vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 11:02 »
Κατασκευή υγρών

Πάρα πολλοί νεοεισερχόμενοι στο Η.Τ, ρωτούν πως θα φτιάξουν δικά τους υγρά αναπλήρωσης.

Για να μην γράφουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά, θα περιγράψω γενικά την διαδικασία.

Υλικά που χρειαζόμαστε.

Α]. Ατμιστική βάση. Έτσι ονομάζουμε το βασικό υγρό το οποίο περιέχει τη νικοτίνη.
Απευθυνόμενος σε νέους χρήστες και εφόσον το μοναδικό Ελληνικό Shop που έχει βάσεις νικοτίνης για δημιουργία υγρών είναι το FunStore, θα χρησιμοποιώ αυτές τις βάσεις στα παραδείγματα.
Επισκεφθείτε τον σύνδεσμο  http://www.funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=65

Εδώ θα βρείτε βάσεις νικοτίνης με τα ονόματα Traditional, Velvet Cloud και Ice Blade με χαρακτηρισμό όπως Low,Medium,High κλπ.

Τα ονόματα απλά αφορούν ποιος είναι ο διαλύτης της βάσης, προπυλενογλυκόλη (PG) ή γλυκερίνη (VG) ή και τα δύο σε μείξη.

Τι είναι η PG εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,57.0.html
Τι είναι η VG εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,56.0.html

Οι χαρακτηρισμοί αφορούν την περιεκτικότητα σε mg/ml σε νικοτίνη. Π.χ το X-High έχει περιεκτικότητα 40mg/ml.

Οπωσδήποτε προτιμάμε να προμηθευόμαστε όσο το δυνατόν μεγαλύτερης περιεκτικότητας βάση, αφού θα προσθέσουμε διαλύτη για να την φέρουμε στα μέτρα μας.

Ας υποθέσουμε πως επιλέγουμε την Ice Blade των 40 mg/ml

B] Διαλύτες. Χρειαζόμαστε και από τα δυο PG και VG. Βρίσκονται στην ίδια σελίδα.

Γ] Καθαρά αρώματα. Αυτά βρίσκονται εδώ
http://www.funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=64

και φυσικά είναι καθαρά θέμα της δικής σας προτίμησης.

Δ] Τέλος θα χρειαστούμε μερικά μπουκαλάκια και σύριγγες εδώ
http://www.funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=59


Πως ξεκινάμε. Αρχικά αποφασίζουμε πόσα ml υγρό θα φτιάξουμε. Ας υποθέσουμε 10 ml και στη συνέχεια τι περιεκτικότητας σε νικοτίνη. Ας υποθέσουμε 10 mg/ml
Άρα έχοντας την ατμιστική μας βάση που είναι στα 40mg/ml καταλαβαίνουμε πως πρέπει το υγρό μας να αραιωθεί με διαλύτες σε αναλογία 25% βάση και 75% διαλύτες. Άρα αν βάλουμε 2,5 ml βάσης, το υγρό μας θα έχει περιεκτικότητα 10 mg/ml.

Άρα τα υπόλοιπα 7,5 ml πρέπει να είναι οι διαλύτες μας  και το άρωμα.
Στη συνέχεια αποφασίζουμε πόσο άρωμα θα χρησιμοποιήσουμε. Η προσωπική μου άποψη είναι πως σε ποσοστό, δεν πρέπει να υπερβαίνει το 5% του υγρού μας. Άρα 0,5 ml ή περίπου 20 σταγόνες. Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσετε μόνο ένα άρωμα. Μπορείτε να κάνετε συνδυασμούς, αλλά στο σύνολο να μην υπερβαίνετε τα 0,5 ml.

Έτσι αισίως φτάσαμε στα 3 ml από τα 10 που θέλουμε και επομένως πρέπει να προσθέσουμε άλλα 7 ml.

Σε αυτό το σημείο καλό είναι να έχετε φτιάξει ή βρει έτοιμο, ένα φύλο εργασίας στο excel ή σε άλλο παρόμοιο, εάν θέλετε να έχετε απόλυτη ακρίβεια. Αν τώρα δεν σας ενδιαφέρει και θέλετε στο περίπου τότε προσθέτοντας 4 ml PG , 2 ml VG και 1 ml (απιονισμένο νερό) θα έχετε ένα υγρό σε αναλογία τάξης περίπου 65% PG, 20% VG και 10% Νερό.

Καλή επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2021, 08:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 12:24 »
Μπραβο σου που τα εγραψες ολα συγκεντρωμενα απλα και κατανοητα. Να πω οτι απιονισμενο νερο δεν χρειαζεται να προσθεσουμε μιας και ηδη υπαρχει στην ατμιστικη βαση. Επισης για τον αριθμο των σταγονων που θα πρεπει να προσθεσουμε στον υγρο μας, εξαρταται απο το πως το θελει κανεις. Προσωπικα ριχνω 6 σταγονες οταν θελω 5ml υγρου ή 12 σταγονες οταν θελω 10ml υγρου. Προσθετω και 2-4 σταγονες bitter wizard, υποτιθεται πως αφαιρει την γλυκαδα απο την γλυκολη, δεν ειμαι και σιγουρος οτι οντως το κανει, παντως δεν χαλαει την γευση του υγρου.

Αποσυνδεδεμένος red30

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 16:08 »
Ωραίο το checklist, parpen. Ολα καθαρά και συγκεντρωμένα. :thumpup:

Μικρή διόρθωση, η PG ονομάζεται προπυλενογλυκόλη (ή 1,2-προπανοδιόλη). Σε περίπτωση google-αναζήτησης η "προπανογλυκολη" δεν φέρνει αποτελέσματα. Να προσθέσω μερικά πράγματα ακόμα:

1. Συνήθως η VG (φυτική γλυκερίνη ή γλυκερόλη/glycerol) που κυκλοφορεί στο εμπόριο για άτμιση, έχει διαλυθεί με 15-20% απιονισμένο νερό. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε αδιάλυτη VG φαρμακείου ή γλυκερίνη Ecofarm, τότε χρειάζεται διάλυση με 20% νερό (Να πω την αλήθεια, εγώ βάζω 25% γιατι είναι εξαιρετικά παχύρευστη και γλυκιά).  :yes:

2. Οι 20 σταγόνες δίνουν κατα μέσο όρο 0,8ml ως 1ml. Είναι λάθος το 20 σταγόνες=0,5ml. Παρ'ολα αυτα, κι επειδή η αναλογία σταγόνες->ml εξαρτάται απο το στόμιο του μπουκαλιού ή της πιπέτας που χρησιμοποιούμε, πρεπει να γίνει μέτρηση με καθαρό pg, εστω μια φορά. Συμπληρωματικά -επειδή το εχω δεί σε αρχάριο φίλο- αναφέρω οτι καλό ειναι οι μετρήσεις να γίνονται είτε με σταγόνες είτε με ml (πιπέτα, συριγγα), γιατι διαφορετικά ..χάνεται η μπάλα!   :wall:

3. Μια παράμετρος που μπορεί να φανεί χρήσιμη είναι η παρασκευή-μίξη νικοτινούχων υγρών από ηδη υπάρχοντα μπουκάλια σε διάφορες περιεκτικότητες νικοτίνης. Στην προκείμενη περίπτωση υπάρχει πρόβλεψη για μίξη δυο υγρών από τα περισσότερα calculators που κυκλοφορούν (μίξη 3 ετοιμων υγρών γίνεται με το δικό μου φυλλο xls που υπάρχει στη σελίδα με τα υγρα).

Είναι κι αυτή συνηθισμένη περίπτωση αφού ο ατμιστης μετά απο κάποιο διάστημα θα έχει παρατήσει στο συρτάρι του διάφορα μπουκαλάκια που μπορεί να συνδυάσει, ενδεχομένως με προσθήκη καθαρού νικοτινούχου pg/vg, να καταλήξει σε ενα καινούργιο ικανοποιητικό υγρό, ξοδεύοντας τα υπάρχοντα. Πχ. Ενα μπουκαλι μπουχτιστικού καπουτσίνο, ενα μπουκάλι αδιάφορου tobacco και αρκετή νικοτινούχα βάση, με ένα συνδυασμό αυτών, θα πάρει ενα ενδεχομένως χρησιμότερο αποτέλεσμα  ;)

4. Τελος, προτείνω στους νέους χρήστες να γράφουν αμέσως σε χαρτί την "συνταγή" που τους ικανοποιεί γιατι μετά απο λίγες ώρες άτμισμα η μνήμη παίζει περίεργα παιχνίδια: "...Μα δεν μπορώ να θυμηθώ τι γεύσεις έβαλα σ'αυτο το υγρό, τη νικοτίνη μου μέσα!!"   :))

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 21:34 »
Ωραιότατες οι προσθήκες - συμπληρώσεις - διορθώσεις. Κάποια σχόλια-παραλείψεις μου.

Στο θέμα του "πόσες σταγόνες" δίνουν 1 ml. Παρέλειψα να πω, πως αυτό εξαρτάται από τα μπουκαλάκια σας.
Θεωρώντας ως σημείο αναφοράς τα μπουκαλάκια αρώματος του Funstore, 1 ml περίπου 40 σταγόνες, μετρημένο.

PG και VG από φαρμακεία, πρέπει να φέρουν ένδειξη USP και δεν περιέχουν νερό.

Η VG της Ecopupe από Funstore είναι καθαρή σε ποσοστό >97%
H PG από Funstore περιέχει περίπου 11% νερό.


Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 17:06 »
Μπράβο παιδιά, χρησιμότατο topic

Εγώ προσωπικά έχω χάσει τη μπάλα με το νερό. Πόσο για παράδειγμα θέλει νερό για αραίωση η Φυτική γλυκόλη του Funstore? 50-50 ?


Επίσης, βλέπω αλλού και VG νικοτινούχα. Αυτή θέλει αραίωση με νερό;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2011, 17:20 από ArXoS »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 17:09 »
κοιτα Σεφ,
τα υγρα vg αν θελουνε αραιωσει ή οχι,το καταλαβαινεις απο το ποσο πηχτο ειναι.Αν ειναι πολυ πηχτο βαζεις 5-6 σταγονες απιονισμενο νερο ανα 10 μλ υγρου.αυτο κανω εγω.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 17:21 »
Thanks man .. επίσης, στο http://www.todmuller.com/ejuice/ejuice.php βγάζει σαν default το 20% Flavor. Πόση πρέπει να είναι τελικά η αναλογία σε Flavors της FlavourArt στα υγρά που φτιάχουμε? Αλλού διαβάζω  για 2-3 σταγόνες, εδώ για 5%, αλλού για 10% ή 20% ..
Για καταθέστε την εμπειρία σας, για να μην πετάμε δηλαδή άδικα υγρά  >:(

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 17:22 »
και αυτο ειναι στην κριση σου.Καποια υγρα ειναι αδυναμα,καποια ομως ειναι τουμπανο.Τα αδυναμα βαζεις 5-6 εως 10 σταγονες στα 10μλ.τα τουμπανα βαζεις απο 2-3 εως 5 στα 10 μλ.Αυτο κανω εγω.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 17:29 »
χαχαχα σίγουρα όχι 1 ml στα 10 που βάζω εγώ .. γιαυτό κάαααατι δε μου πάει καλά  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

ο σεφ έκανε πατάτα  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 17:32 »
οχι 1μλ ρε συ  :laugh1:
βρηκες και γευση πατατας?

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 17:45 »
χμ, οι γεύσεις που βγήκαν, ... δεν περιγράφονται

Γενικά είχα σκοπό να ακολουθήσω τον οδηγό του zoobi στο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,664.msg28622.html#msg28622 αλλά έπεσα και σε κάτι άλλα fora που παίζουνε εκεί με 10-20% flavor αναλογίες. Προφανώς έχει να κάνει και με την εταιρία.
Ξεκινάω τις αραιώσεις λοιπόν μπας και φτιάξω κάτι πιο ανθρωπινό  ;D

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 18:14 »
Κι εγώ είμαι υπέρμαχος των 2-3 σταγόνων στα 10ml για τα καπνικά της flavorart.
Επίσης πολύ σημαντικό αν προστεθούν σε σκέτη PG δίνουν πολύ διαφορετικό άρωμα απο ότι σε πχ 80% PG 20% VG, συνήθως χειρότερο για τα γούστα μου.
Π.χ. το virginia της Flavourart ενώ δεν μπορούσα να το ατμίσω ουτε σε αναλογία 1 σταγόνα στα 10ml  σε σκέτη PG
μολονότι είναι πολύ ελαφρύ (μου έφερνε μια εμετική μυρωδιά σα χλωρίνη η κατι τέτοιο) με PG+VG έχει γίνει απο τα κλασσικά μου και βάζω 5 σταγόνες στα 10ml...

Αποσυνδεδεμένος grigoris_a

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 19:56 »
Εγώ το virginia το βρίσκω μια χαρά με 15-20 σταγονες στα 10 ml(traditional)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 02, 2011, 22:12 »
Το traditional νομ'ιζω είναι 65%PG 35% VG δοκίμασε το αν έχεις σκέτη PG να δεις διαφορά (προς το χειροτερο για μενα)!

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 02:00 »
Όπως έγραψα ήδη, το ποσοστό αρώματος, είναι εντελώς υποκειμενική υπόθεση του καθένα και πάντα συναρτάται και από τις αρωματικές βάσεις. Όπως ήδη τονίσθηκε, αρώματα ακόμη και της ίδιας εταιρίας (π.χ Flavourart) δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά. Άλλα είναι υποτονικά (π.x Caramel) και άλλα μπουμπουνάνε (Π.χ Menhtol).

Η παρουσία νερού στο υγρό σας, επίσης εξαρτάται από το αν περιέχουν νερό ή όχι τα υλικά ανάμιξής σας. Αν δεν περιέχουν, τότε χρειάζεται σίγουρα αν χρησιμοποιείτε και VG στις μείξεις σας.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110604 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530755 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801615 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet