vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Όχι δεν υπάρχει καμία περίπτωση από το συγκεκριμένο υγρό και από πολλά άλλα συστατικά του ηλεκτρονικού τσιγάρου να έχεις τέτοιο θέμα 

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Φίλε mrandrepap, μειωμένη λίμπιντο μπορούμε να έχουμε από διάφορους λόγους, όπως:
  • αυξημένη ηλικία
  • προβλήματα υγείας
  • διατροφή
  • έλλειψη σωματικής άσκησης
  • βαρεμάρα από ίδιους ερωτικούς συντρόφους ή συνήθειες
  • κοινωνικούς λόγους
  • ψυχοσωματικούς λόγους
Έχεις ήδη αποκλείσει τα παραπάνω; Ρωτώ γιατί συνήθως κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος...Καταλαβαίνω πως τα σεξουαλικά μας είναι ταμπού, αλλά εάν η σεξουαλική σου διάθεση έχει πέσει τόσο που σε ανησυχεί, επισκέψου έναν ανδρολόγο, άσχετα με το αν θα κόψεις ή αλλάξεις το συγκεκριμένο υγρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2024, 12:28 από thanoulis »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, ειδικά τον thanoulis που μπήκε στον κόπο να απαντήσει λεπτομερώς. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν και το γνωρίζω έχουν μείνει οι ίδιοι για να μην πω ότι έχω και βελτίωση σε μερικούς. Αν εξαιρέσουμε τα ψυχοσωματικά που πολλές φορές είναι δύσκολο να τα αξιολογήσουμε αποδεδειγμένα, μου μένει η επιβεβαίωση και στην πράξη από κάποιον συνφορουμίτη που κάνει χρήση αντίστοιχου υγρού για τουλάχιστον 6 μήνες από 3 4 ml και πάνω τη μέρα. Επαναλαμβάνω αν κάποιος ντρέπεται μπορεί να μου στείλει και pm. Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
ειμαι ατμιστης πανω απο 10 χρονια,τον τελευταιο καιρο εχω ομως θεματα με τον λαιμο μου,ειναι σαν να ειμαι κρυωμενος και να μην μπορω να καταπιω και πολυ βηχα,νικοτινη και pg περνω απο το εξωτερικο(πολωνια) και γλυκερινη απο φαρμακειο,αρωματα επωνυμα με διπλασια αραιωση απο το αναγραφομενο,λεω να ξεκινησω να αφαιρω πραγματα για να δω τι με ενοχλει,π.χ για αρχη να κανω μηδενικη 70/30 vg/pg χωρις αρωμα και νικοτινη και αν εχω παλι θεμα να δοκιμασω και την νεα pdo
εχει καποιος τελευταια τετοια θεματα και πως το αντιμετωπισε?


να συμπληρωσω οτι μετα απο φαρμακευτικη αγωγη ειχαν περασει τα συμπτωματα,μολις ομως τραβηξα 10-15 τζουρες επανηλθαν.
νικοτινη κανω 6αρα και υγρα 70/30

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
ειμαι ατμιστης πανω απο 10 χρονια,τον τελευταιο καιρο εχω ομως θεματα με τον λαιμο μου,ειναι σαν να ειμαι κρυωμενος και να μην μπορω να καταπιω και πολυ βηχα,νικοτινη και pg περνω απο το εξωτερικο(πολωνια) και γλυκερινη απο φαρμακειο,αρωματα επωνυμα με διπλασια αραιωση απο το αναγραφομενο,λεω να ξεκινησω να αφαιρω πραγματα για να δω τι με ενοχλει,π.χ για αρχη να κανω μηδενικη 70/30 vg/pg χωρις αρωμα και νικοτινη και αν εχω παλι θεμα να δοκιμασω και την νεα pdo
εχει καποιος τελευταια τετοια θεματα και πως το αντιμετωπισε?


να συμπληρωσω οτι μετα απο φαρμακευτικη αγωγη ειχαν περασει τα συμπτωματα,μολις ομως τραβηξα 10-15 τζουρες επανηλθαν.
νικοτινη κανω 6αρα και υγρα 70/30
10 χρόνια και 6αρα είναι πολύ, γνώμη μου. 3αρα άμεσα και στόχος για μηδέν.

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
12 χρονια ατμιστης στυλ all day πιπιλα, 8 mg/ml νικοτινη  PG/VG 40-60 MTL , 3 mg/ml νικοτινη. PG/VG 30-70 DL. Ως καπνιστης, εγκατεστημενη χρονια βρογχιτιδα (αρχομενη χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια αν προτιμας) : ζουσα με το SERETIDE 500 (iσχυρη κορτιζονη + βρογχοδιασταλτικο) στην μια τσεπη του σακακιου και με δυο με τρια  πακετα Gauloises στις υπολοιπες. Τρεις με τεσσερεις φορες τον χρονο ΙΣΧΥΡΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ (με αναπνευστικη κινολονη) λογω επιβαρυνσης. Μετα την αντικατασταση του καπνου απο τον ατμο, τα συμπτωματα εξαλειφθηκαν μεσα σε ενα μηνα και εκτοτε ουδεποτε αντιμετωπισα σημαντικο προβλημα.

Αυτο βεβαιως ειναι η προσωπικη μου εμπειρια. Το ατμισμα ομως , ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΑΕΡΑΣ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ , αρα καποιους μπορει να τους επιβαρυνει - εστω και σε ασχετο χρονο . Προφανως υπαρχουν και αλλες αιτιες που συνεπικουρουν λογω των οποιων μπορει να "στραβωσει" το θεμα με το αναπνευστικο (οπως πχ ιωσεις , λοιμωξεις, εποχικες αλλεργιες απο γυρη η την σκονη της Αφρικης, Covid κτλπ). Βρισκω συνετη συνεπως την προσωρας διακοπη του ατμισματος  και την προσφυγη σε πνευμονολογικο ιατρειο για διερευνηση.

Να συμπληρωσω εδω οτι αμεσως μετα την φαρμακευτικη αγωγη δεν εισαι απολυτα καλα : oι βλεννογονοι παραμενουν ερεθισμενοι και ακομα και ηπια χρηση ηλεκτρονικου τσιγαρου μπορει να επαναφερει την φλεγμονωδη κατασταση. Δεν βρισκω συνεπως λειτουργικη την επιλογη του να μειωνεις επιλεκτικα την PG η την νικοτινη ψαχνοντας να δεις τι σε επιβαρυνει (αν και οντως μια παρτιδα απο νικοτινη της συμφορας - ακομα και απο αξιοπιστο καταστημα η καποιο καινουργιο αλλεργιογονο αρωμα - θα μπορουσε να ειναι η αιτια του προβληματος). Εδω , το ατμισμα φαινεται να ειναι Ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ που ενεργοποιει μια εμμενουσα (για καποιους λογους) φλεγμονη  του αναπνευστικου. Συνεπως μην αυτοσχεδιαζεις αλλα να πας by the book. Tις ευχες μου για γρηγορη αποκατασταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2024, 17:29 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
παιδια κατα αρχας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας,σιγουρα βιαστικα να ξανακανω η.τ ,αφου το δοκιμασα μολις ειδα καλυτερεψει,αυτο που με προβληματισε ειναι ο τοσο συντομος χρονος αναμεσα στις 2 ασθενειες περιπου 2 μηνες,την πρωτη φορα πηγα σε πνευμονολογο και την δευτερρη φορα σε παθολογο,απαντηση δεν μου δωσαν που μπορει να οφειλεται,κατι απο ολα μου ειπαν ή και ολα μαζι(ιωσης,σκονη ,covid,η.τ κ.λ.π),οποτε αντε βγαλε ακρη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos