vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

240 επισκέπτες, 11 χρήστες
xloupas, dkostas, giorgos1999, 2Fdeal, I.P, Olga68, Mulder, fratz8, bloodlessz, Jorge, gioupi

Twitter

Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:11 »
Θα ήθελα να βάλω πολλές περισσότερες απαντήσεις αλλά δεν ξέρω και πως γίνεται, και θα χάσουμε το στατιστικό ενδιαφέρον της ερώτησης. Ενώ έχω δει να αναφέρεται που και που, δεν το έχω βρει ως θέμα εδώ, ούτε ως ψηφοφρία. Το θέμα είναι ότι σε περιπτώσεις που το έκανα, είδα διαφορά, σε περιπτώσεις τώρα που απλά είχα αφήσει μία γεύση γιατί είχα βρει κάτι καινούργιο ήταν εκπληκτικό. Για περίληψη, σε περίπτωση που κάποιος ξέρει τη διαδικασία με άλλη ονομασία, το steeping είναι η ωρίμανση του e-liquid, υπάρχουν διάφορες μέθοδοι, αλλά το πιο σημαντικό στην επιτυχία και κοινό στις μεθόδους του, είναι το πόσος καιρός θα περάσει το υγρό σε αναμονή, ίσως και το σε πόσο σκοτεινό μέρος βρίσκεται. Θεωρείται πως ανεβάζει/τονίζει τη γεύση και κατά πολλούς πως τονίζει και το χτύπημα που παίρνουμε από αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:29 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:18 »
δεν μας λες τι ειναι αυτο γιατι μπορει να το κανουμε και να το λεμε αλλιως... ;)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:24 »
Ας το αλλάξει κάποιος σε steeping (ή απλά ωρίμανση), έτσι γράφεται.
Το κάνουμε όλοι όταν αφήνουμε τα υγρά για μέρες ή και μήνες.
Στο εξωτερικό ψαχουλεύουν τρόπους να επιταχύνουν τη διαδικασία: τοποθέτηση σε ζεστό νερό ας πούμε.
Προσωπικά δεν έχω δει κάποια μέθοδο να με πείθει πως αλλάζει ριζικά κάτι στο υγρό πέρα από τις αλλαγές που παθαίνει με το πέρασμα του χρόνου.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:26 »
όπως είπα και στην περιγραφή, υπάρχουν διάφορες μέθοδοι. Περιληπτικά είναι ωρίμανση. Αυτή που διάλεξα εγώ, τυχαία και λόιγω βαρεμάρας σχετικά με κάτι βρασίματα που έχω ακούσει είναι η εξής.. Το χτυπάω σα φραπέ για ένα λεπτό μέχρι να κάνει φουσκάλες. Το ανοίγω και το αφήνω ανοιχτοκάπακο για μέρα. το ξαναχτυπάω ξανά έως φουσκαλοποίησης (βοηθάει στο ανακάτεμα να έχει το μπουκαλάκι χώρο) ΤΟ κείν και το βάζω σε σκοτεινό μέρος για μια εβδομάδα. Το ανοίγω το κλείνω το κουνάω έως φουσκάλας και το βάζω σε σκοτεινό μέρος για μια εβδομάδα. Η τελευταία διαδικασία γίνεται όοοοοσο θέλει κάποιος. Νομίζω όμως πως το αποτελέσμα εξαρτάται πιο πολύ από το πόσο καιρό αντέχεις να μην το ατμίσεις και να το αφήνεις σε σκοτεινό μέρος.. Έχεις απόλυτο δίκιο για το όνομα θα το αλλάξω, ή τουλάχιστον θα προσπαθήσω...


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:34 »
Ασφαλως και κανω ωριμανση σε καθε νεο υγρο που φτιαχνω, μιας και η διαφορα στο αρωμα τη στιγμη που το κατασκευαζω ενα αρκετα μεγαλη
σε σχεση με το πραγματικο του αρωμα που εμφανιζεται περιπου μια εβδομαδα μετα.
Περιμενω περιπου 4-5 μερες πριν ατμισω ενα νεο υγρο.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:43 »
Πάντα τα αφήνω 3 μέρες μέσα στο γυάλινο που τα ετοίμασα. Και σε ντουλάπι που δεν το πιάνει ο ήλιος.




Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:44 »
 ωρίμανση!!!!!ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!!!

τουλάχιστον δυο μέρες με κλασικό παραδοσιακό τρόπο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:54 »
Ρωτώντας πρόσφατα τον Πάνο (kallitexnis) της Atmos Lab για την τεχνική του να θερμαίνεις ελαφρώς τα φρεσκοφτιαγμένα DIY υγρά βουτώντας το μπουκαλάκι σε χλιαρό νερό είπε το εξής ενδιαφέρον:

Ένας ήπιος τρόπος χωρίς θέρμανση (τα αρώματα είναι φιλάσθενα στη μεγάλη ζέστη καθότι αρώματα) είναι να το βάλεις στην τσέπη σου και να κυκλοφορείς.
Αν η δουλειά δεν είναι γραφείου, δεν υπάρχει πιο ήπια ανάδευση υπό σχετική "ζέστη" από τη θερμοκρασία του ανθρώπινου σώματος.
Το κάνεις σήμερα το υγρό, το "κυκλοφορείς" μια μέρα μαζί σου και αργά το βράδυ θα έχει γίνει πολύ καλύτερο...
Το μπεν μαρί είναι καλό (η λογική του) αλλά δεν ελέγχεις εύκολα τη θερμοκρασία. Δεν μπορείς να θερμομετρήσεις επίσης τη θερμοκρασία που "πιάνει" το υγρό ενώ παράλληλα όταν αποφασίσεις ότι σου "ξέφυγε" δεν θα μπορείς να την κατεβάσεις εύκολα.... Είναι πιο πολύπλοκο. Η λύση συνήθως βρίσκεται στην απλότητα.
Βέβαια αυτό το κάνεις για την πρώτη ωρίμανση μιας μέρας, δεν γίνεται να κυκλοφορούμε εβδομάδες με το υγρό στο τσεπάκι. Αλλά μου άρεσε!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:58 »
"Έχω δει διαφορά, θέλω να κάνω, αλλά βαριέμαι να περιμένω, το κάνω περιστασιακά."

ο μεσος ορος ειναι 1-2 μερες οταν βαριεμαι, αλλα τον τελευταιο καιρο εχω γινει πιο επιμελης..οταν ξεκιναω να ατμισω ενα μπουκαλακι φτιαχνω το επομενο και ωριμαζει μεχρι να αδειασει το πρωτο..
Αυτο, βεβαια, αν δεν ειναι καινουργιο το υγρο..γιατι αν ειναι καινουργιο και θελω να το δοκιμασω.. την επομενη μερα αρχιζει να ατμιζεται.. Γιαυτο τον λογο και η απαντηση μου ηταν "περιστασιακά" ..

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 17:04 »
[size=78%]Βέβαια αυτό το κάνεις για την πρώτη ωρίμανση μιας μέρας, δεν γίνεται να κυκλοφορούμε εβδομάδες με το υγρό στο τσεπάκι. Αλλά μου άρεσε![/size]

Αχα.... Λοιπόν τώρα εξηγούνται κάποια πράγματα, έφτιάξα ένα υγρό (μπισκότο) το άφησα σε ένα μπουκαλάκι στο ντουλάπι, αλλά αφού του έκλεψα πρώτα καν'να δεκαράκι το πολύ ml να ατμίζω μέχρι να γίνει, και το έβαλα στο μαγικό τσαντάκι ατμιτισκών που κουβαλάω. Το άφησα όμως γιατί δοκίμασα στο ενδοιάμεσο καρύδα ανανά κι ενθουσιάστηκα. Όταν μετά από δυο βδομάδες ένα μήνα το ξαναθυμήθηκα ήταν πραγματικά καλύτερο απ'ότι το θυμόμουν, σε αντίθεση με το ντουλαπιασμένο που είχε αλλάξει μεν αλλά όχι τόσο δραστικά όσο του τσαντακίου... Και το τσαντάκι είναι το μικρό τσαντάκι που μπαίνει στο μεγάλο τσαντάκι οπότε θεωρώ πως έπιανε θερμοκρασίες υψηλότερες του δωματίου όπως αναφέρεις..

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 17:11 »
ισως σε ξεγελαει οτι ειχες πολυ καιρο να το κανεις και το ειχες ξεχασει....πολλες φορες μπουχτιζεις αμα κανεις 1-2 γευσεις συνεχεια και μια διακοπη κανει καλο

Συνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 17:11 »
+ αθλητικη φορμα + τζοκιν στο παρκο και φιτνες και στιπιν. :))

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 18:01 »
Εδώ η δεσποινίς δείχνει μια τεχνική για ωρίμανση. Η αλήθεια είναι ότι στα περισότερα υγρά το χρώμα αλλάζει πράγμα που δείχνει ότι γίνεται κάποια χημική διαδικασία που σίγουρα επηρεάζει και τη γεύση. Σε κάθε περίπτωση πάντως ο κατασκευαστής είναι αυτός που υποδεικνύει αν και πόσο ωρίμανση χρειάζεται το κάθε άρωμα. Τα after-8 πχ προτείνει τουλάχιστον μια εβδομάδα ωρίμανση κάτι που το διαπίστωσα και εγώ



[size=78%][/size]


Αποσυνδεδεμένος Pandora

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • HandMade By Pandoras
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:00 »
Προσωπικα τα αφηνω να ωριμασουν περιπου μια εβδομαδα γιατι εχω παρατηρισει διαφορα στα υγρα. :)

Αποσυνδεδεμένος Tosman12

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:05 »
Εγώ συνήθως μια ημέρα άντε 2 το πολύ , βαριέμαι να περιμένω παραπάνω και έχω δοκιμάσει να τα αφήσω και μια βδομάδα αλλά δεν είδα διαφορά...

Κατευθείαν να το φτιάξω και να ατμίσω ΠΟΤΈ! Πιστεύω μια μέρα είναι καλά με συχνό ανακάτεμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135837 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos