vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 10 χρήστες
camber, Alexander20, Buliwyf, pasgko, goran, dvelev, Lazy Dog, maprix, manos147, gioupi

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #585 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 19:37 »
Άαααααα  :))

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #586 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 20:44 »
Νταξ..

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #587 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 10:29 »
Το πείραμα σου είναι λάθος γιατί άφησες έξω δύο παραμέτρους (νικοτίνη και VG) και όταν τέσταρες αποφάσισες μόνος σου ποια παράμετρος επηρέασε το αποτέλεσμα. Και τα δύο παίζουν ρόλο αλλά μεγαλύτερο η VG γιατί είναι πηχτή και θέλει καιρό να αναμιχθεί με τα αρώματα και την PG. Ειδικά στην περίπτωση σου που είναι το υγρό 70VG, άρα το μεγαλύτερο μέρος του υγρού δεν είχε μπει καν. Ενώ η νικοτίνη είναι πάντα πιο λίγο.

Κανονικά θες ένα μπουκάλι που τα έχει όλα μέσα (control), ένα με όλα μέσα χωρίς νικοτίνη και ένα με όλα μέσα χωρίς VG. Χωρίς PG δεν έχει νόημα να αφιερώσεις τέταρτο μπουκάλι γιατί έχουν τα αρώματα ούτως ή άλλως, δεν θα σου δώσει κάποια χρήσιμη πληροφορία.
[member=5222]mindtrapper[/member]

Θα επανέλθω σε αυτό που αναφέρεις σε μερικές μέρες που θα δοκιμάσω το ίδιο υγρό στο οποίο μπήκαν τα πάντα εκτός απο νικοτίνη μέσα εξαρχής.
Δεν το δοκιμάζω ακόμα γιατί είναι μόνο δύο εβδομάδες που κάθεται και θέλω και εγώ να δώ αν όντως θα έχει αλλάξει στο 20ήμερο όπως τα προηγούμενα που έχω φτιάξει με την νικοτίνη εξαρχής μέσα.
Το υγρό έχει κάτσει 21 μέρες πλέον.Το άνοιξα και αφαίρεσα 5ml για να δοκιμάσω και πρόσθεσα νικοτίνη στο υπόλοιπο.
Αρχικά στο άνοιγμα είναι ακόμα έντονη η μυρωδιά του meringue σε αντίθεση με το έτοιμο υγρό οπου κυριαρχεί σε άρωμα το φυστίκι.
Μετά απο 2-3ml στον CSMNT μπορώ να πώ οτι το υγρό δεν είναι γλυκό όπως θα το περίμενα αν είχε ωριμάσει πλήρως.Η αυγουλίλα είναι έντονη ακόμα και το φυστίκι υποτονικό.
Η ύπαρξη της VG εξαρχής δεν ολοκλήρωσε την αλλαγή που γίνεται στο υγρό λοιπόν.
Το αρχικό μου συμπέρασμα, αν και σύμφωνα με κάποιους αυθαίρετο, φαίνεται να ήταν ορθό.Η νικοτίνη παίζει ρόλο στην ομογενοποίηση των υγρών και απ'ότι φαίνεται σε συνδυασμό με κάποια αρώματα προκαλεί έντονες αλλαγές στην γεύση και ωρίμανση του υγρού.
Δεν νομίζω οτι θα συνεχίσω άλλες δοκιμές ωρίμανσης χωρίς νικοτίνη, μιας και ο χρόνος αναμονής απλά αυξάνεται.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #588 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 12:28 »
Για να δω αν καταλαβα καλα.
Εφτιαξα ενα υγρο 200ml. Το ωριμανσα για ενα μηνα με καθημερινο ανακατεμα.
το δοκιμαζω και βλεπω οτι δεν εχει βγει οπως θα το ηθελα.
θελω να του μειωσω την νικοτινη και την ενταση του αρωματος. Με καμια 50αρια ml μηδενικης θα ειμαι οκ.
Πρεπει ομως να το αφησω αλλον ενα μηνα να ωριμαζει?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #589 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 12:48 »
Όχι βέβαια.Τώρα έχεις έτοιμο υγρό που το αραιώνεις.

Θα πρότεινα 2-3 ημέρες καλό ανακάτεμα και μπορείς να το ατμίσεις. :)

Αποσυνδεδεμένος mikevaper

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #590 στις: Απριλίου 22, 2018, 22:23 »
ωριμανση ursula για να εχω ενα καλο αποτελεσματα ποσες μερες περιπου;

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #591 στις: Απριλίου 22, 2018, 23:12 »
Εγω την εφτιαξα Δευτερα και την ατμισα Σαββατο δηλ. 5 μερες !

Αποσυνδεδεμένος mikevaper

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #592 στις: Απριλίου 22, 2018, 23:35 »
και ειχε καλο αποτελεσμα; γιατι αλλοι μου ειπαν 15 αλλοι 25 μερες :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #593 στις: Απριλίου 23, 2018, 00:02 »
[member=20096]mikevaper[/member], μιλάς για DIY άρωμα ή S&V; Αν μιλάς για το πρώτο, τα καπνικά χοντρικά θέλουν ένα 15μερο μίνιμουμ, με τον μήνα σαν κανόνα. Οπότε καλά σου είπαν. Αν μιλάς για το 2ο, τότε 5 μερούλες δίνει η εταιρεία. 

Αποσυνδεδεμένος relosaduan

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #594 στις: Απριλίου 23, 2018, 00:38 »
Εγώ πάντως τα SnV τα αφήνω 9-15 μέρες τα γλυκά,
16-20 καπνικα κ ημικαπνικα

Αποσυνδεδεμένος mikevaper

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #595 στις: Απριλίου 23, 2018, 00:52 »
ειναι s&v οποτε στις 5 μερες θα μπορω να το ατμισω; και αλλη μια ερωτηση αμα το κουναω καθε μερα βοηθαει καθολου;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #596 στις: Απριλίου 23, 2018, 01:00 »
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από έτοιμα ή ημιέτοιμα υγρά, Αντώνη. Είμαι καθαρά DIYάκιας. Το 5ήμερο το δίνει η εταιρεία για το S&V. Προσωπικά, θα συμφωνήσω με την πρακτική σου. Το καλό πράγμα θέλει τον χρόνο του για να ομογενοποιηθεί σωστά και να δώσει όλο το προφίλ του (όπως και ο κατάλληλος ατμιστικός εξοπλισμός φυσικά). :thumpup:  
*** Η (ήπια) ανάδευση χρειάζεται και βοηθάει. Οπως και μία σχετικά ζεστή θερμοκρασία που βοηθάει στην ευκολότερη κινητικότητα των μορίων, Mike. Αν δεν κρατιέσαι, δοκίμασέ το στο 5ήμερο και εφόσον σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα...μπουμπούνησέ το.

Αποσυνδεδεμένος mikevaper

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #597 στις: Απριλίου 23, 2018, 01:33 »
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από έτοιμα ή ημιέτοιμα υγρά, Αντώνη. Είμαι καθαρά DIYάκιας. Το 5ήμερο το δίνει η εταιρεία για το S&V. Προσωπικά, θα συμφωνήσω με την πρακτική σου. Το καλό πράγμα θέλει τον χρόνο του για να ομογενοποιηθεί σωστά και να δώσει όλο το προφίλ του (όπως και ο κατάλληλος ατμιστικός εξοπλισμός φυσικά). :thumpup:  
*** Η (ήπια) ανάδευση χρειάζεται και βοηθάει. Οπως και μία σχετικά ζεστή θερμοκρασία που βοηθάει στην ευκολότερη κινητικότητα των μορίων, Mike. Αν δεν κρατιέσαι, δοκίμασέ το στο 5ήμερο και εφόσον σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα...μπουμπούνησέ το.


μωρε εγω υπομονη να κανω αλλα με βγαζει δε με βγαζει το υγρο που ατμιζω τωρα και εχω ξεμεινει γενικα :))..αν δε μαρεσει το αποτελεσμα στις 5 μερες θα το αφησω κι αλλο και θα παρω ενα 10μελο ισα ισα να την βγαλω μεχρι να οριμασει

Διόρθωση παράθεσης


Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

4 μερες ωριμανση μεχρι στιγμης και εχει αρχισει να αποκτα αυτο το κιτρινοπο χρωμα που ειχε το bebeca (atmos lab) που λατρευα..αυριο θα το βαλω στον ταιφουν να δουμε τι λεει 

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

δοκιμασα λιγο να δω τι λεει και οι εντυπωσεις ειναι οι εξης:πολυ ωραιο καπνικο για τα γουστα μου αλλα ισως ενοχλησει μερικους γιατι εχει πολυ εντονη μυρωδια που μενει,προσωπικα θα το ατμιζω καθημερινα απλα ισως κολλαει πιο πολυ με καφε και ισως κουρασει μερικους για ολη μερα
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2018, 14:11 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος relosaduan

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #598 στις: Απριλίου 24, 2018, 22:53 »
Βαλε κανα γλυκο,,καμια ταρτα στον gt3 να δεις το φως να τον απογειωσεις ;)(off topic)

Αποσυνδεδεμένος mikevaper

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #599 στις: Απριλίου 24, 2018, 23:15 »
ειχα πριν donuts απο scandal flavors  :)) καλο αλλα ηθελα ενα καπνικο ετσι για αλλαγη

εχεις κι εσυ gt3 βλεπω ε;   :offtopictelos:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110466 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159702 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515250 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146444 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801569 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet