vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 3 χρήστες
xloupas, manoslykos, Βασίλης1966

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Η σωστή σειρά στη μίξη είναι από το ελαφρύτερο στο βαρύτερο. Όλα διαλύτες είναι, στην ίδια φυσική κατάσταση (υγρή). Το παράδειγμα με τον καφέ και τη ζάχαρη είναι εντελώς άτοπο.

Στις μικρές ποσότητες του σπιτικού DIY, σαφώς πιο εύκολος τρόπος είναι το ζύγι με την παραδοχή πως όλα τα αρώματα έχουν το ειδικό βάρος της PG, ~1,04gr/ml. Αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές αλλά ούτε οι σύριγγες και οι φθηνοί σωλήνες είναι ακριβείς στις μετρήσεις ούτως ή άλλως. Με το ζύγι είμαστε πιο κοντά στο σωστό.

Σε ποσότητες άνω των 250ml τελικού, η μόνη σωστή μέθοδος είναι με ακριβούς δοκιμαστικούς σωλήνες εργαστηρίου που είναι πολύ ακριβείς, γιατί πλέον οι διαφορές στα ειδικά βάρη των υλικών αρχίζουν και έχουν σημασία. Η σειρά - από το ελαφρύτερο στο βαρύτερο - πρέπει να τηρείται και εκεί.

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα το εγχείρημα. Την άλλη εβδομάδα θα γίνει. Έλεγα να ρίξω πρώτα τη νικοτίνη, μετά την pg και τη vg, κι όλα μαζί να τα ανακατέψω. Υπάρχει διαφορά από το να τα κάνω με άλλη σειρά; Π.χ. νικοτίνη-pg και μετα με vg? Ή θα μπορούσα να βάλω όλη τη νικοτίνη και να βάζω σε δόσεις τις pg/vg? ¨/

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
1. PG και αρώματα σε PG (το 99.9% των αρωμάτων)
2. Νικοτίνη (εκτός κι αν είναι 100% PG, οπότε πάει με το 1)
3. VG και αρώματα σε VG (σχεδόν αποκλείεται να έχεις τέτοιο εκτός αν χρησιμοποιείς την VG-based σειρά της Real Flavours ή της Hangsen)

Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα.
Θα ήθελα μια βοήθεια για να ξεδιαλύνω 2 πραγματάκια,αφού αποφάσισα να τα κάνω ποιο ακριβείας από το....περίπου  ;D

Έχω pink mule μωβ 70-30 με 6αρα νικοτίνη(που με καλύπτει και τόσο θέλω να βγει και το τελικό μου υγρό), εδώ http://e-liquid-recipes.com/create τικάρω το "Use vape-ready nicotine base"  ή δεν παίζει ρόλο; Επίσης στο "PG-content of nicotine" βάζω 30% και στο "VG-content of nicotine " 70% όπως και ποιο πάνω στο Desired 30-70 ; Στην επιθυμητή νικοτίνη τι βάζω;

Τέλος, για να προσθέσω 3 αρώματα,συνήθως τα έβαζα βάσει σταγόνων, τώρα που θα τα βάλω βάσει ml.
π.χ το ένα λέει 4% αραίωση στα 10ml, το άλλο 5% και το άλλο 6%,να υποθέσω πως δεν τα βάζω αθροιστικά αλλά.....εμπειρικά βάσει το ποια γεύση θέλω να υπερισχύσει και ποια λιγότερο; Δηλαδή τα αρώματα στο σύνολο τους να μην υπερβαίνουν το 12-15% του τελικού υγρού;




Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Δε γίνεται να σου βγει 6άρι το υγρό, γιατί αναγκαστικά θα αραιωθεί η 6άρα βάση σου με την προσθήκη των αρωμάτων.

Στην καλύτερη περίπτωση θα πάρεις τελικό αποτέλεσμα  με περιεκτικότητα νικοτίνης 5,1 mg/ml και αναλογία PG/VG 41/59, αν ακολουθήσεις τις προτεινόμενες αναλογίες αραίωσης των αρωμάτων (15% αθροιστικά επί του τελικού όγκου στην περίπτωσή σου) και δεν προσθέσεις επιπλέον μηδενική βάση.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Μπορείς να ακολουθήσεις τις συμβουλές του Παναγιωτόπουλου απο τον Φεβρουαριο του 2012, μπορεις και να ακολουθησεις τις συμβουλες τις δικες μου απο τον Νοεμβριο του 2018. Ελευθερία έχουμε. Για το μόνο που μπορώ να σε διαβεβαίωσω είναι πως τα τελευταία 2 χρόνια, με τα υλικά του σήμερα, έχω μιξάρει με τα χέρια μου 10000 φορές περισσότερα batches απο τον Παναγιωτόπουλο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Βρε παιδιά, μη ψειρίζουμε την μαϊμού.
Για σπιτικές ποσότητες η μέθοδος παρασκευής δεν θα προκαλέσει τεράστιες διαφορές στο τελικό υγρό.
Η καλύτερη μέθοδος για τη σειρά ανάμειξης είναι αυτή που είπε ο trandism.
Αν κάποιος χρησιμοποιεί ζυγαριά (όπως εγώ), συμβουλεύεται mixing calculator και έχει τη σωστή μετατροπή των υλικών σε gr ανάλογα με το ειδικό τους βάρος. Οι ζυγαριές που μετράνε και σε ml δεν μπορούν να είναι τόσο ακριβείς γιατί έχουν ένα ειδικό βάρος περασμένο στις ρυθμίσεις τους, συνήθως 1gr = 1ml.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Κώστα, όταν σπάμε μεγάλη περιεκτικότητα νικοτίνης καλό είναι να κάνουμε αρκετό ανακάτεμα, και να την αφήνουμε να ομογενοποιηθεί σωστά για 3-4 ημέρες ανακατεύοντας και ενδιάμεσα για σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
απο τον Φεβρουαριο του 2012
τι άλλαξε από τότε?

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Πολλά πράγματα. Καταρχάς δε λέει πια κανείς ούτε για πλάκα να βουτάμε πορτοκάλια, καπνούς και καφέδες στην VG (ονόματα δε λέμε, υπολείψεις δε θίγουμε). Κατά δεύτερον, δεν μιξάρει πλέον κανείς με υλικά κάποιων (πάλι ονόματα δε λέμε υπολείψεις δε θίγουμε) που έχουν έλαια και δε διαλύονται πλήρως σε 100%VG και έτσι πια δεν λέμε διαλύτη μόνο την PG.

Ελπίζω πως δεν θεωρούμε πια σοβαρά και έγκυρα βίντεο για μηχανικά από το 2012, μπαταρίες από το 2012, ατμοποιητές από το 2012, σύρματα από το 2012, τα "4,2V από το 2012" κ.ο.κ. Αλλά για κάποιο λόγο πρέπει ακόμα να λαμβάνουμε υπόψην μας βίντεο για μίξεις από το 2012, σε αυτό το θέμα έχει σταματήσει ο χρόνος.

Και όπως είπα, ο καφές και η ζάχαρη είναι στερεά και το παράδειγμα γελοίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2018, 03:56 από trandism »

Nai_Ego

Μην ορκίζεσαι γι' αυτά που λες στην πρώτη παράγραφο, σίγουρα υπάρχει κόσμος που βουτάει λεμονάκι και πορτοκάλι στο "λαδάκι" του (όπως το λέει) για να αρωματιστεί πριν το "καπνίσει" (κι αυτό έτσι το λέει). Το ότι εμείς δεν το κάνουμε και μιλάμε για υγρά και άτμισμα δεν σημαίνει ότι μόνο εμείς υπάρχουμε σ' αυτόν τον κόσμο.

Στην δεύτερη περίπτωση μπερδεύεις 2 διαφορετικά πράγματα, την Χημεία με την Τεχνολογία. Σαφώς τα πράγματα έχουν αλλάξει απ' το 2012 σε επίπεδο τεχνολογίας (μπαταρίες, σύρματα, ατμοποιητές, mods, φορτιστές κλπ) αλλά η Χημεία και οι Νόμοι της δεν έχουν αλλάξει καθόλου από τότε σ' αυτό που κάνουμε.

Τώρα για το παράδειγμα: Το ανέφερα όπως και ο Πάνος, απλοϊκά. Και δεν το βλέπω καθόλου γελοίο, απλά απλοϊκό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
εμένα από το 2012 μου αρέσει μόνο το διακετύλιο  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλους :))

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Μην ορκίζεσαι γι' αυτά που λες στην πρώτη παράγραφο, σίγουρα υπάρχει κόσμος που βουτάει λεμονάκι και πορτοκάλι στο "λαδάκι" του (όπως το λέει) για να αρωματιστεί πριν το "καπνίσει" (κι αυτό έτσι το λέει). Το ότι εμείς δεν το κάνουμε και μιλάμε για υγρά και άτμισμα δεν σημαίνει ότι μόνο εμείς υπάρχουμε σ' αυτόν τον κόσμο.

Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι άκρως επικίνδυνο? Γιατί η έκφραση που χρησιμοποιείς - "δεν σημαίνει ότι μόνο εμείς υπάρχουμε σ' αυτόν τον κόσμο" - δεν το ξεκαθαρίζει.

Σου ξαναλέω ότι ο καφές και η ζάχαρη είναι στερεά ενώ οι PG και VG σε υγρή κατάσταση.

Nai_Ego

Το ξέρω και το ξέρεις, υπάρχουν όμως άνθρωποι που το κάνουν. Δεν ξέρω κανέναν αλλά είμαι σίγουρος πως κάποιοι το κάνουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084866 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478422 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy