vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #255 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 21:27 »
Kαλά, μετά από δύο μήνες θυμήθηκες να βάλεις mesh σε genesis? :laugh1:
Δες ένα βίντεο παρακάτω και μην περιμένεις από το πρώτο στήσιμο να πετύχεις και το καλύτερο αποτέλεσμα.
Οι σπείρες πάντως, πρέπει να ανάβουν, ομοιόμορφα.


Αποσυνδεδεμένος Patrick

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν!
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #256 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 22:52 »
Χρησιμο το Βιντεο αλλα ακριβως ετσι το εστησα και εγω..με τη μονη διαφορα οτι εβαλα πιο λεπτο συρμα...διορθωσα τα hot spot κατεβασα τα βατ εβαλα 400 mesh , εφυγε το καμενο αλλα η γευση παραμενει ατονη σε σχεση με το βαμβακι.. τουλαχιστον για τα δικα μου γευστικα ορια...Θα δοκιμασω πιο χοντρο συρμα και βλεπουμε

Αποσυνδεδεμένος xalapa

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Started cheating on analogues Sept. 22 2015!
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #257 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 01:40 »
επεσε στα χερια μου ενας origen genesis v2 κλωνος...και επειδη δεν ειχα mesh τον εστεισα με βαμβακι και ni200 στα 0.08 ohm..( ξερω τον ξεφτιλισα:-[)τα ντουμανια του καλα αλλα η γευση αφαντη..φταιει το βαμβακι αντι για mesh η κλονωποιηση του η το συρμα?
0.08 ή 0.8? Ελπίζω το δεύτερο!  ;D

Πριν τον συρταριάσεις δοκίμασε single 0,8 3mm (στις μεγάλες τρύπες) με βαμβάκι ή ακόμα καλύτερα rayon αν υπάρχει. Προσπάθησε να στήσεις το coil όσο μπορείς πιο κοντά στην τρύπα του αέρα (το πιο βασικό από όλα για γεύση). Βαμβάκι να κολλάει στο τζαμάκι σαν βδέλλα.

Εκτός βέβαια αν σού΄κατσε το mesh!

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 754
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #258 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 03:09 »
Eγω παντως ρε παιδες εχω αυτον https://www.fasttech.com/products/4733601 εδω και κανα μηνα και εχω παθει πλακα. Μόνο βαμβακι στη μεγαλη τρυπα με ατσαλι 316, 28awg σε 3mm πυρηνα. Μαλλον ολη η γευση που εφυγε απ'τον φιλο Patrick ηρθε σε μενα...τι να πω; Α και κατι αλλο. Δεν εχω ξαναδει αθορυβη τζουρα παρα μονο σε αυτον τον ατμο. Προσεξτε δεν λεω πιο αθορυβη, μιλαω για αθορυβη με την κυριολεκτικη εννοια της λεξης. όσο για την αναλογια αποδοσης- τιμης... best vfm που λενε και στο χωριο μου

Αποσυνδεδεμένος xalapa

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Started cheating on analogues Sept. 22 2015!
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #259 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 08:29 »
Συμφωνώ. :yes:  Έχω το 6ml (V2 MK2).

Και πιο νόστιμο από τους (λίγους) dripper που έχω...
Και αθόρυβο...
Και (σχετικό) ντουμάνι περιέργως στα 0.8Ohm και 10W...

Είναι ο βασικός μου άτμο και το μόνο πράγμα που πήρα τώρα και 2ο (να υπάρχει) λόγου vapocalypse.

Ta derringerάκια μου (που ήταν τα αγαπημένα μου για γεύση) τα έχω μόνο για γρήγορες δοκιμές DIY πλέον.
Και αν χάσω τον Avocado αύριο... ούτε που θα με νοιάξει.

https://www.fasttech.com/p/2833800

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 754
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #260 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 01:29 »
Παιδια μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω κατι τετοιο 
https://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63862298/Categories/Edelstahlseil

https://www.fasttech.com/products/3033/10012598/2126603 στην Ελλαδα;;;


Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 754
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #261 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 22:45 »
Κανείς ;;;;;

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #262 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 06:57 »
Δεν ξέρω γιατί θες να βρεις ss rope. Έχω καιρό να χρησιμοποιήσω αλλά το απλό mesh έχει καλύτερη απόδοση. Θέλει λίγο παίδεμα βέβαια αλλά τι να κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #263 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 07:36 »
@ kkoumas, δοκιμασε στην vapesin. Νομιζω οτι εχει ακομα !!

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 754
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #264 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 01:15 »
Ευχαριστω φιλε αλλα στο site τους δεν βλεπω τιποτα :(

Δεν ξέρω γιατί θες να βρεις ss rope. Έχω καιρό να χρησιμοποιήσω αλλά το απλό mesh έχει καλύτερη απόδοση. Θέλει λίγο παίδεμα βέβαια αλλά τι να κάνεις;

Το θελω για "hybrid wicking". Το SS rope θα ανεβαζει το υγρο στο ντεκ και το βαμβακι στην αντισταση. Τον τροπο αυτο τροφοδοσιας τον πρωτοσυναντησα σ'αυτον τον ατμο , τον βρηκα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικο και θελω να τον χρησιμοποιησω και σε αλους ατμο που εχουν το τανκ κατω απ'το ντεκ.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2017, 11:38 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 754
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #265 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 00:42 »
Μυριζει φορμολη το νημα ή μου φαινεται ;;;

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #266 στις: Ιουλίου 16, 2018, 17:56 »
Καλησπερα. Ειμαι ανιδεος απο πλεγμα κ επειδη προσφατα δοκιμασα απο συνατμιστη σε υγρο που ηξερα, οφειλω να πω ενθουσιαστικα. Θα ηθελα τις αποψεις σας επειδη προβληματιζομαι για αγορα ενος μες ατμοποιητη, αν θεωρητικα το πλεγμα ειναι χειροτερο απο το βαμβακι σε θεματα υγειας, γιατι λιγο που διαβασα το νημα ειδα οτι περιλαμβανει πολυ οξειδωση του ατσαλιου κ πολυ dry burn μετα για την αντισταση. Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #267 στις: Ιουλίου 16, 2018, 18:30 »
Αν θέλεις να ασχοληθείς τότε να το κάνεις χωρίς να περιμένεις επιβεβαίωση ή απόρριψη από τα μέλη, για θέματα που άπτονται της υγείας γιατί δε θα βγάλεις άκρη. Αυτή είναι η γνώμη μου. Δεν υπάρχει ατμιστής που να χρησιμοποιεί genesis, ο οποίος θα σε αποτρέψει επειδή είναι τάχα ανθυγιεινό, ενώ εκείνοι που δεν χρησιμοποιούν genesis θα σου πουν το κοντό και το μακρύ τους.
Ναι, το πλέγμα έχει πολλή οξείδωση και πολύ dry burn, ε και?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #268 στις: Ιουλίου 16, 2018, 19:31 »
Επισης να προσθεσω εκτος οπως πολυ σωστα αναφερει ο Γιωργος οτι αναλογα τον τυπο του πλεγματος πυρωνεις και αναλογα.

Λογου χαρη ενα 200αρι οξειδωνεται πολυ πιο γρηγορα απο ενα 400αρι.

Επισης οταν μαθεις να σεταρεις τον ατμο σου πιστεψε με το dry burn το κανεις ελαχιστα.

Σκουρια δεν ειδα ποτε μα ποτε,καταλοιπα απο βρωμικα υγρα σαφως και ειδα αλλα οχι απο το πλεγμα.


Dry burn επειτα απο πολλα ml εαν δεν θες να κανεις,εγω πια εχω παψει να κανω.
Μπορεις ευκολα να καθαρισεις το πλεγμα σου και απλα να βαλεις νεο συρμα και να ατμισεις.

Το πλεγμα που λειτουργει μονο σαν απορροφητικο υλικο αντεχει πολυ περισσοτερο απο το βαμβακι.

Επισης προτιμησε εαν θες center post genesis,μιας και ειναι πιο ευκολο να τους στησεις.

Δεν θελει πολυ dry burn εαν μαθεις να κανεις σωστα τα 2-3 πραγματα που απαιτουν ολοι οι genesis.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2018, 19:48 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #269 στις: Ιουλίου 16, 2018, 19:32 »
Ευχαριστω πολυ τεο. Θα το δοκιμασω

Αν θέλεις να ασχοληθείς τότε να το κάνεις χωρίς να περιμένεις επιβεβαίωση ή απόρριψη από τα μέλη, για θέματα που άπτονται της υγείας γιατί δε θα βγάλεις άκρη. Αυτή είναι η γνώμη μου. Δεν υπάρχει ατμιστής που να χρησιμοποιεί genesis, ο οποίος θα σε αποτρέψει επειδή είναι τάχα ανθυγιεινό, ενώ εκείνοι που δεν χρησιμοποιούν genesis θα σου πουν το κοντό και το μακρύ τους.
Ναι, το πλέγμα έχει πολλή οξείδωση και πολύ dry burn, ε και?
Εχεις δικιο φιλε. Απλα επειδη εγω προσωπικα δυο χρονια τωρα στραφηκα στο ατμισμα καθαρα για λογους υγειας, παντα στο πισω μερος του μυαλου μου σε καθε προκειμενη αλλαγη εχω στο νου μου μην κανω κατι το οποιο εν δυναμει θα μπορουσε να ειναι κ χειροτερο απο το καπνισμα, οπως πχ τα υπερβολικα μλ η τωρα με το πλεγμα, γι αυτο ρωταω εσας τους εμπειροτερους.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2018, 02:44 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110609 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530757 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801616 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet