vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 3 χρήστες
xsad, manoslykos, Jorge

Twitter

ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #285 στις: Αυγούστου 08, 2020, 21:35 »
Στον creek με το στάνταρ καπάκι και το "μανισιο" drip tip, με sk coils alien 0.22Ω στα 50W, μετά από καμιά δεκαριά τζουρες αρχίζει να ζεστενεται το σώμα του ατμο... Το drip tip είναι οκ... Βέβαια εγώ δεν κάνω τόσες απανωτές, οπότε δεν έχω θέμα...

Sent from my COL-L29 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος achilles.

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
  • music makes the world goes round
    • achillestar
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #286 στις: Οκτωβρίου 01, 2021, 14:50 »
Καλησπέρα,
μήπως γνωρίζει κάποιος από τί υλικό είναι τα δύο επιστόμια στον Zenith II ατμοποιητή;
'Εχει ένα διαφανές "πορτοκαλί" και ένα μαύρο ανταλλακτικό μέσα στο σακουλάκι.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #287 στις: Οκτωβρίου 01, 2021, 15:15 »
ULTEM το κίτρινο /πορτοκαλί
teflon το μαύρο 
απο το manual

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #288 στις: Οκτωβρίου 04, 2021, 19:16 »
Εχω το coolfire Z80 με τον Zenith ii.Ατμίζω μόνο 10 τζούρες στα 16 Watt με την 0.8Ω κάθε 1-2 ώρες, αλλά μαζεύεται υγρό στο δαχτυλίδι του ατμοποιητή, στο πάνω μέρος αλλά και εσωτερικά.Είναι φυσιολογικό να περνάει εκεί το υγρό;
Επίσης και στην βάση του ατμοποιητή μαζεύει λίγο υγρό γιατί δεν είναι κωνικός εκεί που πατάει το drip tip.

Κάποιες φορές, μου έρχεται μια μικρή γεύση υγρού στο στόμα με το μαμίσιο RDL drip tip απο teflon.
Εχετε δοκιμάσει κάποιο άλλο drip tip που δεν φέρνει στο στόμα υγρό και ίσως να έχει καλύτερη γεύση και μικρότερη θερμοκρασία;
Παίζει ρόλο και το υγρό που είναι καπνικό;Η πχ μπορεί να είναι πιο πηχτό από άλλα και να μην προλαβαίνει να καεί;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #289 στις: Οκτωβρίου 05, 2021, 01:15 »
Προφανώς δεν παίζει ρόλο το υγρό. Δοκίμασε κάποιο άλλο drip tip. Επίσης και μια αλλαγή της φιτιλοαντίστασης (coil) του ατμοποιητή θα μπορούσε να βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #290 στις: Οκτωβρίου 08, 2021, 04:55 »
Κάθε πόσα γεμίσματα χρειάζεται καθάρισμα ο ατμοποιητής;Αφήνει κάποιο κατάλοιπο;Το έχω γεμίσει 3-4 φορές και φαίνεται καθαρό, το γεμίζω με το που φτάνει στην αρχή της τρύπας της αντίστασης.
Πότε αλλάζουμε τα λάστιχα που εφαρμόζουν στο γυαλί; Φθείρονται λόγω της θερμοκρασίας;

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #291 στις: Οκτωβρίου 09, 2021, 14:31 »
Το πότε θέλει αλλαγή η αντίσταση και καθάρισμα ο ατμοποιητής έχει να κάνει με διάφορα, όπως το πόσα ml έχεις ατμίσει, το υγρό που χρησιμοποιείς (και πόσο "βρώμικο" είναι), πως ατμίζεις (οι πολλές επανωτές τζουρες ταλαιπωρούν την αντίσταση), κλπ.  Θεωρώ πως θα πρέπει να κρατάει 20-30 ml μια αντίσταση αμα δεν χρησιμοποιείας ένα πολύ δυνατό υγρό.  
Τα orings αμα δεν υπάρχει κάποια φθορά δεν χρειάζονται αλλαγή.  Οταν το πλένεις μπορεις να τα ρίχνεις μια ματιά και είσαι ΟΚ.

Όσον αφορά το γέμισμα, μην σταματάς στην τρύπα της αντίστασης.  Γεμιζε το μέχρι πάνω (άφηνε λίγο αέρα), και ίσως στρώσει το θέμα σου με την υγρασία κάτω από το drip tip και στην βάση.

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #292 στις: Νοεμβρίου 20, 2021, 11:00 »
Καλημέρα καμία ιδέα πού μπορώ να βρω drip tip για τον flave rdta μου έπεσε χτες το βράδυ από το τσαντάκι πάνω στην μηχανή βρήκα όλα τα συμπρακαλα εκτός από αυτό όσο και να έψαξα.... Δυστυχώς δεν ταιριάζει τίποτα από όσα έχω :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #293 στις: Νοεμβρίου 20, 2021, 16:13 »
[member=21713]4son[/member], φίλε δεν ξέρω ποιά έκδοση του flave εχεις, πάντως στην ιστοσελίδα της εταιρείας https://www.alliancetechvapor.fr/en/86-alliancetech-vapor
έχει driptipακια.

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #294 στις: Νοεμβρίου 20, 2021, 18:48 »
[member=21713]4son[/member], φίλε δεν ξέρω ποιά έκδοση του flave εχεις, πάντως στην ιστοσελίδα της εταιρείας https://www.alliancetechvapor.fr/en/86-alliancetech-vapor
έχει driptipακια.
Έλεγα να γράψω κάτι υποτιμητικό για την άχρηστη πληροφορία της ημέρας αλλά θα το αφήσω να περάσει έτσι..  Alli express € 14,74  51%OFF | coolvape Flave RDTA 2ml 24mm Single coil deck airflow Adjustable rta for 510 Electronic Cigarette BOX Mod
https://a.aliexpress.com/_mrYQPJo  

€ 1,48  6%OFF | 1pc 810 Ultem DripTips Pei Material Wide Mouthpiece Electronic Cigarette Accessory For 810 Atomizer Tank
https://a.aliexpress.com/_mssrHTs

Με μια γρήγορη ματιά όλα αυτά

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #295 στις: Νοεμβρίου 20, 2021, 20:11 »
Η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας.
Ψάχνω για 810 επιστόμιο και αντι να ψάξω σε ελληνικά καταστήματα που θα έρθει σε 2 μέρες, ψάχνω στο aliexpress, το οποίο επιστόμιο θα έρθει μετά απο 2 μήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2021, 20:55 από chkontog »

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #296 στις: Νοεμβρίου 28, 2021, 20:29 »
Ψάχνω να βρω drip tip κοντό και με στενή εσωτερική διάμετρο όπως το μαμίσιο του innokin cololfire Z80 που είναι απο teflon επειδή δεν μου αρέσει το πορτοκαλί του χρώμα.Εχει 17 mm ύψος και 3.5 mm εσωτερική διάμετρο.

Είναι αυτό αλλά σε πορτοκαλί:

https://www.skroutz.gr/s/30986656/Innokin-Zenith-Pro-Gold.html

Δοκίμασα πχ 1 μεταλλικό με εξωτερική επένδυση ξύλου λίγο πιο μακρύ και με εσωτερική διάμετρο 4 mm, αλλά χάνεται η γεύση της τζούρας, ατμίζω στα 16 watt MTL.

Βρήκα 1  συγκεκριμένο που θα είναι μάλλον βολικό σαν σχήμα γιατί ανοίγει στο πάνω μέρος αλλά είναι πλαστικό.

https://www.skroutz.gr/s/31520252/Aspire-Nautilus-2-Drip-Tip-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

Το άλλο που ταιριάζει είναι αυτό(Πλαστικό)αν κοπεί το stoper στο κάτω μέρος που περισσεύει γιατί είναι για τον Zenith:

https://www.skroutz.gr/s/24658077/Innokin-Zlide-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B9%CE%BF-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html


Υπάρχει διαφορά στο πλαστικό, θα ανεβάζει θερμοκρασία;Με το μαμίσιο teflon, μετά τα 5" νιώθω μικρό κάψιμο επειδή είναι κοντό.

Σχετικά με τον Zenith 2, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ πχ εκεί που κάνω 10 τζούρες τραβάει κανονικά και μετά απο 1-2 ώρες κάνει αυτό το γουργούρισμα γιατί υπάρχει διαρροή υγρού στο δαχτυλίδι, το έχω ξεβιδώσει και καθαρίσει πολλές φορές, μου την έχει σπάσει γιατί χάνεται και υγρό.Μερικές φορές, απλά φτάνει μέχρι το κάτω μέρος της αντίστασης και δεν τρέχει στο δαχτυλίδι, με μερικές τζούρες φτιάχνει.
Σκέφτηκα πως ίσως κατεβαίνει το υγρό λόγω των κραδασμών, το βάζω όρθιο σε τσαντάκι και σε τσάντα στο αμάξι, αλλά μετά διαπίστωσα πως κάποιες φορές το κάνει και όταν έχω το mod ακίνητο και όρθιο πάνω σε επίπεδη επιφάνεια, έπιπλο κλπ.Μήπως παίζει ρόλο και οι αλλαγές θερμοκρασίας;

Στο προηγούμενο υγρό που ήταν λίγο πιο παχύρευστο, αυτό γινόταν πιο σπάνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2021, 20:43 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #297 στις: Νοεμβρίου 28, 2021, 21:27 »
Καλησπέρα. Επειδή ψάχνω και εγώ για στενό drip tip για mtl και μπερδεύτηκα λίγο με αυτό που έβαλες. Ποιο είναι 17mm ύψος και 3.5 σε πάχος του zenith pro ή του zenith 2 που είναι πάνω στο coolfire z80? Από ότι διάβασα το drip tip του zenith pro είναι 12mm ύψος και εσωτερική διάμετρο δεν βρήκα αλλά 3.5 μου φαίνεται πολύ στενό για να είναι αληθινό. Εγώ έχω το επιστόμιο το mtl από το geekvape wenax που είναι ψηλό και στενό και κάτι τέτοιο ψάχνω. Του zlide που έβαλες το έχω, καλό είναι αλλά κοντό και όχι τόσο στενό. 

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #298 στις: Νοεμβρίου 29, 2021, 00:37 »
Μιλάω για το πορτοκαλί drip tip που δίνει η innokin στο Z80 με τον Zenith 2.Ιδιο με αυτό που έχω βάλει στο link, αλλά σε άλλο χρώμα.
12 mm ύψος είναι απο το σημείο που πατάει το drip tip στο πάνω μέρος του τάνκ μέχρι πάνω, το συνολικό ύψος όμως είναι 17 mm, το μέτρησα με μέτρο.
3.5 mm είναι η εσωτερική διάμετρος της τρύπας, το τσέκαρα βάζοντας 1 τρυπάνι 3.5 mm, το 4 mm δεν μπαίνει.Θα έβαζα το παχύμετρο αλλά είναι ηλεκτρονικό και δεν έχω μπαταρία.
Στα drip tips στα site δεν αναφέρουν την εσωτερική διάμετρο, μόνο το υλικό η το ύψος και την εξωτερική διάμετρο.
Το θέμα είναι πως θέλω να βρω 1 ίδιο με εσωτερική διάμετρο 3.5-4 mm το πολύ και σε ίδιο ύψος αλλά σε μαύρο χρώμα και σε άλλο υλικό, αλλά όχι σε πλαστικό.
Είχα κοιτάξει και τα 600 drip tips στο Σκρούτζ αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #299 στις: Νοεμβρίου 29, 2021, 03:50 »
Η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας.
Ψάχνω για 810 επιστόμιο και αντι να ψάξω σε ελληνικά καταστήματα που θα έρθει σε 2 μέρες, ψάχνω στο aliexpress, το οποίο επιστόμιο θα έρθει μετά απο 2 μήνες.
Η πλάκα είναι ότι δεν είναι 810. Drip tip αλλά τωσα ξέρεις τωσα ( γράφεις) λες.. δεν έχεις ιδέα τί είναι πως είναι από που είναι και τί κάνει έτσι απλά :idiot1: :idiot1: :idiot1:.. έκανες μια αναζήτηση στο Google και έδωσες την άχρηστη πληροφορία σού :)) :)) :)).. BTW άντε βγάλε άκρη με τον druga  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110696 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159919 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515363 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303281 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530820 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801651 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11072 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40999 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet