτύπημα που περιγράφεις ζώ ..... :D

Χε χε, ακριβως ετσι.
Τωρα πια ατμιζω κυριως στον Kayfun mini V3 που μου αποδιδει καλυτερα τις καπνικες γευσεις αλλα αν υπαρχει ενα πραγμα που μου λειπει ειναι το χτυπημα του Lite.
Και να φανταστει κανεις οτι ο V3 λενε εχει δυνατο χτυπημα!
Φιλε Zvoudas αμα σε ενοχλει το χτυπημα ριξε λιγο τις θερμοκρασιες εκει που μπορεις (ανοιγμα αερα, λιγοτερα βατ, υψηλη VG κλπ.)
Αλλα να ξερεις οτι Lite=throat hit, τελεια και παυλα!

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4613 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 23:24 »
 καταλαβα ρε παιδια :)) .παντως να πω την αληθεια ειναι οτι πρεπει για κατι στιγμες που πραγματικα τα χρειαζεσαι....σιγα μην πας σε περιπτερο μετα....εκτος και αν ειναι για καραμελες για το λαιμο.
του ανεβασα λιγο vg και αρχιζω και γουσταρω...μου βγαζει λιγο γουργουρητο ομως....

edit: Christos_swc,  απο τοτε που αλλαξα και τα βαμβακια ουτε ιχνος διαρροης...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
λοιπον παιδια επανερχομαι με νεα δεδομενα:
εφτιαξα 2 ohm αντισταση με 0,25 α1 kanthal, διαμετρο 2mm, 8 σπειρες σχεδον κολλητες, με σηκωμενη αντισταση 2-3 mm απο κατω και καλουτσικα στημενο βαμβακι cotton bacon v2. εβαλα για αλλαγη bebeca high vg.ειμαι στα 8,5 βατ. λοιπον τι να πω...η ατμιστικη εμπειρια ειναι απεριγραπτη. τωρα καταλαβαινω για τι πραγμα μιλαει ολος ο κοσμος εδω.
αφου βλεπω τον υπολοιπο εξοπλισμο μου (ναυτιλο-κιουμπις) και τον λυπαμαι.
παντως απο τον ιουνιο που εκοψα το καπνισμα μεχρι σημερα, ε ειναι καλο διαστημα για να μπει καποιος στους επισκευασιμους, ισως και πιο νωρις θα επρεπε.
μια ερωτηση: επειδη φοβαμαι να ανοιξω το deck (απο φοβο μη χαλασω αυτο που εφτιαξα) ποσο κραταει ρε παιδια η αντισταση και το βαμβακι πριν τα αλλαξω;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 19:26 από Zvoudas »

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4614 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 21:08 »
καταλαβα ρε παιδια :)) .παντως να πω την αληθεια ειναι οτι πρεπει για κατι στιγμες που πραγματικα τα χρειαζεσαι....σιγα μην πας σε περιπτερο μετα....εκτος και αν ειναι για καραμελες για το λαιμο.
του ανεβασα λιγο vg και αρχιζω και γουσταρω...μου βγαζει λιγο γουργουρητο ομως....

edit: Christos_swc,  απο τοτε που αλλαξα και τα βαμβακια ουτε ιχνος διαρροης...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
λοιπον παιδια επανερχομαι με νεα δεδομενα:
εφτιαξα 2 ohm αντισταση με 0,25 α1 kanthal, διαμετρο 2mm, 8 σπειρες σχεδον κολλητες, με σηκωμενη αντισταση 2-3 mm απο κατω και καλουτσικα στημενο βαμβακι cotton bacon v2. εβαλα για αλλαγη bebeca high vg.ειμαι στα 8,5 βατ. λοιπον τι να πω...η ατμιστικη εμπειρια ειναι απεριγραπτη. τωρα καταλαβαινω για τι πραγμα μιλαει ολος ο κοσμος εδω.
αφου βλεπω τον υπολοιπο εξοπλισμο μου (ναυτιλο-κιουμπις) και τον λυπαμαι.
παντως απο τον ιουνιο που εκοψα το καπνισμα μεχρι σημερα, ε ειναι καλο διαστημα για να μπει καποιος στους επισκευασιμους, ισως και πιο νωρις θα επρεπε.
μια ερωτηση: επειδη φοβαμαι να ανοιξω το deck (απο φοβο μη χαλασω αυτο που εφτιαξα) ποσο κραταει ρε παιδια η αντισταση και το βαμβακι πριν τα αλλαξω;
Εγω φίλε μου κάθε 2 μέρες στο περίπου και όταν είναι στο αδειασμα βγάζω την βάση και βλέπω σε τι κατάσταση είναι. Έτσι αποφασίζω. Κατά βάση γύρω στα 20 με 30ml περίπου...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4615 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 12:50 »
Αυτά  τα  o-ring κάνουν  για  μια  κλώνο βάση kayfun lite plus   που  έχω?
https://www.fasttech.com/products/1205302

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4616 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 13:13 »
δες και εδώ (κυρίως για την τιμή, ίδια διάσταση πρέπει να έχουν):

https://www.fasttech.com/p/2167203

https://www.fasttech.com/p/1581301

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4617 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 02:16 »
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτοχος του kayfun lite + κλώνου όταν παραγεμίσει το tank και το γυρίσει ανάποδα μερικές φορές να δακρύζει ελάχιστα στο σημείο της φώτο στο top cap; το χω αρκετά σφιχτό και κάποιες φορές το βλέπω όταν το βάζω στις τσέπες γεμάτο. Μπορεί να είναι και θέμα του O-ring αλλά 2 βδομάδες το έχω μόνο και όταν το είχα τσεκάρει δε μου φάνηκε προβληματικό.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4618 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 09:51 »
Κατά την γνώμη μου, έχεις πρόβλημα στεγανότητας ( φθαρμένα ή λάθος o-rings, είτε κακή εφαρμογή των κομματιών που αποτελούν τον ατμοποιητή ). Αλλιώς, γεμίζεις υπερβολικά το τανκ ( μην ξεπερνάς τα 3/4 της συνολικής χωρητικότητας ).

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4619 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 14:29 »
Φιλε ισως να ειναι φθαρμενα τα Οrings .Αλλο προβλημα στεγανοτητας σε σημειο του ατμο δεν υπαρχει ολα ειναι αψογα. Μονο εκει. Μου ειχε πεσει μια φορα στο νιπτηρα οταν το επλενα και ξυθηκε ελαχιστα η γωνια του cap εκει που κουμπωνει αλλα ατσάλι είναι, δε νομιζω να επαθε κατι απο αυτο. Λες;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 926 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos