vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 5 χρήστες
Alexander20, Buliwyf, gama, zalaros, nik33134

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Kayfun Lite by SvoёMesto
« στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 21:58 »
Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός Kayfun Lite. ;D





Edit:
Θα πρέπει να αναφέρω ότι πρόκειται για μια εξαιρετική κατασκευή. Τα σπειρώματα είναι πάρα πολύ καλά, ενώ ουσιαστικά δεν βρήκα κανένα κατασκευαστικό μειονέκτημα, πέρα από το μέγεθος που έχουν τα βιδάκια που βιδώνει πάνω τους το σύρμα (κι αυτό για ψυχολογικούς λόγους :) ). Έχει πολύ λιτό σχεδιασμό, ο οποίος σου τραβάει το μάτι λόγω της στιβαρότητας που προσδίδει στον ατμοποιητή. Όμως έτσι ή αλλιώς πρόκειται για μια στιβαρή κατασκευή. Στη συσκευασία του παρέχεται και το διάφανο τμήμα του τανκ το οποίο πιστεύω ότι είναι αναγκαίο μόνο για το γέμισμα του ατμοποιητή, κι αυτό στα πρώτα βήματα μαζί του.
Αυτό που θα μπορούσα να πω ότι είναι στα συν του, είναι η εξαιρετική τροφοδοσία του, ανεξάρτητα από την ποσότητα του υγρού της δεξαμενής.
Επίσης άλλο συν είναι ότι θα "παίξει" αρκετά καλά ακόμη και σε αρχάριο χρήστη, ακόμη και με πολύ εύκολα σετάπ. Όμως αν θελήσετε να περάσετε σε πραγματικά καλές επιδόσεις τότε ο ατμοποιητής θα ζητήσει την "σχετική" εμπειρία του χρήστη.
ΦΥΣΙΚΑ και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι για να στηθεί, στήνεται και μόνο με σύρμα με αντίσταση.
Θα συμβούλευα όμως τους κατόχους του για να πάρουν το κατιτίς παραπάνω από αυτόν, να σετάρουν δημιουργώντας μια γέφυρα στην αντίσταση, της οποίας το κέντρο θα το σηκώνουν όσο πιο ψηλά γίνεται!! ;)


Δοκίμασα ένα κλασσικό σετάπ (διπλό δυάρι φυτίλι, τριπλό τοπικά), αλλα δεν με ικανοποίησε αρκετά, λόγω ξηρού ατμού και όχι καλής απόδοσης στη γεύση. Στη γεύση υπήρχε μια "μεταλλίλα" μάλλον λόγω απουσίας κεραμικού.

Μου αρέσει το βελούδο και η γεύση στην ατμό, και είναι αλήθεια οτι σε αυτό με έχουν ικανοποιήσει ο ΙΑΤΤΥ και ο DID που έχω.

Έκανα λοιπόν το επόμενο σετάπ...

Χρησιμοποίησα μονό τριάρι φυτίλι και έτοιμη αντίσταση με νον σύρματα στα 1,7 Ω.
Με αυτό τον τρόπο, προσπάθησα να απομακρύνω την αντίσταση από τα μέταλλα της βάσης, μπάς και διώξω την "σιδερίλα".

Αυτό το έκανα επίσης για να μεγαλώσω την απόσταση από τις βίδες και την οπή του αέρα, μιας και ώντας χαμηλά η αντίσταση δεν "χτυπούσε" όλο το μήκος της ο εισερχόμενος αέρας.

Έστριψα την αντίσταση και τοποθέτησα...





Απο εδώ και μετά έκανα αυτό που είδα στο επόμενο βίντεο και το δείχνει μετά το 13:15. Το βίντεο το είδα στο νήμα που ανοίχτηκε για τον The Russian 91%.

[youtube]pdXjBWf8Pc0[/youtube]

Το ονομάζει ναυτική φωλιά ή κάπως έτσι...

Εδώ λοιπόν η συνέχεια...



Έκοψα τα φυτίλια και προχώρησα στο επόμενο βήμα...






Και αφού βεβαιώθηκα για το σετάπ, έβρεξα τα φυτίλια...



Έδεσα τον ατμοποιητή, έβαλα το υγρό (Tribe από ατμόραμα) και ξεκίνησα... 3,7 βολτ.
...

Πανδαισία αρώματος, ποσότητας ατμού :o (Βέβαια το "χάδι" και την ποιότητα του ατμού του βασιλιά ακόμη δεν... :nope: ) από την πρώτη τζούρα!!!!

Η ναυτική φωλιά έχει το εξής πλεονέκτημα (όπως το καταλαβαίνω) δημιουργεί έναν τύπο "κεραμικού" και η θερμοκρασία της αντίστασης χτυπάει πάνω της και όχι στα απέναντι μέταλλα.
Η απουσία του κεραμικού στον συγκεκριμένο ατμοποιητή είναι εμφανής. Πιστεύω οτι το κεραμικό στην ουσία δεν βελτιώνει το άρωμα και τη γεύση στον ατμό, απλά "καθαρίζει" τη γεύση από τη "μεταλλίλα" που δημιουργήται από τη θερμοκρασία της αντίστασης μιας και δεν την αφήνει να φύγει στα γύρω μέταλλα και την απορροφά. (Η δική μου άποψη είναι ότι το κεραμικό είναι πλεονέκτημα σε έναν ατμοποιητή.)

Συνεχίζω να ατμίζω στα 3,7 βολτ με εξαιρετικά καλή γεύση!

Έκανα δοκιμή στα 3,9 και 4,0 βολτ. Ο ατμός πολλαπλασιάστηκε ενώ το γέμισμα που νοιώθω στα πνευμόνια είναι πολύ ενδιαφέρον.

Βέβαια η απουσία χτυπήματος με αυτό το σεταπ είναι εμφανής, αλλα δεν με ενδιαφέρει και πολύ προσωπικά.

Τώρα που γράφω ατμίζω απανωτές στα 4,0 βολτ. Δεν υπάρχει ίχνος καμμένου, μιας και η κατασκευή του ατμοποιητή ευνοεί την άριστη τροφοδοσία. Όμως υπάρχει μια υποβάθμιση της γεύσης. Βέβαια είναι νέο το σετάπ, και θα το ξαναδοκιμάσω.


Ελπίζω να πάρει μπρος το παρών νήμα, μιας και έχει πέσει νέκρα!! :))

Μου βγήκε τεράστιο το πόστ... :o  Ελπίζω να με συγχωρήσετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2013, 01:27 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 23:33 »
Πολύ καλή παρουσίαση. Τον έχω και εγώ και έχω να πω τα καλύτερα... Όταν βέβαια μου πετυχαίνει η αντίσταση. Κάτι κάνω λάθος καποιες φορές και έχω εντοπίσει πως μάλλον είναι το πόσο σφίγγω το σύρμα πάνω στο φυτίλι. Όταν ειναι ψιλοχαλαρό, γευομαι ελαφρώς μεταλλο. Τις αντιστάσεις μου τις κανω με τριπλό δυάρι φυτιλι (άλλες φορες με κομμενες ακρες, αλλες μονοκόματο) και 0.20 σύρμα 4 στροφές.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2013, 01:50 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 03:56 »
Αυριο κλεινω εβδομας με το ιδιο πρωτο σεταπ - τιποτα εξεζητημενο, διπλο δυαρι με 20ρι νιχρομ στα 1.8 Ωμ, κομμενο ψηλα και στριμωγμενο απαλα στο βαθος - προχειρο για να τον δοκιμασω, και... δεν μου κανει καρδια να τον ξεστησω για να δοκιμασω άλλα σεταπ.
Ουτε μια μπουρμπουληθρα, ουτε μια φορα υποψια καμενου, αφθονο ντουμανι, υπεροχη αισθηση, αψογη συμπεριφορα.
Θα επανελθω οταν (που θα παει, θα παλιωσει) χρειαστει να αλλαξω αντισταση, με λεπτομερειες και παρατηρησεις.

Αποσυνδεδεμένος d3mon

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 08:53 »
 Καλημέρα εγώ χρησιμοποιώ τριπλό φυτίλι 1,5 με 0,16 σύρμα στα 1,6-1,7. Όντως με περισσότερη ποσότητα φυτιλιού να καλύπτει τα τοιχώματα έχει πιο έντονη γεύση στο υγρό. Ακόμη έχω δοκιμάσει αντίσταση στα 1,6 με non και νομίζω ότι έχει καλύτερο χτύπημα. Αυτό που έχω καταλάβει για την τροφοδοσία του είναι ότι αν μπουν σωστά τα φυτίλια στο σημεία εμποτισμού η τροφοδοσία είναι άψογη και απροβλημάτιστη. Από φυσαλίδες και διαρροές πραγματικά τίποτα. Θεωρώ ότι είναι ένας από τους πιο εύκολους ατμοποιητές στο στήσιμο του.           
 

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 18:35 »
απο Ελλάδα που μπορούμε να το πάρουμε? αξίζει τα παραπάνω λεφτά ή να προτιμήσω the russian 91%?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 18:45 »
Ελλάδα δεν υπαρχει. Μπορεις να τον βρεις εδω http://www.intaste.de/Selbstwickel-Verdampfer/SvoeMesto/Kayfun-Lite::1939.html με τα μεταφορικα ερχεται στα 84 ευρω σε τρεις-τεσσερις μερες σπιτι σου.

Αν αξιζει παραπανω. Λενε οτι ο russian ειναι πολυ "καλη" αντιγραφη. Δεν τον εχω και δεν ξερω. Με τετοιες μικρες διαφορές τιμης, προτιμω να παρω τον πρωτοτυπο και να τιμησω τον ανθρωπο που τον σχεδιασε, κι οχι καποιους με φτηνο τορνο που τα βρηκαν ετοιμα. Δικη σου τσεπη βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 21:28 »
Η τιμή και η ποιότητα ουσιαστικά είναι οι ίδιες.
Αν μπορείς να συμβιβαστείς με την αεράτη τζούρα, προτίμησε τον kayfun για τους λόγους που αναφέρει ο Πολυκράτης. Αν θέλεις ρυθμιζόμενη τζούρα και 510 πόλο πας στον Russian.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2013, 23:39 από camber »

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 22:23 »
Αν αξιζει παραπανω. Λενε οτι ο russian ειναι πολυ "καλη" αντιγραφη. Δεν τον εχω και δεν ξερω. Με τετοιες μικρες διαφορές τιμης, προτιμω να παρω τον πρωτοτυπο και να τιμησω τον ανθρωπο που τον σχεδιασε, κι οχι καποιους με φτηνο τορνο που τα βρηκαν ετοιμα. Δικη σου τσεπη βεβαια.

Αν δεν κάνω λάθος και διορθώστε με, ο Russian δεν είναι αντιγραφή αλλά είναι κατασκευασμένος από τους δημιουργούς του Kayfun οι οποίοι αποχώρησαν από την ομάδα Svoemesto, δηλαδή δεν είναι κλώνος αλλά Πρωτότυπος με κάποιες βελτιώσεις σε σχέση με τον Kayfun  :)

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 22:31 »
Το ιδιο εχω μαθει και εγω Γιαννη αλλα δεν μπορω να το πω με βεβαιοτητα, μπορει απλα να ειναι φημες  :dontknow:

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 22:34 »
Κάπου το χω δει γραμμένο αλλά δεν θυμάμαι  :wall: , μπορεί και να το είπε κανένας reviewer  :hmmm:

''καλυτερα ομως να συζητηθει στο θεμα του''  8)

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 22:43 »
O kayfun ειναι ρωσικος ενω ο Russian γερμανικος,δεν ειναι ετσι;


Κατι ειχα διαβασει και γω για την διαφωνια τους,αυτων του kayfun με αυτων του Russian, για την τιμη του δευτερου αλλα δεν θυμαμαι και γω που.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 23:16 »
Ο kayfun κατασκευάζεται στη Γερμανία και ο russian στην Κίνα.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 23:24 »
O russian κατασκευαζεται εδω http://www.kebochina.com/products/Clearomizer/296.html

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 03, 2013, 01:11 »
πραγματικα ατμοπητης που οπως και να τον στησεις παιζει απροβληματιστα , ουτε διαρροες ουτε καμμενο , τον στηνεις πανευκολα και ατμιζεις με τη μια ,
βρηκα την ησυχια μου
μολις βρω και οργανικο βαμβακι θα δοκιμασω και micro coil που απο οτι βλεπω σε διαφορα βιντεο του ταιριαζει πολυ!


Αποσυνδεδεμένος hardmacarton

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 03, 2013, 14:32 »
τόσο καιρό έχει κυκλοφορήσει ο lite και ο 3.1 τώρα ανοιχτηκε νήμα?? περίεργα πράγματα :hmmm: :hmmm: :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110462 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159675 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515249 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146441 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303194 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530714 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801544 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet