vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

286 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, tibolaso, camber, Alexander20, Buliwyf, enyalios21, laniel

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Ωρίμανση (steeping)
« στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 10:18 »
Μια διαδικασία που αναφέρεται συχνά για τα e-liquids. Τα καλά καταστήματα (Halo π.χ.) φτιαχνουν το υγρό κατά την παραγγελία (δηλαδή όταν έρχεται μια παραγγελία στο web site τους ΤΟΤΕ ξεκινάνε την ανάμιξη και φτιάχνουν το τελικό προϊόν). Αυτό πέρα από τα προφανή πλεονεκτήματα που προσφέρει εχει και το αρνητικό ότι πολλές φορές η γευση που θα πάρετε ατμίζοντας κατευθείαν δεν είναι αυτή που θέλατε. Η εξήγηση και η λύση (δοκιμάστε τη πριν απορρίψετε / πετάξετε ένα υγρό) στο video που ακολουθεί (ναι το ξέρω ότι το παλικάρι που μιλάει είναι σαν το νοθο παιδί της Μάνας Ρέιβερ αλλά αυτά που λεει είναι σωστά  :thumpup:)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FIEhJA9TzIQ[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2016, 13:19 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 16:55 »
παιδιά, έχει αφήσει κανείς το παρασκευασμένο του υγρό 1 βδομάδα να δει αν ισχύουν αυτά? Αλλάζει όντως τόσο πολύ το χρώμα και η διαύγειά του ?

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 20:36 »
Πριν λίγες ώρες ξέθαψα από το "e-liquid survival kit" μερικά μπουκαλάκια από TW αγορασμένα πριν 1 χρόνο. Hilton, Virginia, Marlboro και Camel (όλα 11mg, 30ml). Ξεκίνησα την δοκιμή με το Hilton το οποίο ήταν για μένα ίσως το χειρότερο υγρό που είχα δοκιμάσει και κάπου το έχω αναφέρει εδώ μέσα. Ε λοιπόν, του δίνω άνετα ένα 9! Γεύση γλυκού καπνού και μετά από 4 ώρες συνεχούς ατμίσματος (ego pass+M401) δεν με μπούχτησε και συνεχίζω να το απολαμβάνω. Το χρώμα του υγρού, από καφεκίτρινο έχει πάρει ένα πορτοκαλοκόκκινο  :eyesplash: χρώμα.
Ένα μείον βρήκα, το χτύπημα είναι πλέον σε επίπεδο low(6mg).
Από αύριο θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 21:27 »
...  αγορασμένα πριν 1 χρόνο.
χαχα εγώ ό,τι έχω πάρει εδώ και 1 μήνα που ατμίζω, λήγει σε ένα χρόνο  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 21:42 »
χαχα εγώ ό,τι έχω πάρει εδώ και 1 μήνα που ατμίζω, λήγει σε ένα χρόνο  :tongue_smilie:
Τα συγκεκριμένα υγρά που ανέφερα λήγουν 1/10/11!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 22:05 »
Τα συγκεκριμένα υγρά που ανέφερα λήγουν 1/10/11!
Βασίλη μήπως είναι σε αμερικάνικη μορφή η ημερομηνία ?

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 22:10 »
Βασίλη μήπως είναι σε αμερικάνικη μορφή η ημερομηνία ?
Είναι από Αγγλία Θέμη, δεν νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 22:18 »
θα φανει οταν το ατμισει ολο

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 22:36 »
Είναι από Αγγλία Θέμη, δεν νομίζω.
ναι αν και τα περισσότερα υγρά , για να μην πώ όλα , λήγουν σε ένα χρόνο  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 07, 2011, 15:25 »
Σε συζήτηση μου με κ Περικλή ( funstore) μου είπε ότι η νικοτίνη κιτρινίζει με τον καιρό και ελαττώνεται η ισχύς της όταν έρχεται σε επαφή με τον αέρα. Οταν λέμε μειώνεται η δράση της , μιλάμε για ποσοστά πάνω απ το 50% ανάλογα με το χρόνο έκθεσης στον αέρα. Γι αυτό το ψυγείο είναι  η καλύτερη αποθήκευση ( σε χαμηλή θερμοκρασία έστω κι αν το ανοίξεις για 4-5 λεπτά , δεν έχει την ίδια αντίδραση όπως σε θερμοκρασία περιβάλλοντος).
Ενα άλλο θέμα είναι ότι και το πλαστικό αναπνέει , ελάχιστα μεν , αλλά αναπνέει.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 07, 2011, 15:42 »
γυάλινο μπουκαλάκι και ωρίμανση με τάπα   :eyesplash:
ακριβώς το αντίθετο έκανα στα μπουκαλάκια που έφτιαξα (τα άφησα μια μέρα ανοιχτά) :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 15:01 »
Τελικα η ωριμανση ισχυει και για υγρα Flavorart?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 21, 2011, 15:48 »
Τελικα εκανα τη διαδικασια που περιγραφεται στο βιντεο με υγρο της flavorart και δεν υπηρξε καποια βελτιωση ή αλλαγη στο υγρο και στο χρωμα του, εστω και μετα απο 10 μερες.. Το μονο που συνεβει ειναι οτι το υγρο εχασε σχεδον ολο του το αρωμα, λογω του οτι εμεινε ανοιχτο 1 μερα το μπουκαλακι.
 Αρα steeping και flavorart = Myth.... Busted  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2011, 11:13 από Arvacon »

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 02, 2011, 21:21 »
Ο Vaperstein ο οποίος ασχολείται με reviews υγρών λέει ότι, τουλάχιστον για τα Halo, πρέπει να τα ανοίγουμε για λίγο, τα κλείνουμε και τα αφήνουμε να ωριμάσουν για μία εβδομάδα!!!
http://vapenstein.com/the-lab/juice-review/202-juice-review-halo-tribeca
Μάλιστα λέει χαρακτηριστικά: "I learned my lesson with Torque and Bella, both It's Alive! winners, which I both hated out of the mail."

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 02, 2011, 23:11 »
Ενδιαφέρον βρίσκω το θέμα Polioud, και θα ήθελα να μάθω περισσότερα με το θέμα ωρίμανσης... :thumpup:
Εγώ μέχρι τώρα ήξερα περί ωρίμανσης κρασιού,τυριών,..... άντε και ωρίμανση πλακούντα. :eyesplash:
Η ωρίμανση ατμιστικού υγρού....., κάπως δεν την κατανοώ. :hmmm:
Τι είναι αυτό που πρέπει να ωριμάσει...?  Που να ωριμάσει...? και με πιο τρόπο...? και με πιες συνθήκες θα γίνει σωστά...??
Στο υπόγειο στην ταράτσα....??  Τι είναι ακριβώς αυτό που ωριμάζει...???
Γιατί η όποια εταιρεία παρασκευής  υγρού δεν προβαίνει μόνη της στην σωστή ωρίμανση του υγρού, στην σωστή εμφιάλωση/συσκευασία και στην διάθεσή του στο κοινό για ατμιστική απόλαυση...???
Τόσο ευαίσθητο είναι μετά την ωρίμανση το ατμιστικό υγρό...???
Πως αφήνει η όποια εταιρεία κατασκευής, την τύχη(ωρίμανση) του υγρού της, στα χέρια μας, που ο καθένας μας θα κάνει ότι θέλει και όπως θέλει (άλλος θα το κάνει στο μπαλκόνι, άλλος στο υπόγειο, άλλος μέσα στο ψυγείο και ο άλλος δίπλα στην TV κ.λ.π.).

Όλοι μας ξέρουμε ότι το καλό κρασί ωριμάζει κάτω από κάποιες συνθήκες: τόπος, βαρέλια, θερμοκρασία, υγρασία κ.λ.π. Τα κρασιά ωριμάζουν συνήθως σε ξύλινα δοχεία φτιαγμένα από βελανιδιά, επιτρέποντας στο οξυγόνο να εισέρχεται και στο νερό και το αλκοόλ να διαφεύγουν και γίνονται ένα σωρό αντιδράσεις και ζυμώσεις.
Όταν το κρασί έχει ολοκληρώσει την ωρίμανσή του, εμφιαλώνεται... και δίνονται προς πώληση στο κοινό και είναι έτοιμο για κατανάλωση (στην υγειά μας) :thumpup:
Δεν μπορώ να φανταστώ μια καλή εταιρεία κρασιού.... όταν θα πάω να πάρω κρασί.... να μου πει ο υπάλληλος << πάρτε το κρασί μην το πιεις,αλλά άστο να ωριμάνση πρώτα ή πάρε μούστο και βάλτο στο βαρέλι για να γίνει κρασί ή στη χειρότερη περίπτωση πάρε τα σταφύλια και φτιάχτω μόνος σου>>... :))
Polioud πολύ καλό το θέμα σου - θέλω να μάθω περισσότερα για το θέμα από όσους ξέρουν κάτι :hmmm:
Πέθανα στα  :laugh1: :laugh1: :laugh1: με το ...είναι σαν το νόθο παιδί της Μάνας Ρέιβερ...!!!  :thumpup:
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110483 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159724 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515270 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303200 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530727 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801573 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11038 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet