vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

339 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, NikosAnt, mfk, Jorge, kostas..., Tazz, Βασίλης1966, tibolaso

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2445 στις: Αυγούστου 18, 2019, 09:55 »
Προφανώς όχι. Θα άλλαζε δραματικά μόνο στην περίπτωση που θα είχαμε νικοτινούχα βάση χαμηλής περιεκτικότητας.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2446 στις: Αυγούστου 18, 2019, 23:50 »
Όλα τα κατανόησα,  "περί κατοσταρας ..αν υποθέσουμε πως έχουμε "...αυτό δεν το κατάλαβα. Δηλαδή όσοι δεν έχουμε και πάρουμε τα μπουστεράκι των 20mg/ml τι νικοτίνη θα έχουμε στο shortfill υγρό μας?
Κι αν υποθέσουμε ότι δεν έχουμε τη κατοσταρα  ή τη πενηντάρα έστω..τότε τι κάνουμε?
Μιλάμε για αυτά που κυκλοφορούν, δεν έχουν όλοι θείο από αμερικα παίδες

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2019, 00:03 από margo »

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2447 στις: Αυγούστου 19, 2019, 00:01 »
Σε ένα shortfil 50ml να γίνει 60ml,με ένα booster θα έχουμε 3mg νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2448 στις: Αυγούστου 19, 2019, 00:18 »
Μάρω κανένας δεν έχει θείο από το Αμέρικα. Πριν 2 χρόνια όλοι εδώ μέσα έσκουζαν: Πάρτε νικοτίνη, σε λίγο καιρό θα απαγορευθεί η κατοστάρα. Οι περισσότεροι λοιπόν κάναμε το κουμάντο μας, μιας και η νικοτίνη διατηρείται επί μακρόν στην κατάψυξη.
Γι αυτό και μιλάμε για κατοστάρα, γιατί έχουμε καβάτζα. Η δική μου, να σκεφτείς, φτάνει για 6-7 χρόνια για μένα και τον κουνιάδο μου.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2449 στις: Αυγούστου 19, 2019, 01:03 »
Νικοτινούχα βάση, απόθεμα, Ναι, αναμενόμενο. 
Από αρώματα τι έκανες ??

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2450 στις: Αυγούστου 19, 2019, 02:06 »
Στοκάρω ήδη oneshots για καμιά διετία και παραπάνω όσο μου επιτρέψουν τα οικονομικά μου.
Στο μεταξύ έχω καμιά 250αριά αρώματα που δεν ασχολήθηκα σοβαρά μαζί τους γιατί τα oneshots είναι πιο βολικά και επειδή είμαι εκ φύσεως τεμπέλης....
Όσο διαρκούν τα έτοιμα, θα δοκιμάσω πολλές συνταγές έως ότου καταλήξω σε 10-15.
Θεωρώ πως η προμήθεια βρώσιμων αρωμάτων ζαχαροπλαστικής δεν θα είναι πρόβλημα για κανέναν χομπίστα ότι και να μηχανευτούν οι νομοθέτες...

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2451 στις: Αυγούστου 19, 2019, 11:16 »
Μάρω κανένας δεν έχει θείο από το Αμέρικα. Πριν 2 χρόνια όλοι εδώ μέσα έσκουζαν: Πάρτε νικοτίνη, σε λίγο καιρό θα απαγορευθεί η κατοστάρα. Οι περισσότεροι λοιπόν κάναμε το κουμάντο μας, μιας και η νικοτίνη διατηρείται επί μακρόν στην κατάψυξη.
Γι αυτό και μιλάμε για κατοστάρα, γιατί έχουμε καβάτζα. Η δική μου, να σκεφτείς, φτάνει για 6-7 χρόνια για μένα και τον κουνιάδο μου.
Εγώ όταν έκανα κάβα άτμιζα 6 άρα.
Τώρα έπεσα σε 1,5 mg/ml οπότε η κάβα βλέπω να ξεπερνάει το προσδόκιμο ζωής μου  :)) :)) :))

( είμαι 63 ετών και κάτι ψιλά και έχω κοντά 1,5 λίτρα 1000άρα)

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2452 στις: Αυγούστου 19, 2019, 11:42 »
Πατριωτη  ο έχων δύο χιτωνες δίνει τον ένα.  :D .περιμένω  πμ.  

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2453 στις: Αυγούστου 22, 2019, 18:23 »
Εργαλείο δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά μπορείς να ξεσκονίσεις την πρακτική αριθμιτική που έκανες στο σχολείο:
Το shortfill έχει 50 ml υγρού και έχει χώρο για 10 ακόμη. Ας υποθέσουμε πως έχεις 100άρα βάση και θες το υγρό να βγει 6άρι. Αν ρίξεις 3,6ml κατοστάρας θα έχεις 3,6Χ100=360mg νικοτίνης συνολικά στο μπουκάλι δια 60ml=6mg/ml.
Αν θες 9άρα νικοτίνη θα ρίξεις 5,4ml=540mg στο μπουκάλι / 60ml= 9mg/ml
Αν θες 12άρα θα ρίξεις 7,2ml κοκ...
'Εστω λοιπόν ότι έχω ένα shortfill 50ml για 60 ml. Προσθέτω μόνο τα 7,2ml της κατοστάρας για να πετύχω τα 12mrg νικοτίνης ή θα πρέπει να συμπληρώσω και άλλα 2,8ml μηδενικής για να γίνει το υγρό συνολικά 60ml και 12mgr νικοτίνης;;; :hmmm: 
Η ίδια απορία ισχύει και για shortfill 20ml για 30ml......

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2454 στις: Αυγούστου 22, 2019, 18:54 »
Με στοκαρισμα αρωμάτων δεν ασχολιεμαι ...ξέρω πολλούς που ταξιδεύουν έξω και μπορούν να μου φέρνουν ανα πάσα στιγμή ...έχω βέβαια μπόλικα κι εγώ...οι βάσεις μου φτάνουν πλέον για δεκαετία και είναι σε ψυγεία ...το μόνο που με ανησυχεί είναι πλέον πιθανή καταργηση ατμιστικου εξοπλισμού με νέα tpd


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2455 στις: Αυγούστου 22, 2019, 19:38 »
'Εστω λοιπόν ότι έχω ένα shortfill 50ml για 60 ml. Προσθέτω μόνο τα 7,2ml της κατοστάρας για να πετύχω τα 12mrg νικοτίνης ή θα πρέπει να συμπληρώσω και άλλα 2,8ml μηδενικής για να γίνει το υγρό συνολικά 60ml και 12mgr νικοτίνης;;; :hmmm:
Η ίδια απορία ισχύει και για shortfill 20ml για 30ml......
Συμπληρώνεις και τα 2,8ml.
Στη δεύτερη περίπτωση, 3,6ml κατοστάρας και 6,4ml μηδενικής.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2456 στις: Αυγούστου 26, 2019, 13:51 »
@@netsplit εχει πλάκα πάντως..κι εγώ έχω στοκαρει βάσεις, εκτός ψυγείου σε δροσερό μέρος και είναι μια χαρά! (Ακόμα ). Τη νικοτίνη τη μειωσα ελάχιστα..από 12 σε 9. Κάνω και εξάρα που και που αλλά δεν..
Τώρα στοκαρω αρώματα. Και ναι μεν τα αρώματα ζαχαροπλαστικής θα υπάρχουν αλλά με τα καπνικά τι θα γίνει? Περιμένω τώρα ακόμα λίγα κι όσο κρατήσουν..
Το κακό ήταν ότι δεν  φρόντισα έγκαιρα και τα αρώματα που ήθελα ήταν σχεδόν σε έλλειψη. Πήρα και κάτι άγνωστα. Με βλέπω μαγείρισσα με το ζορι

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2457 στις: Αυγούστου 26, 2019, 17:54 »
 Και ναι μεν τα αρώματα ζαχαροπλαστικής θα υπάρχουν αλλά με τα καπνικά τι θα γίνει? 
Συγχωρέστε μου την παράθεση τμήματος μετά από το μήνυμα άλλα επειδή με το νέο νομοσχέδιο που έρχεται, έχει ακουστεί πολλές φορές.
 
Στις απαρχές του ατμίσματος μπορεί να είχαν χρησιμοποιηθεί αρώματα ζαχαροπλαστικής αλλά από τότε έχουν αλλάξει πολλά.
Η TPA / TFA The Perfumer's Apprentice / The Flavor Apprentice είναι μια εταιρία που ξεχωρίζει το brand name, με αλλαγές και revision σε αυτά που αφορούν το άτμισμα.
 
Η βανίλια και η φράουλα που παίρνουμε εμείς δεν είναι αυτή που θα χρησιμοποιήσει ένα ζαχαροπλαστείο και δεν εννοώ την συσκευασία .
 
Ποιος θα μας πει ότι το τάδε δεν περιέχει ζάχαρη που δεν πρέπει να καεί στο coil (τι πιο φυσικό για ένα άρωμα ζαχαροπλαστικής) ή κάποια ελαιώδες ουσία που δεν πρέπει να μπει στους πνεύμονες μας (θυμηθείτε το καμένο βούτυρο και την νόσο του pop corn στα εργοστάσια) ή οποιοδήποτε βρώσιμο που είναι ακατάλληλο για εισπνεόμενο ή ακόμα και συστατικά που μόλις ζεσταθούν μετασχηματίζετε σε κάτι επικίνδυνο.
 
Ο ίδιος ο ατομιστής θα πρέπει να προσέξει για το τι βάζει στα πνευμόνια του γιατί αυτά που θα κάνει το κράτος στο όνομα της προστασία του θα μας γυρίσει μια δεκαετία πίσω. Εάν κάποιος γυρίσει αριστερά και δεξιά για να βρει μια λύση χαμηλού κόστους, θα είναι κρίμα να έχουμε επανάληψη περιστατικών ασυνείδητων, μαύρης αγοράς και ψευδονεοτερισμών.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2458 στις: Αυγούστου 26, 2019, 20:35 »
Σε λίγα χρόνια σκέτη βάση θα κάνουμε,πόσα αρώματα να στοκαρεις  θα τελειώσουν κάποια στιγμή. Αντε να παίρνουμε ένα shortfill να το σπαμε 3 προς 1 για να παίρνουμε και λίγο γεύση. 

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2459 στις: Αυγούστου 27, 2019, 01:39 »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, δεν είπα θα προσπαθήσω να δημιουργήσω αρώματα ατμιστικά από αυτά που προορίζονται για τρόφιμα. Το είπα μόνο με το σκεπτικό ότι αυτά θα εξακολουθούν να είναι προσβάσιμα και κάποιος που έχει γνώσεις χημικού τροφίμων για παράδειγμα ίσως μπορέσει και να βρει μια λύση. Τέλος πάντων αφού δεν είμαι  και των γλυκών γεύσεων..δεν τίθεται θέμα. Και ναι, όσα και να στοκαρεις κάποια στιγμή θα βρεθεις να αγοράζεις shortfill  και υγρά.
Το ίδιο όμως έγινε και με τις νικοτινουχες βάσεις και δεν είμαστε λίγοι αυτοί που κάναμε τα κουμάντα μας.
Όσο για τα καπνικά, ευελπιστώ ότι υπάρχουν μερακλήδες ανάμεσα μας που θα πετύχουν ΝΕΤ και θα μοιραστούν μαζί μας τη μέθοδο τους. Μέχρι τότε...στοκαρουμε και αναλόγως πράττουμε. Η ασφάλεια πάνω απ' όλα. Μη το παρακάνουμε πάντως ένα υγρακι ιδιοκατασκευης στο που και που, δεν νομίζω να να μας βλάψει σε συγρηση με τα δηλητητηρια  που καπνιζαμε τόσα χρόνια.
Προσωπικά νομίζω δεν θα επιχειρήσω κανένα πείραμα για τρία χρόνια. Το στοκ άρχισε.
Ευχαριστώ τους φίλους συνατμιστες που προειδοποιούν για κάθε ενδεχόμενο. Είμαι χρόνια στο ατμισμα και αν τσιγγουρενευουν για αρώματα ..δεν νομιζω ούτε να πετύχαινα ούτε και να ατμιζα.
Καλή δύναμη σε όλους στον πόλεμο που δεχόμαστε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2019, 01:46 από margo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110748 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159964 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530843 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801674 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet