vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 3 χρήστες
pngtszs1976, manoslykos, Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1140 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 18:18 »
Στα τανκ αυτού του τύπου όντως ταβανιάσαμε σε σχέση με το άτμισμα.
Αλλά υπάρχουν και άλλες βελτιώσεις, για εύκολο στήσιμο και γέμισμα, ρυθμίσεις τζούρας, λιγότερα μέρη...

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1141 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 18:31 »
Τελευταία οι kayfun δεν μας δίνουν κάτι συγκλονιστικό / πρωτοποριακό.
Νέες εκδόσεις κάθε λίγο, χωρίς κάτι το διαφορετικό.
To iphone του ατμίσματος ένα πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1142 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 23:04 »
Έφτασε αισίως από Κίνα μετά από ένα μήνα, ένας ατμοποιητής που κέρδισα σε διαγωνισμό της Health Cabin, που ακούει στο όνομα SF8 RTA από την Smkon. Ξέρω δεν έχετε ιδέα, ούτε κι εγώ είχα. Παραθέτω link από fasttech, για να δείτε φωτογραφίες, καθώς εγώ δεν έχω κάμερα της προκοπής.

Λοιπόν, πάμε στα βασικά, είναι 24άρης καθαρά πνευμονικός, για να σκεφτείτε διαθέτει 5 διπλές τρύπες αέρα λίιγο κάτω από 2mm η καθεμία. Γεμίζει από πάνω, και χωράει περίπου 2 ml.

Καμία πρωτοτυπία σε όλα αυτά, αλλά τα συνηθισμένα τελειώνουν εδώ. Καθώς στον συγκεκριμένο ατμοποιητή, το βαμβάκι μπαίνει ανάποδα. Ναι, καλά ακούσατε, ανάποδα. Για να πιάσετε καλύτερα τι εννοώ, μπορείτε να μπείτε σε αυτό
το review από τον Mike Vapes (στο 9:50 αν δεν σας πάει κατευθείαν), για να πάρετε μια ιδέα από το πως μοιάζει όταν έχει στηθεί. Η όλη ιδέα του design έχει ως εξής: αντί για καμπάνα, το τανκ έχει χωριστεί σε 2 κομμάτια, όπου το κάτω μέρος είναι θάλαμος ατμοποίησης ενώ στο πάνω μπαίνει το υγρό. Αυτά ενώνονται με 4 τρύπες στις οποίες σφηνώνεις το βαμβάκι, του οποίου οι άκρες βρίσκονται μέσα στο υγρό, και έτσι γίνεται η τροφοδοσία.

Υποτίθεται τα υπέρ είναι: 1) καλή τροφοδοσία την οποία διασφαλίζει η... βαρύτητα, και 2) λύνεται το πρόβλημα των top- fill ατμοποιητών με τις διαρροές κατά το γέμισμα λόγω της υποπίεσης, όπως στον doggy, αλλά... ανάποδα  :tongue_smilie:. Στις λίγες μέρες που τον έχω, μπορώ να επιβεβαιώσω πως και τα 2 ισχύουν στο έπακρο. Ειδικά όσον αφορά τις συνεχόμενες τζούρες, προσπάθησα ειλικρινά να τον κάνω να βγάλει καμμένο, και το μόνο που κατάφερα ήταν να τον κάνω να καίει ολόκληρος μετά από καμιά 10αριά μαζεμένες τζούρες. Το βαμβάκι πάντως δεν στέγνωσε.

Όπως θα δείτε και στα review που κυκλοφορούν, όμως, όλη αυτή η φασαρία, έχει και κατά. Το κυριότερο είναι το περίεργο στήσιμο και βαμβάκωμα του ατμοποιητή. Κυρίως το στήσιμο είναι πονοκέφαλος, καθώς απλά δεν χωράνε τα χέρια κανενός για να δουλέψει ανάμεσα στο deck και την οροφή του. Εγώ βρήκα λύση κρατώντας το coil πάνω στο magic stick , που χρησιμοποιούμε εμείς οι newbies, για να στήνουμε αντιστάσεις 8). Το βαμβάκι, αν χρησιμοποιήσεις ένα τσιμπιδάκι, μπαίνει αρκετά εύκολα τελικά. Το δεύτερο πρόβλημά του είναι η μικρή χωρητικότητα. Μην θέλοντας να τον κάνουν τέρας, έδωσαν μια χωρητικότητα 2 ml, η οποία καταλήγει, όμως, μικρότερη καθώς σου τρώει χώρο και το βαμβάκι  :wall:.

Προσωπικά, έπαιξα τον ατμοποιητή με διπλή clapton αντίσταση 0,25 ωμ, από 40 μέχρι 60 w. H γεύση του ήταν οκ, τίποτα το ιδιαίτερο. Σε σύγκριση με τον goblin mini v3, που έχω ως μέτρο σύγκρισης, μου φαίνεται ένα κλικ κάτω.
Όσοι reviewers είδα, λένε πάνω κάτω το ίδιο πάντως, πως βγάζει γεύση, αλλά όχι κάτι το εντυπωσιακό. To airflow του κυμαίνεται από «ανοιχτό» (1 τρύπα ανοιχτή) σε «μπουρί της σόμπας» (5 τρύπες ανοιχτές). Στα watt που τον έπαιζα οι 3 τρύπες παρείχαν και παραπάνω αέρα από όσο χρειαζόταν. Μάλλον τα 0,25 ωμ ήταν συντηρητικά :))

Συμπερασματικά, ο ατμοποιητής αυτός παρά τις καινοτομίες του, μάλλον δεν θα κάνει κόλαφο στην αγορά. Παρόλα αυτά είναι σχετικά φτηνός (14 -20$ στα κινεζομάγαζα), και αποτελεί μία λύση αν κάποιος θέλει έναν πολυυύ αεράτο ατμοποιητή, με αξιοπιστία όσον αφορά διαρροές κλπ (ήταν άψογος σε αυτό), και έχει συνηθίσει το σπαστικό γέμισμα κάθε λίγο και λιγάκι των 2 μλ. Το στήσιμο πιστεύω συνηθίζεται. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1143 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 23:15 »
εγώ έβαλα λάικ γιατί τον κέρδισε απο την Χελθ και έβαλε λινκ από την Φαστ... θεούλης..! :thumbup_move_2:

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1144 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 23:34 »
Θα σου πω. Η αλήθεια είναι πως με τα 20$ τιμή, μου θυμίσανε τον κύριο στη φωτογραφία.  Ε, βάλε ότι ξεχάσανε να μου τον στείλουνε και τους το θύμισα εγώ, δεν ήθελε και πολύ!  Τώρα,  όταν ξαναδηλώσω σε διαγωνισμό, αν με διώξουν με τις κλωτσιές, μάλλον δεν θα μπορώ να παραπονεθώ ιδιαίτερα.:tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1145 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 02:17 »
 ...που χρησιμοποιούμε εμείς οι newbies, για να στήνουμε αντιστάσεις...
όχι φίλε μου,στήνεις διπλή στον goblin πλέον :thumpup: :yes: ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1146 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 16:27 »
Kayfun prime


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1147 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 16:29 »
θα βγάλει και αυτό το άθλιο μποξάκι. Θα; Το 'χει; Τέσπα...


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1148 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 17:10 »
[member=20597]tzavardin[/member]

Δοκίμασε να τον στήσεις με το βαμβάκι να περνάει ίσα ίσα απο τις τρύπες χωρίς να εξέχει.

Θα κερδίσεις χώρο στο τανκ για υγρό.

Reverse genesis style.Kουλό design πάντως.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1149 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 17:52 »
Εχω την εντυπωση οτι αν δεν το κανεις οπως το εχει στην φωτο θα πλημμυρίσει ο θαλαμος ατμοποιησης οπως συμβαινει σε πολλους RDTA οταν του γυρισεις στο πλαι ή αναποδα.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1150 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 20:55 »
στο βίντεο αυτό η κοπέλα μας δείχνει γιατί πρέπει να κόβουμε τα νύχια μας πριν ξεκινήσουμε το στήσιμο, κάπου στο 13:20 και μετα


8)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1151 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2017, 01:57 »
Για να μη βρωμίζουμε το θέμα, και μιας και θα μας απασχολήσει στο μέλλον,
Kayfun Prime by Svoemesto [Προεπισκόπηση]. Μέχρι να έχουμε μια παρουσίαση από κάποιο μέλος


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1153 στις: Οκτωβρίου 01, 2017, 04:27 »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1154 στις: Οκτωβρίου 01, 2017, 10:43 »
Είναι για να γελάς η Smok. Τόση καγκουριά πια, γιαυτό έχει πέραση στην Ελλάδα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110705 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159939 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515414 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146487 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530829 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201477 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801666 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11077 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41004 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet