vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, dkostas, dimitrisd

Twitter

Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 08:21 »
Σκέφτομαι να μπω στον κόσμο του mesh.

Ξέρω ότι το setup τους μπορεί να γίνει περίπλοκο κάποιες φορές ως πότε δεν είμαι διατεθειμένος να επενδύσω στην πρώτη αγορά, θέλω κάτι οικονομικό.

Επίσης δεν θέλω να πάω σε κάποιο κατάστημα το οποίο να μου πει "πάρτο και φτιάξτο".

Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα που να έχει ποικιλία και εμπειρία σε Genesis?

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2014, 13:47 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 09:48 »
Τό χω πεί πολλές φορές, και εχουν γελάσει πολλοί, και μετά ανακάλυψαν και οι ίδιοι οτι τα πράγματα είναι όντως κάπως έτσι!
Δηλαδή...
Τον τζένεσις δεν τον διαλέγεις, σε διαλέγει αυτός... :tongue_smilie:
Ακόμα και το μαγαζί δέν σου πεί παρτον και φτιάχτον, οταν προσπαθήσεις να τον φτιάξεις, θα σε ταλαιπωρήσει κάμποσο μεχρι να τον μαθεις και σε μάθει.
οπότε....
Χρειάζεσαι κάτι φτηνό, αλλα όχι φτηνιάρικο που να σου δίνει κακή αίσθηση.
Ητοι...
http://vaping.gr/index.php/topic,14836.new.html#new
και
http://vaping.gr/index.php/topic,14230.msg521273.html#msg521273
και καμποσο διάβασμα εδώ
http://vaping.gr/index.php/topic,8644.0.html
και τόχεις.
Επιλογές σε κατάστημα απο διάφορους, δεν θα βρείς, ο συγκεκριμένος ΔΕΝ ειναι επινικιλωμένη κινεζιά, είναι ατσάλινη κινεζιά, κοστίζει τα λεφτά που θα επρεπε, και είναι τόσα που τον πετάς, και δέν τα κλαίς.

Ενημέρωση συνδέσμων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2021, 13:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 11:01 »
Ωραίος Alex

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 11:20 »
Ωραία συμβουλη μπράβο αλεξ. Ειλικρινα. Και εγω όσα genesis και να δοκίμασα κανένα δε με ήθελε. Αλλα θέλω να ξαναδοκιμασω και θα δοκιμάσω σε αυτα που λες.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 11:51 »
Και κατι αλλο που ξεχασε να πει ο Alex αλλα οταν το ειπε ειχε απολυτο δικιο..
Οποιον και να διαλεξεις..αμα δεν σου βγει κατι στην αρχη..(πολυ πιθανον δηλαδη)
Δεν θελει ουτε νευρα ουτε τσατιλες....αραξε και ξανα πιαστω μετα απο καμια ωρα η και την επομενη μερα.
Θελει ψυχικη ηρεμια ο genesis  :tongue_smilie: .

(Ουτε γιογκα να καναμε  :)) )

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 12:27 »
Μεχρι τωρα ειχα στην κατοχη μου 2 genesis, τον line v2 και τον DID..με πολυ λιγο διαβασμα και μερικα βιντεακια παντα τα καταφερνα..παντα επαιζαν..γνωμη μου να ψαξεις για ενα μεταχειρισμενο DID οπου θα τον βρεις με 40-50 ευρω οπως εκανα και γω..πιστεψε με θα τον καταευχαριστηθεις..θεωρω πως το σεταρισμα του ειναι πολυ πιο ευκολο απο τον οδυσσεα που εχω σε drip mode..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 12:29 »
Με μια πρώτη ματιά που έριξα είδα ότι ο tiamat είναι "ζάρι" για το αν τον παραλάβεις κανονικά (κάτι με την τρύπα του mesh) ως πότε τον αφήνω εκτός.


Τώρα ο W φαίνεται ποιο καλή περίπτωση αλλά από 23 που τον έχει το [size=78%]https://www.vape4me.de[/size] φτάνει 40 με τα μεταφορικά και έρχεται με φιτίλι και όχι με mesh.


Χώρια που όπως είπε ο άλεξ πολύ σωστά τον genesis δεν τον διαλέγεις αλλά σε διαλέγει.


Ως πότε θα κάνω μία έρευνα αγοράς σε καταστήματα στην αθήνα μήπως και βρω κάτι (για παράδειγμα,  μου έδειξε ο μιχάλης στο [size=78%]www.atmistis.gr[/size] της προάλλες έναν genesis που μάλλον θα φέρει με τιμή κοντά στα 20 euro) δεν ξέρω ποιος ήταν αλλά είχε ικανοποιητική γεύση/ντουμάνι/τιμή).


Ότι άλλο έχετε να προτείνετε παιδιά ευπρόσδεκτο.








Μεχρι τωρα ειχα στην κατοχη μου 2 genesis, τον line v2 και τον DID..με πολυ λιγο διαβασμα και μερικα βιντεακια παντα τα καταφερνα..παντα επαιζαν..γνωμη μου να ψαξεις για ενα μεταχειρισμενο DID οπου θα τον βρεις με 40-50 ευρω οπως εκανα και γω..πιστεψε με θα τον καταευχαριστηθεις..θεωρω πως το σεταρισμα του ειναι πολυ πιο ευκολο απο τον οδυσσεα που εχω σε drip mode..


Sent from my iPhone using Tapatalk




Τον did τον είδα σε μία συνάντηση που είχαμε κάνει πριν λίγο καιρό και αν και μπορώ να πω η γεύση του ήταν καταπληκτική και το ντουμάνι του αρκετά καλό ο φίλος που τον είχε συνέχεια τον πείραζε (μία το mesh μία τις σπείρες) συνέχεια κάτι τον ενοχλούσε και τον έχω πάρει από κακό μάτι (ελπίζω άδικα).

Αποσυνδεδεμένος Farmax

  • **
  • 198
  • Βαριεμαι που Ζεις
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 12:48 »
Μιχαλη δεν ειναι μονο ο ΔΙΔ ολοι ετσι ειναι

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 13:00 »
Μιχαλη ειμαι ασχετος το ξαναλεω..δευτερο σεταρισμα εχω στον did και παιζει απροβληματιστα..μονο υγρο γεμιζω..ουτε σπειρες πειραζω ουτε mesh..η γευση που μου δινει ειναι απιστευτη..ειναι ατμοποιητης genesis που αξιζει τα λεφτα του..γνωμη μου ειναι αντι για μια κινεζια που θα την πληρωσεις 40ευρω να ψαξεις μεταχειρισμενο did..το προβλημα στους genesis ειναι το πρωτο σεταρισμα..αν δεν τον σεταρεις σωστα..και εχεις hot spots, με τη χρηση διορθωνετε..λιγο τις σπειρες πειραζεις με μια καρφιτσα πιανει και λιγο μακα η αντισταη και εισαι ετοιμος...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 13:23 »
Και εγω 2ο χερι πηρα did για δοκιμη και εχει γινει πλεον ο κυριος ατμο που χρησιμοποιω....ποιο ευκολα κανω αντισταση στον did παρα στον Οδυσσεα οταν τον ειχα...και απο θεμα χρονου και απο θεμα παιδεματος.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 13:26 »
παρε το φτηνοτερο δυνατόν!
Το θεμα ειναι να μαθεις να στήνεις το πλεγμα.
Πειράματα θα κανεις.
Η αποψη του οτι και να μην σου κανει δεν χανεις τα λεφτά σου προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Οι τζένεσις μεταξύ τους, φυσικά εχουν διαφορές στην απόδοση λόγω σχεδιαστικών διαφορών, οι οιποίες είναι οι εξής δύο: Μέγεθος καμπανας, και μέγεθος τρύπας αέρα.
ΑΛΛΑ, ΠΟΛΥ περισσότερο απο τους φυτιλάτους θα τους επηρεασει το σωστό και καλό σετάπ.
και εκεί ειναι που πρεπει να επικεντρωθείς.
Γεύση καλή, με σωστό σετάπ, θα δείς απο ΟΛΟΥΣ τους τζένεσις, γιατι για αυτό ευθύνεται το πλεγμα το ίδιο.
Χτύπημα θα διαφέρει γιατι εκει παίζει τεράστιο ρόλο η καμπανα και η σφιχτή ή μή τζούρα.
Εν ολίγοις, μάθε το μές, και μπορείς να παίξεις καλά ΠΑΝΤΟΥ. Η εστω ικανοποιητικά. Και να καταλάβεις πανω απ όλα, τί ακριβώς θες και ζητάς απο εναν τέτοιο ατμοποιητή. οταν πλεον το ξέρεις, προχωράς σε αγορά πιο "σοβαρού" ατμοποιητή.
Προσωπικά, δεν μου εχει χρειαστεί πανω απο δυο τρείς τζούρες σε τζένεσις, για να καταλαβω αν μου κανει, και αυτό με σετάπ αλλου.
Ο DID με την μεγαλη τρύπα αέρα, ΔΕΝ μου κανει. οπως και ο Z Atty για τον ίδιο λόγο. Εμένα! Σε ενα σωρό αλλους κανει.
Αλλα το θεμα ειναι να μπορείς να αναγνωρίσεις τί φταιει και δεν σαρεσει.
Και αυτό μπορείς καλλιστα να το κανεις με εναν φτηνότατο ακόμα και νικελωμενο.
Μαθε το πλέγμα.
Αν δεν το μαθεις, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ, θα είναι μούφα.

Αποσυνδεδεμένος Farmax

  • **
  • 198
  • Βαριεμαι που Ζεις
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 13:32 »
Eπισης μαζι με το αποσκληρηντικο ΤΟ ΦΘΗΝΟ  :laugh1:


Παρε και ενα φλογιστρακι 10Ε για να μη σου σκοτιζοντε τα $@#@$δια
δε θα παει χαμενο

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 13:52 »

παρε το φτηνοτερο δυνατόν!
Το θεμα ειναι να μαθεις να στήνεις το πλεγμα.
Πειράματα θα κανεις.
Η αποψη του οτι και να μην σου κανει δεν χανεις τα λεφτά σου προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Οι τζένεσις μεταξύ τους, φυσικά εχουν διαφορές στην απόδοση λόγω σχεδιαστικών διαφορών, οι οιποίες είναι οι εξής δύο: Μέγεθος καμπανας, και μέγεθος τρύπας αέρα.
ΑΛΛΑ, ΠΟΛΥ περισσότερο απο τους φυτιλάτους θα τους επηρεασει το σωστό και καλό σετάπ.
και εκεί ειναι που πρεπει να επικεντρωθείς.
Γεύση καλή, με σωστό σετάπ, θα δείς απο ΟΛΟΥΣ τους τζένεσις, γιατι για αυτό ευθύνεται το πλεγμα το ίδιο.
Χτύπημα θα διαφέρει γιατι εκει παίζει τεράστιο ρόλο η καμπανα και η σφιχτή ή μή τζούρα.
Εν ολίγοις, μάθε το μές, και μπορείς να παίξεις καλά ΠΑΝΤΟΥ. Η εστω ικανοποιητικά. Και να καταλάβεις πανω απ όλα, τί ακριβώς θες και ζητάς απο εναν τέτοιο ατμοποιητή. οταν πλεον το ξέρεις, προχωράς σε αγορά πιο "σοβαρού" ατμοποιητή.
Προσωπικά, δεν μου εχει χρειαστεί πανω απο δυο τρείς τζούρες σε τζένεσις, για να καταλαβω αν μου κανει, και αυτό με σετάπ αλλου.
Ο DID με την μεγαλη τρύπα αέρα, ΔΕΝ μου κανει. οπως και ο Z Atty για τον ίδιο λόγο. Εμένα! Σε ενα σωρό αλλους κανει.
Αλλα το θεμα ειναι να μπορείς να αναγνωρίσεις τί φταιει και δεν σαρεσει.
Και αυτό μπορείς καλλιστα να το κανεις με εναν φτηνότατο ακόμα και νικελωμενο.
Μαθε το πλέγμα.
Αν δεν το μαθεις, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ, θα είναι μούφα.


και πάλι σωστό σε βρίσκω άλεξ.

μια ερώτηση μόνο να κάνω (χωρίς να θέλω να βγω πολύ off topic)
σε genesis με μεγάλη καμπάνα μπορεί να συνδυαστεί αεράτη τζούρα, χτύπημα και πολύ ατμός αν φτιαχτεί το κατάλληλο setup?





Eπισης μαζι με το αποσκληρηντικο ΤΟ ΦΘΗΝΟ  :laugh1:


Παρε και ενα φλογιστρακι 10Ε για να μη σου σκοτιζοντε τα $@#@$δια
δε θα παει χαμενο

αν θυμάμαι καλά τότε που τα είχαμε πει στο atmistique μου είχες πει ότι υπάρχουν κάποια μαγαζιά όπως το atmomixani που τα δίνουν έτοιμα και μιας και κρατάνε και αρκετό καιρό μπορώ να πάρω μερικά να τα έχω και γλιτώνω το σετάρισμα σε πρώτη φάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2012, 14:09 από Jericho »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 14:06 »
Αερατη τζουρα ειναι θεμα το ποσο μεγαλη ειναι η τρυπα εισαγωγης αερα.
Χτυπημα παιζεις λιγο την καμπανα ποιο αριστερα πχ...1-2 χιλιοστα και ερχεται και το χτυπημα.
Πολυ ατμο θα εχεις και με αντισταση 1.2Ω-1.5Ω με 3 σπειρες σε μηχανικο μοντ...
Πολυ ατμο θα εχεις και με 4+ σπειρες 2Ω+ σε ηλεκτρονικο..
Αναλογα για που το θελεις.

Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσουν οι GURU  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 14:07 »
Η καμπανα πρεπει να είναι μεγαλη για να βγαζει ντουμανι! Αλλα αν παραείναι μεγαλη θα χανεται το χτύπημα.
Ολα είναι θεμα ισορροπιων, και γι αυτό ορισμενοι ατμο είναι καλυτεροι απο αλλους.
Αλλα σε λογικά πλαίσια, τα περισσότερα διορθώνονται με ενα σωστό σετάπ.
Το ΜΟΝο που δεν διορθώνεται χωρίς μεγάλη επέμβαση ειναι η πολύ μεγαλη τρύπα αερα που οδηγεί σε πολύ ντουμανι μεν, αλλα με τζούρες τεράστιες γιατι είναι πολύ αεράτες. Αν εχεις το πλεμονι γι αυτό, σου κανει! Αν δεν το χεις δεν...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13681 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 164 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR