vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

335 επισκέπτες, 7 χρήστες
gfilip, tsiv, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, lounik, maprix

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Έπεσε στα χέρια μου ένα Lemon Cream της SolubArome. Απο την μυρωδιά το βρήκα πολύ ενδιαφέρων και αναρωτιέμαι αν υπάρχει καμιά καλή ζύμη για να κάνω την μίξη. Τάρτα με κρέμα λεμονιού.
Αν βρεθεί τελικά η ζύμη, στα ποσοστά θα βάλω περισσότερο και λιγότερο το λεμόνι έτσι?
Για ζύμη μπορείς να δοκιμάσεις και tpa pie crust.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά. Έβγαλα σήμερα από το ντουλάπι τα αρώματα να δω τι έχω και βρήκα μερικά της capella χωρίς ημερομηνία λήξης, τα πετάω; πέρυσι τα είχα πάρει.
Επίσης κάτι αλλά αρώματα έχουν λήξει 1-2 μήνες τώρα και μερικά από αυτά είναι ακόμα σφραγισμενα. Τι λέτε τα πετάμε μόλις λήξουν η κάθονται μερικούς μήνες ακόμα;;;

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα


Προσωπικά χρησιμοποιώ και αρώματα που έχουν λήξει πριν από καιρό και δεν έχω βρει διαφορά. 

Σίγουρα, τα αρώματα πρέπει να συντηρούνται σε σκοτεινό μπουκάλι και να μην έχουν ανοιχτεί.


Θα μπορούσες να διαβάσεις το σχετικό νήμα, έχει πολλές απόψεις και ... χιούμορ. 

Τελικά κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με ασφάλεια. Ο καθένας μας κάνει ό,τι νομίζει.  :)

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Καλημέρα,
Το να μην έχουν ανοιχθεί είναι ουτοπία γιατί:
1) Τα περισσότερα είναι rebottled οπότε έχουν ήδη ανοιχθεί,
2) Ποιος έχει πάρει αρωματάκι και δεν έχει τραβήξει μια μυτιά να δει πως μυρίζει??
Πρόσφατα διάβασα στο site της Sasami(DE) ότι στην κατάψυξη κρατάνε πολύ μετά τη λήξη τους, over years επί λέξει...

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα! Σε ντουλάπι ήταν όλο αυτόν τον καιρό. Αν ήταν 1-2 θα τα πετούσα αλλά είναι καμιά δεκαριά που έχουν λήξει εδώ και 1-2 μήνες και καμιά δεκαριά που λήγουν τώρα. Αν μου χαλάσουν όλη τη συνταγή εννοείται τα πετάω. Γι αυτό ρώτησα μπας και έχει δοκιμάσει κανείς να πει αν αλλάζει η γεύση.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
εαν σου πω εγω που ατμιζω κ ληγμενα αρωματα, οτι οκ, φτιαχτα δεν τρεχει πραμα, κ εσυ τα φτιαξεις, αλλα το αποτελεσμα ειναι μπουρουχα, τι θα γινει μετα?
θα με αρχισεις στα καντηλια? μαλλον ναι.
το συμπερασμα... ? δικο σου το ρισκο. ;)

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Χαχαχα όχι ρε φίλε τουλάχιστον θα ξέρω οτι και άλλοι πίνουν ληγμένα.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
πίνω ληγμένα και εγω :D άλλα καλά άλλα όχι. άλλα μαλλον βλαβερό ειναι όποτε να μη το κάνετε

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Νομίζω ότι η κύρια επιδραση στο άρωμα μετά την λήξη του, είναι ότι σε κάποια ατονεί η γεύση τους, σε άλλα γλυκίζει, ενώ σε μερικά χάνονται διάφορες επιμέρους γεύσεις.
Δεν θεωρώ πάντως ότι χαλάνε ώστε να είναι επικίνδυνα στο άτμισμα. Άποψη μου βέβαια, όποιος έχει αμφιβολίες τα ρίχνει νεροχύτη :)

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Κάποιοι τρώνε ληγμένα τρόφιμα, στα αρώματα θα κολλήσουμε τώρα ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Σαφώς, αλλά υπάρχει και το εξής θέμα.
Λογικά ο καθένας μας έχει δοκιμάσει κάποια αρώματα που έχουν λήξει και έτσι έχει άποψη για αυτά και όχι για όλα τα αρώματα.
Οπότε είναι αδύνατον να πει με σιγουριά ότι αυτό που παρατήρησε στο Χ ληγμένο άρωμα  ισχύει και για τα υπόλοιπα. Υπάρχει πάντα μια μικρή αμφιβολία, γι αυτό πάντα λέω πως όποιος αμφιβάλλει καλύτερα να τα πετάξει.
Η υγεία και η ψυχική ηρεμία δεν αποτιμούνται με κανένα κόστος αρώματος.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Εχω παρατηρησει οτι ορισμενα αρωματα,απο τη στιγμη που θα ξεσφραγιστει το μπουκαλακι αλλοιωνονται σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ασχετου της ημερομηνιας ληξεως τους, ενω αλλα αρωματα ακομη και 1-2 μηνες, μετα την ημερομηνια ληξης, παραμενουν αναλλοιωτα.Επομενως καλο ειναι,αν εχουμε αρωματα πολυ καιρο ανοιγμενα,να δοκιμαζουμε μικροποσοτητες (3ml μηδενικης βασης με μια σταγονα αρωμα π.χ ) να ξερουμε που βρισκομαστε και να μην πεταμε μεγαλες ποσοτητες βασης και νικοτινης, αν δεν ειμαστε σιγουροι με τη μεθοδο της οσφρησης.
Πιο συγκεκριμενα το Πρασινο μηλο της Ecig (αγαπημενο αρωμα για μιξεις με καπνικα που δε μου πολυαρεσουν) με ημερομηνια ληξης 9-2019 ανοιγμενο,δοκιμασμενο πολλακις πριν 8 μηνες ,εγινε αγνωριστο με αποτελεσμα να πεταξω 100ml υγρου.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
[member=19199]axilleaspro[/member]

Ποιά άλλα αρώματα? 

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Άλλο αρωμα που εχει υποστει αλλοιωση, ανοιγμενο χωρις να εχει ληξει (όχι σε βαθμο να μην αναγνωριζεται η να μην ατμιζεται, οπως το πρασινο μηλο),με μια ελαφρια ,ενοχλητικη όμως ξινιλα, είναι το Butterscotch της  ιδιας εταιριας (σε καμια περιπτωση δεν θελω να θεωρηθουν αυτά που γραφω δυσφημηση της Ecig που πιστευω ότι είναι από τις πιο τιμιες  εταιριες στην Ελλαδα και πολλα από τα αρωματα της χρησιμοποιω μονιμα στις μιξεις μου).Το υγρο ατμιστηκε το υπολοιπο όμως αρωμα (2ml) πεταχτηκε.
Μια ακομη ασχημη εμπειρια  ειχα με το Espresso (Tpa).Το αρωμα το παρελαβα σφραγισμενο ,μερος  internetικης  παραγγελιας  από γνωστο καταστημα ατμιστικων ειδων.Η μυρωδια του εφερνε σε παστουρμα.Ρωτησα εδώ στο forum αν οντως η μυρωδια του φερνει σε παστουρμα και ουσιαστικη απαντηση δεν θυμαμαι να ελαβα.Προχωρησα λοιπον στην πραγματοποιηση της συνταγης: http://e-liquid-recipes.com/recipe/969607/nutty%20coffee ελπιζοντας ότι η ασχημη μυρωδια  του συγκεκριμενου αρωματος δε θα ειχε καμμια σχεση με τη γευση του τελικου υγρου.Αφου περιμενα να περασει ο χρονος της προτεινομενης ωριμανσης  το υγρο φυσικα  ηταν παστουρμας και η καταληξη του ο νεροχυτης (100ml).
Στη συνεχεια ελεγξα την ημερομηνια ληξης εδω: https://shop.perfumersapprentice.com/certanalysis.aspx ,για να ξερω αν θα επρεπε να κατηγορησω το καταστημα και το αρωμα εληγε σε ένα χρονο.Το πεταξα και ησυχασα.Φυσικα δεν προκειται ποτε να το ξαναγορασω.
Σε αντιθεση με τα προηγουμενα, ξεχασμενο-ανοιγμενο  Old Harbor (Ecig), ληγμενο πριν 1.5 μηνα ηταν καλυτερο απ’ ότι το θυμομουν.
Αυτά προς το παρον.

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Έχω έτοιμα δύο υγρά 30ml και ένα 100ml "μαγειρεμένα" απο εμένα με 6mg νικοτίνη. Λόγω του ότι το box rda μου παρέδωσε πνεύμα και οι καιροί είναι δύσκολοι για νέες αγορές, έχω μείνει μόνο με τον εργοστασιακό aspire Κ3 . Θέλω να προσθέσω νικοτίνη στα υγρά μου ώστε απο 6mg να τα κάνω 12mg. Απο φίλο συνατμιστή βρήκα νικοτίνη 100mg/ml . 
Επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά και προς αποφυγή κάποιου λάθους πόσα ml να προσθέσω στα 30ml και πόσο στα 100ml ώστε απο 6 να πάω στα 12 ;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110493 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159736 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515272 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303203 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12782 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530731 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201465 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801576 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11039 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet