vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

220 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, tasos1976, trabaman

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2430 στις: Απριλίου 26, 2018, 19:26 »
Ναι θέλει πότισμα κανονικά, ρίξε μέσα 5-6 σταγόνες και άσε την 5 λεπτά αφου την βάλεις πάνω να ποτίσει στα σίγουρα. Ξεκινάς απο χαμηλά βατ και σιγά -σιγά ανεβάζεις.

Αποσυνδεδεμένος John a

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2431 στις: Μαΐου 03, 2018, 14:16 »
Μόλις έστησα στον siren v2 με superfine mtl fused clapton σε 2.5 αξονα 6 σπυρες και απο απόδοση μηδέν,πειράζει να ανοίξω αρκετά τις σπυρες στο συγκεκριμένο συρμα; πρώτη φορά το δουλευω. 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2432 στις: Μαΐου 03, 2018, 14:21 »
Πολλές οι 6 σε 2,5 microcoil για το συγκεκριμένο deck.
4 και ανοιχτές σε 3αρι πυρήνα παίζει μια χαρά που έχω δοκιμάσει με το συγκεκριμένο σύρμα πάντως.

Αποσυνδεδεμένος John a

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2433 στις: Μαΐου 03, 2018, 17:14 »
Ευχαριστώ. πρώτη φορά ξεφευγω απο κανθαλ και είναι λίγο  περίεργο 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2434 στις: Μαΐου 03, 2018, 18:28 »
Οχι, το πύρωμα δεν συνιστάται (σύμφωνα με τις μελέτες Φαρσαλινού). Χαλάει η δομή του υλικού του σύρματος. Αν είναι με αραιές σπείρες, δεν χρειάζεται σχεδόν καν, καθώς συνήθως δεν δημιουργούνται hotspots. Αν είναι κολλητές, τότε ένα "παίξιμο" του fire button ώστε απλά να τσεκάρεις αν η αντίσταση αρχίζει να ανάβει σωστά και ομοιόμορφα, από το κέντρο της προς τις άκρες δηλαδή. Ισα που να δείχνει ότι ανάβει, χωρίς να πυρώσει.
Ακόμα πιό ασφαλής (ιατρικά πάντα) τρόπος είναι η διαδικασία αυτή να γίνεται με το βαμβάκι περασμένο & καλά ποτισμένο με υγρό. Οπότε και αν χρειαστεί, διορθώνεις τυχόν hotspots χαϊδεύοντας ελαφρά τις σπείρες με το κατσαβιδάκι.
* Tip: Καλό καθάρισμα του σύρματος με οινόπνευμα πρώτα.

EDIT
Ανάθεμα κι αν έβλεπα πού το ποστάρησα!!!! Συμπαθάτε με τον ξανθό γέροντα...:palios:

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2435 στις: Μαΐου 03, 2018, 19:09 »
Συνονοματε και γω το εκανα με 5 σπειρες σε 2.5 πυρηνα τις κολλησα λιγακι με πολυ χαμηλα βαττ (ισα να γινει μπλε το συρμα. Μου βηκε 1 και κατι ψιλα ωμ και κελαηδουσε. Θα δοκιμασω και αυτο που γραφει ο [member=17746]paloukaros[/member] απο πανω

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2436 στις: Μαΐου 03, 2018, 19:19 »
Μόλις έστησα στον siren v2 με superfine mtl fused clapton σε 2.5 αξονα 6 σπυρες και απο απόδοση μηδέν,πειράζει να ανοίξω αρκετά τις σπυρες στο συγκεκριμένο συρμα; πρώτη φορά το δουλευω.
Πολλές οι 6 σε 2,5 microcoil για το συγκεκριμένο deck.
4 και ανοιχτές σε 3αρι πυρήνα παίζει μια χαρά που έχω δοκιμάσει με το συγκεκριμένο σύρμα πάντως.
Καλό θα ήταν επειδή το σύρμα αυτό έχει την τάση να ξετυλίγει να το φτιάξεις σε 2,5μμ πυρήνα καθώς αυτό μετά θα γίνει 2,7 - 2,8μμ. Αν το φτιάξεις σε 3άρι θα πάει μακριά η βαλίτσα. Με τριάρι έφτιαχνα και εγώ στην αρχή αλλά με 2,5 ακόμα καλύτερα.
Για τις σπείρες όπως είπε ο paloukaros 4 είναι μια χαρά ανοιχτές ή κολλητές όπως σε βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2437 στις: Μαΐου 03, 2018, 23:17 »
Αν αφού το στρίψεις στο αξονάκι πιάσεις και τις δύο άκρες του με ένα πενσάκι και τις τεντώσεις, δεν θα ανοίξει.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2438 στις: Μαΐου 03, 2018, 23:47 »
Κάποιες τεχνικές απορίες. Εκ προοιμίου δηλώνω ότι την βρήκα την άκρη, αλλά νομίζω ότι αξίζει να τοποθετηθούν οι ειδικοί του νήματος.

Επ' ευκαιρία αναβαθμίσεως του DNA 75c μου στην λειτουργία Replay αγόρασα το εξής σύρμα:

Thunderhead Ni200/Kanthal 26/32

Καταρχάς δεν είχα πληροφόρηση για το ποιος είναι ο πυρήνας και ποιο το περιτύλιγμα, αλλά εντάξει... έχω Replay οπότε δεν με ένοιαζε και ιδιαίτερα.

Από την ωμική του αντίσταση (διαβάζει 0,11 Ω) συμπεραίνω πως ο πυρήνας είναι το νικέλιο, αν και δεν πολυβγαίνει η ωμική αντίσταση με τις σπείρες που έκανα, αλλά τέλος πάντων... Σε TC αυτό θα είχε αποτέλεσμα τον όλεθρο του καμμένου, αλλά το αντιπαρέρχομαι.

Ο φόβος μου ήταν το πως θα βγάλω τα Hot Spot από το συγκεκριμένο σύρμα, αφού ως γνωστόν dry burn σε νικέλιο δεν γίνεται. Εγώ έκανα το εξής: Έκανα ανεπαίσθητα ανοιχτές τις σπείρες και πυροδότησα σε Replay mode με βαμβάκι και υγρό, παρατηρώντας αν γίνει τίποτα περίεργο. Δεν έγινε τίποτα και άτμιζε από όλη την επιφάνεια του σύρματος, οπότε προχώρησα στο παρασύνθημα, δηλαδή άτμισμα, μέχρι που βρήκα το Sweet Spot στα 45 W και κλείδωσα τζούρα.

Επειδή, όμως, είμαι μαμούνι και θέλω να μαθαίνω: Τι θα γινόταν αν δεν είχα Replay; Θα έπρεπε να βάλω TC υποθέτω. Πως θα ήξερα ότι δεν έχω hot spot και ανατιναχθώ; 

Αν έχει κανείς απαντήσεις θα τις εκτιμούσα για μεταγενέστερη χρήση.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2439 στις: Μαΐου 04, 2018, 06:20 »
Άμα οι σπείρες είναι ανοιχτές δύσκολα να έχεις hot spot ώρα για να είσαι σίγουρος θα έπρεπε πρώτα να δοκιμάσεις άμα καίει βαμβάκι και αν όχι ότι έκανες και τώρα βαμβάκι υγρό και μερικές δοκιμαστικές να δεις πως παίζει. Παλιότερα εφτιαχνά κάτι τέρατα μόνο νίκελ σίγουρα το tc δεν έπαιζε σωστά μια και έφτανα σε θερμοκρασία μέχρι 160 170 κελσίου (και μο βλάκας ποτέ δεν δοκίμασα με βαμβάκι )με μαξ το 210 αλλά καμένο δεν πήρα ποτέ αυτά σε τανκάτους 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2440 στις: Μαΐου 04, 2018, 11:33 »
Αν αφού το στρίψεις στο αξονάκι πιάσεις και τις δύο άκρες του με ένα πενσάκι και τις τεντώσεις, δεν θα ανοίξει.
Ντεν έχω πενσάκι καρντιά μου :tongue_smilie: :D

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2441 στις: Μαΐου 04, 2018, 13:23 »
Κάποιες τεχνικές απορίες. Εκ προοιμίου δηλώνω ότι την βρήκα την άκρη, αλλά νομίζω ότι αξίζει να τοποθετηθούν οι ειδικοί του νήματος.

Επ' ευκαιρία αναβαθμίσεως του DNA 75c μου στην λειτουργία Replay αγόρασα το εξής σύρμα:

Thunderhead Ni200/Kanthal 26/32

Καταρχάς δεν είχα πληροφόρηση για το ποιος είναι ο πυρήνας και ποιο το περιτύλιγμα, αλλά εντάξει... έχω Replay οπότε δεν με ένοιαζε και ιδιαίτερα.

Από την ωμική του αντίσταση (διαβάζει 0,11 Ω) συμπεραίνω πως ο πυρήνας είναι το νικέλιο, αν και δεν πολυβγαίνει η ωμική αντίσταση με τις σπείρες που έκανα, αλλά τέλος πάντων... Σε TC αυτό θα είχε αποτέλεσμα τον όλεθρο του καμμένου, αλλά το αντιπαρέρχομαι.

Ο φόβος μου ήταν το πως θα βγάλω τα Hot Spot από το συγκεκριμένο σύρμα, αφού ως γνωστόν dry burn σε νικέλιο δεν γίνεται. Εγώ έκανα το εξής: Έκανα ανεπαίσθητα ανοιχτές τις σπείρες και πυροδότησα σε Replay mode με βαμβάκι και υγρό, παρατηρώντας αν γίνει τίποτα περίεργο. Δεν έγινε τίποτα και άτμιζε από όλη την επιφάνεια του σύρματος, οπότε προχώρησα στο παρασύνθημα, δηλαδή άτμισμα, μέχρι που βρήκα το Sweet Spot στα 45 W και κλείδωσα τζούρα.

Επειδή, όμως, είμαι μαμούνι και θέλω να μαθαίνω: Τι θα γινόταν αν δεν είχα Replay; Θα έπρεπε να βάλω TC υποθέτω. Πως θα ήξερα ότι δεν έχω hot spot και ανατιναχθώ;

Αν έχει κανείς απαντήσεις θα τις εκτιμούσα για μεταγενέστερη χρήση.
Πρώτον αγαπητέ μου ράφτη να γνωρίζεις οτι σε ότι σύρμα παίρνεις πάντα το πρώτο υλικό που αναφέρει είναι ο πυρήνας.
Δεύτερον τέτοια πλέξη δεν έχω ξανασυναντήσει.
Είσαι σίγουρος για το ni200;Λίγο εγκληματικό μου κάνει το συγκεκριμένο σύρμα έτσι και ζεσταθεί.
Αν σου είναι εύκολο φέρτο απο κοντά να το δω το συγκεκριμένο

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2442 στις: Μαΐου 04, 2018, 13:29 »


Θα στο φέρω κι από κοντά, αν και νομίζω ότι το λέει ξεκάθαρα για Ni200  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2443 στις: Μαΐου 04, 2018, 13:38 »
Dry burn έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις σε Ni200.Αν κολλήσεις τις σπείρες είναι πιθανά τα hotspots, οπότε μονόδρομος να στήσεις με ανοιχτές σπείρες.

Αυτό που λέει ο [member=17746]paloukaros[/member] ισχύει για τον πρώτο αριθμό που αναφέρεται οτι είναι ο πυρήνας, αλλά εδώ φαίνεται να έχουμε την εξαίρεση του κανόνα.

Αναρωτιέμαι τί ισχύει τελικά, στην σελίδα τους δεν βλέπω λεπτομέρειες.

Στήσε και δοκίμασε σε κάποιο mod με Ni200 profile να δεις πως παίζει με στεγνό βαμβάκι και χαμηλά watt/temps να δεις αν όντως λειτουργεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2018, 13:47 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2444 στις: Μαΐου 04, 2018, 13:40 »
Απαγορεύεται το Νι200 να χρησιμοποιηθεί χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας.
Και με το kanthal γύρω του σίγουρα δεν θα παίξει έλεγχο.Σταμάτα σε παρακαλώ ότι κάνεις με το συγκεκριμένο και φέρτο να το δω.
Ελπίζω να είναι απλά τυπογραφικό λάθος στην ετικέτα των Κινέζων...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8051 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9796 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy