vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

244 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, StevenRoalp, kos784

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #615 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 18:29 »
Όλα ίδια δεν είναι αυτά? Τα αρώματα ζαχαροπλαστικής?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #616 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 18:32 »
εδώ έχει ένα νήμα
http://vaping.gr/index.php/topic,10830.msg405102.html#msg405102
ώρα να το διαβάσουμε

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #617 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 18:33 »
Τώρα θα το έστελνα κ εγω εκεί είμαι

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #618 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 19:03 »
Αυτό που θυμάμαι είναι πως δεν κάνει ατμίζουμε αρώματα ελαιοδιαλυτά. Δεν θυμάμαι που το διάβασα (το ψάχνω τώρα) αλλά θυμάμαι καλά πως αυτή η προειδοποίηση ήταν γραμμένη με ιδιαίτερη έμφαση!
Θα επανέλθω αν βρω πηγές...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #619 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 19:14 »
είχα ρωτήσει πριν μήνες εγώ και πήρα απάντηση ότι μόνο υδατοδιαλυτά...όπως προείπε ο Σέρλοκ.
Δεν κάνουν όλα.
Δοκίμασα κι έπαθα..... χαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #620 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 23:03 »
Για ξαναδείτε τι είπε ο Φαρσαλινός στη συνέντευξη της 12/7...
Φυσικά και δοκίμασα  :yes:
Ο διαλύτης στα δικά μου ήταν ηλιέλαιο...
... με απαίσια ατμογεύση.
Προφανώς και τα αρώματα είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, τα ίδια.
Όμως, από τα χιλιάδες αρώματα που κυκλοφορούν σε κάθε τομέα της ζωής μας, λίγα κάνουν για άτμιση γευστικά. 
Μπορεί να γνωρίσεις τη γυναίκα της ζωής σου στο λεωφορείο και να σε σαγήνευσε το άρωμά της, μπορείς όμως να το ατμίσεις και να περιγράψεις τι αισθάνεσαι εξερευνώντας κάθε σπιθαμή του ατέλειωτου κορμιού;
Δεν είναι τυχαίο το ότι, μετά τις φανταρόκαλτσες, οι κολόνιες πρωταγωνιστούν στις χειρότερες περιγραφές...

Υποθέτω ότι ατμίζονται αυτά που αφορούν γεύσεις που ενδιαφέρουν το πεπτικό σύστημα,αρκεί η αραίωση να είναι αρκετή, ώστε να ξεπερνιέται η λαδίλα.

Για την βλαπτικότητα δεν έχω άποψη, καθώς δεν έχει ορισθεί το ποιο άρωμα είναι κατάλληλο για άτμιση...
α) ίδιο άρωμα μπορεί να περιέχει διαφορετικές πρώτες ύλες
β) παίζουν ρόλο η συγκέντρωση και η θερμοκρασία άτμισης
γ) το ηλιέλαιο δεν είναι εμπειρικά δοκιμασμένο από εμάς (ναι, εμείς είμαστε τα πειραματόζωα) για το αν ατμίζεται, πόσο μάλλον μακροχρόνια

Για την ιστορία, άντεξα 10 τζούρες.
Όχι, δεν έκανα προσπάθεια μαγειρέματος με κάτι άλλο.
Τα αρώματα αναπαύονται μαζί με τα ατμιστικά, σε σκιερό μέρος και τα συναφή, περιμένοντας στωικά (όχι στο ΙΚΑ) να ξεπεράσω το γευστικό σοκ...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #621 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 12:55 »
Επί του θέματος, αναφέρω ευπειθώς ότι:

Η συντριπτική πλειοψηφία των αρωμάτων που πωλούνται για ΗΤ, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ζαχαροπλαστική και μαγειρική. Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω από ιδία πείρα.

Από την άλλη, τα αρώματα ζαχαροπλαστικής, πρέπει:

α) Να προορίζονται για διάλυση σε μίγμα με βάση το νερό (δηλ. μακριά από ότι γράφει πάνω oil soluble)

β) Να έχουν κατά προτίμηση σύσταση PG, έστω PG400 (η οποία στην ελάχιστη ποσότητα που θα τη χρησιμοποιήσουμε δεν θα μας ενοχλήσει)

γ) Να μην περιέχουν ουσίες ακατάλληλες προς εισπνοή (όποιος πχ πάρει άρωμα βούτυρο από τα Lidl και το ρίξει στο υγρό, μην γκρινιάζει μετά για διακετύλιο και την παγκόσμια συνομωσία του popcorn lung, τα θελε ο αποπίσω του...)

δ) Προσοχή στα γλυκαντικά. Αν έχει οχτώ κιλά ζάχαρη, φρουκτόζη, σουκραλόζη, γλυκόζη, βενζοϊκό νάτριο, μελάσα κλπ ανά ml, ε δεν είναι και ότι καλύτερο!

Με απλά λόγια, θα συνιστούσα ως ασφαλέστερη επιλογή την αγορά αρωμάτων τα οποία πωλούνται από εταιρείες που ασχολούνται με το άτμισμα. Αν κάποιος θέλει να πάρει αρώματα The Kato Rahoula Flavors από το Karamitros Market, είναι ελεύθερος να το κάνει με δικό του ρίσκο!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #622 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 13:03 »
ωραίος cruiser
στο καραμήτρος market έχει κάθε friday black friday και ήμουν έτοιμος να παραγγείλω αλλα με έσωσες
η αλήθεια είναι ότι οποιος θέλει να βρέι οικονομικά αρώματα (που προορίζονται για ατμισμα) πλέον έχει αρκετές επιλογές και δεν αξίζει το ψάξιμο και τα πειράματα

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #623 στις: Δεκεμβρίου 08, 2016, 13:02 »
Πάντως αυτα από το lidl τα δοκίμασα σε ιδιοκατασκευή ultrasonic Diffuser και μοσχοβόλησε το χωριό.
Με 15 σταγόνες σε 3 λίτρα νερό στα 300 Watt νομίζεις ότι εισαι στα ζαχαροχωρια.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #624 στις: Δεκεμβρίου 08, 2016, 22:22 »
Να σας χαλάσω λίγο τη συζήτηση  :tongue_smilie:
Είμαι κάνα μήνα+ που έκοψα το τσιγάρο και πήγα απευθείας σε "φτιάχτο μόνος σου".
Πριν αρχίσω τα αρώματα δοκίμασα σκέτη pg και σκέτη vg 2-3 μέρες την καθεμία να σιγουρευτώ πως δεν έχω καμιά αλλεργία που δεν ήξερα.
Για τα αρώματα. Με 5 φρούτα που έχω, 2 καπνικά, bavarian cream και φουντούκι όλα καλά. Και σε μίξεις μεταξύ τους.
Το μπισκότο (ecig & flavourart) με το που τραβάω μερικές τζούρες μου έρχεται μια λαδίλα να το πω, βουτυρίλα, δεν ξέρω και αηδιάζω απίστευτα. Με σοκολάτα (ecig) κάτι αντίστοιχο σε γαλατίλα. Η αλήθεια είναι οτι το γάλα δεν το αντέχω, κανένα θέμα όμως με γαλακτοκομικά. Δοκιμάστηκαν βάσεις ecig & abuelos.
Δε μου κάνουν; Να κατάφερα να πέσω σε χαλασμένα αρώματα; Δεν είναι ληγμένα. Να το πάρω απόφαση και να τα χαρίσω; Αναλογίες βάζω 1% κάτω απο αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής. Μπουκάλια γυάλινα, πλυμένα, σε συρτάρι. Τα δοκιμάζω μετά τη βδομάδα πάντα. Help.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #625 στις: Δεκεμβρίου 08, 2016, 23:01 »
Αγαπητε Varg Vikernes, εννοω Psarandis, σε τι ποσοστο βαζεις το FA Biscotto? Οντως βγαζει μια ελαφρα επιγευση βουτυρου, αλλα οχι σε χαμηλο ποσοστο.
Προσωπικα, ποτε δε χρειαστηκε να το βαλω πανω απο 2%

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #626 στις: Δεκεμβρίου 08, 2016, 23:13 »
Στην αρχή δοκίμασα 3 όπως έλεγε. Τώρα είμαι στο 2 παρά. Φτιάχνω 5μελα και είναι λίγο ζόρι να το υπολογίσω ακριβώς. Πάντως με ry double βγήκε υπέροχο  :))

YΓ. κάτσε να βάλω σκουφάκι στον varg.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #627 στις: Δεκεμβρίου 10, 2016, 10:17 »
έχω κολλήσει με σκέτη βάση τις τελευταίες δυο εβδομάδες και το μονο που με "χαλάει" είναι που μου αφήνει μια ελαφριά γλυκάδα στο στόμα
υπάρχει τρόπος με κάποιο άρωμα να φύγει και να γίνει εντελώς άγευστο
το ρωτάω γιατί έχω ακούσει πως υπάρχουν αρώματα που σπάνε την γλυκα του υγρού αλλα δεν ξέρω κάτι παραπάνω
αν κάποιος γνωρίζει επί του θέματος ας με διαφωτίσει

Αποσυνδεδεμένος bep1995

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #628 στις: Δεκεμβρίου 10, 2016, 12:24 »
Έχει η FA το Bitter Wizard, το οποίο κάνει ακριβός αυτό, σπάει τη γλυκάδα της βάσης. Ξεκίνα από 2-4 %.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #629 στις: Δεκεμβρίου 10, 2016, 12:44 »
Ευχαριστώ  :thumpup:
θα χρειαστεί να το αφήσω μερικές μέρες η κάνει δουλειά αμέσως?
αν ναι στις πόσες μέρες θα έχω καλο αποτέλεσμα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 926 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271237 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos