vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

353 επισκέπτες, 8 χρήστες
bujinkan, gstamatos, maprix, manoslykos, I.P, Jorge, Buliwyf, lounik

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1365 στις: Αυγούστου 28, 2018, 19:25 »
Αν δεν νοιώθεις "χτύπημα" νικοτίνης μπορεί να υπάρχουν διάφορες αιτίες (εκτός του ότι δεν υπάρχει στο μείγμα). Πχ θέλεις παραπάνω νικοτίνη, φταίει το ποσοστό vg, ο ατμοποιητης κτλ.
Πάντως για να είσαι σίγουρος, του λες να το φτιάξει μπροστά σου η ακόμα καλύτερα να το κάνεις μόνος σου.
Ρωτά εδώ αν δεν μπορείς να υπολογισεις ποσοστά.

Αποσυνδεδεμένος ciumel

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1366 στις: Αυγούστου 28, 2018, 21:48 »
Καλησπερα σας,

Μια γρηγορη ερωτηση...
Αγοραζω shake & vape απο διαφορες εταιριες απο ενα μαγαζι. Εχω την υποψια οτι μερικοι υπαλληλοι τους λεω να το φτιαξουν 70/30 με 6% νικοτινη και νομιζω οτι νικοτινη δεν προσθετουν.

Υπαρχει τροπος να το καταλαβω η δεν γινεται?

Ευχαριστω
φτιαξε το ιδιο υγρο σε αλλο μαγαζι και συγκρινε.


λοιπον να ρωτησω κι εγω κατι που με προβληματιζει,,
εχω 20 διαφορετικα αρωματα..
ποιος ειναι ο ευκολος (και γρηγορος τροπος) να τα δοκιμασω;
μονα τους εννοω,οχι να τα κανω μιξη στο eliquid recipe για να φτιαξω συνταγη π.χ.
μπορει να μου αρεσουν και μονα τους(γι αυτο τα επελεξα)
να βαλω σκετη βαση στο dripper και να ριχνω μια σταγονα αρωμα (η δυο)στο καθε ml που χωραει ο dripper(le supersonic)
θελω να δω τι γευση δινει το καθενα μονο του.
το πιανω σωστα το θεμα;

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1367 στις: Αυγούστου 28, 2018, 22:21 »
Καλύτερα στάξε 1-2 σταγόνες σε 1ml βάσης μέσα σε μπουκαλάκι, ρίξε ένα φραπέδιασμα και έπειτα στάξε στον ντρίπερ για να καταλάβεις καλύτερα το άρωμα. Υπάρχει περίπτωση με τον τρόπο που περιγράφεις, να ατμίσεις μόνο το άρωμα ή να μην διαλυθεί σωστά με τη βάση απευθείας στον ντρίπερ, με αποτέλεσμα να βγάλεις λάθος συμπέρασμα για το άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1368 στις: Αυγούστου 28, 2018, 22:25 »
Οι mixers δοκιμάζουν το άρωμα στο χέρι, στάζουν μια σταγόνα και το... τρώνε. Ή στάζουν μια σταγόνα σε ένα ποτήρι νερό. Για να δουν τι βγάζει μόνο του. Μπορείς επίσης να βάλεις μερικές σταγόνες σε σκέτη βάση και αφού το ανακινήσεις καλά, να το βάλεις στον ατμοποιητή. Αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις τη σωστή αναλογία ή ότι θα δώσει το ακριβές του προφίλ (αφού κάποια θέλουν ωρίμανση).

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1369 στις: Αυγούστου 28, 2018, 23:21 »
[member=7055]ciumel[/member] φτιάχνεις μόνα τους τα αρώματα σε διάφορα ποσοστά ξεκινώντας απο χαμηλά πχ 0,3% και πχ μετά 1%,1,5% και πάει λέγοντας.Ετσι θα αντιληφθείς το δυναμικό του εύρος καθώς και μεχρί που παραμένει η γευση του καθαρή.Μόλις αντιληφθείς αλλοίωση στη γευση ή και κάποια ακόμη αρώματα (δυσάρεστα ή ευχάριστα),γράφεις τις σημειώσεις σου ωστε να ανατρέχεις εκεί.Μπορείς να το δοκιμάσεις απο τη πρώτη στιγμή αλλά και μετά απο ημέρες ωστε να αντιληφθείς και πως εξελίσσεται η γεύση.Ετσι θα βρείς και πότε ωριμάζει έκαστο άρωμα.Αυτά πάνω κάτω.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1370 στις: Αυγούστου 29, 2018, 07:34 »
Ανάλογα το άρωμα πάει και το ποσοστό αλλά γενικά νομίζω ότι 1% και 1.5% είναι μικρά ποσοστά εκτός και αν δίνει αυτήν την αραίωση ο κατασκευαστής, ας πούμε σε tpa  με αυτά τα ποσοστά δύσκολα τα συμπεράσματα. Όπως επίσης το κάθε άρωμα θα πρέπει να το δοκιμάζει σε διαφορετικές χρονικές στιγμές σε διάστημα δύο εβδομάδες με μήνα ώστε να δει πως εξελίσσεται  όπως ωριμάζει

Αποσυνδεδεμένος stopapali

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1371 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 00:41 »
Καλησπέρα σας.

Μια βοήθεια..
Είχε φίλος μου ένα υγρο που έκανα και εγώ, το trixi 2 της 13sins και το είχε φτιάξει σε κατάστημα (60ml) με μηδενική νικοτίνη και λογικά σκέτη vg. Δεν το ήθελε αφού είχε κάνει 20ml και έτσι μου έδωσε τα 40ml να τα κάνω εγώ που μου αρέσει και το ατμίζω.

Σήμερα πήγα σε κατάστημα και μου έδωσαν 2 μπουκαλάκια των 10ml ένα pg 0.2 νικοτίνη και ένα vg 0.2 νικοτίνη για να τα ρίξω μέσα ώστε να έχω 6αρα νικοτίνη που ήθελα.

Πόσο θα πρέπει να το αφήσω για να το ατμίσω μετά την προσθήκη νικοτίνης;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1372 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 00:49 »
καλο ανακατεμα κανε του κ ξεκινα το.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1373 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 14:24 »
Δευτερώνω. Χτες έφτιαξα ένα λίτρο βάση και αφού την ανακάτεψα σε σημείο να αποκτήσω πηχιαία γράμμωση, μπουμπούνισα άφθονα.

Αποσυνδεδεμένος georgent

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1374 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 11:57 »
Καλημέρα σας,

Μια ερώτηση υπαρχει κατι αντιστοιχο με το French Bakery Belle Plaine που μπορουμε να βρουμε στα remix bar;
To κοστος του συγκεκριμενου υγρου ειναι αρκετα υψηλο στα καταστηματα της nobacco. 

Σας ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1375 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 21:04 »
Δευτερώνω. Χτες έφτιαξα ένα λίτρο βάση και αφού την ανακάτεψα σε σημείο να αποκτήσω πηχιαία γράμμωση, μπουμπούνισα άφθονα.
To ίδιο ισχύει και για τα shortfill, προσθέτεις νικοτίνη, φραπεδιάζεις / ανακατεύεις / αναδεύεις και ατμίζεις σε χρόνο dt.

Αποσυνδεδεμένος Kots_93

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1376 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 17:53 »
Μια απορία... Εγώ που ατμίζω 2ml την ημέρα με 6mg υγρό, είναι σα να καπνίζω δυο ελαφριά σχετικά τσιγάρα τη μέρα...;;; Έτσι δεν είναι όσον αφορά την πρόσληψη νικοτίνης;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1377 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 17:54 »
Όχι. Υπάρχει η εμπειρική (άρα ανεπίσημη) αίσθηση ότι 3ml = 1 πακέτο

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1378 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 18:09 »
[member=15691]Kots_93[/member] 3 ml εξάρας, δεν ξέρω αν αντιστοιχούν σε πακέτο ελαφριών που λέει ο φίλος spectrum, γιατί δεν έκανα ποτέ ούτε ελαφριά τσιγάρα, ούτε εξάρα.  :tongue_smilie:

Σίγουρα όμως, ΜΗΝ προσπαθήσεις να κάνεις αναλογία με βάση τα mg,  γιατί ο τρόπος που υπολογίζεται η περιεκτικότητα νικοτίνης είναι διαφορετικός από το άτμισμα στο κάπνισμα,

Κυρίως μην το κάνεις όμως, γιατί δεν παίζει κανένα ρόλο η αναλογία. Η αλήθεια είναι πως αν πριν στην καπνιστική σου συνήθεια έπαιρνες Χ mg νικοτίνης μέσο όρο, αν έκανες ξαφνικά μέσα στη μέρα πολλά παραπάνω τσιγάρα, η πιο βαριά, σε υπερβολικό βαθμό  θα το καταλάβαινες, λόγω υπερέντασης κλπ, μέχρι και ζαλάδα σου έρχεται από υπερκατανάλωση, με βάση τη συνήθειά σου πάντα.

Αντίστοιχα, όταν ξεκινάς το άτμισμα, ο οργανισμός σου ζητάει τόσο ώστε να καλύψει τις συνηθισμένες ανάγκες του. Αν δεν χρειάζεται άλλο, δεν θα σου έρθει να ρουφήξεις. Τόσο απλό. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς ότι θα πάρεις παραπάνω. Το ίδιο θα πάρεις πάνω κάτω, όσο έπαιρνες πριν.

Άσε που, αν δεν έχεις συγκεκριμένο ιατρικό πρόβλημα με τη νικοτίνη (καρδιαγγειακά προβλήματα, σκλήρυνση αρτηριών πχ), που τότε το σωστό είναι να κόψεις ΚΑΙ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ,  δεν χρειάζεται να ανησυχείς ούτως ή άλλως. Η νικοτίνη είναι από τις ελάχιστα βλαβερές ουσίες του τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Kots_93

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1379 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 21:48 »
μάλιστα... 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110798 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159985 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515427 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530861 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201483 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41016 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet