vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, vasilis27p, tibolaso, Alexander20, lounik, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Από τον συντονισμό:
Αν δεν βρίσκετε το κατάλληλο θέμα σχετικά με αντιστάσεις που θέλετε να αναφερθείτε στα γρήγορα, να ρωτήσετε ή να συζητήσετε και πιστεύετε ότι δεν είναι ανάγκη να δημιουργηθεί νέο θέμα, δημοσιεύστε το εδώ.

Για εισαγωγή έχουμε ένα βιντεάκι από τον Gewre σχετικά με το στήσιμο μιάς αντίστασης με φιτίλι και σύρμα:


[youtube]eQXkbwpMI00[/youtube]



Coil DIY Calculators
Κάποια πολύ ωραία προγράμματα  για υπολογισμό με όλες τις παραμέτρους, πάχος-τύπος σύρματος (και ribbon), διάμετρος, μήκος σύρματος, αριθμός σπειρών, είναι εδώ
:
http://www.steam-engine.org/coil.asp
http://coiltoy.ermeso.com/
http://reprova.com/calc/

Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2016, 16:47 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 15, 2013, 21:34 »
καλο βοηθησε παρα πολυ.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 15, 2013, 23:09 »
Προσπαθώ να παρακολουθώ όλα τα review που κάνεις και οφείλω να ομολογήσω ότι, με την κάμερα, το έχεις το μικρόβιο.
Νομίζω ότι δεν κάνεις απλά μία παρουσίαση αλλά μπορείς και περνάς το μήνυμα σ' αυτούς που σε βλέπουν.
Μπράβο φίλε gewre, είσαι πολύ κατατοπιστικός.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 15, 2013, 23:30 »
Απο τα πιο χρησιμα review που εχω δει,
πολλες φορες θεωρουμε δεδομενα ολα αυτα τα ομορφα που λεει.
και αφηνουμε στην ακρη αυτους που δεν δοκιμασαν το πρωτο βημα στους επισκευασιμους.Η πιο γενικα την εισοδο σε κατι κανουριο και παμε κατευθειαν στα βαθεια!!!
gefeliciteerd :bravo_encouragements:





Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 856
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 16, 2013, 10:28 »
gewre μπράβο! για τη βοήθεια που προσφέρεις.

Θέλω να προσθέσω κάτι βλέποντας το θέμα από "άλλη γωνιά". Στο φόρουμ οι συζητήσεις αφορούν αριθμό σπειρών. Το πρόβλημα - απορία που είχα στο ξεκίνημά μου (δεν αρνήθηκα ποτέ την πιθανότητα να είμαι λιγότερο έξυπνος, απ' ότι πιστεύω :laugh1: ), λύθηκε ρωτώντας έναν φίλο ηλεκτρολόγο και σας μεταφέρω την απάντησή του, για κάποιον που ενδεχομένως έχει την ίδια απορία.

Η τελική αντίσταση εξαρτάται στην πραγματικότητα από το τελικό μήκος σύρματος που θα χρησιμοποιηθεί και όχι από τις σπείρες. Είτε έχεις το σύρμα ίσιο, είτε κάνεις σπείρες, είτε κάνεις τρίγωνα και τετράγωνα, η αντίσταση θα είναι η ίδια αφού δεν αλλάζει το μήκος σύρματος. Οι σπείρες είναι ο αναγκαστικός τρόπος για να τυλίξουμε το φυτίλι και λογικό είναι οτι αν έχουμε μεγαλύτερο πάχος φυτιλιού θα κάνουμε λιγότερες σπείρες, ουσιαστικά για να αποφύγουμε να αυξήσουμε το τελικό μήκος σύρματος. Ο αριθμός σπειρών απλώς βοηθάει πρακτικά.
Και με ένα λίγο χοντοκομένο παράδειγμα θα πω: έστω οτι αγοράζουμε ένα σύρμα ενός μέτρου. Αυτό το ένα μέτρο ήδη έχει κάποια αντίσταση. Έστω οτι έχει 70ωμ. Εάν το κόψω σε 10 ίσια κομμάτια, τότε θα έχω 10 κομμάτια των 7ωμ. Σε 20 κομάτια θα έχω 20 αντιστάσεις των 3,5ωμ. Το κάθε ένα κομμάτι λοιπόν θα είναι μια αντίσταση 3,5ωμ με μήκος 5cm. Οτι σχήμα και να του δώσω, 3,5 ωμ θα παραμείνει. Εάν όμως το κοντίνω, το κόψω, τότε θα έχω μικρότερη αντίσταση. Εάν το τυλίξω πχ σε φυτίλι 4mm θα έχω πχ 5 σπείρες, τα ωμ όμως θα είναι τα ίδια. Το ίδιο μήκος σύρματος εάν το τυλίξω σε 2mm φυτίλι, αναγκαστικά θα κάνω τις διπλάσιες (10) σπείρες προκειμένου να διατηρήσω το ίδιο μήκος σύρματος, την ίδια αντίσταση δηλαδή (κάπου-κάπως θα πρέπει να μαζευτεί το σύρμα).
Αν τώρα η αντίσταση έχει μικρή απόσταση από τους πόλους θα έχουμε πχ 10 σπείρες. Αν όμως θα έχει μεγαλύτερη απόσταση, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να αφαιρεθεί σπείρα-ες.
Τελικά για να έχουμε ίδια αντίσταση, θα πρέπει να έχουμε ίδιο μήκος σύρματος (εννοείται ίδιας διατομής, ίδια ωμ). Οι σπείρες εξαρτώνται από το πάχος του φυτιλιού και την απόσταση της αντίστασης από τους πόλους.

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα  :)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 16, 2013, 10:51 »
Και εγώ θέλω να συμπληρώσω ότι χρησιμοποιείς στο βίντεο τη σωστή οπτική γωνία...
Η κάμερα κατά την κατασκευή της φυτιλοαντίστασης είναι από την μεριά που κοιτάνε τα μάτια μας και όχι αντικριστά.
Καινοτομία, μιας και αυτός ο πολύ σημαντικός παράγοντας δεν υπάρχει στα περισσότερα βίντεο που αφορούν το ΗΤ.
Είσαι καινοτόμος :thumpup:  Μπράβο σου!!!

Αποσυνδεδεμένος elpaco33

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 21, 2013, 23:33 »
Ειμαι πολλες ωρες στο φορουμ απο τοτε που ξεκινησα και διαβαζω πολυ.
Με βοηθησε πολυ το βιντεο αυτο αλλα πως ξερω ο καθε επισκευασιμος ατμο τι συρμα θελει(με αντισταση η χωρις?)


Γιατι βλεπω σε καποιες φυτιλοαντιστασεις θελει πλεξιμο το συρμα με αντισταση, με το συρμα χωρις αντισταση.


Ποιο νημα πρεπει να διαβασω για να διαλεξω τι υλικα να παραγγειλω για ατμο που θελω να παρω?


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 21, 2013, 23:39 »
 Πολύ απλά. Θα διαβάσεις το νήμα για τον ατμό που θα πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 22, 2013, 17:25 »
ωραια βιντεος για στρίψιμο αντιστάσεων τιπς και μπουρου-μπουρου,

εχει στο θεμα Α2  και  Α2 ΤΜ!

αν θυμουντε οι παλαιοτεροι σε αυτα τα νήματα ειχαν γινει συζητήσεις επι των

συζητήσεων και αμετρητα βιντεο!

οποιος θελει να παρει ιδεες σεταρισματα κ.λ.π,

σε αυτα τα νηματα εχουν καταθεσει τις αποψεις τους ολοι οι γκουρου των

φυτιλοαντισταστασεων αυτου του φορουμ!!!

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 22, 2013, 20:15 »

Με βοηθησε πολυ το βιντεο αυτο αλλα πως ξερω ο καθε επισκευασιμος ατμο τι συρμα θελει(με αντισταση η χωρις?)


Γιατι βλεπω σε καποιες φυτιλοαντιστασεις θελει πλεξιμο το συρμα με αντισταση, με το συρμα χωρις αντισταση.




Εχε στο μυαλο σου κατι απλο...ολοι οι ατμοποιητες δουλευουν με συρμα με αντισταση
ΕΚΤΟΣ
απο αυτους που εχουν κεραμικο που θελουν πλεξιμο τα δυο συρματα

Αποσυνδεδεμένος elpaco33

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 22, 2013, 21:12 »
Ευχαριστω πολυ.  ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ...


Η απαντηση που περιμενα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2021, 09:44 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 22, 2013, 23:46 »
Θα μας πείς και για διπλή φυτιλοαντίσταση (dual coil)?

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 23, 2013, 09:30 »
Θα το δούμε κάποια στιγμή και αυτό στην πορεία  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος divemaster77

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 25, 2013, 16:18 »
εγώ όταν τελειώσω το στρίψιμο πατάω τα κοκκινίσω την αντίσταση και με την βελόνα την στρώνω το κάνω σωστά έτσι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110499 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303203 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12784 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530731 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801578 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11039 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet