vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Αν μιλάς για το menthol, δες εδώ
Αν μιλάς για το peppermint, εδώ

Δεν μας διευκρίνισες όμως. Ποιο άρωμα έχεις? 

Με ενδιαφέρει γιατί χρησιμοποιώ συχνά μέντες και μενθόλες.

Για να είμαι ειλικρινής και εμένα μου φαίνεται μεγάλο το ποσοστό (και έτσι να είναι, μικρό το κακο: θα προσθέσεις λίγη βάση).

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Το menthol είναι κρύσταλλοι στο υγρό. Αν μιλάμε για αυτό ίσως γι αυτό & η θολότητά του. Για το ποσοστό...κολοκυθόπιτα. Και μένα μου φαίνεται υπερβολικό. 2% αναφέρεται ο μ.ο. διάλυσής του.

Αποσυνδεδεμένος athmichalop

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μας διευκρίνισες όμως. Ποιο άρωμα έχεις?

Με ενδιαφέρει γιατί χρησιμοποιώ συχνά μέντες και μενθόλες.

Για να είμαι ειλικρινής και εμένα μου φαίνεται μεγάλο το ποσοστό (και έτσι να είναι, μικρό το κακο: θα προσθέσεις λίγη βάση).
Άρωμα έβαλα της tpa (the flavour apprentice) Το creme de menthe 2, και προτεινόμενη αραίωση έλεγε 7-10%...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Δεν είναι σκέτη μέντα, γι αυτό είναι μεγάλο το ποσοστό  :yes:

Να μας πεις εντυπώσεις. :)


Αποσυνδεδεμένος athmichalop

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Μαρία Νεφέλη σε 10 μέρες που θα το δοκιμάσω (7-10 μέρες λένε... θα το αφήσω, αφού υπάρχει καβάτζα άλλο υγρό)... Είδωμεν

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Ok. Ρίξε τότε μιά ματιά εδώ:
http://e-liquid-recipes.com/flavor/109605
και εδώ:
https://alltheflavors.com/flavors/the-flavor-apprentice-creme-de-menthe?original=true&owner=all&sort_order=new&suggestions=0
Σαν ποσοστά βλέπω το παίζουν στο 3.5% & κάτω κατά μ.ο., με καμιά βδομάδα ωρίμανση.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Αν προσέξεις το χρησιμοποιούν σε συνταγές με πολλά αρώματα σε χαμηλό ποσοστό. Όταν τα αρώματα είναι λίγα, αυξάνει το ποσοστό, όπως εδώ .

Θα μας πει ο @athmichalop σε 10 ημέρες  :yes:


Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Σύμφωνοι. Δεν υπάρχουν στάνταρ ποσοστά για όλους. το 3.5% πάντως σαν single flavor αναφέρεται από mixers στο e-liquid recipes.
Προσωπικά & σαν γενικό προσωπικό κανόνα, τα TPA (σαν single) τα δουλεύω στο 5% όταν τα θέλω δυνατά.:)

Αποσυνδεδεμένος Efi76

  • *
  • 64
  • Φύλο: Γυναίκα
Καλημέρα ! 
Όλα τα TPA τα χρησιμοποιείτε στο 5% όταν τα φτιάχνετε μόνα τους ; Εγώ το ry4 το έκανα 10% —οκ λίγο λιγότερο ίσως - και το έχω στο μούσκιο. Να προσθέσω βάση ; 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Καλημέρα Έφη!

Το RY4 Double παρασκευάζεται στο 10% περίπου, ακόμα και όταν το χρησιμοποιούμε για βάση πιο πολύπλοκων υγρών, όπως εδώ.

Καλά το έχεις φτιάξει, αν σου αρέσει και το αποτέλεσμα  :yes:

Αν όχι, προσθέτεις βάση ή άρωμα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2019, 10:13 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Καλημέρα ! Όλα τα TPA τα χρησιμοποιείτε στο 5% όταν τα φτιάχνετε μόνα τους ; Εγώ το ry4 το έκανα 10% —οκ λίγο λιγότερο ίσως - και το έχω στο μούσκιο. Να προσθέσω βάση ;
Εφη, όχι, μη σε πάρω στον λαιμό μου. Εσύ θα αποφασίσεις το ποσοστό του κάθε αρώματος, ανάλογα με το πού σε ικανοποιεί. Το 5% που ανέφερα για τα TPA είναι ένας κατάδικός μου προσωπικός μπούσουλας. Και δεν ξεκίνησε έτσι. Σαν νουμπάς κάπου στο 10% "έπαιζα". Μετά από μία περίοδο που άτμιζα αποκλειστικά σκέτη βάση, οτιδήποτε πάνω από 5% μου φαίνεται μπουχτιστικό, πλέον. Αλλά ακόμα & το 5% είναι για γιορτές, χαρές & επετείους.
Εσύ, μιά χαρά το ξεκίνησες στο 10%. Από κει & πέρα, αυξομειώνεις το ποσοστό ανάλογα με το πού σου αρέσει εσένα (& μόνο) προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Να σημειώσω εδώ ότι η πλειοψηφία αρωμάτων TPA, capella, fw κλπ, δεν βγάζουν καλό ατμιστικό αποτέλεσμα ως single, σε κανένα ποσοστό.

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρες!
Μια ερωτησουλα για οποιον μπορει.
Γνωρισα το bebecca στον πεθερο μου, σαν λυση διακοπης του καπνισματος και τωρα έχουν μόνιμη σχεση!!! ;D.
Επειδη ειναι στη φαση snv και δεν τον προλαβαινω 5-6 snv τον μηνα βαλε νικοτινες κλπ κλπ ξεφευγει χρηματικα το παιχνιδι.

Υπαρχει κατι αναλογο σε diy είτε σε άρωμα gourmet ειτε σε συνταγουλα μιας και υπαρχουν σωρία tpa αρωματων στο σπιτι?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Έχω δοκιμάσει αυτήν την εκδοχή.

Νομίζω είναι αρκετά κοντα στην bebeca.

Και ναι το Cotton Candy είναι 5%  :yes:

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή τα αρώματα στους δύο κλώνους που παρατέθηκαν πιο πάνω είναι ψηλά, δηλαδή ΠΟΛΥ ψηλά και παίζει overflavouring, μιας και θα έχεις τα αρώματα, φτιάξε ένα 30 μελο με το candybeca του Βλαδίμηρου Σταφυλίδη και σύγκρινε.
Το λινκ από ELR.

H συνταγή: RY4 double (tpa):10%,  cotton candy (tpa): 0,5%, Graham Cracker Clear 1.5%, acetyl pyrazine: 0.3%

Ποσοστά όπως 5% cotton candy (ούτε σε συνταγή γλυκό μπακλαβά δεν μπαίνει τόση μαλτόλη), και ειδικά άνω του 1% πυραζίνη, πόσο μάλλον 1.5%, θα αλλάξουν φουλ το χαρακτήρα του υγρού. Όχι μόνο αυτού, κάθε υγρού δηλαδή.
     

Edit: Να κάνω μια σημείωση εδώ, ότι καταλαβαίνω γιατί μπήκε σε αυτά τα ποσοστά το cc.  Η πυραζίνη καλύπτει γεύσεις. Οπότε αν παίζεις 1.5%, δε σου βγαίνει το cc, ούτε σε ήδη φαραωνικά μεγάθη 2-3%. Οπότε πυραζίνη χαμηλά, και αν ανέβει στο 0.6% ας πούμε γιατί σου αρέσουν οι ξηροί καρποί, ανέβασε λίγο και τα άλλα. Παραπάνω αν ανέβει, γενικά κυριαρχεί στο υγρό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110670 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530803 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet