vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1530 στις: Απριλίου 17, 2018, 22:56 »
Μεντορα με μπέρδεψες.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1531 στις: Απριλίου 17, 2018, 22:57 »
Πού τις βλέπετε αυτές τις αλλαγές στο ντεκ ρε παίδες, δείξτε καμιά φωτο, δεν βρίσκω. Και τι σχέση έχει το νέο ντεκ του πολωνού με τον gt3? Εγώ έκανα σύγκριση με τον hussar.
Δε νομίζω ότι έχει juice control ο hussar, άνοιξε-κλείσε θεωρώ τη λειτουργία του, όπως ο Κayfun v4. :dontknow:

edit
Μάλλον εγώ σας μπέρδεψα επειδή χαρακτήρισα τον The End γερμανικής σχεδιαστικής λογικής, αλλά αν και Πολωνός, αυτής της σχολής μου κάνει, της γαϊδουρινής! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1532 στις: Απριλίου 17, 2018, 22:58 »
Ribot είπες για γερμανική σχεδίαση και ήταν και το βίντεο από πάνω με τον GT IV και μπερδεύτηκα.

Προφανώς εγώ τα έκανα μπάχαλο τελικά.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1533 στις: Απριλίου 17, 2018, 23:11 »
Το εμπεδώσαμε έπεσε ένα καλό μπέρδεμα............. :wall:

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1534 στις: Απριλίου 22, 2018, 10:37 »
σαπουνοπερα μεταξυ reviewer Κ4 Ε1

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1535 στις: Απριλίου 22, 2018, 11:48 »
Εδώ και άπειρο καιρό αναρωτιόμουν τι συνέβει με το σπίκα και έγινε αν-σπίκα-μπλ...

Μιλάμε για έναν ατμοποιητή που όταν σκάσαν τα πρώτα review, κάθε μέρα (για μήνες) ήταν
από τις πρώτες μου αναζητήσεις, το αν έγινε review από ευρωπαίο/αμερικάνο και αν έφτασε
Ελλάδα ή έστω σε κάποιο ευρωπαϊκό shop. ΑΦΑΝΤΟΣ. Μέχρι σήμερα που έπεσα πάνω σε αυτό:



EDIT με μερικά σχόλια:

1. Εμφανισιακά και λειτουργικά δεν με εντυπωσίασε όσο ο spica (ο πρώτος). Εμφανισιακά με χαλάει (κάπως).
2. Ατμοποιητή που δεν έχει αντικριστές τρύπες για airflow δεν ξαναβάζω στο στόμα μου. Το ό,τι ατμοποιητές
όπως Phenomenon, Cloud One, Taifun GT III, Hussar, Kayfun V5 -οι οποίοι είναι και οι TOP ατμοποιητές για
μένα- έχουν τρύπες αέρα αντικριστά σε 2 πλευρές είναι τυχαίο; Δε νομίζω =) Και σίγουρα και άλλοι "καλοί"
μου ξεφεύγουν (δεν θυμάμαι ακριβώς, πχ τελευταίοι Calix, Kaviros, Τηλέμαχοι).
3. Άσχετο με το θέμα, αλλά θα 'δινα τη ψυχή μου στο διάβολο να δω Skyline base με αντικριστές τρύπες. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2018, 12:12 από FML »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1536 στις: Απριλίου 22, 2018, 12:11 »
Τον εψαχνα κι εγω τον spica περιπου μαζι μετον skyline ειχε βγει αλλα δυσκολα ερχεται ελλαδα!!

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1537 στις: Απριλίου 22, 2018, 15:42 »

EDIT με μερικά σχόλια:


2. Ατμοποιητή που δεν έχει αντικριστές τρύπες για airflow δεν ξαναβάζω στο στόμα μου. Το ό,τι ατμοποιητές
όπως Phenomenon, Cloud One, Taifun GT III, Hussar, Kayfun V5 -οι οποίοι είναι και οι TOP ατμοποιητές για
μένα- έχουν τρύπες αέρα αντικριστά σε 2 πλευρές είναι τυχαίο; Δε νομίζω =) Και σίγουρα και άλλοι "καλοί"
μου ξεφεύγουν (δεν θυμάμαι ακριβώς, πχ τελευταίοι Calix, Kaviros, Τηλέμαχοι).
3. Άσχετο με το θέμα, αλλά θα 'δινα τη ψυχή μου στο διάβολο να δω Skyline base με αντικριστές τρύπες.
Εφ΄όσον η τελική απόληξη του αέρα είναι ακριβώς κάτω απο την αντίσταση, γιατί έχει τόσο μεγάλη σημασία απο που έρχεται?
Για μένα δε παίζει ρόλο. Ας έρχεται απ όπου θέλει. Η απόληξη είναι το θέμα.
Ζητώ συγγνώμη για το off topic.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1538 στις: Απριλίου 22, 2018, 17:22 »
Το φαινόμενο "αντικριστές τρύπες" είναι μια αντικειμενική παρατήρηση.
Το ό,τι "δε ξαναβάζω στο στόμα..." είναι τελείως υποκειμενική άποψη.

Προσωπικά, την αίσθηση (σε τζούρα/άτμισμα) που μου δίνουν οι ατμοποιητές που ανέφερα
δεν μου την πρόσφερε κανένας ατμοποιητής με τρύπες εισαγωγής αέρα μόνο από τη μία 
μεριά (εξαίρεση ο Skyline). Δηλαδή: Κayfun παλιοί, doggy, όλοι οι πρόσφατοι κινέζικοι mtl κ.α.
(επίσης όσοι δεν έχουν τρύπες και από τις 2 μεριές μου δίνουν την αίσθηση πως "μπουκώνουν"
πολύ γρήγορα, θέμα που απ' ότι έχω διαπιστώσει, μόνο εγώ παίζει να το έχω, αλλά εδώ και 3 χρόνια
δεν βρήκα κάποια λύση να μην τους νιώθω... μπουκωμένους). Ενώ π.χ. ένα Phenomenon lite μια χαρά
το δουλεύω στις πρώτες μικρές. Εν το μεταξύ, οι κινέζοι λιώσαν να βγάζουν mtl, αλλά κανείς (εκτός και
αν μου έχει διαφύγει κάτι) δεν έχει αντικριστές τρύπες... ελπίζω φέτος να σκάσει κανένας. Anyway. 

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1539 στις: Απριλίου 22, 2018, 17:30 »
Συμφωνώ απόλυτα. Την ίδια αίσθηση παίρνω και γω σε doggy & skyline: Μπούκωμα και μικρή υποψία καμένου σε συνεχόμενες τζούρες, κάτι που δε συμβαίνει σε unfollow & hussar...

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1540 στις: Απριλίου 22, 2018, 20:56 »
Δεν αμφισβητώ τις προσωπικές διαπιστώσεις σας περί μπουκώματος, αλλά επιτρέψτε μου να συνεισφέρω και λίγη ερμηνεία "Φυσικής" στο όλο θέμα.

Το μπούκωμα είναι συνάρτηση της πυκνότητας του παραγόμενου ατμού και της έντασης ρουφήγματος αέρα από το drip tip, σε σχέση με τον αριθμό και την διάμετρο των οπών του αέρα του pin κάτω από την αντίσταση (μια και γίνεται αναφορά σε bottom air feed ατμοποιητές, όπως κατάλαβα), γιατί από αυτές μπαίνει ο τελικός αέρας της τζούρας.

Η πυκνότητα του παραγόμενου ατμού έχει να κάνει με τον διαθέσιμο χώρο ατμοποίησης, με την επιφάνεια που καλύπτει η αντίσταση γύρω από το ποτισμένο βαμβάκι και με τον τρόπο που την καλύπτει, με την ποσότητα του βαμβακιού εντός της αντίστασης και το πότισμά του, την διάρκεια πατήματος του fire button, καθώς και με το είδος του υγρού (τα συστατικά του) σε σχέση με την αναπτυσσόμενη θερμότητα (δηλ. είδος σύρματος, τιμή αντίστασης, watts).

Στον διαθέσιμο χώρο ατμοποίησης προφανώς μετράει η διάμετρος και το ύψος της καμπάνας.

Σημαντικό, όμως, είναι και το "τελείωμα" της καμπάνας προς την καμινάδα, ως προς το θέμα του τρόπου συμπύκνωσης/συμπίεσης του παραχθέντος ατμού κατά την είσοδό του στην καμινάδα. δηλ. αν δημιουργείται απότομη και έντονη τυρβώδης ροή (μείωση ταχύτητας της ροής του ατμού) ή όχι.

Στο drip tip (εσωτερική διάμετρος και ύψος του) ας προσμετρηθεί και η καμινάδα της καμπάνας (διάμετρος και ύψος της) και η διαφορά των διαμέτρων τους, που έχει να κάνει με την υποπίεση που "μεταβιβάζεται" από την τζούρα μέσα στον θάλαμο ατμοποίησης. Προφανώς μετράει πολύ και η συμπύκνωση του ατμού κατά το πέρασμά του από την καμινάδα στο drip tip, αλλά και προς την έξοδό του drip tip προς το στόμα.

Όλα αυτά "επικάθονται" στην ένταση ρουφήγματος της τζούρας, η οποία και δημιουργεί την ανάλογη υποπίεση (μεγάλη ή μικρή) μέσα στον ατμοποιητή, ανάλογα με τις τρύπες εισόδου του αέρα από το pin μέσα στον θάλαμο ατμοποίησης. Αυτές είναι που κυρίως παρεμβάλλονται στην εντύπωση των πραγμάτων του μπουκώματος.

Οι αντικριστές τρύπες του δαχτυλιδιού αέρα δεν επηρεάζουν διαφορετικά το θέμα, ως προς μια μονόπλευρη τρύπα δαχτυλιδιού αέρα, αρκεί το εμβαδόν του ανοίγματός της να είναι το ίδιο με το άθροισμα του εμβαδού του ανοίγματος των δύο αντικριστών οπών.

Αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο για την γεύση είναι η εισδοχή μεγάλης ποσότητας αέρα κάτω από το pin (ανεξαρτήτως του αν είναι αντικριστές ή όχι οι τρύπες του δαχτυλιδιού του αέρα), σε σχέση με την ικανή ένταση ρουφήγματος της τζούρας. Γιατί ο αέρας μπαίνοντας στο pin και βγαίνοντας από τις τρύπες του για να "χτυπήσει" την αντίσταση, αν συμπιεστεί αρκετά, αποκτά μεγαλύτερη ταχύτητα πέφτοντας πάνω στην αντίσταση. Συχνά λέγεται ότι το πηνίο της αντίστασης πρέπει να είναι κοντά στις τρύπες αέρα του χώρου ατμοποίησης για να δώσει περισσότερη γεύση. Ο λόγος είναι να μην προλάβει ο αέρας, βγαίνοντας από τις τρύπες του pin, να αναπτύξει τυρβώδη ροή (δίνη αποσυμπίεσης στην έξοδο των οπών του pin), η οποία μειώνει την ταχύτητά του.
Επίσης, όσο πιο μικρού εμβαδού επιφάνειας είναι η τρύπα αέρα του pin, τόσο πιο μικρού εμβαδού επιφάνειας μπορούν να είναι οι ανοιχτές τρύπες/τρύπα του δαχτυλιδιού αέρα για απόδοση γεύσης (διατηρώντας την ίδια συμπίεση του αέρα). Αλλά, όταν το εμβαδόν της τρύπας αέρα του pin κάτω από το πηνίο της αντίστασης είναι αποτέλεσμα αθροίσματος περισσότερων της μιας οπών, τότε η ταχύτητα του αέρα που προσκρούει πάνω στην αντίσταση από κάθε οπή του pin είναι μεγαλύτερη.

Προφανώς και σας κούρασα και συγχαρητήρια σε όσους άντεξαν και διάβασαν ολόκληρο το σχόλιο. Αλλά ήθελα να καταδείξω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο μονοσήμαντα, όσο το αν υπάρχουν αντικριστές τρύπες στο δαχτυλίδι αέρα ή όχι. Φυσικά, η εντύπωση του καθενός είναι κυρίαρχη για τον ίδιο. Perception is reality, είπαμε. 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1541 στις: Απριλίου 22, 2018, 23:52 »
Χρήσιμη η παράθεση της Φυσικής, Γιώργο. Προσωπικά, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, που δεν τις γνώριζα. :respect_hat:
(αν και μας καταστρέφεις τα περσέπσια μας) :hmmm: :yes: :laugh1: 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1542 στις: Απριλίου 23, 2018, 00:22 »
[justify][member=14264]FML[/member], καλησπέρα. Κοίτα τώρα ζημιά. Ειλικρινά σου μιλάω, την Τρίτη επέστρεψαν γνωστοί μου από Κωνσταντινούπολη. Πριν φύγουν, είχα τρέξει στη σελίδα του Τούρκου για να δω αν είχε ακόμα τα ρολά κατεβασμένα. Είδα τον πρώτο Spica, (ήξερα ήδη πως τρώγαμε πόρτα από Ελλάδα, και προ TPD, δηλ. ελάχιστo χρόνο μετά τον Skyline), είδα ακλόνητο και το out of stock, το ίδιο βλέπω και σ’ αυτόν. Τελικά μου έφεραν έναν ναργιλέ, και να δω πότε θ’ αγιάσω, (εχθές με τσάκωσα να ψάχνω διαδικτυακά τα σχετικά καρβουνάκια τους...). [/justify]

[justify]Για το θέμα αέρα που αναφέρεις, προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου, αλλά επίσης, συμφωνώ σε πολλά σημεία και με τον alexoyiorgis. Με σένα συμφωνώ γιατί, όντως, κι εγώ κάπως, κάπως έτσι προτιμώ τις εισαγωγές, διπλές και στενόμυαλες, όμως από την άλλη είναι απόλαυση οι περίεργες αυτές κόντρες σε αέρα (και γεύση), τυχαία, π.χ. των “ξεχασμένων” Hurricane v1.3 και v2. Ή ακόμα και επισκευάσιμοι με μια μόνο τρυπίτσα που ξετινάζουν το σύμπαν ολάκερο, και ως αίσθηση εισπνοής αλλά και ως γευστικό αποτέλεσμα (π.χ. μια χούφτα Genesis) [/justify]

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1543 στις: Απριλίου 23, 2018, 00:44 »
Και 'γω συμφωνώ και με τους 2 σας.  ;D

Γι'αυτό και το έκφρασα ως μια παρατήρηση (και όχι ως κανόνα). Επειδή μπορώ να γράφω για το συγκεκριμένο θέμα ώρες ολόκληρες, θα τα συνοψίσω λέγοντας πως: χτύπησα Dead Rabbit 24άρη πριν 4 μέρες. Δεν κατάφερα να τον ατμίσω σωστά. Με μικρή προσπάθεια, εξακολουθούσα να μην μπορώ να τον ατμίσω ιδανικά. Πριν λίγο τον πούλησα. Καταννοώ πως το "θέμα" είναι δικό μου, αλλά μετά από 1.000 μέρες ατμιστής και ένα πρόγραμμα 10.00-22.00 δουλειά, 22.00-23.00 ελαφρύ φαϊ/μπάνιο κτλ, 23.00-2.00 πειραματισμός και ενασχόληση με vaping, ε κάποτε θα 'θελα να αρχίσω να κοιμάμαι πριν τις 12.00 και την επόμενη μέρα να είμαι λιγότερο walking dead. Δεν θα "καταθέσω" τα όπλα με την 1η, ούτε με τη 2η, ούτε καν με τη 3η, αλλά όταν περάσει ένα εύλογο -για μένα- χρονικό διάστημα και εξακολουθώ να μην τα βρίσκω με το "εργαλείο", ε καιρός να πάμε παρακάτω. Πόσο μάλλον, όταν υπάρχουν τόσες και τόσες επιλογές εκεί έξω. Π.χ. πριν 3 μέρες χτύπησα τον TFV12 Prince. Μέχρι τώρα που γράφω, αγάπη μόνο. Από το 1ο δευτερόλεπτο (πέρα από το θέμα εμφάνισης που εγώ έξω από το σπίτι δεν πρόκειται να βγω με ατμοποιητή που περισσότερο μοιάζει σε παιχνίδι/gadget βασισμένο σε  scifi fantasy videogame, παρά με ατμοποιητή). 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1544 στις: Απριλίου 23, 2018, 00:55 »
[justify][member=14264]FML[/member], χαχα χα, να ήξερες μόνο πόσο σε νιώθω. Και σε αυτό το παλαβό τρέξιμο που αναφέρεις, κάπως έτσι το πάω κι εγώ, και μάλιστα, πλέον ψάχνω χτύπημα (σε rta) συν επιστροφή σε αρκετά σφικτά mtl, (π.χ. ένας Cloud, προσπαθώ να είναι ο αεράτος μου). Όλα τα υπόλοιπα είναι μόνο εντός σπιτιού και μόνο ως ξεκούραστο διάλειμμα. [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110603 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530755 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801615 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet