vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

100 επισκέπτες, 8 χρήστες
white varadero, swtos, maprix, lemon78, giorgos1999, Milarepa, Tem, lagoudakis

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1380 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 00:47 »
Παίδες καλά τα λέτε και Νικ ευχαριστώ για τις όποιες πολύτιμες επισημάνσεις αλλά ας μην το πηγαίνουμε τόσο βαθεια που  μπορεί να μπλέξει ο οποιοσδήποτε.

Έκανα μια αναφορά σε κάτι που το βλέπω στην πράξη και στην καθημερινότητα μου με τα ρευματα στα μοντάκια και στο άτμισμα. Δεν κατέχω ηλεκτρολογία σαφέστατα.
Φυσικά όλα αυτά είνα ευμετάβλητα δεδομένων των περιστάσεων (σύρμα, πάχος σπείρες ανοιχτές η κλειστές κλπ). Εμπειρικά ψάχνουμε μια τομή, και πάνω σε αυτά τα αποτελέσματα συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1381 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 18:44 »
Μια ερωτηση σε οσους χρησιμοποιουν βιδες για το στριψιμο των αντιστασεων.

Επειδη αν καταλαβαινω καλα, το M2.5 και M3 στις βιδες αναφερεται στη διαμετρο του εξωτερικου σπειρωματος τις βιδας και οχι στο εσωτερικο σπειρωμα που τυλιγεται το συρμα, αν θελω αντισταση με διαμετρο 2.5mm θα πρεπει μα ζητησω βιδα M3?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1382 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 13:03 »
το εξωτερικο σπειρωμα της βιδας ειναι το εσωτερικο σπειρωμα της αντιστασης σου.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1383 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 18:46 »
εγω γιατι νομιζω οτι το εσωτερικο σπειρωμα της βιδας ειναι και το εσωτερικο της αντιστασης μειον κατι ψιλα :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1384 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 20:57 »
θεωρητικα ορθοτερο, αλλα μιλαμε για ενα δεκατο διαφορα... θες ηλεκτρονικο παχυμετρο για να το δεις αυτο...

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1385 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 23:59 »
παιδες το συρμα 
SS 316λCLAPTON WIRE πως λεγετε στης ρυθμισεις του steamengine στην ςπιλογη συρματων,

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1386 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 00:10 »
Γενικα το steam engine δεν συμπαθει τα κλαπτον. Βαλε τα δεδομενα του εσωτερικου συρματος του κλαπτον σου, σαν να ειναι απλο συρμα και οχι κλαπτον. Ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστικα για να μετρησεις ποσα ohm θα βγει. Το heat flux θα σου βγαζει λαθος μονο (χαμηλοτερο απ'οτι ειναι κανονικα), τα αλλα θα ειναι σωστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2016, 00:16 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1387 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 00:14 »
ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος kataigida21

  • **
  • 108
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1388 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 01:30 »
Γενικα το steam engine δεν συμπαθει τα κλαπτον. Βαλε τα δεδομενα του εσωτερικου συρματος του κλαπτον σου, σαν να ειναι απλο συρμα και οχι κλαπτον. Ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστικα για να μετρησεις ποσα ohm θα βγει. Το heat flux θα σου βγαζει λαθος μονο (χαμηλοτερο απ'οτι ειναι κανονικα), τα αλλα θα ειναι σωστα.

Εδώ έχει για clapton
http://www.steam-engine.org/wirewiz.asp

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1389 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 16:40 »
@kataigida21 Δεν ειναι καλο για κλαπτον, εχουν μια λαθος μεταβλητη μεσα στον αλγοριθμο. Τα δεδομενα δεν θα ειναι σωστα.

Αποσυνδεδεμένος purovatis

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1390 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 21:15 »
Φίλες και φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας.. Σκέφτομαι να παραγγείλω τον Ijoy limitless. Μου αρέσει σαν φιλοσοφία και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα στο forum. Τώρα επειδή στην πράξη είμαι άσχετος σκέφτομαι ότι θα ήταν καλό να τον δουλέψω περίπου στα 50w και ότι χρειάζομαι περίπου αντιστάσεις του 1 ohm, για να έχω στην πράξη 0.5 ohm. Θα ήθελα να μου πείτε αν η σκέψη μου είναι ορθή και τη υλικά χρειάζομαι. Σύρματα, βαμβάκι. Επίσης αν προσθέσετε και κάποιο link από ελληνικό κατάστημα ακόμα καλύτερα. 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1391 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 21:46 »
Μόνο και μόνο επειδή ρώτησες εδώ, εγώ θα σου πω κάποια γενικά πράγματα για τις αντιστάσεις. Για τον συγκεκριμένο ατμο καλύτερα να ρωτήσεις στο δικό του νήμα, απο άτομα που τον έχουν για προτεινόμενα στησίματα ώστε να πάρεις και τα αντίστοιχα υλικά.

Τα μεγέθη που έχεις στο μυαλό σου είναι πολύ σχετικά. Όλα εξαρτώνται απο το υλικό της αντίστασης και τί αντιστάσεις θα φτιάξεις τελικά. Στη διπλή αντίσταση ναι, πρέπει και οι δύο αντιστάσεις να είναι ίδιες και τα Ohm θα σου βγουν τα μισά της μίας.
Για παράδειγμα, αν στρίψεις δύο αντιστάσεις με kanthal, στα 0.36mm διάμετρο, στις 6 σπείρες περίπου και 2.5mm πυρήνα, θα σου βγάλουν τα Ohm που βάζεις στο παράδειγμά σου. Αυτές οι αντιστάσεις όμως και στα 35watt δουλεύουν μια χαρά. Δεν χρειάζονται 50. Όλα αυτά βγαίνουν απο εδώ. Αν το δουλέψεις λίγο το site θα εξοικειωθείς και θα βρείς μόνος σου πιο εύκολα τί σύρμα θα ταιριάξει σε εσένα. Πρόσεξε συγκεκριμένα το heat flux, το οποίο αν είναι γύρω στα 200 με 250 στα watt που βάζεις, έχεις ένα καλό αποτέλεσμα ανάλογα τον ατμοποιητή και τις προτιμήσεις σου.
Απο την άλλη, αν πάρεις σύρμα απο ατσάλι ας πούμε, για να βγάλεις 0.5 Ohm στις ίδιες σπείρες, χρειάζεσαι πιο λεπτό σύρμα. 0.25mm για την ακρίβεια. Με αυτό το σύρμα όμως στα 24watt θα είσαι μια χαρά! Δες εδώ αντίστοιχα.
Γενικότερα, όσο περισσότερο υλικό έχει μια αντίσταση, είτε είναι χοντρό το σύρμα της, είτε κάνουμε πολλές σπείρες, είτε διπλές αντιστάσεις ή ακόμα και συνδυασμούς με πάνω απο ένα σύρμα για μία αντίσταση, τόσο περισσότερα watt χρειάζεσαι για να δουλέψει. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος purovatis

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1392 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 02:50 »
Ευχαριστώ! θα το ψάξω.

Αποσυνδεδεμένος georgeapbt

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1393 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 17:41 »
Καλησπερα σας.. 
Εχω θεμα με το νικελιο.. Στριβω αντισταση Νi200 30ga με 8 σπειρες περιπου σε 3 χιλ. αξονακι μου βγαινει 0,16 Ωhm . 
Παω να ατμισω και μου βγαζει Protection. (σε vtc mini mod & kayfun v3 mini)
ΜΠορει καποιος να βοηθησει αμεσα??

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1394 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 17:59 »
Το είχα και γω αυτό το πρόβλημα  ή θα ανεβασεις παραπάνω την θερμοκρασία η θα πας σε άλλη μάρκα νικέλιο , εμένα πχ με ud  δεν έπαιζε με την καμμιά

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475628 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1238 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1471 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 820 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43080 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520164 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap