vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
70% PG? Σπάνιο πράγμα :)
Γιαννη εκει ειμαι τωρα και σκεφτομαι στα επομενα μπατς να παω 75 :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος vpap4ever

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά. Αν έχει κανείς όρεξη έχω τα παρακάτω αρώματα και θα ήθελα καμιά ιδέα για μίξεις για να φτιάξω υγρό. thank youuuuu!!!!
1. Tobacco & Caramel
2. Cotton candy
3. Green Aple
4. Vanille
5. Strawberry
6. Waffle

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Έχω στοκ 500ml 85vg/15pg 6mg και 300ml 50vg/50pg 12mg και με κάποιους συνδυασμούς περνώ τα παρακάτω τελικό υγρό στο μπουκάλι με όλα μέσα

Base 85/15 6mg             Base 50/50 12mg

100ml+100ml
Τελικό αποτέλεσμα με 10% άρωμα σε 100ml
VG61/PG39 - Nikotin 8.1

150ml+100ml
Τελικό αποτέλεσμα με 10% άρωμα σε 100ml
VG64/PG36 - Nikotin 7.5

200ml+100ml
Τελικο αποτέλεσμα  με 10% άρωμα σε 100ml
VG66/PG34 - Nikotin 7.2

500ml+300ml
Τελικό αποτέλεσμα με 10% άρωμα σε 100ml
65VG/35PG - Nikotin 7.4

Για καπνικά ποιος είναι καλύτερος συνδυασμός λέτε;
Πνευμονικές κατά κύριο..δοκίμασα την 85/15 6mg αλλά μου φαίνεται πολύ ελαφριά
Ή να κάνω τους παραπάνω σε 2ml ποσότητες και να δω ποιό μου κάθεται καλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
7.2mg/ml νικοτινη με 8.1mg/ml νικοτινη δεν έχει καμία διαφορά. 
61/39 VG/PG με 66/34 VG/PG δεν έχει καμία διαφορά. 
Συνεπώς, κάνε όποιον συνδυασμό σε βολεύει. 

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Eρωτηση Πηγα σε μηδενικη νικοτινη ξανα εδω και 10 ημερες και λεω να συνεχισω ετσι Τα βασικα μου υγρα ειναι DIY Kαι εχω ακουσει οτι και η νικοτινη βοηθαει στο να βγαινουνε καλυτερα τα αρωματα και η Γευσεις  στα diy Ρωταω λοιπον Θελει ανεβασμα το ποσοστο του αρωματως μας με μηδενικη νικοτινη η ενα υγρο που το εκανα με 8% ας πουμε να συνεχισω να το κανω το ιδιο

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Από την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς νικοτίνη, δεν χάνεις γεύση, χάνεις ένταση. Δεν είναι τρομερό, συνηθίζεται. Κάνε δοκιμές σε λίγα ml, για να είσαι σίγουρος. :)

Εχω 10μλ αρωμα και θελω να το φτιαξω σε αναλογια 15%...σε ποσα μλ βαση θα το ριξω?ευχαριστω

Θελω καπου 57ml βαση υπολογισα αλλα μ φαινεται λιγο κ μηπως κατι δεν υπολογισα σωστα...

Στάλθηκε από το LG-D722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2016, 20:15 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος mstranger

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και τα 10 ml αρώματος και το τελικό υγρό σου να έχει αναλογία 15 % από αυτό, χρειάζεσαι  56,9 ml βάση και 10 ml άρωμα Κάποιος πιο έμπειρος ας επιβεβαιώσει. Προσωπική μου άποψη είναι ξεκινα την προσέγγιση με το πόσο υγρό θέλεις να φτιάξεις.Απλά να θυμάσαι πως αν χρησιμοποιήσεις ετοιμη βάση με νικοτίνη στα mg που θες, η νικοτίνη θα πέσει κατά 15% όσο δηλαδή το άρωμα που θα βάλεις.  

διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2016, 20:17 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα μου εχει περισσέψει αρωμα Ροδάκινο και εχω και vanilla custard Bavarian cream και cheesecake α και πεπόνι καμια συνταγή γθα να μην παει για πέταμα το Ροδάκινο και το πεπόνι;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα μία χαζή ερώτηση απο εμένα επείδη βλέπω κόσμο να μπερδεύεται και μαζί τους άρχισα να αμφιβάλω και τον εαυτό μου.

Πές ότι αγοράζω μία νικοτινούχα βάση 36mg και θέλω να φτιάξω υγρό με τελικό αποτέλεσμα τα 0,6mg νικοτίνης τι αραίωση θα κάνω?
Η ερώτηση ακούγεται κουλή ξέρω αλλά μέχρι τώρα "ήξερα" ότι 36mg νικοτίνης είναι πραγματικά τα λεγόμενα 3.6mg αν τα μετρήσουμε όπως στα κανονικά τσιγάρα δλδ όταν σε ένα πακέτο τσιγάρων λέει νικοτίνη 1.2mg εννοούμε εδώ 12mg οπότε όταν λέμε πήρα ένα υγρό να ατμίσω με 6mg νικοτίνη εννοούμε ότι σε σύγκριση με το τσιγάρο έχει 0.6mg,είναι έτσι ή κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος mstranger

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι έχω διαβάσει και πως το αντιλαμβάνομαι εγώ, και παρακαλώ τους παλιούς και έμπειρους ατμιστές στο φόρουμ να με διορθώσουν αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά Το πακέτο με τα τσιγάρα γράφει ένα ποσό νικοτίνης , το οποίο είναι ανά τσιγάρο. Για παράδειγμα εγώ κάπνιζα marlboro lights το οποίο αν θυμάμαι καλά έχει 0,7 mg νικοτίνη ανά τσιγάρο, επί 20 τσιγάρα = 14  mg. Εγώ κάπνιζα ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα άρα 14 mg. Η νικοτίνη στα υγρά αναπλήρωσης μετριέται σε mg/ml , δηλαδή πόσα mg νικοτίνης περιέχει το υγρό σε 1 ml.  Εγώ ξεκίνησα το άτμισα με υγρό αναπλήρωσης 12 mg/ml , άρα θεωρητικά  με ένα ml υγρό και κάτι παίρνω την νικοτίνη που έπαιρνα και όταν κάπνιζα. Κάπου όμως διάβασα ότι στο ατμισμα δεν παίρνει ο οργανισμός όλη την νικοτίνη ανά ml πράγμα που δεν ξέρω αν ισχύει και αν ισχύει δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί Αυτα , και ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο . 

Συγνώμη και για το off topic  στο νήμα, και αν είναι πρόβλημα ας διαγραφεί το μήνυμα μου.

διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 09:13 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Καλησπέρα μία χαζή ερώτηση απο εμένα επείδη βλέπω κόσμο να μπερδεύεται και μαζί τους άρχισα να αμφιβάλω και τον εαυτό μου.

Πές ότι αγοράζω μία νικοτινούχα βάση 36mg και θέλω να φτιάξω υγρό με τελικό αποτέλεσμα τα 0,6mg νικοτίνης τι αραίωση θα κάνω?
Η ερώτηση ακούγεται κουλή ξέρω αλλά μέχρι τώρα "ήξερα" ότι 36mg νικοτίνης είναι πραγματικά τα λεγόμενα 3.6mg αν τα μετρήσουμε όπως στα κανονικά τσιγάρα δλδ όταν σε ένα πακέτο τσιγάρων λέει νικοτίνη 1.2mg εννοούμε εδώ 12mg οπότε όταν λέμε πήρα ένα υγρό να ατμίσω με 6mg νικοτίνη εννοούμε ότι σε σύγκριση με το τσιγάρο έχει 0.6mg,είναι έτσι ή κάνω λάθος?


Μην μπερδεύεσαι με το τσιγάρο. Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις κάτι που έγραψα παλιότερα για την μέτρηση της νικοτίνης στα τσιγάρα και στα ατμιστικά υγρά αλλά αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να φτιάξεις μία βάση 6 mg/ml, μην ασχοληθείς καν. Το link πάντως είναι αυτό.
 
Η βάση 36 mg/ml περιέχει ακριβώς όση νικοτίνη λέει το νούμερο αυτό (εκτός κι αν έχει γίνει λάθος που είναι μια άλλη ιστορία). Για να την αραιώσεις στα 6 mg/ml (γράφεις 0,6 mg αλλά υποθέτω πως είναι λάθος) πρέπει να αναμίξεις 1 μέρος της 36άρας με 5 μέρη μηδενικής. Δηλαδή στα 10 ml 36άρας θα προσθέσεις 50 ml μηδενικής, στα 20 ml 36άρας θα προσθέσεις 100 ml μηδενικής, κοκ. :)

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις και το λινκ,περιμένω εναν kayfun v5 και μαλλον εκεί θα πάω πρός τα 3-3.6mg να δώ τι ρόλο βαράει γιατί στα 5-6mg με ψιλοπνίγει και δεν μπορώ να αμτίσω για παραπάνω απο 5-10 ατμοτζούρες πρίν νιώσω τον λαιμό μου λές και κάπνισα κανά χωράφι.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Πές ότι αγοράζω μία νικοτινούχα βάση 36mg και θέλω να φτιάξω υγρό με τελικό αποτέλεσμα τα 0,6mg νικοτίνης τι αραίωση θα κάνω?
Η ερώτηση ακούγεται κουλή ξέρω αλλά μέχρι τώρα "ήξερα" ότι 36mg νικοτίνης είναι πραγματικά τα λεγόμενα 3.6mg αν τα μετρήσουμε όπως στα κανονικά τσιγάρα δλδ όταν σε ένα πακέτο τσιγάρων λέει νικοτίνη 1.2mg εννοούμε εδώ 12mg οπότε όταν λέμε πήρα ένα υγρό να ατμίσω με 6mg νικοτίνη εννοούμε ότι σε σύγκριση με το τσιγάρο έχει 0.6mg,είναι έτσι ή κάνω λάθος?

Το 36 νικοτίνη που γράφει η βάση δεν είναι mg, είναι mg/ml. Επίσης μπορείς να το πεις 3.6% νικοτινη στο σύνολο του υγρού.

Το 0.6mg που γράφει το πακέτο αναφέρεται στην νικοτινη που προσλαμβάνει ο οργανισμός του καπνιστή ανά ένα τσιγάρο. Δεν έχει καμία σχέση με τη νικοτινη που αναγραφουν τα μπουκαλάκια των υγρών αναπλήρωσης του η.τ. μιας και αυτό το νούμερο αναφέρεται στη νικοτινη που περιέχει το κάθε ml υγρού. Το 1ml υγρού δεν αντιστοιχεί σε ένα τσιγάρο κι επίσης δεν απορροφάται ολόκληρη η ποσότητα νικοτινης που περιέχει απτον οργανισμό, αλλά ένα μικρότερο ποσοστό.

Συνεπώς, μην προσπαθείς να φτιάξεις υγρό με βάση τη νικοτινη του πρώην συμβατικου τσιγάρου σου. Θα φτιάξεις με βάση τη νικοτινη που θα ζητήσει ο οργανισμός σου και θα αντέξει ο λαιμός σου.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Όπως τα λέει ο Nemesis. Το max που πάει η νικοτίνη σε υγρή μορφή είναι 1000άρα, δηλαδή 1000mg ανά ml, άρα αυτήν την λένε 100%. Μακριά από αυτά, τζιζ καίει, κτλ. Οπότε μετά η περιεκτικότητα εκφράζεται με βάση αυτό, 500mg/ml = 50%, 100mg/ml = 10%, 9mg/ml = 0.9%, μπλα μπλα μπλα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 127 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos