vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 9 χρήστες
Alexander20, maprix, camber, manoslykos, lounik, Milarepa, tibolaso, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1470 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 23:56 »
Eγώ πάντως μόνο τα ξεμπαρκα διαβάζω, τι να μπω στο νήμα των μπαταριών να δω κάθε δύο μηνύματα 30Q, LG HG2 και C3PO? Διάβασα πριν μια σελίδα και πήρα τις samsung, είναι καλές;
;D
Εκτός απο το κεφάλαιο camber βέβαια.

Απο αυτά εγώ ο σκρουτζ κατέληξα  πάντως, πως δε θα κάνω τις μπαταρίες rotation για να τις αγοράζω μία μία. θα μου περισσεύουν για κλωνοκίνεζα έτσι.
:laugh1: :laugh1: <- κλασική περίπτωση SS drip-tip


αφτερ ποστ: Δεν με αγαπάει ο mc, δεν με έκραξε..
:laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 00:43 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1471 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 02:24 »
Τρεις ειναι οι τοπ, με τις samsung 30q να νικανε σε βαθος χρονου οπως εδειξαν καποια τεστ του mooch.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1472 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 09:13 »
Λίγες φορές έχω νιώσει άσχημα για κάτι που έγραψα.
Διαβάζοντας τα μηνύματα του majoragi και του alexoyiorgis το ένιωσα.

Το μήνυμά μου διυλίζει τον κώνωπα.
Απευθύνεται σε όσους θέλουν να ασχοληθούν σε επίπεδο χόμπι με τα ηλεκτρολογικά του ατμίσματος.

Δεν ανασκευάζω κάτι απαυτά που έγραψα.
Τα πιστεύω και τα θεωρώ σωστά για όποιον θέλει να εντρυφήσει στο ηλεκτρολογικό κεφάλαιο του ατμίσματος.
Το μοντ και τη μπαταρία από άλλη οπτική ήθελα να δείξω, όχι να σπείρω πανικό.
Να πράττουμε με βάση την κοινή λογική και τις βασικές γνώσεις ηλεκτρισμού που έχουμε όλοι ήθελα να πω, όχι να φοβίσω.

Ενιωσες ασχημα ?
Ισα ισα που δεν επρεπε να νιωσεις ασχημα.
Εδωσες πληροφοριες που εγω τουλαχιστον δεν ηξερα και αυτος ειναι ενας λογος που υπαρχουν foroum σαν και αυτο.
Το πως θα χρησιμοποιησω αυτες τις πληροφοριες ειναι δικο μου θεμα.
Θελω να μαθω περισσοτερα για αυτο και μετα απο χρονια αποφασισα να γινω ενεργο μελος στο φορουμ.
Δυσκολευομαι να πω την αληθεια να τα μαθω διαβαζοντας αλλα μεχρι στιγμης με εχει βοηθησει παρα πολυ.
Περασα απο εργοστασιακους ατμοποιητες σε επισκευασιμους αγοραζοντας ετοιμα συρματα και τωρα κανω τα δικα μου.
Απο εσενα και τα αλλα παιδια εδω μεσα παιρνουμε τις απαραιτητες πληροφοριες για να λυσω καποιο προβλημα.
Ισως μια μερα ασχοληθω και με τις μπαταριες (σκεψου πριν 1-2 μηνες δεν ηθελα να ακουσω για mod με ξεψωριστες μπαταριες απο παλιαοτερη ασχημη εμπειρια μου).
Και μια ερωτηση. Εγω ηξερα παντα οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις με την αρχικη φορτιση ειναι να τις ξεφορτισεις πρωτα, και μετα να φροντιζεις να αδειαζουν εντελως πριν τις ξαναφορτισεις. Εχει αλλαξει κατι σε αυτο ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1473 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 10:14 »
Θεωρητικά κάνεις μερικούς κύκλους φόρτισης / αποφόρτισης στην αρχή για να "στρώσει" η μπαταρία.
Δεν την ξεφορτίζεις τελείως, μέχρι τα 3.3V


Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1474 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 14:59 »
Παντως μαλλον καταλαβα το θεμα του παντρεματος χωρις να ειμαι σιγουρος.

Δεν το ειχα προσεξει καθολου σημερα αλλα για δειτε.
Οι 3 μπαταριες κρατανε ακομη ενω η τεταρτη εχει τελειωσει.
Ολες εχουν φορτιστει μια μια σε Opus BT-C100 στην ιδια ταχεια φορτιση

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1475 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 16:42 »
Οι Λιθίου (και οι NiMH) δεν χρειάζονται στρώσιμο πριν την χρήση.
Θα αποδώσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους μετά από μερικούς κύκλους.
Όχι όμως ότι πρέπει να τις χρησιμοποιήσουμε με συγκεκριμένο τρόπο για τους πρώτους κύκλους.
Αν θέλουμε να μετρήσουμε τα χαρακτηριστικά τους (χωρητικότητα, αντίσταση, απόδοση), καλό είναι να έχουν κάνει μερικούς κύκλους πρώτα.
Ακόμη και στην περίπτωση που θέλουμε να τις μετρήσουμε, μπορούμε να τους κάνουμε τους πρώτους κύκλους μέσα στο μοντ ατμίζοντας, συνδυάζοντας το τερπνό με το ωφέλιμο.
Δεν χάθηκε ο κόσμος αν γράψουμε το ριβιού μια βδομάδα αργότερα.
Φαντάσου την εικόνα μιας μπαταρίας που ξεκινάει την ωφέλιμη ζωή της σε ένα φορτιστή, φορτιζόμενη και εκφορτιζόμενη κατά συρροή και εξακολούθηση.
Είναι όμορφη εικόνα αυτή;
Για μπαταρία;
Πράσινη;

...
Εγω ηξερα παντα οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις με την αρχικη φορτιση ειναι να τις ξεφορτισεις πρωτα, και μετα να φροντιζεις να αδειαζουν εντελως πριν τις ξαναφορτισεις. Εχει αλλαξει κατι σε αυτο ?
Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι σαυτό, γιατί ποτέ δεν ίσχυε.
Είναι κατάλοιπο των πρώτης γενιάς NiCd, το φαινόμενο μνήμης αν έχεις ακούσει.
Όταν το μάθαμε πριν 3εις δεκαετίες, δεν ίσχυε ούτε για τις νέες NiCd της εποχής.
Δεν ισχύει ούτε στις NiMH ούτε στις Λιθίου.
Χρησιμοποιείς τις μπαταρίες όπως σε βολεύει.
Το μοντ φροντίζει να μην εκφορτιστούν περισσότερο απόσο πρέπει, ο φορτιστής (εντός ή εκτός) φροντίζει να μην φορτιστούν περισσότερο απόσο πρέπει.

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1476 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 17:08 »
Μιας και το είχα απορία εξαπανέκαθεν:

Όταν λέμε "κύκλος φόρτισης" εννοούμε την φόρτιση της μπαταρίας για όση και η χωρητικότητά της άσχετα από το πόσες φορές την βάλουμε στον φορτιστή -ας πούμε την βάζω 5 φορές για 1 λεπτό και την 6η μέχρι να φορτίσει-. Πόσους κύκλους της αφαίρεσα?

ΑΝ κατάλαβες -που να καταλάβεις έτσι όπως τα λέω και εσύ- τι θέλω να πω, μια μπαταρία 3000mah. Την βάζω για φόρτιση στα 750mah. Ο κύκλος "κλείνει" όταν της δώσω 3000mah ή ακόμα και αν της δώσω 50mah?
Κάθε φορά που την βάζω για φόρτιση της αφαιρώ κύκλο, άσχετα πόσο θα φορτίσει? 

Έστω πως έχω μια μόνο μπαταρία. Λίγο πριν βγω έξω για καφέ, την βάζω για φόρτιση. Δεν την φορτίζω στο 100%. Πάει ο ένας κύκλος?
Γυρίζω, την βάζω πάλι για φόρτιση, κάτι γίνεται πρέπει να φύγω δεν προλαβαίνω την βγάζω από την φόρτιση. Πάει και άλλος κύκλος?
Ή ακόμα ακόμα, συσκευή dna την συνδέω στο escribe 2-3 φορές. Της έφαγα 2-3 κύκλους με δεδομένο πως δεν την αφήνω να φορτίσει από το pc/laptop.
Τα είπα χάλια ε?  :laugh1:

Ελπίζω να έπιασες το νόημα, δεν μου έρχεται να το πω καλύτερα τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1477 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 17:13 »
Όχι σε όλα..
Το "γιατί" από τον Κο Καθηγητή.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 17:22 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1478 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 17:16 »
Φαντάσου την εικόνα μιας μπαταρίας που ξεκινάει την ωφέλιμη ζωή της σε ένα φορτιστή, φορτιζόμενη και εκφορτιζόμενη κατά συρροή και εξακολούθηση.
Είναι όμορφη εικόνα αυτή;
Για μπαταρία;
Πράσινη;

Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι σαυτό, γιατί ποτέ δεν ίσχυε.
Είναι κατάλοιπο των πρώτης γενιάς NiCd, το φαινόμενο μνήμης αν έχεις ακούσει.
Όταν το μάθαμε πριν 3εις δεκαετίες, δεν ίσχυε ούτε για τις νέες NiCd της εποχής.
Δεν ισχύει ούτε στις NiMH ούτε στις Λιθίου.
Χρησιμοποιείς τις μπαταρίες όπως σε βολεύει.
Το μοντ φροντίζει να μην εκφορτιστούν περισσότερο απόσο πρέπει, ο φορτιστής (εντός ή εκτός) φροντίζει να μην φορτιστούν περισσότερο απόσο πρέπει.
Εννοειτε ξεφορτιζει επανω στο mod. Ισως δεν το εκανα ξεκαθαρο.
Και ομως εκει ειχα μεινει.
Στα προβληματα μνημης των μπαταριων.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1479 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 17:21 »

Κάθε φορά που την βάζω για φόρτιση της αφαιρώ κύκλο, άσχετα πόσο θα φορτίσει?


κάθε κύκλος φόρτισης είναι από άδεια έως γεμάτη
άμα δηλαδή την φορτίσεις δυο φορες από την μέση έως το τέρμα τις έχεις κάνει έναν κύκλο φόρτισης
άμα την φορτίσεις 10 φορες 10% φόρτιση την κάθε φορα τότε η μπαταρία μπορεί να ζαλιστεί λίγο αλλα μην σε μπερδέψει αυτό
έναν κύκλο έχει κάνει πάλι όχι δέκα

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1480 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 17:22 »
Αυτό είχα διαβάσει και εγώ -σιγά μην θυμάμαι και που-, και ήθελα να το επιβεβαιώσω.

Ευχαριστώ,

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1481 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 17:24 »
Ένας κύκλος φόρτισης δηλώνει μια φόρτιση και μία εκφόρτιση.

Οι κατασκευαστές μετράνε τη ζωή των μπαταριών σε κύκλους πλήρους φόρτισης και πλήρους εκφόρτισης. Μία πλήρης φόρτιση Li-Ion είναι 4.2V και πλήρης εκφόρτιση ανάλογα τη μπαταρία. Αυτές που χρησιμοποιούμε σήμερα πάνε στα 2.5V.

Αν δεν φορτίζεις και δεν αποφορτίζεις πλήρως την μπαταρία αυξάνεις τους ωφέλιμους κύκλους φόρτισης. Βέβαια δεν εκμεταλλεύεσαι την πλήρη χωρητικότητα της μπαταρίας αλλά η μπαταρία θα έχει μεγαλύτερη μακροζωία.

Αν βάλεις τη μπαταρία για 1 λεπτό στο φορτιστή και μετά άλλα 2 λεπτά και μετά τη φορτίσεις πλήρως δεν έχεις κάνει κανένα κύκλο φόρτισης. Πρέπει να την αποφορτίσεις κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1482 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 19:27 »
Οι Λιθίου (και οι NiMH) δεν χρειάζονται στρώσιμο πριν την χρήση.
Θα αποδώσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους μετά από μερικούς κύκλους.
Tο ίδιο πράγμα λέμε :) Αν θέλεις να πάρεις άμεσα το 100% της απόδοσης, κάνεις μερικούς κύκλους φόρτιση / εκφόρτιση πάνω στον φορτιστή, αλλιώς τις χώνεις απ' ευθείας στο μοντάκι και μετά από μερικές φορτίσεις είναι στο φουλ της απόδοσης.

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1483 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 01:51 »
Καλησπερες, ψαχνομαι για ανανεωση εξοπλισμου και ειμαι αναμεσα σε tesla stealth 70w, smoant knight v2 και ikonn total. Το θεμα μου ειναι οτι απο ατμο εχω καταληξει προς το παρων σε εβιβα και σκυλο, οποτε θελω να ρωτησω, περαν απο την γνωμη σας (γνωριζω τις διαφορες μεταξυ τους απο αποψη λειτουργιας), επιπλεον αν υπαρχει και κοσμος που εχει αυτα τα μοντ και αυτους τους ατμο για να κου εδειχνε με φωτο εαν και πως καθονται πανω! Ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1484 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 10:28 »
Δεν έχω κανένα απ' τα τρία μοντάκια που αναφέρεις, έχω όμως το tesla stealth 100w που είναι νομίζω πιο κοντό από αυτά. O doggy και οι άλλοι μικροί ατμοποιητές του πέφτουν πολύ κοντοί εκτός κι αν βάλει κανείς κανένα drip tip τεραστίων διαστάσεων. Ο eviva είναι πιο ψηλός (και έχει και πιο ψηλό drip tip) και ίσως να είναι ΟΚ χωρίς όμως να μπορώ να το πω με βεβαιότητα... :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303214 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12784 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801579 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet