vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

115 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Tem, swtos, Milarepa, e-akapnos, tapantari, Tazz

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« στις: Ιουνίου 16, 2013, 15:34 »
Ένα μήνυμα με χρήσιμες πληροφορίες:

Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
Επειδή βλέπω αρκετούς νέους ατμιστές να θέλουν να μπουν στο χώρο των μηχανικών μοντ αλλά έχουν κάποιες φοβίες, πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο ένα νήμα όπου θα είναι συγκεντρωμένες κάποιες πληροφορίες για την ασφαλή χρήση τους.
Κατ'αρχάς να πω πως χρησιμοποιώ μηχανικά μοντ εδώ και ένα περίπου χρόνο και πως ακολουθώντας κάποιους απλούς κανόνες δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι χρήστες και γνώστες από εμένα, οι οποίοι ευελπιστώ να συνδράμουν στο νήμα και να καταφέρουμε όλοι μαζί να βοηθήσουμε τους νεότερους ατμιστές που επιθυμούν να δοκιμάσουν την εμπειρία του ατμίσματος με μηχανικό μοντ. Στη συνέχεια παραθέτω τα βήματα που ακολουθώ εγώ με τα μηχανικά μοντ και παρακαλώ όποιος θέλει να τα εμπλουτίσει-συμπληρώσει ή και διορθώσει.

1ο βήμα
Πάντα ελέγχω τον ατμοποιητή μου είτε σε ειδική συσκευή (ωμόμετρο) είτε σε ηλεκτρονικό μοντ, τόσο για να δω την τιμή της αντίστασής μου όσο και για να σιγουρευτώ ότι δεν έχω κάποιο βραχυκύκλωμα.

2ο βήμα
Πάντα χρησιμοποιώ καλές επώνυμες μπαταρίες. Ανάλογα με την τιμή της αντίστασης που έχει ο ατμοποιητής μου συμβουλεύομαι αυτόν τον πίνακα ο οποίος μου δείχνει εάν οι μπαταρίες που έχω είναι ασφαλείς για χρήση με την αντίσταση του ατμοποιητή μου. Ουσιαστικά βρίσκω τη μπαταρία μου στην κίτρινη στήλη και στη μπλε στήλη τσεκάρω εάν τα Ω της αντίστασης μου είναι πάνω από τα ασφαλή όρια.

3ο βήμα
Ελέγχω εξωτερικά τις μπαταρίες μου να είναι σε καλή κατάσταση και να μην έχουν ξεφλουδίσει σε κανένα σημείο από την προστατευτική ταινία.
 
4ο βήμα
Προσέχω να τοποθετήσω τη μπαταρία με την σωστή πολικότητα. Ο θετικός πόλος της μπαταρίας στον πόλο 510 του μοντ.

5ο βήμα
Αυτό είναι το καλύτερο βήμα γιατί όλα είναι ΟΚ και απολαμβάνω το άτμισμα. Όταν κατά την διάρκεια του ατμίσματος καταλάβω πως έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας (έχει ατονίσει το άτμισμα) αλλάζω μπαταρία και συνεχίζω.

Αυτά είναι τα 5 βασικά βήματα που ακολουθώ και ουδέποτε είχα πρόβλημα.

Επειδή όμως στην αρχή είχα και εγώ τις φοβίες μου δεν είναι κακή ιδέα η χρήση αυτού ή αυτού ή αυτού. Όλα αυτά είναι ασφάλειες οι οποίες εάν γίνει κάποιο βραχυκύκλωμα κόβουν το κύκλωμα (τη ροή του ρεύματος) και έτσι μας προστατεύουν από τις πιθανές δυσάρεστες συνέπειες.

Τέλος θα πω πως τα μηχανικά μοντ θέλουν περιοδικά ένα καθάρισμα τόσο στα σπειρώματα όσο και στις επαφές της μπαταρίας. Αυτό βοηθά κυρίως στην καλή απόδοσή τους. Το καθάρισμα συνήθως το κάνω με ένα μαλακό πανάκι και με μπατονέτες και καθαρό οινόπνευμα.


Παρακαλώ τους Συντονιστές εάν υπάρχει ανάλογο νήμα να διαγράψουν ή μεταφέρουν το παρών όπως αυτοί κρίνουν.

Ακολουθεί το μήνυμα του STYLIANOS

ορέ παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιο νήμα για αυτό το μόντ , για να ξεκινήσω το διάβασμα να μαθαίνω




http://vaping.gr/index.php/topic,17366.msg626861.html#msg626861
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2020, 21:55 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 16, 2013, 15:49 »
Το telescopic body εδω: http://vaping.gr/index.php/topic,15235.0.html

και η κεφαλη που εβγαλε προσφατα για το body εδω: http://vaping.gr/index.php/topic,17506.0.html

(και συγχαρητηρια  :thumpup: , αμα ηταν ετσι οι γκαντεμηδες  :laugh1: )

i]Ενημέρωση συνδέσμων [/i]
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2021, 12:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 19, 2013, 16:34 »
Μπορεί κάποιος να μου πει που θα βρω ενα button για επισκευή μοντ; κ επίσης τι χρωμα καλώδιο χρειάζομαι για την σύνδεση Μπόυντον-πολος ατμό- κ πόλος μπαταρίας

Στάλθηκε χρησιμοποιώντας tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 15, 2013, 21:23 »
Επειτα απο σχετικο προβληματισμο βγηκα στο νημα να ρωτησω τι ειναι τα μηχανικα mod(εχω δει οτι εχουν μονο ενα κουμπι και καθολου οθονη)και σε τι πλεονεκτουν,λαμβανομενου υπ οψιν οτι εχουν παρα πολους φιλους .
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2013, 21:29 από nikospap »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 15, 2013, 21:36 »
Τα +
είναι πιο όμορφα και πιο διακριτικά
επίσης φαντάζουν "αθάνατα"
τα - έναντι των ηλεκτρονικών
δεν μπορείς να ρυθμισεις τα volts
και δεν έχεις τις δυνατότητες (μέτρηση Ω , υπόλοιπο μπαταρίας κτλ)

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 16, 2013, 00:31 »
Επίσης να προσθεσω στα + τους ότι δίνουν καλύτερη ποιοτητα ατμίσματος (σύμφωνα με τους fun των μηχανικών).

Αποσυνδεδεμένος sv1awi

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaper since 15/12/12
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 16, 2013, 01:08 »
Κάτοχος και των δυο , όλα τα + υπέρ του μηχανικού , οι μπαταρίες κρατούν τον διπλάσιο χρόνο , τα ίδια υγρά είναι είναι ποιο απολαυστικά κατεμέ στο μηχανικό και το άρωμα αναδεικνύεται περισσότερο, doual coil 1,1 Ωhm  :fight_shot_auto:  και κάτω στα ηλεκτρονικά δεν γίνεται, βλάβες βραχυκυκλωμένα σιλικονάκια και όλα αυτά τα αστεία δεν υπάρχουν ποτέ , τα VV τα έχω μόνο για να μετρώ την αντίσταση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 16, 2013, 02:12 »
ερωτηση γιατι το σκεφτομαι κι εγω...περα απο τη χρηση του kick για να παρει καποιος συγκεκριμενα watt, αν καποιος βαλει kick μπορει να χρησιμοποιει και unprotected μπαταρια? εχει το kick κοφτη στην αποφορτιση περα των 3,2-3,3?

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 16, 2013, 02:18 »

Έχω την εντύπωση -με βάση τον κατασκευαστή- ότι προτείνεται unprotected IMR μπαταρία για το Kick....
Όσο για τον έλεγχο της τάσης... σταματάει να λειτουργεί όταν η μπαταρία φτάσει σ'αυτά τα επίπεδα.


http://www.evolvapor.com/kick/


 :hmmm:




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2013, 10:16 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 16, 2013, 02:23 »

αρα για να συνοψισω.....

μηχανικο Mod με kick-----------------unprotected imr
μηχανικο Mod χωρις kick-------------protected

παει κι αυτο... 




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2013, 10:15 από Vrs5 »

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 16, 2013, 03:46 »
Μια λεπτομέρεια που δεν αναφέρθηκε πιο πάνω για τα μηχανικά

Έχουν απώλειες της τάσης που ξεκινούν από "όσο" και καταλήγουν 1 volt μερικά
Που σημαίνει πως έστω με μια φρεσκοφορτισμένη μπαταρία αντί 4.2 volts θα ξεκινάει με 3.5 π.χ.

Όσο πέφτει-ξεφορτίζει θα μειώνεται δραματική ποσότητα του ατμού.
Που σημαίνει πως κάποιος πρέπει να εχει μαζί του πολλές μπαταρίες φρεσκοφορτισμένες.

Οι μπαταρίες δεν θα κρατούν πολύ, δεν κάνουν σωστή διαχείριση ενέργειας.

Επίσης τα μηχανικά δεν μετρούν volts-watts- ένδειξη στάθμης μπαταρίας-αντίσταση ατμοποιητή.

Κάτι για το "αθάνατα" που έχει ακουστεί είναι πως φθείρονται τα ελατήρια στα κουμπιά και δεν πιάνουν σε ενεργοποίηση με τη μία ή κολλάνε και για μένα στο θέμα αυτό πρέπει κάποιος που θέλει μηχανικό να σκέφτεται να έχει μετά την αγορά υποστήριξη σε ανταλλακτικά.
 

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 16, 2013, 09:57 »
τα μηχανικα..mods..χρησιμοποιουνται για ''ειδικους''λογους..οπως στησιματα αντιστασεων απο 0,7 εως 1,2 το πολυ!!! και φυσικα για ολους τους πολυ καλους genesis οπως και ειδικους dripping φυτιλατους...απευθυνονται δε σε συγκεκριμενο τροπο ατμισματος..που ενδιαφερει λιγους ατμιστες...με λιγα λογια δεν κανουν για κινεζικους ατμοποιητες[εργοστασιακους].....
γι αυτο ολα ειναι ιδιοκατασκευες -κοστιζουν ακριβα λογω καλων υλικων...και ειναι μονοδρομος για μια ειδικη κατηγορια ''ατμιστων''....
οσον αφορα την ''αισθητικη'' τους..ειναι διαχρονικα αξεπεραστη!!!
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 16, 2013, 10:22 »
Επίσης χρησιμοποιούνται με κικ και βάζεις πάνω ότι θέλεις.

Αρκεί να είσαι λίγο έμπειρος με το αντικείμενο ;)

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 16, 2013, 12:04 »
ποσα μειονεκτηματα εμαθα για τα μηχανικα μοντ σημερα.απιστευτο..........................

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 16, 2013, 13:40 »
ποσα μειονεκτηματα εμαθα για τα μηχανικα μοντ σημερα.απιστευτο..........................

 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Όντως! Όλο ελαττώματα είναι τα άτιμα!
Τα έχει χτυπήσει η κακιά η μοίρα!
Ούτε ενδείξεις... ούτε μετρήσεις... απώλειες... καθάρισμα...
...όμως, σαν τα μηχανικά... δεν έχει!

 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Υ.Γ. "Γούστα", είπε ο πίθηκος κι έφαγε ένα σαπούνι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475578 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520069 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap