vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 6 χρήστες
Alexander20, maprix, aragiannis, manoslykos, tibolaso, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Μήπως το μπουκάλι που φραπέδιασες το είχες πριν πλύνει με υγρό για τα πιάτα και δεν το είχες μετά ξεπλύνει σχολαστικά; Διότι κανένα από τα υλικά που ανέφερες δεν δημιουργεί τόσο επίμονους αφρούς. Συμφωνώ απολύτως με τον thenetpoet και τον spectrum. Κι εγώ δεν θα το άτμιζα αυτό το υγρό όσο κανονική κι αν έμοιαζε η γεύση του...  :dontknow:




« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2017, 21:16 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Dudaras

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
οχι οχι, μονο με νερο το ξεπλυνα μιας και ειχε την ιδια γευση μεσα..εκανα κατι υποθεσεις..μηπως φταει ο τροπος που εβαλα τις βασεις με την συριγγα;; η αληθεια ειναι οτι ειχε λιγο αερα μεσα (η συριγγα) .. διοτι φυσαλιδες ειναι αερας,και για να μπηκε τοσο πολυς αερας λογικα θα φταει αυτο..

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
οχι φιλε μου.οσο αερα και ναχε η συριγγα οσο φραπεδιασμα και να εκανες στο σεικερ :laugh1: δεν δικαιολογηται ο αφρος που παραμενει μετα απο πολλες ωρες

Αποσυνδεδεμένος sgeo79

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Καλημσπέρα σας.
Θα ήθελα και την δικιά σας γνώμη στο παρακάτω πρόβληματισμό που έχω:
Ειναι λογικό το ποσοστό της νικοτίνης, σε υγρό που μόλις έφτιαξα- ενα δεκαράκι για δοκιμή- με 4αρα νικοτίνη (και αφού εχεις ακολουθήσει κατα γράμμα τα ποσοστά της συνταγής αναλογίας- χρησιμοποιώ το calc του e-liquid recipe) να αφήνει την αίσθηση οτι ειναι λίγο παραπάνω από το επιθυμητό; (έκανα μια γρήγορη δοκιμή σε rtda tank μια μέρα μετά για να δω την γεύση και αν με ικανοποιεί-ανάδευσα και λίγο το μπουκαλάκι πριν στάξω στο βαμβάκι). Υποθέτω πως δεν εχει ομογενοποιηθεί καλα το μίγμα ακομα με την νικοτίνη- vg- pg- αρώματα και άρα με τον χρόνο της ξεκούρασης- ομογενοποίησης θα φτιάξει και θα ερθει στα επιθυμητό ποσοστό. Σωστά ή ισχύει και κάτι αλλο;
 Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Σωστά.

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Υπαρχει στο fasttech ενεση με ασφαλες επιστομιο; οχι μυτερο;

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Για να δεις πως να το ψάξεις.



Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος aggelos887

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτήσω και εγώ κάτι
πήρα μερικά αρώματα για να πειραματιστώ με συνδυασμούς, μέχρι τώρα είχα φτιάξει μερικά υγρά με ένα άρωμα μόνο το καθένα

Η ερώτηση μου είναι:
Αν θέλω να φτιάξω ένα υγρό με ας πούμε 2 αρώματα, αντί να τα ρίξω μονομιάς και τα δυο στην ίδια βάση και να περιμένω να ωριμάσουν μπορώ να φτιάξω ένα υγρό σε ένα μπουκαλάκι με το ένα άρωμα, ένα δεύτερο υγρό σε άλλο μπουκαλάκι με το άλλο άρωμα, Να τα αφήσω να ωριμάσουν και μετά να κάνω την ανάμειξη των δυο έτοιμων υγρών;; Θα έχει μεγάλη διαφορά το τελικό αποτέλεσμα;;
Σκέφτομαι να ακολουθήσω τον 2ο τρόπο, για αρχή τουλάχιστον μέχρι να βρω συνδυασμούς που μου αρέσουν, γιατί έτσι νομίζω πως θα είναι πιο εύκολο πιο γρήγορο και πιο οικονομικό να κάνω διάφορους συνδυασμούς με τα αρώματα που έχω

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

Αποσυνδεδεμένος aggelos887

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Το είχα διαβάσει αυτό το θέμα αλλά είναι τελείως διαφορετικό απο αυτό που λέω εγώ
Ο Kostas44 απ ότι είχα καταλάβει κάνει 'μαγείρεμα' δηλαδή βάζει το ένα άρωμα στην βάση, το αφήνει λίγες μέρες και μετά προσθέτει άλλο ένα στην ίδια κοκ. Δεν έχω την απαιτούμενη υπομονή δυστυχώς για να το δοκιμάσω  :)) :))

Εγώ αυτό που λέω ουσιαστικά είναι να φτιάξω 2 διαφορετικά υγρά, το καθένα με βάση + 1 άρωμα, και μετά αυτά τα 2 υγρά να τα αναμείξω
Θα μου πεις πως δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά απ το αναμείξω τα δυο αρώματα απ ευθείας στην ίδια βάση αλλά αν έχεις καμια 10αρια αρώματα διαφορετικά και θέλεις να δοκιμάσεις συνδυασμούς γλυτώνεις νομίζω αρκετή δουλειά αλλά δεν ξέρω αν το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εξίσου καλό

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
πρακτικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
το αποτέλεσμα δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί κανένας
μπορεί να σου αρέσει έτσι πιο πολύ η πιο λίγο
θα πρέπει να δοκιμάσεις σε μικρές ποσότητες και να δεις πως σου αρέσει καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Όπως λέει κι ο Κώτσος από πάνω, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην κάνεις αυτό που λες. Ίσως αυτός να είναι και ο μόνος τρόπος να αποκτήσει κανείς κάποια αίσθηση του τι υγρό φτιάχνει το κάθε άρωμα από μόνο του (αν το ατμίσει φυσικά και μόνο του!). Μετά μπορεί να προχωρήσει στις αναμίξεις έχοντας μια αντίληψη περίπου τι αναμειγνύει με τι. Υπάρχει όμως ένα θέμα και θα στο επισημάνω με ένα παράδειγμα. Έστω ότι έχεις ένα υγρό με το άρωμα Α στο 10% και ένα άλλο υγρό με το άρωμα Β στο 8%. Αν αναμίξεις τα δύο αυτά υγρά 50/50, στο τελικό υγρό η αναλογία των αρωμάτων θα πέσει στο μισό! Το υγρό δηλαδή που προέκυψε από την τελική ανάμειξη θα περιέχει 5% από το άρωμα Α και 4% από το άρωμα Β. Αυτό φυσικά καθόλου δεν σημαίνει ότι το υγρό δεν θα είναι καλό. Το επισημαίνω μόνο γιατί είναι ένα συχνό λάθος που έκανα κι εγώ στην αρχή (θεωρώντας πως η αρχική αναλογία των αρωμάτων παρέμενε η ίδια) και δεν καταλάβαινα γιατί τα υγρά μου έβγαιναν υποτονικά. Μετά θυμήθηκα την αριθμητική της τρίτης δημοτικού και τα υγρά μου πήραν την ανιούσα!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2017, 21:54 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος aggelos887

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον θα πρέπει να φρεσκάρω και εγώ τα βασικά μαθηματικά μου αφού θα την πάταγα με τον ίδιο τρόπο  :)) :))
Σ ευχαριστώ για την βοήθεια :D

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
σαν σκεψη δεν ειναι λαθος
τη βρισκω ομως λιγο ασυμφορη
ποσα δειγματα θα φτιαξεις και σε τι ποσοτητες?
αν εχεις 10 αρωματα επι 30μλ ή 50μλ βγαινουν 300 ή 500 μλ βασης
και μετα τι τα κανεις? θα σου αρεσουν σκετα? θα τα αναμειξεις και μετα?
κατα την γνωμη μου καλυτερα ειναι να κανεις δοκιμαστικα 10-15 10μελα με διαφορες μιξεις, τις οποιες θα σημειωνεις σχολαστικα και θα "βαθμολογεις" σε ενα excel.
το μονο θετικο που βρισκω, ειναι αυτο που ειπε και ο Κωστας.Δηλαδη θα αποκτησεις εικονα για το πως ειναι μονο του ενα αρωμα και να μπορεις μετα να κρινεις πιο ταιριαζει με πιο.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
και επίσης αν δεν τα έχεις δει υπάρχουν αρώματα έτοιμες συνταγές
ρίξε μια ματια έχει ενδιαφέρον
οι περισσότεροι στο τέλος εκεί καταλήγουμε

http://vaping.gr/index.php/topic,30582.0.html
http://vaping.gr/index.php/topic,32630.0.html
http://vaping.gr/index.php/topic,33520.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110472 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515260 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530721 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201457 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801571 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet