vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

295 επισκέπτες, 4 χρήστες
tibolaso, Alexander20, Buliwyf, petr@n

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Μα αυτό που λες έφτιαξα (σχεδόν)!

50ml 18άρα (80% Vg - 20% WFI)
15ml άρωμα
24.2ml μηδενική VG
10.8ml μηδενική PG

Αυτό βγάζει 100ml με 15% άρωμα στα 9mg νικοτίνης, όπως ήθελα. Για τα ποσοστά PG/VG μάλλον έχω πέσει ελαφρώς έξω όπως λες.





Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
είχε προσέξει κάνεις οτι στα πλαστικά μπουκάλια τα υγρά DIY γινονται πάντα πιο σκουρόχρωμα και αφήνουν μάκα στην αντίσταση? εχω τα ίδια υγρά σε πλαστικά και γυάλινα και στα πλαστικά είναι πάντα πιο σκούρα. μπορεί να είναι ιδέα μου, για αυτό ρωτάω εάν το πρόσεξε κανείς άλλος.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως τα πλαστικά είναι διαφανή / ημιδιαφανή και τα γυάλινα σκούρα καφέ ή μπλε; Με το φως οξειδώνεται η νικοτίνη (και άλλα) και σκουραίνει το χρώμα. Τώρα αν είσαι σίγουρος ότι από τα πλαστικά έχεις μεγαλύτερες επικαθήσεις στα ίδια υγρά, με φοβίζει μήπως παίζει κάτι με το πλαστικό :hmmm:Αν έχεις διαφανές γυάλινο, βάλε λίγο υγρό και άφησέ το στο φως για να επιταχύνεις την οξείδωση και όταν φτάσει περίπου το ίδιο χρώμα, άτμισέ το. Αν στο άτμισμα σου αφήνει λιγότερες επικαθήσεις, πέτα τα πλαστικά μπουκαλάκια που έχεις και πάρε συμβατά με τα υγρά που χρησιμοποιείς.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
και αν και το έχουμε ξαναβάλει δεν είναι όλα τα πλαστικά ίδια

http://www.healthychild.org/know-your-plastics/

@redortho
btw αν το διαβάσεις και δεις ότι γράφει χοντρή βλακεία (που θα το ξέρεις;  γιατρός είσαι όλα τα ξέρεις :P)
πες γιατί το ακολουθώ εδώ και καιρό και ως γνωστό το internets λέει πάντα αλήθεια ;)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
:laugh1: :laugh1: :laugh1:
:idiot1: :idiot1: :idiot1:
Το κοιτάω τώρα το link και απαντάω
Απ' ότι είδα η πλειοψηφία των μπουκαλιών που κυκλοφοράνε είναι από PET (NYLON) το οποίο λέει ότι είναι ασφαλές για ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ :o
Το ασφαλέστερο πλαστικό λέει ότι είναι το PP (POLYPROPYLENE) αλλά εκτός από 1-2 sites δεν βρήκα να τα πουλάνε. Επιπλέον επειδή είναι σκληρό (αν και εύκαμπτο) δεν ξέρω αν βολεύει, χώρια που δεν ξέρω τί κάνει με τα όξινα υγρά. Συμπέρασμα: το καλύτερο πλαστικό είναι το γυάλινο :)) και στην ανάγκη πλαστικά (για ατμο που γεμίζουν από τρύπα κυρίως) αλλά για λίγες χρήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2017, 22:13 από redortho »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
:laugh1: :laugh1: :laugh1:
:idiot1: :idiot1: :idiot1:
Το κοιτάω τώρα το link και απαντάω
Απ' ότι είδα η πλειοψηφία των μπουκαλιών που κυκλοφοράνε είναι από PET (NYLON) το οποίο λέει ότι είναι ασφαλές για ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ :o
για αυτό το λόγο τα chubby τα χρησιμοποιώ 1 φορά (τα έχω για να κουβαλάω υγρό μαζί 60ml)
PP (POLYPROPYLENE) ούτε εγώ βρήκα

εννοείται πως ωριμάζω μόνο σε γυάλινα

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
HELP λιγο please

καναμε χθες το LUNCH LADY απο fb και θελαμε 
200ml 
3mg 
50/50

H βαση μας 36mg 50/50
 Aναλογια αρωματος 15,5

  ΕΠΡΕΠΕ:                                  KANAME:

Nικοτινη:16,67                        Nικοτινη:16,67                                                             VG:        91;67                       VG:91;67                                     
PG:         60,67                         PG:91,67
Αρωμα:    31,00                         Aρωμα:31,00

 Oπως καταλαβατε δεν υπολογισαμε και το αρωμα στο συνολο,με αποτελεσμα 
230ml τελικου υγρου κ με περισσοτερη PG k με λιγοτερη περιεκτηκοτητα σε νικοτινη,
αν δεν κανω λαθος...

τωρα αυτο πως διορθωνεται κι αν?

αρωμα υπαρχει διαθεσιμο κι αλλο,οπως κ τα υπολοιπα φυσικα..





 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Διορθώνεται, μη σκας!  :)

Λοιπόν. Θα προσθέσεις:

  • 8,33ml  36άρα βάση ώστε το υγρό σου να έχει συνολικά 25ml νικοτινούχα βάση.
  • 38,33ml VG ώστε να έχεις 130 ml συνολικά μηδενική VG.
  • 14ml άρωμα ώστε το σύνολο του να είναι 45 ml.
  • Την PG θα την αφήσεις όπως είναι!

Το υγρό που θα προκύψει θα είναι ~3,1 mg, ~51/49 PG/VG και η αναλογία αρώματος ~15.4%. Έχει μια μικρή διαφορά από αυτό που ήθελες αλλά, πίστεψε με, κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τόσο μικρές αποκλίσεις!

Enjoy!  :yes:


Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Θα προσθέσεις ακόμα:
9 ml νικοτίνη 50/50 36αρα
47 ml VG
16 ml άρωμα

και θα έχεις ~303 ml τελικό 50/50 με 15.5% άρωμα και 3,05 mg/ml νικοτίνη ;)

Μαζί γράφαμε Σέρλοκ! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Πω πω αδελφάκι μου! Σαν τον Προκρούστη είσαι στα νήματα με τις ιδιοκατασκευές. Δεν περνάει τίποτα!  :laugh1:



@ slayer 

Του Χρόνη την διόρθωση να κάνεις. Το αποτέλεσμα του είναι πιο κοντά στο ζητούμενο!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Eυχαριστω παιδια,ειστε απιστευτοι!

πως το βρισκετε ομως βρε..δλδ απο την αρχη ενταξει,ασχετα οτι εγινε λαθος στον μη υπολογισμο αρωματος..

Αλλα οταν χρειαζεται διορθωση,πως?
στα calculators υπαρχει κατι?

χρησιμοποιοω το VAPE TOOL στο κινητο κ ejuice me up  σε pc ???


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
...Αλλα οταν χρειαζεται διορθωση,πως?
στα calculators υπαρχει κατι?


Μπα εύκολο είναι. Εγώ παίρνω τηλέφωνο τον Χρόνη και μου λέει τα σωστά νούμερα. Όταν την μυρίζεται την βρομοδουλειά (ότι δηλαδή θέλω να απαντήσω σε κάποιο νήμα) μου λέει λάθος νούμερα για να απαντήσει αυτός σωστά!   :laugh1:



Πέρα από την πλάκα τώρα, εγώ έχω ένα απλό excelάκι και εκεί παίζω με τα νούμερα μέχρι να μου βγουν σωστά...




Εδώ φαίνονται οι συναρτήσεις:





Ο τύπος στο κελί F9 είναι:
Κώδικας: [Επιλογή]
=((D4*F4)+(D5*F5)+(D6*F6)+(D7*F7)+(D8*F8))/D9

Ο τύπος στο κελί G9 είναι:
Κώδικας: [Επιλογή]
=((D4*G4)+(D5*G5)+(D6*G6)+(D7*G7)+(D8*G8))/D9

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Η λογική στην περίπτωση "λάθους" (όπως σου έτυχε εσένα) είναι η εξής απλή:
"Αφαιρείς" (νοητά εννοείται) το άρωμα και έχεις μια βάση. Χρησιμοποιείς αυτή τη βάση για να φτιάξεις το "νέο-διορθωμένο" υγρό και μετά προσθέτεις τις διαφορές! ;)

Γενικά ας είναι καλά το excel :respect: (όπως λέει και ο φίλος Σέρλοκ από πάνω) :))

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ παίρνω υγρό VG100% με άρωμα δάφνης 30%, πάω στην Πυθία και μου λέει (απλά λόγω απόστασης, αργώ λίγο) :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110458 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159668 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146423 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303193 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530709 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801541 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11034 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet